Použití CO2 v akvaristice

CO2 – oxid uhličitý – bezbarvý plyn bez chuti a bez zápachu. To je základní specifikace. A k čemu nám poslouží v akvaristice? Je to základní živina pro zdravý růst rostlin. Díky dodání oxidu uhličitého do akvária nám budou rostliny dobře prospívat, budou zdravé a bujně rostoucí.

Akvarijní rostliny vykonávají fotosyntézu za podmínky, že na jejich listy dopadá světlo, dále potřebují vodu a zmiňovaný oxid uhličitý. To proto, aby mohly během fotosyntézy vytvořit glukózu. Vzniká nám zde také kyslík, tolik potřebný pro život vašich rybek v akváriu.

CO2 láhve jsou opravdu účinné

Na rozdíl od přírody akvarijní voda neobsahuje stále aktivní přirozený zdroj CO2. Jedním z důvodu je příliš výkonná filtrace, která nám nadměrně čeří vodu a tím nám uniká CO2 z vody. Dalším důvodem nízkého obsahu CO2 v akváriu je pěstování rostlin pod příliš silným osvícením akvária, kdy rostliny rychleji rostou a tím více spotřebovávají oxid uhličitý. Množství oxidu uhličitého ve vodě zjistíme pomocí tzv. drop-checkru, který nám pomáhá určit hodnotu pH ve vodě. Je to baňka, kterou s obsahem vody z akvária a s indikační kapalinou ponoříme do akvária. A tak podle barvy vody zjistíme množství CO2 ve vodě.

A jak nejúčinněji do vody dopravit CO2? Nejúčinnějším prostředkem jsou tlakové láhve, ve kterých je stlačený plyn. Ve specializovaných obchodech lze zakoupit plynové láhve, které jsou v plnírnách doplnitelné a pak jsou plynové láhve jednorázové.

Profesionální CO2 sety

Abychom zabezpečili co nejlepší dopravu CO2 do akvária, určitě je na místě zvážit pořízení profesionálního CO2 setu, který nám již dnes poskytnou specializované akvaristické e-shopy.   

Co obsahuje CO2 set? Takový set pro použití do akvária obsahuje tlakovou láhev (většinou již s obsahem), redukční ventil s manometry, elektromagnetický ventil, počítadlo bublin, jehlový ventil,  spojka, kovové napojení na hadičku, zpětný ventil a tlakovou hadičku. Určitě je vhodné si nastudovat funkce jednotlivých komponentů, abychom věděli k čemu nám v setu slouží.

Jak na dávkování CO2

Nepsaným pravidlem pro základní nastavení dávkování je 10 bublinek za minutu na 100 l vody v akváriu, tzn. že na 200l akvárium budeme počítat 2×10 = 20 bublinek za minutu. Toto je základ, od kterého se odrazíme, avšak dále musíme pomocí výše jmenovaného  permanentního CO2 testu dávkování upravit.

Rybičky nemusí být nuda

Když se vás někdo zeptá, jestli doma chováte nějaké zvíře, a vy odpovíte, že rybičky, možná vám to může připadat trochu trapné. Vůbec ale nemusí! I když se s akvarijními rybičkami zrovna nepomazlíte, nebudou s vámi spát v posteli ani vás nebudou vítat, když přijdete večer domů, chov rybiček je velmi speciální koníček.

Estetika na prvním místě

Akvaristika je zajímavou volnočasovou aktivitou pro každého, kdo má rád krásné věci a rád je vytváří a realizuje. Všechny ty rybky, jejich zbarvení v závislosti na krmivu i akvarijní rostliny otevírají velký prostor kreativitě. Žádná dvě akvária nemusí být stejná, pokud zrovna nechcete, a přitom každé akvárium může impozantně vypadat.

Co ale potřebujete ještě před pořízením vodních živočichů i rostlin? Samozřejmě, že samotné akvárium, jeho osvětlení, vytápění i vzduchování. Akvárium je potřeba vybrat ve vhodné velikosti k vašemu chovu. Pokud s akvaristikou začínáte, neinvestujte do obrovského akvária jako na žraloka – není od věci naučit se, jak se to všechno dělá, na menším vzorku. Úplně stačit by mohla šedesátilitrová nádrž.

A co výběr nejlepšího akvária?

V úplně první řadě však musíte vědět, kam akvárium vůbec dáte! Svou velikostí, rozměry a dalšími parametry musí odpovídat prostoru, který na něj můžete vyhradit. Třeba máte poněkud atypický rozměr stolku nebo police ve stěně, kam by se vám hodilo. Nejlepší, co můžete v takové chvíli udělat, je objednat si akvárium na míru. Není to zbytečná investice: aby akvárium pasovalo k prostoru, kam ho umisťujete, je důležité hlavně kvůli bezpečnosti. Rozhodně by skleněný roh neměl nikde přesahovat. A taky nezapomínejte na to, že rybičky jsou především krásné. Nemá cenu dobrý dojem kazit nepasující nádrží!

Obraťte se na firmu, pro kterou je výroba akvárií denním chlebem. Zkušení odborníci z oboru vám nejenom akvárium připraví, ale možná i poradí s dalšími aspekty vašeho koníčku.

Chov pískomila

Pískomil je vhodným domácím mazlíčkem a jeho chov je nenáročný. Stačí mu poskytnout akvárium a samozřejmě potravu s vodou. Je velmi přátelský, společenský a vhodný skoro do každé domácnosti. Svým vzhledem připomíná křečka nebo myš. Pískomila si oblíbí každý. Je to velmi zvědavý tvor a k člověku velmi přátelský.

Obydlí

Pro pískomila je vhodné akvárium. Čím víc místa v akváriu bude, tím lépe. Na dno akvária dejte velkou vrstvu písku s pilinami. Rádi se zahrabují do písku. Do akvária můžete dát několik větví na šplhání a prolézání. Akvárium přikryjte pletivem s větráním, aby vám neutekl. Jako u činčil dejte i jemu misku s bílým pískem, ve kterém se můžou koupat. Naopak mokro nesnáší, a proto jim vodu dávejte do napaječky.

Potrava

Jako u jiných hlodavců jim můžete dávat směs se slunečnicovými semínky, ale nedoporučuje se více než 15g denně. Krmení pro pískomily koupíte v běžném zverimexu.

Nesmíme zapomenout na zeleninu. Potřebují běžnou syrovou zeleninu, např. mrkev. Dávat jím můžete i ovoce, ale v malých dávkách. Nikdy však nesmíte dávat pískomilovi citrusové ovoce např. Pomeranč nebo citron. Dejte mu jednou týdně na vystýlku seno a váš pískomil toho sní tolik, kolik bude potřebovat. Krmte jej každý večer asi jednou polévkovou lžíci krmení pro pískomily. Můžete jim dávat i tvrdé pečivo. Každý den bychom měli vyměnit vodu za čerstvou.

Rozmnožování

Pískomilové jsou dospělí už od osmi týdnů života. Páří se už od šesti týdnů. Samice bývá v březí asi 26 týdnů. Většinou rodí cca pět mláďat. Ve dvou a půl týdnech začínají mláďata otevírat oči. Samec by se neměl dávat z jiné klece od samičky, ale naopak jí pomáhá s výchovou mláďat. Kdyby byl od samičky a mláďat, později by na něho mohla samička zaútočit.

Popis

Při narození váží kolem tří gramů a v dospělosti kolem sta gramů. Pískomilové jsou známí hlavně kvůli svému dlouhému ocasu s chloupky v šedivé barvě. Mají dlouhé zadní nohy, na které se umí postavit. Mají tenké tělo a bez ocasu měří kolem dvanácti centimetrů. Mají velké oči, malé uši a tenký krk.

Jak pečovat o pískomila

Pískomil je rychlý, zvědavý ale i plachý. Také je velmi aktivní. Když mu koupíte hodně prolézaček a hraček, tak ho můžete pozorovat – nudit se určitě nebudete. Nejvíce aktivní je spíše brzy ráno a v noci. Pískomilové jsou velmi čistotná zvířata, která je zakázáno kvůli jejich kožíšku koupat. Pískomil se sám vyčistí v písku, který mu připravíte. Nesnese se s jinými zvířaty. Jsou to velmi teritoriální zvířata. Například křečkovi by mohla ublížit. Pískomil vyžaduje pozornost. Rychle si zvyknou chodit se vyprazdňovat na jedno místo – většinou to je koupací písek. Jestli nebudete pravidelně uklízet, pískomilové se budou odmítat vrátit do svých vybudovaných chodeb. Stelivo vyčistěte jednou za čtrnáct dní. Vždy mu vytáhněte shnilé ovoce a jednou za dva dny mu vyčistěte místo, kam se chodí vyprazdňovat. Na hraní a na kousání by bylo ideální do klece pořídit nějaké hračky. Nejčastější hračkou, která pískomila zabaví, je rulička z toaletního papíru. Můžete mu pořídit i různé dřevěné domečky nebo papírové krabice, ale jeho hračky by neměly být z plastu. Nikdy mu ale nepořizujte běhací kolečko pro křečky, protože kvůli jeho ocásku by mohlo snadno dojít k úrazu.

Žáby a jejich chov

Žáby jsou velmi fascinující tvorové. Jejich vzhled i způsob života je ojedinělý a naprosto unikátní. Pokud jim je poskytnuté akvaterárium, je možné je i rozmnožit, což je pro žáby něco jako smysl života.

Nejvhodnější druhy pro chov

Nejvhodnějšími a nejrozšířenějšími druhy pro chov se v posledních letech staly pralesnička harlekýn, pralesnička Anthonyova , pralesnička pruhovaná, pralesnička batikovaná a drápatka vodní. Samozřejmě se dá chovat i plno dalších druhů.

Jak vybrat vhodné akvaterárium?

Prvním – a tím nejdůležitějším krokem je výběr správného akvaterária. Rozměry a tvar akvaterária se zpravidla vybírá podle požadavků určitého druhu žab a velikosti daného druhu. Dále podle pohybu a chování. Druhy, které se pohybují vetšinou na zemi potřebují akvaterárium větší. Žáby stromové naopak potřebují akvaterárium vysoké a vybavené větvemi, které vytváří těmto žábám prostor pro pohyb.

Žabky, které jsou aktivní přes den by nadále měli mít i vhodné světlo. Důležitá je délka světelné periody, která se volí podle délky změn denního světla. Ta se volí i podle změn světelných dní ročního období. Světlo včetně tepla se zajišťuje pomocí speciálních žárovek do terárií se spektrem (Cena jedné žárovky se pohybuje okolo 450,-), který je podobný dennímu světlu. Manipulace s žárovkami je v podstatě libovolná – mohou být umístěny jak uvnitř akvaterária, tak zvenku. Důležité je ale aby byly z dosahu žab.

Žáby musí mít ve svém akvateráriu možnost zalézt si do chladného koutu a naopak na místo, kde se mohou vyhřívat. Nádržky s vodou (Opět se volí podle požadavků druhu – větší vyžaduje filtraci i vytápění. Pokud ale určený druh vodu nepotřebuje, vytvořte v části akvaterária mokřinu) se ohřívají topítky pro akvaterária.

Co se týče tepla je možné využít například speciální topné kabely či kameny, které se zabudovávají pod substrát – např. Silnější vrstva rašeliny. (Topné kameny obvykle stojí okolo 300,- a topné kabely okolo 400,- – 500,-. Lze ale sehnat i levněji.) Vlhkost se udržuje okolo 90% každodenním rosením. Tu kontrolujeme vlhkoměrem.

Vhodné rostliny do akvaterária jsou například zelenec, filodendron a další. Kromě rostlin se hodí vystlat akvaterárium i například přírodním korkem. Co se týče teploty, tak například pralesničky vyžadují denní teplotu okolo 22-26°C (v noci pokles teploty okolo 3-5°C)

Potrava

Valná většina žab se stravují převážně hmyzem, nervy či členovci. Avšak větší žáby se živí i jinými žábami, hlodavci či obratlovci. Někdy dokonce i hady a želvy. Většina žab svou kořist uloví svým dlouhým lepkavým jazykem – jediný druh, který takhle neloví je čeleď žab pipovitých. Ty příjmají potravu normálně ústy. Všechny žáby během přijímání potravy mrkají.

Pohlaví žab

Pohlaví u žab se dá poznat poměrně snadno. Samečci většinou bývají menší, barevnější a bývají vybavení ozvučnými vaky či zvětšenými bubínky. (Hlasitým kvákáním si namlouvají samičku) Dále jsou jejich přední končetiny delší. Na těch se nachází mozoly. (Slouží k lepšímu přidržení samičky při páření – to obvykle probíhá ve vodě)

Páření

Jak už jste se dočetli o trochu výše, páření probíhá většinou ve vodě – tedy v období dešťů, kdy je vlhkost vysoká. Sameček vyhledá vlhké tmavé místo, kde dovede samičku. Pokud ji místo vyhovuje, naklade zde vajíčka. Vajíčka většinou naklade v počtu 20 – 25. (Opět závisí na druhu žáby). Poté na ně sameček vypustí sperma. Po nakladení vajíček samička místo opouští. Po dobu vývoje se o ně tedy stará sameček. Po 1 – 2 týdnech ze vajíček líhnou pulci. Jakmile se narodí, sameček si je naloží na záda a odnese do odstátých kalužin.

Doufám, že se článek líbil a některým pomohl s chovem žabek.

Ostatní akvarijní technika

Ostatní akvarijní technika

Akvárium je na svém místě, osvětlení je připravené a rybičky jsou zamluvené. Co nám v akváriu vlastně ještě chybí, bez čeho by se rybičky neobešly? Další velice důležitá věc je topení a filtr.

Filtrování akvária

Přístroj umístěný v akváriu. Je zcela možné, že bude vydávat tichý zvuk, na který si budeme muset zvyknout. Pokud ovšem někdy začne vydávat větší hluk, pak je něco špatně. Slouží k čištění vody, zachycují pevný odpad a přeměňují jej na čistou formu vody, kterou vrací zpět do akvária. Filtr musí obsahovat čerpadlo, které dodává vodu. Podle umístění mohou být dva druhy filtrů, ze kterých si můžete vybrat.

Vnitřní filtry– vnitřní filtry mohou mít více tvarů a velikostí, aby se dali umístit do různě velikých akvárií. Většinou je můžete u akvárií vidět nejčastěji. Většinou bývá levnější a ne všude to tak bývá.

Vnější filtry– obvykle jsou účinnější a snadněji se udržují. U vnějších filtrů je důležitá uzavřená nádoba, na které je umístěno čerpadlo. Funguje na principu odčerpávání vody z akvária do vnějšího filtru a potom se vrací přefiltrovaná voda zpět do akvária. Je používán převážně pro velká akvária.

Topení

Rybičky jsou zvyklé na určitou teplotu vody, která se musí neustále hlídat. Pokud se voda začne ochlazovat, musí se použít akvarijní topné těleso s termostatem.  Abychom teplotu mohli pravidelně kontrolovat, je nejlepší do akvária umístit malý teploměr, který bude teplotu vody hlídat. Topení nikdy nesmí být umístěno na dně, protože by mohlo přicházet o teplo a taky by vám mohlo prasknout sklo. Topná tělesa jsou různého druhu, ale většinou jsou celá ponořena a nad hladinou je vidět akorát ovládací zařízení. Když si budete vytápění kupovat, neberte první, které vám přijde pod ruku. Poraďte se s prodavači, kteří vám řeknou, jak velkou nádrž je topení schopno vytopit a za jak dlouho.

Veškeré vybavení, které budete do akvária umisťovat je potřeba vyzkoušet ještě předtím, než do nádrže vložíte rybičky. Abyste se náhodou ráno neprobudili a při pohledu na akvárium nezjistili, že všechny vaše rybičky plavou břichem vzhůru.

Chov raků

V následujícím článku si popovídáme o tom, jak chovat raky. I když to zní možná trochu zvláštně, i krab už si našel pozici jako ‚domácí mazlíček‘ v mnoha domácnostech jak ve světě, tak v České republice. Jak na to, a plno dalších informací o těchto zvířat se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení.

By: Kerry Wixted

Věk raků

Délka života samozřejmě záleží na tom, který druh chováme. V zajetí se průměrná délka života raka pohybuje od 2 do 5 let. Jsou ale i druhy, které se dožívají až neuvěřitelných 50 let.

Obydlí pro raky

Podobně jako krabi, i raci velmi rádi hrabou. Proto je dobré na dno akvária umístit buď větší množství písku nebo hrubší šperk, kořeny nebo jeskyňky. Všechno tohle ale musí být stabilní, aby když bude rak hrabat, tak aby to na něj nespadlo. Co se týče filtrů, doporučují se dávat rakům ty z umělé hmoty. Dále také potřebují hodně vlhka. Dále by zde měli, mít jako u krabů, nějaké místo, kde budou mít vodu a prostor ke koupání. Co se týče teploty, raci musí mít ve svém obydlí alespoň jedno teplé místo a jedno chladnější.

Voda je pro raky velmi důležitá. Měla by mít parametry -pH 6.5 – 8, teplota vody by se měla pohybovat okolo 25°C. Vodu můžete měnit tak, jak u akvárek s rybičkami, tedy když se Vám zdá znečištěné. Pozor na chlór, to je pro korýše jed. A tak když vyměňujete špinavou vodu za vodu s malým množstvím chlórem, necháme ji alespoň jeden den odstát.

Dále mají raci zalíbení ve schovávání se, a tak je potřeba jim zařídit do akvaterária nějaké ty úkryty, které můžete vyrobit například z rostlin.

Potrava

Raci jsou všežravci, takže co se týče jejich jídelníčku, mělo by se zde objevovat jak maso, tak nějaké ty rostliny. Dále můžeme jejich stravu obohatit kousky ovoce a zeleniny. Tipy: špenát, hlávkový salát, kousky mrkve, kousky ryb, hmyz, patentky, sušené krmení pro ryby, spařené kopřivy, vařené vajíčko, brambory, granulované krmení pro králíky a další.

Dorůstání končetin

Raci mají schopnost regenerace, to znamená, že jim dorůstají chybějící části těla. Jedinou věcí, která rakům bohužel nedoroste jsou jejich oči. Když je upadne klepeto, obvykle doroste do stejné velikosti. Stává se ale, že čím více je rak starší, tím menší klepeta mu dorůstají.

Rozpoznání druhů raků

Rozpoznat druh raka je velmi obtížné. Dokonce i pro odborníky je to velmi těžké. Nejvíce nabízeným druhem raků je rod mramorový. (Procambarus- fallax) Dále taky rak červený a rak modrý.

Rozmnožení raka

Množení raků není nějak extra těžká záležitost, jak se na první pohled může zdát. Záleží ale samozřejmě na druhu. Nejsnadnější druh pro rozmnožení je údajně rak rodu Procambarus. Nejtěžší zase naopak rak z rodu Cherax. Rak z rodu Procambarus se množí tak zvaně ‚parthenogeneticky‘, což znamená, že není znám samci. Většina těchto raků jsou samice, které mají schopnost se sami.

Krmení mláďat

Krmení mláďat probíhá podobně jako u dospělých jedinců. Potřebují akorát mít co nejpestřejší skladbu potravy.

Svlečení raků

Obecně je známo, že takové svlečení může být pro raka opravdu velmi nebezpečná záležitost. To ale především, když jsou ve volné přírodě a ne v zajetí. Svléknutí rakům totiž způsobuje, že jsou naprosto bezbranní. Nemají tedy žádnou schopnost se sami bránit. Proto je potřeba, aby při období svlékání měli co nejvíce klidu a mnoho úkrytů v akvateráriu. V této době víceméně nic nežerou. Celý proces může trvat od několika hodin až po několik dní. Záleží to hlavně na stáří raka – čím starší rak je, tím déle to trvá.

Chov různých druhů raků pohromadě

Chov je samozřejmě možný, ale odborníci doporučují nezkoušet to. Je to náročné jak na chov, i na samotnou psychiku zvířat. Přece jenom každý druh vyžaduje trochu jiný přístup.

Doufám, že se Vám článek líbil a chov raků pro Vás nebude obtížný.

Mravenčí farma

Mravenčí farma

By: Raj

Jistě už jste o tomto neobvyklém fenoménu, který se za posledních pár let rozvinul i na území České republiky, slyšeli. Místo rybiček si nyní můžete chovat své vlastní mravence. Díky speciálnímu gelu, ve kterém tyto zvířata žijí, můžete pozorovat, jak úžasný život vedou.

Akvárium

Správné mravenčí akvárium by mělo mít rozměry zhruba 135 x 70 x 30 mm. Do akvária se doporučuje dát zhruba deset až patnáct mravenců. Speciálně pro tento druh chovu si můžete na internetu a v některých zverimexech koupit speciální akvárium, které vždy stojí přibližně okolo 300,-. V tomto akváriu jsou mravenci zavření, takže se nemusíte obávat, že by mohli utéct.

Není nutné toto akvárium ani nějak často otvírat – nemusíte mravence krmit, protože se živí samotným speciálním gelem, ve kterém zároveň i žijí. Vašim speciálním úkolem však bude akvárium čas od času vyvětrat (doporučuje se tak jednou za měsíc) a odstranit mrtvé mravence – to se dělá hlavně proto, aby se nerozšířila infekce.

Gel, kterým je akvárium naplněné, je vynálezem NASA. Byl vytvořen pro sledování mravenců ve vesmíru. Obsahuje důležité minerály, vitamíny a aminokyseliny, které mravenci k přežití potřebují. Obvykle spotřebují opravdu malé množství za jednu generaci, a tak vám vydrží i pro generace další. Cena gelu se pohybuje zhruba okolo 240,-.

Obecné informace

Průměrná životnost mravenců se pohybuje okolo tří až šesti měsíců. Za celý svůj život, co žijí na vaší malé farmě, zkonzumují přibližně pouze 4% gelu. Přes průhledné sklo akvária můžete sledovat, jak si stavějí své chodby a jak žijí. Do nádoby jim ale za žádných okolností nesmíte přidávat další hmyz. Když si kupujete mravenčí farmu, měli byste dostat i dvě speciální paličky.

Těmi musíte do akvarijního gelu jednou nebo dvakrát píchnout – vytvoříte tak mravencům základy pro budování jejich chodeb. Jako jednu ze zajímavostí stojí za to zmínit, že pokud nějaký mravenec uhyne, nemusíte ho složitě vytahovat z gelu – ostatní mravenci ho sami vynesou nahoru, vy ho pak jenom zvednete a zlikvidujete pozůstatky.

 

Doufám, že byl pro vás článek zajímavý a užitečný. Nezbývá mi nic jiného, než vám popřát Hodně štěstí při chovu těchto vysoce inteligentních a neobvyklých živočichů!

 

Akvarijní dekorace

By: Jim G

Akvarijní dekorace

Pořídili jste si právě domů akvárium a zjišťujete, že z té polici vypadá smutně a bez nápadu? Rozhodně nezoufejte, nebude dlouho trvat a vaše akvárium se stane ozdobou celého vašeho domu. Pro mě osobně je velice zajímavé sledovat dění v akváriu. Je to mnohem pestřejší než sledování nějakých nudných seriálů v televizi a navíc se tím odreagujete od povinností všedního dne.

Rybičky

Rozhodně nejdůležitější ozdoba vašeho akvária. Dejte si záležet na výběru rybiček. Mějte přitom na paměti, že rybičky vždy rostou podle toho, jak velké mají akvárium. Pokud je vaše akvárium opravdu malé, nepořizujte si rybičky, které dorůstají obvykle větších velikostí. Ve zverimexu vám rádi poradí, které rybičky mohou být spolu v jednom akváriu.

Písek/kamínky

Na dno se dají umístit buď drobné kamínky, nebo písek. Pokud jste vybrali variantu písku, zeptejte se raději ve zverimexu, zda rybičky, které si chcete do akvária pořídit, písek snesou. Písek je možné pořídit od velice jemného až po velice hrubý. Je možný k dostání v několika barvách. Pokud máte vyřešené dno akvária, můžete řešit další dekorace.

Rostliny

Rostliny tvoří podstatnou část dekorace ve vašem akváriu. Mohou mít podobu buď umělých rostlin, nebo živých rostlin. Nebuďte na omylu, že umělé rostliny v akváriu vypadají neohrabaně. Kolikrát jsou umělé rostliny mnohem hezčí než živé rostliny a to z jednoho prostého důvodu – živé rostliny mohou být okusovány rybičkami, tedy v závěru vám zbyde pouze pár lístků a to nevypadá moc reprezentativně.

Skalky, kořeny a kameny

Nenechte se mýlit, že rostliny jsou jediná dekorace vašeho akvária. Proto je tedy vhodné pořídit si nějaké skalky, kořeny a kameny do akvária, aby nebylo tak prázdné, a aby se rybičky necítili osamocené. Taky mějte na paměti, že všechny tyto věci by měly být přírodní a potřebují pravidelně čistit a to nejen z ohledu krásně vypadajícího akvária, ale také pro dobro vašich rybiček.

Ostatní ozdobné dekorace

Někteří lidé dávají do svého akvária i umělé barevné rybičky. Je tedy možné si koupit barevné rybičky, které vložíte do akvária a ony plavou.

Přeji hodně štěstí při pořizování akvária!

Akvarijní osvětlení

Akvarijní osvětlení

By: The Wandering Angel

Při výběru akvarijního osvětlení musíte být velice pečlivý. V první řadě mějte na paměti, že čím hlubší máte akvárium, tím intenzivnější světlo potřebujete, protože slabá světla by vám mohla prosvítit pouze polovinu vašeho akvária.

Pokud chováte ve vašem akváriu pouze rybičky a nic jiného, bude vám stačit klasické světlo a nemusí být nijak speciální. Pokud ovšem vaše rostliny v akváriu nejsou umělé a chcete, aby se rozrůstaly, pak bude vhodnější do světla investovat více peněz a pořídit si kvalitnější světlo.

Čím svítit?

Nejvhodnější a nejsnadnější řešení je použít zářivku. Příkon a počet zářivek závisí vždy na již zmiňované velikosti akvária. Jsou snadno k dostání a seženete je ve více barvách. Pamatujte si také, že rybičky potřebují i nějaké přírodní denní světlo. Takže i když si koupíte světlo, které napodobuje denní světlo, nebude stačit.

Rostliny rostou vždy za světlem, pokud tedy budete využívat pouze denního světla, pak je zcela možné, že vaše rostliny porostou nakřivo. Něco podobného se může stát i s rybičkami. Také jsou zvyklé se otáčet za světlem. Pokud tedy vaše rybičky plavou zcela evidentně křivě, pak je potřeba vyřešit i nějaké světlo navíc než je pouze přírodní. Není tedy vhodné akvárium umisťovat do místnosti, která je zcela bez oken.

Jak často do akvária svítit?

Většinou v každé literatuře najdete jiné požadavky na osvětlení akvária. Každá rostlina a rybička potřebuje jiné osvětlení a jiné podmínky v akváriu. Jedno mají ovšem stejné. Potřebují střídat denní a noční intervaly světla. V průměru je tedy vhodné mít akvárium osvětlené alespoň 10 – 12 hodin denně.

Stolek pod akvárium

Stolek pod akvárium

By: LEONARDO DASILVA

Abychom si vůbec mohli pořídit akvárium, musíte prvně vyřídit spoustu věcí. Kromě vybavení akvária, musíte také vyřešit, kam vůbec nádrž s vodou postavíte – tedy musíte najít to nejvhodnějším místo ve vašem bytě. Nikdy nemůžete akvárium postavit obyčejně na zem. Musíte pod něj umístit nějaký stolek, popřípadě akvárium vložit do „skříňky“, kde bude vidět pouze nádrž a nahoře budou umístěna otevírací dvířka, kterým se k akváriu dostanete, abyste rybičky nakrmili, rozsvítili jim světlo apod. Toto je jenom příklad, takových míst můžete mít v bytě spoustu.

Vše týkající se akvária a jeho vybavení je zařízeno a teď už chybí pouze ta maličkost umístit nádrž na vhodné místo. Pokud už se takto rozhodujete, závisí to také na velikosti akvária. Pokud si chcete domů přinést například jedno kulaté akvárium s jednou rybičkou, pak nebudete mít tolik problémů ho někam umístit. Horší je to v tom případě, pokud chcete vyzdobit celou stěnu vašeho bytu. Je dobré si tedy pamatovat, abyste akvárium neumisťovali:

  • nejde jenom o to někam umístit nádrž akvária, potřebujete osvětlení, filtr a jiné věci, které se musí k akváriu dát. Potřebujete tedy mít kolem vašeho akvária pár zásuvek, aby vaše rybičky vůbec přežily
  • nikdy neumisťovat nad, vedle nebo celkově v blízkosti topení, pokud nechcete v blízké době malovat nebo platit sousedům za to, že jste je vytopili
  • nejvhodnější místo je každopádně na rovině
  • umisťovat na místa, kde je dostatek světla
  • neumisťovat na místa, kde je spousta věcí kolem- chcete přeci na své akvárium vidět a kochat se tou nádherou
  • v případě výše zmíněného malého akvária není vhodné ho umisťovat nikam k oknu
  • myslete také na to, že až bude nádrž plná vody, bude akvárium dost těžké, takže s ním bude těžké manipulovat, pokud si náhodou rozmyslíte akvárium umístit na jiné místo
  • mějte vždy nad akváriem nějaké víko, rybičky jsou velice hravé a rády vyskakují z vody
  • z vlastní zkušenosti vím, že ne vše se dá uhlídat – jednou mi z ničeho nic prasklo akvárium, když se z boku rozlepilo. Jsou to bohužel zkušenosti, které jsou a budou a nijak se jim neubráníme