Chov králíků

Chov králíků

V tomto článku si povíme o chovu zvířete, který je už dnes klasickým členem domácnosti. Má dvě dlouhé ouška, hebkou srst a mezi jeho oblíbené potraviny patří mrkev. Už víte? Jedná se o králíka. Pokud budete pokračovat ve čtení toho článku, dozvíte se jak na to, jak se králíci chovali kdysi a spoustu dalších užitečných a zajímavých informací.

SimonaR / Pixabay

Obecné informace o chovu

Králíky řadíme do skupiny obratlovců a do třídy savců. Jsou to býložravci s velmi dobrou schopností rozmnožování.

Vhodné obydlí pro králíky

Pokud chcete chovat králíka venku společně s dalšími, je dobré jim z nějaké místnosti vytvořit přímo králíkárnu, která se bude skládat z menších boxů, které budou sloužit jako obydlí pro králíky. Pokud chcete ale chovat králíka jenom jednoho, je dobré mu opatřit buď nějakou větší klec, v krajním případě velké akvárium. Každopádně by obydlí mělo být tak velké, aby se v nich mohlo zvíře volně proběhnout. Jako podestýlka slouží převážně obyčejné piliny. Místo nich můžete ale dno vystlat například senem nebo (toto se používá většinou v případě alergie) tam můžete dát nastříhané noviny, toho je ale potom náročnější na údržbu. Neměly by zde chybět nějaké misky na jídlo či po případě na pití.

Vhodné druhy pro chov

Velmi oblíbeným plemenem králíků se u nás stal například Novozélandský bílý, který byl kdysi chován především kvůli masu. Dnes se již tento králíček chová speciálně pro výstavu. Dále se chovají druhy jako Králík domácí (Oryctulagus cuniculus var. domestica) nebo Králík západoamerický.

Chov králíků kdysi a dnes

Chov králíků byl velmi populární už před dvaceti lety. Králíci se chovali všude, (převážně pro jejich maso) kde bylo pro králíkárny alespoň trochu místo. Dnes už tomu ale tak není a chov králíků je spíše provozován v bytech jako domácí mazlíček. Kdysi se také králíci v králíkárně chovali většinou ve větších uskupeních – v každém boxu v králíkárně bylo alespoň pět králíků, dnes už tomu není kladen až takový důraz, a tak se králíci chovají v jenom boxu po dvou. (v uskupení buď dvě samičky spolu a samci zvlášť, pokud jsou králíci chováni za účelem rozmnožení, tak samec společně se samičkou. Většinou však ne samec se samcem, docházelo by k bojům, které by nemuseli dopadnout dobře) Navíc když je králík chován sám, jenom mu to prospívá – má tak daleko větší klid.

 

Dále se králíkárny lišily například tím, že kdysi v klecích neměli nějaké napáječky a vodu jim chovatelé podávali z misek.

 

Potrava:

 

Králíkům můžeme podat nějaké obyčejné seno a k tomu dokoupit speciálně namíchané krmné směsi. (Ty jsou k dostání v každém obchodě se zvířecími potřebami) Pokud nemáte krmnou směs přímo pro králíky, můžete jej nahradit krmnou směsí namíchanou pro jiné hlodavce. Dále byste jim čas od času měli zpestřit stravu nějakou tou zeleninou ve formě mrkve nebo salátu (v malém množství, králíka by to mohlo nadýmat) a ovocem – například obyčejné jablko. Dále jim můžete na zahradě natrhat nějaké listy, které rostou kolem pampelišek. Na tom si valná většina králíků opravdu velmi pochutná. Dále mají velmi rádi seno. V napáječce či v nějaké mističce pak podáváme obyčejnou vodu.

 

Potřeby vhodné pro chov králíků:

 

Jako u každého zvířete existuje spoustu vhodných doplňků k chovu těchto zvířátek. Jako nádobu na pití například existuje spousta věcí a je jen a pouze na Vás, jakou si vyberete – jestli nějakou napáječku, (cena jedné se pohybuje okolo 40,- Kč) obyčejnou keramickou misku (cena okolo 30,- Kč) nebo třeba speciální vyhřívanou napáječku. (cena jedné okolo 500,- Kč) Dále existují věci pro případ, že byste chtěli vzít králíka v létě nebo na jaře ven a nechcete, aby Vám utekl. V tomto případě je možné koupit zahradní síť, kterou ohraničíte prostor, po kterém se bude králík pohybovat. (cena jedné sítě se pohybuje okolo 900 Kč) Těchto vymožeností je samozřejmě nesčetně mnoho.

 

Doufám tedy, že se Vám článek líbil a Vy už si nelámete hlavu s chovem těchto neuvěřitelně krásných živočichů. Mně už nezbývá nic jiného, než Vám popřát mnoho štěstí.

Onemocnění zakrslých králíků

By: kwan kwan

Onemocnění zakrslých králíků

Zakrslí králíci jsou nenáročnými domácími mazlíčky, které si může pořídit téměř každý z nás. Na první pohled vás láká jejich huňatý kožíšek přímo vybízející k pohlazení. Právě na vzhledu našich chlupatých kamarádů se odráží jejich zdraví.

O králíka není těžké se starat, zajistit mu vhodnou péči. Prvotně jde o krmení a výbavu klece. Když jsou základní chovatelské potřeby zajištěny, musíme se začít zajímat o očkování. První by se měli provádět již na několikatýdenních mláďatech.

Nejčastější virové nákazy jsou králičí mor a myxomatóza. Obě mají stejný původ i prevenci. Jsou způsobeny bodavým hmyzem, především komáry, tudíž vyžadují vakcinaci již před prvním oteplením. Majitelé by měli dodržovat správnou hygienu králíků a kolem 10. týdne života je nechat oočkovat. Doporučuje se přeočkování každých 6 měsíců.

Králičí mor, zánět plic, s sebou přináší silné křeče a dušení. Průběh nemoci je rychlý, léčba prakticky žádná a zakrslý králík brzy umírá.

Myxomatóza se projevuje zduřením různých částí těla zvířete a může stěžovat dýchání. Na rozdíl od králičího moru je zde šance na uzdravení, záleží však na stadiu nemoci.

Existují ale i problémy, které můžeme králíkům zapříčinit sami. Nikdy nedávejte svým mazlíčkům jíst jiné dobroty, než jsou výrobky jim určené. Na první pohled neškodný čin s dobrým úmyslem, může spustit sérii zdravotních problémů souvisejících s poruchami metabolismu, které v horším případě vedou ke smrti.

Nevymýšlejte žádné novinky, spolehněte se na očkování a tradiční ověřenou stravu, ať se se svým králíčkem můžete ještě dlouho těšit.

Granule pro králíky

Granule pro králíky

Pořídili jste si domů domácího mazlíčka a to konkrétně králíčka, o kterého se tedy staráte a rádi byste mu dali to nejlepší? Pak mu určitě kupte krásnou velkou klec, do ní domeček, misku a pítko. Do stravy zahrňte jak granule pro králíky, tak i tvrdý chléb, mrkev, salát, travičku, brambor, jablíčko, hroznové víno, slupky od kiwi, seno…

Jaké vybrat granule pro králíky?

Mohou to být jak universální granule pro králíky, nebo přímo granule pro zakrslé králíky a pokud chcete mít vašeho králíčka štíhlého, pak mu pořiďte granule light, které se postarají o jeho postavu

Granule pro zakrslé králíky

Základem jsou bylinky s vysokým obsahem vlákniny. Krmivo je velice vhodné pro ty králíčky, kteří mají zůstat malými, i když ve většině případů nám stejně doma pěkně vyrostou. Na trhu je velké množství granulí pro králíčky, některá jsou levnější, jiné naopak dražší, ale zase o to kvalitnější. Koupit si můžete i 10-ti kilogramové krmení za velmi nízkou cenu. Pokud tedy máte granule kde skladovat, pak se vám velké balení určitě vyplatí, nebo si jej můžete koupit s někým, kdo má doma také králíčka a rozdělit si krmivo napůl.

Samotné seno, tráva a zelenina králíčkům nestačí a granule je třeba králíkovi podávat denně. Granule většinou obsahují úsušky píce vojtěšky, setý ječmen, pšeničné otruby, slunečnicový extrahovaný šrot, hydrogefosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý, chlorid sodný a vitamíny jako A, D3 a E.

Ke granulím je nutné podávat dostatek vody. Kontrolujte, aby králíkovi voda nikdy nechyběla, aby nebyla teplá, nebo vlažná, protože to by mu mohlo způsobit zdravotní problémy. Pokud doma králíčka máte, věnujte mu opravdu velkou péči a také se mu věnujte tak, aby nebyl plachý. Je třeba si s králíčkem povídat, mazlit se s něm, nebo mu pořídit ještě jednoho kamaráda, kterým může být i morče.

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (třetí část)

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (třetí část)

Desítku nejoblíbenějších zvířátek, které chováme ve svých domácnostech, uzavírá tato trojice:

8. Hadi

Hadi patří mezi plazy, vyvinuli se z ještěrů. Většina druhů není jedovatá. A pokud jedovatí jsou, používají jed především k zabíjení potravy, ne k obraně. Pokud nás ale had uštkne, může to být smrtelně nebezpečné.

Autor obrázku: David Amsler

Hadi jsou studenokrevní, to znamená, že přebírají teplotu ze svého okolí. Jsou poměrně nenároční na chov. Je třeba vybrat dostatečně velké terárium, podle velikosti hada, zajistit dostatečnou teplotu, světlo a odvětrávání. Hadi jsou striktně masožraví.

Živí se převážně hlodavci, ještěrkami, jinými hady, ptáky, rybami, vajíčky nebo hmyzem. Protože nemají zuby, kterými by potravu rozmělnili, musí ji spolknout celou. Po spolknutí potravy potřebují klid na její strávení. Frekvence krmení záleží na druhu a velikosti hada. Například u dospělé užovky Elaphe Dione stačí podávat potravu jednou za 10 až 14 dní. Pro tento druh je přiměřená jedna dávka asi 3 dospělé myši.

9. Želvy

Želvy patří také mezi studenokrevné plazy. Jsou charakteristické svou kostnatou schránkou neboli krunýřem, která se vyvinula k jejich ochraně. I když některé druhy žijí ve vodě, dýchají vzduch jako ostatní savci. Jako domácí mazlíčci se chovají převážně suchozemské nebo sladkovodní. Želvy jsou u nás chráněným druhem a v některých zemích EU se nesmí prodávat vůbec.

Vodní želvy by měly mít dostatečně velké akvárko, v kterém budou moci nejen plavat, ale i potápět se. Nádrž by měla být 7x větší, než je délka želvy. V nádrži by mělo být ultrafialové světlo, které potřebují pro syntézu vitamínu D3. V akvárku musí být místo, kde se želvy budou sušit a vyhřívat. Mezi nejrozšířenější vodní želvy patří  Želva Nádherná.

Želvy jsou všežravci, kromě cvrčků, červů, žížal či rybiček je můžete krmit i zeleninou či ovocem, pro mláďata je ale důležitá masitá strava. Suchozemské želvy se umisťují do terárií. Terárko musí obsahovat misku na jídlo, vodu, místo na vyhřívání a úkryt. Jako podestýlka se používá rašelina nebo písek. Suchozemské želvy ocení možnost výběhu, třeba na zahradu. Suchozemské želvy se živí převážně rostlinou potravou, jako jsou listy, tráva, bylinky, květy a plody. Drobný hmyz, který sní spolu s touto rostlinnou potravou, jim pokryje potřebu bílkovin.

10. Králíci

Autor obrázku: Daniel Hall

Králíčci jsou dnes oblíbenými mazlíčky, ač dříve byli rozšířeni hlavně kvůli chovu na maso. U nás je ještě pořád králičí maso poměrně rozšířeným druhem. Na chov pro radost se však používají druhy, které se u nás nekonzumují.

Populární jsou králíci dlouhosrstí. K chovu králíka se používá větší klec s pevným dnem, je třeba mu ale dopřát každý den výběh. Může se pouštět buď venku, v ohraničeném prostoru, nebo uvnitř domu. Je ale lépe, když bude na čerstvém vzduchu.

Také je vhodné králíkům pořídit hračky, jako balónek, tunel nebo nějaký úkryt. Králíci jsou poměrně aktivní, a pokud nemají dostatek pohybu, mohou být v kleci frustrovaní. Králíci mohou vrčet, škrábat a dokonce kousat. Jako krmení je vhodné seno, granule, ječmen, chleba, směs zakoupená ve specializovaném obchodě či zelenina. Čistá voda je samozřejmostí.

Ať už si vyberete jakýkoli druh, mějte na paměti, že je to živý tvor, a vyžaduje hodně péče a zodpovědnosti.

Jak chovat zakrslého králíka

Jak chovat zakrslého králíka

Chov králíčka není sám o sobě nijak složitý, ale je potřeba vědět, co všechno pořídit a jak zvířátko správně krmit, aby neonemocnělo.

Než si králíčka donesete domů, měli byste mu pořídit klec. Ta by měla být tak velká, aby se v ní mohl otočit a natáhnout. Pokud je klec dostatečně velká, můžete přidat i domeček, do kterého se bude moc králíček schovat a odpočinout si tam.

Jako podestýlka můžou sloužit granule pro kočky, které se dávají do záchodků, dále piliny nebo seno. Pozor ale, aby se ze sena moc neprášilo nebo nebylo staré, jinak by váš králíček mohl onemocnět. Například, zánětem, když by se mu prach dostal do očí. Nebo by mohl jednoduše začít kýchat. Klec se musí udržovat čistá. Jednou denně odstraňujte nesnědenou potravu a jednou za týden vyměňte podestýlku.

Králíčkovi také můžete pořídit jesličky na seno, ale někdy bývají i součástí klece. Dále je potřebná napáječka. Ta se většinou připevňuje zboku klece. Je důležité dávat králíčkovi denně čistou vodu a před každým naplněním napáječku vymýt. Stačí teplou vodou. Použít můžete i misku, ale ta není moc praktická, protože ji zvířátko může vylít nebo se do ní může dostat seno a vodu znečistit.

Dále je důležitá miska na jídlo, která by měla být keramická a hlavně těžká, aby ji zvířátko nemohlo převrátit. Je důležité misku jednou týdně vyčistit.

Králíček se stravuje především senem. Seno si můžete koupit, ale zároveň sami usušit. Na vlastní sušené seno pozor. Nesmí být vlhké ani plesnivé, králíček by mohl onemocnět a umřít! Je potřeba, aby bylo suché, ale ne staré. Seno musí mít zvířátko neustále k dispozici. Jako další můžete zkrmovat obilí, které bývá obvykle v krmných směsích. Hotové krmné směsi můžete zakoupit ve zverimexu.

Králíčkům moc chutná ovoce a zelenina a navíc je to pro ně důležité. Z ovoce jsou nejvhodnější hlavně jablka a hrušky, ze zeleniny potom mrkev, mrkvová nať, salát, kedlubny atd. Zvířátko krmte pravidelně, nejlepší je dvakrát denně (ráno a večer). Nezapomeňte, že strava musí být pestrá.

Nezapomeňte s mazlíčkem chodit pravidelně k veterináři. Nejedná se jenom o prohlídky, ale i o očkování, které dokáže předcházet těžkým chorobám, které mohou vést ke smrti. Mezi takové nemoci patří například myxomatóza.