Chovatelská stanice MVDr. Milan Štourač, Česká

Chovatelská stanice MVDr. Milan Štourač, Česká
Chovatelská stanice MVDr. Milan Štourač, Česká

Provoz chovatelské stanice německých dog a francouzských buldočků. Veterinární a chovatelské poradenství.

Otevřený dopis chovatele nabyvateli

Vážený příteli,

Protože jako chovatel mám zájem na tom, aby se štěně u Vás od počátku zdárně vyvíjelo a působilo Vám radost, dovolte, abych Vám poskytnul několik rad pro začátek.

Převzal jste si ode mne štěně německé dogy, pohlaví samčí, barva žlutá, jméno Bacchus Bonoda, narozené dne 17.5.2004. Otcem Vašeho štěňátka je Typ-Topp des Terres de la Rairie, mladý žlutý pes, importovaný z Francie, který je nositelem titulů Český junior šampion, CACA, CAC,CACIB, BOB, Národní vítěz, Klubový vítěz mladých,  Vítěz mladých střední a východní Evropy. Matkou je žíhaná fena Whitney Bonoda, která rovněž získala titul Český šampion, Národní vítěz, CAC, CACIB, Vítěz střední a východní Evropy. Mimo exteriérové kvality je rovněž úspěšná ve výkonu, má složené dvě zkoušky z poslušnosti.

Máte tedy alespoň základní přehled o původu Vašeho štěněte, který Vám dávám i z toho důvodu, že vystavení průkazu původu někdy trvá déle a v některých případech je nutné znát alespoň základní nacionále psa.

Věřím, že jste si zodpovědně rozvážil fakt, že se stáváte majitelem německé dogy, psa který patří k největším a nejmohutnějším plemenům, tedy majitelem náročného živého tvora, kterého nelze po čase odložit jako věc. Stáváte se majitelem zvířete, jehož předkové odpradávna žili ve společenství člověka, zvířete které vyžaduje pozornost, vlídnost a lásku – a to obzvláště platí o plemeni, které jste si zvolil. Pamatujte, že to jak budete o svého psa pečovat bude Vaší vizitkou.

Umístění štěněte je jednou ze základních otázek, která vyvstává při jeho odběru. Vaše štěně vyrůstalo v kotci spolu s ostatními sourozenci a matkou. Samozřejmostí byl těsný kontakt s rodinou a dětmi, takže si dovoluji tvrdit, že Vaše štěně je plně socializované. I proto je možné, že první noc bude neklidné a bude tesknit. Snažte se mu tedy pomoci překonat první odloučení. Jestliže štěně budete mít umístěno venku, připravte mu dostatečně prostornou zateplenou boudu, vystlanou slámou, která bude umístěna v oploceném výběhu, ve kterém se může pes samostatně pohybovat.

Chcete-li mít psa v bytě, potom mu připravte lůžko na místě kde nebude nikomu zavazet a bude mít i své soukromí. Lůžko připravte z větší matrace nebo molitanu, který bude opatřen umyvatelným potahem a ne něj umístěte deku. Je možné rovněž zakoupit komerčně vyráběná lůžka. Již od prvního dne zvykejte štěně na jeho místo a netrpte, aby spal a odpočíval kdekoliv jinde. Docílíte toho rázným povelem „na místo“, na němž musíte důsledně trvat. Uvědomte si, že na tomto místě pes stráví minimálně dvě třetiny života, protože tuto dobu prospí.

Výživa je podstatným faktorem pro zdárný růst a vývoj štěněte. Vaše štěně má vyvinutý mléčný chrup, je odstaveno a navyklé přijímat hustou stravu, granule a maso nakrájené na kousky. Zvažte, co je ve Vašich možnostech reálné, zda připravovat klasickou stravu, tedy maso s přílohou, zeleninu a vitamino-minerální doplňky, nebo využívat komerčně vyráběná krmiva, která jsou k přípravě jednodušší, pro psa však často méně atraktivní. Pamatujte, že v období intenzivního růstu a vývoje není vhodné na krmivu šetřit. Složení krmné dávky musí odpovídat požadavkům štěňat obřích plemen a jsem kdykoliv připraven Vám v této důležité a složité otázce pomoci radou a zkušeností.

Dbejte na to, aby štěně mělo vždy k dispozici dostatek čerstvé pitné vody, která by měla být odražená. Připravenou potravu dávejte zpočátku třikrát denně, později dvakrát, klasickou mírně ohřátou, na čisté misce, vždy na stejné místo a ve stejný čas. Německou dogu Vám doporučuji krmit dvakrát denně celý život, jakožto určitou formu prevence specifického onemocnění – torze žaludku. Nepřivykejte psa na přijímání potravy během dne, ani mu nepodávejte kousky od stolu při němž obědváte. Zamezíte tak škaredému zlozvyku „žebrání“. Není vhodné nechávat misku se stravou štěněti ani dospělému psu dlouhou dobu, např. přes noc, protože pes si nezvykne na pravidelný příjem krmiva, potravu roztahuje, snaží se jí zahrabat, hraje si s ní, nehledě k tomu, že v letních měsících se strava lehce kazí, je lákadlem nepříjemnému hmyzu a v podmínkách kotce i nepříjemným hlodavcům. Držte se zásady, že štěně by mělo být vždy nasyceno, nikoliv překrmeno. Zvláště u velkých plemen je na místě střídmost, časté překrmování vede k tzv. zkrmení psa, což má za následek poruchy ve vývoji a pozdější obezitu, která nepůsobí v žádném případě esteticky v porovnání s typickou ladností a elegancí německé dogy.

Vizitkou péče o psa je rovněž náležitá starost o jeho hygienu. Této otázce musíte věnovat stejnou pozornost, ať máte umístěného psa v bytě nebo v kotci. Denně psa vyčesávejte, věnujte pozornost jeho vnějšímu zvukovodu, očím, chrupu a všem sliznicím. Máte-li podezření na onemocnění, vyhledejte bezpodmínečně veterinárního lékaře. K hygienické péči patří také péče o příbytek štěněte, kterému věnujte náležitou pozornost.

Dodržováním správných hygienických metod a správnou výživou předejdete mnoha onemocněním Vašeho pejska. Štěně je odčerveno, ale přesto věnujte pozornost jeho trusu, a i když nezjistíte přítomnost exoparazitů – škrkavky, tasemnice – proveďte znovu po třech měsících preventivní odčervení.

Vaše štěně je očkováno proti nejdůležitějším onemocněním štěněcí vakcinou. Nejpozději ve 12 týdnech nechejte štěně přeočkovat proti infekčním onemocněním a následně i proti vzteklině.

Věnujte také stálou pozornost tomu, zda Váš pejsek není napaden ektoparazity – blechy, klíšťata, vši, všenky. Blechy jsou přenašečem tasemnic, klíšťata zase mohou nakazit psa velmi nebezpečnou nemocí – boreliózou. Zjistíte-li, že Váš pes je těmito parazity napaden, požádejte o pomoc veterinárního lékaře nebo jiného odborníka, protože některé přípravky by mohly při nesprávném použití ohrozit zdraví Vašeho štěněte.

Při výchově buďte vlídní, laskaví, nicméně důslední. Tělesně trestejte velmi málo, v nejnutnějším případě, nikdy ne rukou nebo vodítkem. Je-li to možné použijte k trestu raději hlasu. Pes nerozumí smyslu slov, ale chápe intonaci a velmi dobře pozná, že se na něj zlobíte, že něco provedl. Pamatujte, že trestat můžete jedině tehdy, chytíte-li pejska „při činu“. Dodatečné trestání je bezúčelné a pes jeho smysl nechápe, pouze se Vám odcizuje.

K dalším otázkám výchovy a výcviku najdete jistě potřebné informace v příslušné literatuře nebo je získáte od odborníků ve výcvikových střediscích.

Mnoho zajímavých a poučných informací o plemeni německá doga získáte v kolektivu chovatelů a majitelů tohoto plemene. Zvažte možnost členství v Klubu chovatelů německých dog, který chov dog v naší republice zastřešuje. Klub vydává zpravodaj, kde se dozvíte novinky týkající se našeho plemene, pořádá bonitace, klubovou výstavu, pro výcvikáře Bendův memoriál, přednášky…

Přeji Vám mnoho radosti a úspěchů s Vaším novým čtyřnohým kamarádem.

Kontakt na chovatelskou stanici MVDr. Milan Štourač, Česká

Web: www.deutsche-dogge.cz

Telefon: 541 232 377

Email: bonoda@volny.cz

Adresa:

Česká 14
66431

Otevírací hodiny:

  • Dle dohody