Rybičky nemusí být nuda

Když se vás někdo zeptá, jestli doma chováte nějaké zvíře, a vy odpovíte, že rybičky, možná vám to může připadat trochu trapné. Vůbec ale nemusí! I když se s akvarijními rybičkami zrovna nepomazlíte, nebudou s vámi spát v posteli ani vás nebudou vítat, když přijdete večer domů, chov rybiček je velmi speciální koníček.

Estetika na prvním místě

Akvaristika je zajímavou volnočasovou aktivitou pro každého, kdo má rád krásné věci a rád je vytváří a realizuje. Všechny ty rybky, jejich zbarvení v závislosti na krmivu i akvarijní rostliny otevírají velký prostor kreativitě. Žádná dvě akvária nemusí být stejná, pokud zrovna nechcete, a přitom každé akvárium může impozantně vypadat.

Co ale potřebujete ještě před pořízením vodních živočichů i rostlin? Samozřejmě, že samotné akvárium, jeho osvětlení, vytápění i vzduchování. Akvárium je potřeba vybrat ve vhodné velikosti k vašemu chovu. Pokud s akvaristikou začínáte, neinvestujte do obrovského akvária jako na žraloka – není od věci naučit se, jak se to všechno dělá, na menším vzorku. Úplně stačit by mohla šedesátilitrová nádrž.

A co výběr nejlepšího akvária?

V úplně první řadě však musíte vědět, kam akvárium vůbec dáte! Svou velikostí, rozměry a dalšími parametry musí odpovídat prostoru, který na něj můžete vyhradit. Třeba máte poněkud atypický rozměr stolku nebo police ve stěně, kam by se vám hodilo. Nejlepší, co můžete v takové chvíli udělat, je objednat si akvárium na míru. Není to zbytečná investice: aby akvárium pasovalo k prostoru, kam ho umisťujete, je důležité hlavně kvůli bezpečnosti. Rozhodně by skleněný roh neměl nikde přesahovat. A taky nezapomínejte na to, že rybičky jsou především krásné. Nemá cenu dobrý dojem kazit nepasující nádrží!

Obraťte se na firmu, pro kterou je výroba akvárií denním chlebem. Zkušení odborníci z oboru vám nejenom akvárium připraví, ale možná i poradí s dalšími aspekty vašeho koníčku.

Ostatní akvarijní technika

Ostatní akvarijní technika

Akvárium je na svém místě, osvětlení je připravené a rybičky jsou zamluvené. Co nám v akváriu vlastně ještě chybí, bez čeho by se rybičky neobešly? Další velice důležitá věc je topení a filtr.

Filtrování akvária

Přístroj umístěný v akváriu. Je zcela možné, že bude vydávat tichý zvuk, na který si budeme muset zvyknout. Pokud ovšem někdy začne vydávat větší hluk, pak je něco špatně. Slouží k čištění vody, zachycují pevný odpad a přeměňují jej na čistou formu vody, kterou vrací zpět do akvária. Filtr musí obsahovat čerpadlo, které dodává vodu. Podle umístění mohou být dva druhy filtrů, ze kterých si můžete vybrat.

Vnitřní filtry– vnitřní filtry mohou mít více tvarů a velikostí, aby se dali umístit do různě velikých akvárií. Většinou je můžete u akvárií vidět nejčastěji. Většinou bývá levnější a ne všude to tak bývá.

Vnější filtry– obvykle jsou účinnější a snadněji se udržují. U vnějších filtrů je důležitá uzavřená nádoba, na které je umístěno čerpadlo. Funguje na principu odčerpávání vody z akvária do vnějšího filtru a potom se vrací přefiltrovaná voda zpět do akvária. Je používán převážně pro velká akvária.

Topení

Rybičky jsou zvyklé na určitou teplotu vody, která se musí neustále hlídat. Pokud se voda začne ochlazovat, musí se použít akvarijní topné těleso s termostatem.  Abychom teplotu mohli pravidelně kontrolovat, je nejlepší do akvária umístit malý teploměr, který bude teplotu vody hlídat. Topení nikdy nesmí být umístěno na dně, protože by mohlo přicházet o teplo a taky by vám mohlo prasknout sklo. Topná tělesa jsou různého druhu, ale většinou jsou celá ponořena a nad hladinou je vidět akorát ovládací zařízení. Když si budete vytápění kupovat, neberte první, které vám přijde pod ruku. Poraďte se s prodavači, kteří vám řeknou, jak velkou nádrž je topení schopno vytopit a za jak dlouho.

Veškeré vybavení, které budete do akvária umisťovat je potřeba vyzkoušet ještě předtím, než do nádrže vložíte rybičky. Abyste se náhodou ráno neprobudili a při pohledu na akvárium nezjistili, že všechny vaše rybičky plavou břichem vzhůru.

Akvarijní osvětlení

Akvarijní osvětlení

By: The Wandering Angel

Při výběru akvarijního osvětlení musíte být velice pečlivý. V první řadě mějte na paměti, že čím hlubší máte akvárium, tím intenzivnější světlo potřebujete, protože slabá světla by vám mohla prosvítit pouze polovinu vašeho akvária.

Pokud chováte ve vašem akváriu pouze rybičky a nic jiného, bude vám stačit klasické světlo a nemusí být nijak speciální. Pokud ovšem vaše rostliny v akváriu nejsou umělé a chcete, aby se rozrůstaly, pak bude vhodnější do světla investovat více peněz a pořídit si kvalitnější světlo.

Čím svítit?

Nejvhodnější a nejsnadnější řešení je použít zářivku. Příkon a počet zářivek závisí vždy na již zmiňované velikosti akvária. Jsou snadno k dostání a seženete je ve více barvách. Pamatujte si také, že rybičky potřebují i nějaké přírodní denní světlo. Takže i když si koupíte světlo, které napodobuje denní světlo, nebude stačit.

Rostliny rostou vždy za světlem, pokud tedy budete využívat pouze denního světla, pak je zcela možné, že vaše rostliny porostou nakřivo. Něco podobného se může stát i s rybičkami. Také jsou zvyklé se otáčet za světlem. Pokud tedy vaše rybičky plavou zcela evidentně křivě, pak je potřeba vyřešit i nějaké světlo navíc než je pouze přírodní. Není tedy vhodné akvárium umisťovat do místnosti, která je zcela bez oken.

Jak často do akvária svítit?

Většinou v každé literatuře najdete jiné požadavky na osvětlení akvária. Každá rostlina a rybička potřebuje jiné osvětlení a jiné podmínky v akváriu. Jedno mají ovšem stejné. Potřebují střídat denní a noční intervaly světla. V průměru je tedy vhodné mít akvárium osvětlené alespoň 10 – 12 hodin denně.

Stolek pod akvárium

Stolek pod akvárium

By: LEONARDO DASILVA

Abychom si vůbec mohli pořídit akvárium, musíte prvně vyřídit spoustu věcí. Kromě vybavení akvária, musíte také vyřešit, kam vůbec nádrž s vodou postavíte – tedy musíte najít to nejvhodnějším místo ve vašem bytě. Nikdy nemůžete akvárium postavit obyčejně na zem. Musíte pod něj umístit nějaký stolek, popřípadě akvárium vložit do „skříňky“, kde bude vidět pouze nádrž a nahoře budou umístěna otevírací dvířka, kterým se k akváriu dostanete, abyste rybičky nakrmili, rozsvítili jim světlo apod. Toto je jenom příklad, takových míst můžete mít v bytě spoustu.

Vše týkající se akvária a jeho vybavení je zařízeno a teď už chybí pouze ta maličkost umístit nádrž na vhodné místo. Pokud už se takto rozhodujete, závisí to také na velikosti akvária. Pokud si chcete domů přinést například jedno kulaté akvárium s jednou rybičkou, pak nebudete mít tolik problémů ho někam umístit. Horší je to v tom případě, pokud chcete vyzdobit celou stěnu vašeho bytu. Je dobré si tedy pamatovat, abyste akvárium neumisťovali:

  • nejde jenom o to někam umístit nádrž akvária, potřebujete osvětlení, filtr a jiné věci, které se musí k akváriu dát. Potřebujete tedy mít kolem vašeho akvária pár zásuvek, aby vaše rybičky vůbec přežily
  • nikdy neumisťovat nad, vedle nebo celkově v blízkosti topení, pokud nechcete v blízké době malovat nebo platit sousedům za to, že jste je vytopili
  • nejvhodnější místo je každopádně na rovině
  • umisťovat na místa, kde je dostatek světla
  • neumisťovat na místa, kde je spousta věcí kolem- chcete přeci na své akvárium vidět a kochat se tou nádherou
  • v případě výše zmíněného malého akvária není vhodné ho umisťovat nikam k oknu
  • myslete také na to, že až bude nádrž plná vody, bude akvárium dost těžké, takže s ním bude těžké manipulovat, pokud si náhodou rozmyslíte akvárium umístit na jiné místo
  • mějte vždy nad akváriem nějaké víko, rybičky jsou velice hravé a rády vyskakují z vody
  • z vlastní zkušenosti vím, že ne vše se dá uhlídat – jednou mi z ničeho nic prasklo akvárium, když se z boku rozlepilo. Jsou to bohužel zkušenosti, které jsou a budou a nijak se jim neubráníme

Krmivo pro rybičky… taky často nevíte, které vybrat?

Krmivo pro rybičky… taky často nevíte, které vybrat?

Je krásné a hlavně uklidňují dívat se do akvária, jak tam spokojeně plují rybičky. Mnoho lidí si proto akvárium domů pořídí, avšak ne vždy si spojí tento krásný doplněk s povinnostmi, které jsou s ním spojeny a mezi ně patří i potrava pro tyto zvířátka.

Jak mám krmit akvarijní rybičky?

Tak jako my lidé i zvířata, mezi něž patří i rybičky, chtějí pestrou stravu. Protože čím více pestrou stravu svým rybkám nabídnete, tím budou krásnější, protože naberou na své barevnosti. Avšak nemůžete jim dávat úplně všechno, protože je nutné brát ohled na to, jaký druh, velikost a podobně doma máte.

Jaká potrava existuje?

Protože rybičky vyžadují pestrou stravu, nemůže existovat pouze jeden druh potravy. Jsou tři základní druhy: suchá, mražená a živá potrava. Nejčastěji se používá suchá potrava, protože je nejbezpečnější, co se parazitů a bakterií týče, také je poměrně levná oproti mražené a živé potravě. A mimo jiné je snadné s ní pracovat, co se dávkování týče. Mezi suchou potravu patří granule, vločky a tablety.

Na co se musíme při krmení rybiček ohlížet?

1. Velikost ryb – jak už bylo zmíněno, tak při výběru krmiva je důležité dbát na velikost rybiček. V akvaristice platí jedno pravidlo a tím je, že rozměr potravy by měl odpovídat rozměru ryby, takže pokud jde o malé rybky, tak bychom měli raději zvolit vločky či drobné granulky.

2. Pohyb ryb – při krmení také zleží na tom, kde se ryby nejčastěji shlukují. Zda jsou často u dna, je třeba pořídit takovou potravu, která na dno klesne a ryby jej tak mohou hledat. Pokud se naopak drží více nahoře či po prostoru celého akvária, tak je dobré pořídit takovou potravu, která bude plavat na hladině vody. Zajímavé je, pokud se ryby často shlukují třeba v jednom rohu akvária, pak je naučte, že to bude místo pro jejich potravu.

3. Majitel – další ohled, na který byste měli dbát je ten, kdo se bude o krmení rybiček starat. Protože pokud rybičky bude pravidelně krmit mladší dítě je vhodnější vybrat potravu, která se snadno dávkuje. Avšak pokud je bude krmit zodpovědný a zkušený akvarista, tak si můžete dovolit připravit jim opravdu pestrobarevný jídelníček.

Chcete mít krásné akvárium? Dbejte zásad správného krmiva pro rybičky.

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (první část)

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (první část)

Která domácí zvířátka patří k těm nejoblíbenějším a z jakého důvodu? Které je vaším favoritem? Pojďte se podívat, kdo obsadil první až čtvrté místo.

1. Psi

Proč zrovna psi jsou na špičce žebříčku oblíbenosti? Psi jsou skvělými společníky, můžete se vždy spolehnout na jejich věrnost. Zdá se, že dokáží rozpoznat naši náladu a jsou vždy připraveni být vedle nás a potěšit nás svým olíznutím. Budou nás milovat i když s nimi zapomeneme jít ven, či nemáme zrovna náladu je hladit.

Jsou trpěliví a nikdy neztrácí nadšení, když ho projevujeme my. Psi jsou také bezvadné ochránci, jak majetku, tak svého pána. Stačí, aby se někdo jen přiblížil k plotu a okamžitě uslyšíte jejich varovné štěkání. Milují různé hry a procházky venku. Psi jsou skvělí společníci pro děti nebo seniory.

Než si ale psa pořídíte, zjistěte, která rasa je nejlépe vychovatelná a svou povahou mírná. Například labradorský retrívr je pro děti a starší lidi perfektní. Psi nejsou tak drazí, jako některá exotická zvířata a hlavně skvěle zapadnou do vaší rodiny. Jsou dostatečně inteligentní, aby jste je lehce naučili základní povely a také vám vaši lásku stonásobně vrátí.

2. Kočky

Autor obrázku: Tomi Tapio K

Kočky jsou naopak zvířata velmi hrdá a svobodná. Pokud jim ale vytvoříte hezký domov, budou se tam ze svých toulek vracet. Kočka je známá tím, že i když se ztratí na místě vzdáleném od domova, dokáže nalézt cestu zpět. A ač jsou to zvířata samostatná, rády se mazlí, předou a hrají si. Pokud máte doma problém s hlodavci, rády  vás ho zbaví.

Kromě obyčejných koček domácích si můžete pořídit druhy exotické jako kočku egyptskou nebo kočky bez srsti.

3. Křečci

Křeček je ideální pro malé děti, aby si vytvořili vztah k zvířeti a zároveň se naučili o něj postarat.

Křečkovi stačí poměrně malá klec nebo akvárko s pilinami a úkrytem. Je ideální do malých prostor a jednoduchý na chov. Křečkové jsou všežravci a kromě směsí koupených ve specializovaných obchodech je můžete krmit zeleninou, ovocem, sušenými plody nebo oříšky. Čerstvá zelenina by neměla být nahnilá. Ve volné přírodě se také živý hmyzem. Nejčastějším druhem křečka v domácnosti je křeček zlatý neboli syrský.

4. Rybičky

Rybičky jsou také velmi oblíbenými domácími mazlíčky, i když to nejsou mazlíčci v pravém slova smyslu. Slouží spíše jako dekorace či jako koníček.

Autor obrázku: jackiembarr

Dětem udělá radost spíše jejich rozmanité barvy a druhy. Stačí si vybrat velikost akvária, zda chceme plastové čí skleněné, jaké druhy rybiček se spolu snesou, jaké rostliny se k nim hodí a zda budeme chtít, aby se rybičky rozmnožovaly. Akvárko by mělo stát na odstíněném místě, aby nám slunce nezpůsobovalo přemnožení řas.

Kamínky do akvária lze zakoupit ve specializovaných obchodech, kde vám zároveň poradí, které druhy rybiček jsou párové a které hejnové a jak se k sobě hodí. Velikost akvária se většinou udává 1cm dospělé rybky na jeden litr vody. Do akvária lze umístit i šneky nebo krevetky. K čištění vody je lepší do akvária nainstalovat čistící filtr. Neznámější druhy: neonky, pancéřníčci, sumečci, závojnatky…

A co třeba akvárium?

A co třeba akvárium?

Také jste si vždycky chtěli pořídit domácího mazlíčka, o kterého byste se mohli starat? Víte ovšem, že např. kvůli pracovnímu vytížení se o něj nezvládnete dennodenně starat? A přemýšleli jste už někdy třeba o vodním akváriu?

Vodní akvárium má mnoho možností … nejenom chování rybiček, mj. se tolik nestane, když se o ně zapomenete některý den postarat (nakrmit je), nicméně bychom jim alespoň minimální pozornost věnovat měli.

Co vše se dá v akváriu chovat …

Akvárium, jak si ho mnozí představují, nemusí být vždycky plné vody… a zrovna tak v něm ne vždy musíte chovat rybičky, i když jsou nejběžnější.

Akvárium lze využít i pro chov např. chameleónů, hadů, pavouků a dalších živočichů. Budete-li ovšem chovat tyto málo běžné živočichy, jistou pozornost jim věnovat musíte …ovšem nejsou to zrovna domácí mazlíčci, ke kterým byste se mohli tulit, když je Vám smutno …tedy, rozhodně to není doporučeno – pokud byste se totiž tulili k takovému hadovi (třeba ke krajtě), mohla by se ona začít tulit k Vám – což by pro Vás mohlo být i smrtelné …

Akvárium trochu jinak …

Pokud nemáte chuť si přinést domů hada, pavouka, chameleona apod., co sáhnout po řešení, které je zajímavé a pro Vás zcela nenáročné? Jistě jste už někdy slyšeli, nebo viděli akvárium plné mravenců. Ti mají v akváriu speciální hmotu, která funguje na gelové bázi.

Mravenci si v něm budují cestičky a živí se obsahem akvária, tedy gelem, v němž žijí. Pro Vás je tím pádem jeho údržba zcela nenáročná …problém nastává až v případě, kdy začne gel v akváriu docházet.

Údržba

Pokud zvolíte akvárium, ve kterém se rozhodnete chovat plazy, arachnoidy apod., připravte se na poměrně náročnou údržbu. Nebudete se o ně muset starat dennodenně, ale když už dojde na vyčištění akvária, zabere Vám to poměrně dlouhou dobu.

Méně náročné na údržbu už je akvárium, ve kterém chováte rybičky …těm musíte sice měnit vodu, ale také ne tak často.

Nejméně náročným na údržbu je tedy akvárium s mravenci.

Jak začít s akvaristikou?

Jak začít s akvaristikou?

Mít doma rybičky je snem mnoha dětí, ale nejen jich. I někteří dospělí si chtějí pořídit tato zdánlivě nenáročná stvoření do svého bytu. Chov rybiček ale není tak jednoduchý jak se může stát, alespoň co se týče vybavení.

Velikost akvária se musí zvolit podle velikosti a množství rybiček. Pokud jste se rozhodli pro pár malých rybiček, bude vám pochopitelně stačit menší akvárium. Obecně se uvádí, že na jeden cm velikosti ryby je potřeba jeden litr vody.

Nemusíte ale přesnou matematikou přepočítávat délku vašich rybiček. Když pořídíte o něco větší akvárium, bude to spíš k dobru. Akvárium by mělo mít své místo někde v klidu a hlavně ne tam, kde na něj skrz okno nemohou dopadat přímé sluneční paprsky. Ty způsobují fotosyntézu a v akváriu tak mohou růst nežádoucí řasy.

Nové akvárium se musí nejprve vyčistit, než do něj dáte rybičky. Nepoužívejte však žádné saponáty, stačí teplá voda. Na dno akváriu potom nasypte nějaký substrát. Takovéto substráty najdete v každém zverimexu. Když si ho ale donesete domů, je důležité ho nejprve několikrát propláchnout.

Většinou jsou to malé kamínky, které se prodávají v různých variacích, jenomže se o sebe drolí a odpadává z nich prach. Když je budete proplachovat, voda se vám zakalí a tohle by mělo předejít zakalení v akváriu. Potom do akvária napusť trochu vody a na dno umístěte nějaké kameny, které nesmíte zapomenout vydrhnout kartáčkem a horkou vodou, a rostliny, které také můžete zakoupit ve zverimexu nebo v potřebách pro akvaristy. Nakonec opatrně dolijte zbytek vody. Pozor ale, voda nesmí být chlorovaná.

Dále nechte akvárium aspoň týden stát. Mezitím do něj můžete nainstalovat potřebná příslušenství jako je filtr, který vám bude čistit vodu, teploměr, abyste měli v akváriu správnou teplotu a potom nějaké topítko, které vám tuto teplotu bude udržovat. Nakonec přidáte nějaké osvětlení.

Když už máte v akváriu rybičky, musíte se o ně náležitě starat. Krmte je jednou denně, nebo krmení rozdělte na dvě dávky – například ráno a večer. Když je někdy zapomenete nakrmit, nic hrozného se nestane. Některé ryby požírají řasy ze dna, takže hlady neumřou. Akvárium udržujte čisté – měňte pravidelně vodu. Každých 7-10 dní by se měla vyměnit ¼ vody. Akvárium by se nikdy nemělo měnit najednou.

Také filtr se musí pravidelně čistit. Když se budete o rybičky dobře starat, můžete jim vytvořit krásné prostředí a dokonce jim i prodloužit život. Naopak, když se o ně starat nebudete, můžete o ně přijít během pár týdnů. Pokud si všimnete, že některá z vašich rybiček se chová jinak než ostatní (naklání se na stranu, plave jenom na dně, nepřijímá potravu), dejte ji okamžitě do karantény. Vytvořte jí prostor, ve kterém bude sama, a pokuste se zjistit příčinu její nemoci.