Vhodná klec pro křečka

Chcete si pořídit křečka a nevíte kam ho „ubytovat“? Třeba Vám poradíme, tu správnou klec. Klece jsou různých velikostí a tvarů, s prolézačkami a bez, dřevěné a kovové. Záleží jen na Vás, jakou si vyberete, jaká bude vhodná na místo, které máte pro svého mazlíčka nachystané.

Klece se pohybují v různých velikostech a také v různých cenových výškách. Zatím co malou obyčejnou klec můžeme pořídit za pár stovek větší klec třeba s prolézačkou a kolotočem se pohybuje již nad tisíci korunou. Pokud plánujete, že nezůstanete u jednoho křečka, je rozhodně lepší větší klec.

Pokud máte vyhrazeno malé místo na klec, ale nechcete, tu nejmenší jsou i klece, s malým základem, které jsou do výšky. Tedy více pater propojené buď žebříkem anebo bludišti. Křeček se v patrech rychle zorientuje a navíc mu na každé z pater můžete přichystat pamlsek či domeček nebo kolotoč. Klece mají plastová dna, a proto jsou jednoduché na čištění.

Pro křečky a všeobecně hlodavce existuje i výběh. Skládá se z osmi mříží ve tvaru osmiúhelníků. Slouží k tomu, když chcete své zvířátko nechat proběhnout, aby nekousalo kabely nebo nám někam neuteklo.

Křečci nejsou nároční a pobaví i děti

Křečci nejsou nároční a pobaví i děti

Dnes si povíme něco těchto malých, hbitých zvířátek. Křeček je u nás v České republice a dokonce i celkově ve světě velmi oblíbené domácí zvířátko. Starat se o něj bývá časově i prakticky nenáročné. Jak na to a další potřebné informace si řekneme v následujícím článku.

Obecné informace

Křečci patří mezi hlodavce z čeledi myšovití. (Muridae) V České republice rozeznáváme plno druhů, mezi ty nejrozšířenější patří křeček polní, křeček čínský nebo třeba křeček džungarský.

Nejvhodnější druhy pro chov

Pro chov těchto krásných, malých a roztomilých zvířat se nejvíce kupují křečci džungarští. Dále pak například křeček polní.

Cenová dostupnost

Křečci jsou poměrně dobře cenově dostupní. Pokud si pořizujete například křečka džungarského přímo od chovatele, cena jednoho se pohybuje zhruba okolo 100 Kč. Koupit křečka ale můžete obyčejně v každém obchodě se zvířecími potřebami.

Problematika chovu

Velkým problémem, u těchto zvířat bývá to, že křečci patří mezi ty nejplodnější savce. A tak pokud chcete chovat více než jednoho křečka, pořiďte si raději dvě samičky. (Dva samci by se prali.)

Obydlí

Klec či akvárium můžete koupit, stejně jako křečka, téměř v každém obchodě se zvířecími potřebami. Nebo si jej můžete vyrobit sami. Co se týče rozměrů, mělo by mít minimálně 40 cm x 20 cm x 20 cm. Za ideální velikost lze považovat 75 cm x 40 cm x 40 cm. Samozřejmě to ale dále záleží na tom, kolik křečků chováte. Křečci jsou velmi aktivní zvířata – rádi si hrají, běhají a zahrabávají se. K tomu musíme přizpůsobit i jejich obydlí. Můžete dokoupit například velmi oblíbené cvičební kolo.
Jako podestýlka můžou posloužit obyčejné piliny, v krajním případě pak můžete místo hoblin nastříhat noviny na tenké pásky a vložit je na dno klece.

Křečci jsou nadále mistři v utíkání, proto by mělo být obydli pevné. Rozhodně ale nesmíte dát křečkovi třeba krabici – tou by se velmi snadno prokousal ven. Dále nesmí v kleci chybět napáječka na pití a nějaká ta miska na potravu.

Potrava

Jako potrava může posloužit speciálně namíchaná krmná směs pro křečky. (Ta se dá koupit společně s křečkem ve zverimexu) Dále je dobré jejich stravy čas od času obohatit nějakou tou zeleninou – mrkev, salát a nějakým tím ovocem – nejčastěji se podává jablko. Dále jim, například na jaře, můžete na zahradě nebo někde venku natrhat listy z pampelišek. Na těch si velmi pochutnají.

Doufám tedy, že se Vám článek líbil a vy jste se dozvěděli nějaké užitečné informace. Jestli je chov opravdu nenáročný si nejlépe odzkoušíte sami. Mně už nezbývá nic jiného, než Vám s chovem těchto úžasných zvířat popřát hodně štěstí.

Křeček zlatý

Křeček zlatý

Je naše nejoblíbenější plemeno křečka, které se u nás chová. Každý si ho zamiluje jeho zbarvením, svou samotností a svým roztomilým vzhledem. Jeho zlaté zbarvení ho má v přírodě maskovat před nepřítelem. Je nenáročný a nepotřebuje nějak veliké prostory. Na rozdíl od jiných aktivních hlodavců je vhodný pro děti a na mazlení. A pokud se mu nelíbí, jak ho chytnete, nebo jak se k němu chováte, nebojte se, že by to nedal najevo. Kousne vás.

Unsplash / Pixabay

Tento křeček pochází z pouštních oblastí Malé Asie. Má rád suché oblasti, proto nemůže být vystaven mrazům a vlhkosti. Naše klima a podnebí je jemu vyhovující a můžete ho najít i na našich polích s obilovinami.

Historie křečka zlatého

Neexistuje nějak moc dochovaných zápisů, jediné co se můžeme dozvědět je to, že byl objeven roku 1839, a našel ho přírodovědec Waterhouse. A to byl požahán za křečka divokého. O té doby se neuvedly nějaké další záznamy ohledně zkoumání nebo pozorování a byl dále spatřen až rok 1930, kdy byl nalezen profesorem Aharonim v oblasti syrské poušti. A tehdy se začal tento křeček zlatý domestikovat a ochočovat.

Plemenné rozdělení

Křeček zlatý se dále rozděluje a je šlechtěný na další stejný druh křečka zlatého, ale vzniká i křeček saténový a křeček hedvábný. Všichni tito křečci mají obdivuhodně krásnou a hebkou srst. Jenže pokud budete chtít spářit dva saténové křečky, nemusí být výplod tak krásný. Spíše se jim narodí mládě, které nebude ani jednomu křečku trochu podobný.

Nedožívá se déle než dva roky

Křeček zlatý průměrně nežije dlouho, je udáváno, že ty dva roky. Proto potřebuje péči a klidné jemu příjemné zázemí. Pokud budete jeho „bydlení“ udržovat v čistotě a udržovat mu v kleci pořádek, dávat mu kvalitní jídlo, neomezovat ho, necháte ho vyřádit a vyběhat, nebudete ho vystavovat výkyvům teplot, tak se nemusíte bát, že by vám hned za dva roky zahynul.

Pokud se vám však stane, že celou dobu jste se mu věnovali tak jak si myslíte, že to bylo správné a on vám stejně zahynul, tak se nějak neobviňujte, že jste tomu mohli dát víc. V průměru se tito křečci takhle dožívají a my s tím bohužel nic neuděláme.

Nechte ho samotného

Není vhodné křečkovi dávat do klece jiné zvíře nebo jiného křečka. Je radši o samotě. Kdyby tam měl jiné zvíře, bud by se ho pokoušel zbavit nebo podlehl stresu a strachu a tím pádem mohl i zemřít.

Křeček a jeho chov

Křeček

By: digital_image_fan

Křeček je oblíbenou domácí myškou. Lze ho sehnat v každém zverimexu a lze sehnat každý dostupný druh. Křečka má doma nebo měl snad každý. A každý kdo ho má nebo i měl ví, že sice nepotřebuje až tak moc péče ale je potřeba na něho dávat pozor. Zjistěte si tedy všechny možné druhy křečků u nás.

Nejznámější druhy

Křeček Polní

Je to ohrožený druh, v obchodě se zvířaty ho neseženete, protože jak je uváděn jeho název, tak žije ve volné přírodě. Ne každý však má to štěstí spatřit ho na vlastní oči. Poznáte ho tak že je nadměrně větší než ostatní křečci co jsou určeny pro domácí chov. Někdy si ho lze splést se syslem.

Tento křeček se vždy zazimuje, když nastane zimní období a většinu část zimy hibernuje. Jako potrava mu stačí hmyz nebo larvy některých drobných živočichů dále také zrní a rostliny.

Křeček zlatý

Tento křeček se nazývá podle barvy své srsti. Lze ho sehnat s jakoukoliv strukturou své srsti, ale barva je vždy zlatá. Také si musí brousit své zuby, které má celý život. Tito křečci nejsou nějak zvlášť milý ani k lidem ani ke svému druhu, proto mu nikdy do svého prostoru nepořizujte partnera nebo kamaráda. Poprali by se. Křeček zlatý má svou povahu, buď vás bude ignorovat, nebo se s vámi klidně bude mazlit. Záleží na něm. Samice jsou velmi agresivní, pokud mají mláďata.

Křeček džungarský

Křeček džungarský je jeden z nejmenších křečků. Jsou velmi inteligentní, pokud se s nimi sžijete a oni si na vás zvyknou a třeba vám utečou z klece, tak když ho budete chtít chytit, tak se i nechají. Neutečou.

„Koupili jsme křečkovi kouli, ve které jsme ho nechali chodit a koule se koulela po kuchyni potom po obýváku a tam a zpátky a najednou jsme uslyšeli takové klapnutí, došlo nám, že jde o křečka, tak jsme běželi se na něho podívat a koule byla rozpůlená a křeček tam seděl a koukal. Nikam neutekl a nechal se od nás chytit a odnést do klece.“

Je tedy velmi aktivní v noci a ve dne spí. Nanosí na sebe piliny a nenechá o sobě vědět. Ocení věci jako prolézačky a domečky a různé věci pro křečky. Vyhraje si s nimi.

Křečík Roborovského

Je také jeden z nejmenších křečků. Jeho potrava je především zrní a rostliny občas hmyz. Jeho návyky jsou stejné jako u Džungarského. Je aktivní spíše přes noc a ve dne spí. Svou srst mění podle ročního období.

Křečík čínský

Má dlouhý ocas a velké černé očička. Také se vyznačuje svými tvářemi, které jsou veliké a kulaté. Jeho kukuč je opravdu jako křeček. Jiný křečci nemají tak poměrně výrazný obličej jako tento křeček. Jeho tělo je ale štíhlé a hbité. Takže by vám mohl utéct a už se nikdy neukázat. Potřebuje si brousit své zuby, a co se jídla týče, tak toho moc nesní.

Na závěr

Tyto druhy křečků jsou nejznámější a nejvíce domácky chované. Existuje spoustu druhů křečků, ale většinou žijí ve volné přírodě. Křečci žijí na celém světě, seženete je na každém kontinentu, kde je život. Vždycky je ale dobré si o daném druhu něco zjisti. Každý křeček je jiný a může pocházet z jiné oblasti než je ta naše. Nevystavujte je velkému slunečnímu záření a taky je nevystavujte velké zimě nebo zimnímu počasí bez tepla. Nenechávejte je bez dozoru o samotě (mimo jejich útočiště). A pokud vám utečou a budou vám běhat po bytě, je taky možné, že vám budou překousávat různé kabely od elektrických zařízení. Tak pozor.

Křeček

Křeček

Rozhodli jste se sobě nebo dětem pořídit malé zvířátko, které nebude tolik náročné na obstarání a zároveň bude skvělým společníkem a naučí děti zodpovědnosti? Chystáte se pořídit si křečka? Tady je pár tipů pro začátečníky.

Vyberte si křečka

Autor obrázku: Jannes Pockele

Na našem trhu je několik druhů křečka. Mezi ty nejběžnější patří Zlatý křeček, Křeček Syrský, Křeček Čínský a další. A i když jsou to tvorové nenároční, pokud je pořizujete dětem, je třeba zajistit, aby se naučily s nimi zacházet, aby nedošlo k jejich zranění.

Pokud si vybíráte křečka ze zverimexu dávejte pozor, aby byl zdravý. Přenos z obchodu domů je stresující zážitek a křeček často onemocní. Vyberte si aktivního křečka, ne takového, který je mokrý ze spodu nebo má uslzené oči. Pokud se vám zdá, že ne všichni křečci v teráriu jsou zdravý, raději nekupujte křečka z toho vrhu. Jejich nemoci jsou mezi nimi vysoce přenosné.

Příbytek

Existuje spousta možností jakou klec či box vašemu křečku pořídit. Můžete se inspirovat na internetu nebo přímo v obchodě s potřebami pro chovatele. Není vhodné používat akvária pro rybičky. Snažte se zajistit, aby váš křeček měl dostatek místa a vše co potřebuje – nádobku na vodu, misky, hračky, zákoutí, kam se může schovat.

Vyberte si také klec podle toho, zda se dá dobře čistit a zda je dobře přenosná.  Klec by neměla být umístěna v průvanu a křeček by se neměl často koupat. Nachlazení u nich způsobuje problémy. Klec by neměla být ani na topení. Zajistěte, aby měl příbytek stálou teplotu. Jako podestýlku lze použít seno, slámu, piliny, kousky látek. Je dobré, aby je mohl křeček přehrabávat a dělat si hromádky, kde se bude moci schovat.

Autor obrázku: cdrussorusso

Krmení

Křečci jsou všežraví hlodavci, ale v jejich potravě převažuje rostlinná strava. Můžete jim zakoupit mix přímo ve specializovaném obchodě. Většinou je to mix obilí, semínek, kukuřice, oříšků, bylinek a podobně. Aby měli dostatek vitamínů, můžete jim také dávat čerstvou zeleninu a ovoce. Pro to, aby si brousili zoubky je potřeba je krmit i pevnou stravou jako suchý chleba nebo rohlík. Zajistěte, aby měli vždy přístup k čisté vodě. Tu můžete umístit do závěsného držáku na vodu, který zůstane déle čistý, nebo jim můžete dát vodu do misky, ale počítejte s tím, že ji budete muset často měnit.

Nemoci

Křečci jsou náchylní k různým nemocem. Od průjmu, nachlazení, po vypadávání srsti, nádorům a různým poraněním. Dbejte na pestrost jejich stavy, na stálost teploty jejich prostředí, po každém kontaktu s jinými zvířaty si umyjte ruce, pokud zjistíte jakýkoli problém, raději se poraďte se svým veterinářem.

Domácí mazlíček – důležitý výchovný prostředek

Domácí mazlíček – důležitý výchovný prostředek

Možná to znáte. Vaše ratolest vyroste z plínek, má spoustu otázek „a ploč?“ a řítí se do věku, kdy touží po zvířátku. Myslím, že každý rodič toto zná i z vlastního osobního prožitku. Obdobím, kdy bychom dali cokoliv za koťátko, štěňátko, kuřátko, si jistě prošel každý. A jistě šťastnější ten, jehož přání bylo vyslyšeno.

Autor obrázku: Andrea Arden

Pojďme se nyní společně zamyslet nad touto otázkou důkladněji. Rodič si svůj zákaz před dítětem většinou obhajuje strachem z bakterií, nesčetných onemocnění, nepořádku a velké odpovědnosti. Naopak!

Pojďme si zde nastínit pár základních argumentů, proč si pořídit zvířecího kamaráda.

Je prokázáno, že dítě vyrůstající v domácnosti se zvířaty a přirozeně se vyskytující mikroflórou, má mnohem silněji vyvinut imunitní systém. To, že pouze sterilně uklizená domácnost je pro dítě bezpečná, je mýtus. Dětský organizmus se totiž v průběhu svého vývinu má možnost setkat s řadou bakterií, které jeho život neohrozí a pomohou mu získat přirozenou obranyschopnost.

Nevšimli jste si, jak se v posledních letech zvýšil výskyt alergií u dětí? Na tom má samozřejmě velký podíl i prostředí, které napomáhá vzniku dermatitid a astmatu. Nicméně pokud dítě vyrůstá a setkává se se „zdravou špínou“, můžeme vzniku některých alergií předejít.

Druhým argumentem, který je velmi opomíjen, je setkání dítěte s přirozeným životním cyklem.  Pokud mu domů pořídíte dejme tomu malého křečíka džungarského, povedete ho k zodpovědnosti za živého tvora.

Autor obrázku: kevin ryder

Takový křečík není náročný na péči a nechá se velmi snadno ochočit. Zpravidla se dožívá 2 let a vaše dítě tak bude mít možnost vidět, jak takový tvor vyrůstá, žije a umírá. Možná si pomyslíte, že je to kruté děti seznamovat se smrtí. Naopak! Je to opravdu důležité. Dítě bude u celého jeho života a nakonec bude seznámeno se smrtí tím nejpřirozenějším způsobem.

Opravdu by stálo za to zamyslet se nad tím. Nemůže naše přehnaná péče a starost způsobit dětem do dospělého života mnohem více problémů? Nebudou se se smrtí vyrovnávat mnohem hůře, když před ní byly celé dětství ochraňovány? I když to bude poprvé bolet, děti uvidí, že i odchod je přirozenou součástí života a to je podle mého názoru velmi důležitým výchovným aspektem.

Ale takhle rozhodně neskončíme.

Není tím nejlepším argumentem pro pořízení domácího mazlíčka čirá dětská radost a štěstí? Jen si vzpomeňte, jaké to bylo, když se vám splnilo vaše nejvroucnější přání. Anebo jaký pocit ve vás zanechalo to, že se vám nesplnilo… Přeji vám krásné chvíle plné radosti, pohody, lásky a vzájemného porozumění s novým členem vaší domácnosti.

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (první část)

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (první část)

Která domácí zvířátka patří k těm nejoblíbenějším a z jakého důvodu? Které je vaším favoritem? Pojďte se podívat, kdo obsadil první až čtvrté místo.

1. Psi

Proč zrovna psi jsou na špičce žebříčku oblíbenosti? Psi jsou skvělými společníky, můžete se vždy spolehnout na jejich věrnost. Zdá se, že dokáží rozpoznat naši náladu a jsou vždy připraveni být vedle nás a potěšit nás svým olíznutím. Budou nás milovat i když s nimi zapomeneme jít ven, či nemáme zrovna náladu je hladit.

Jsou trpěliví a nikdy neztrácí nadšení, když ho projevujeme my. Psi jsou také bezvadné ochránci, jak majetku, tak svého pána. Stačí, aby se někdo jen přiblížil k plotu a okamžitě uslyšíte jejich varovné štěkání. Milují různé hry a procházky venku. Psi jsou skvělí společníci pro děti nebo seniory.

Než si ale psa pořídíte, zjistěte, která rasa je nejlépe vychovatelná a svou povahou mírná. Například labradorský retrívr je pro děti a starší lidi perfektní. Psi nejsou tak drazí, jako některá exotická zvířata a hlavně skvěle zapadnou do vaší rodiny. Jsou dostatečně inteligentní, aby jste je lehce naučili základní povely a také vám vaši lásku stonásobně vrátí.

2. Kočky

Autor obrázku: Tomi Tapio K

Kočky jsou naopak zvířata velmi hrdá a svobodná. Pokud jim ale vytvoříte hezký domov, budou se tam ze svých toulek vracet. Kočka je známá tím, že i když se ztratí na místě vzdáleném od domova, dokáže nalézt cestu zpět. A ač jsou to zvířata samostatná, rády se mazlí, předou a hrají si. Pokud máte doma problém s hlodavci, rády  vás ho zbaví.

Kromě obyčejných koček domácích si můžete pořídit druhy exotické jako kočku egyptskou nebo kočky bez srsti.

3. Křečci

Křeček je ideální pro malé děti, aby si vytvořili vztah k zvířeti a zároveň se naučili o něj postarat.

Křečkovi stačí poměrně malá klec nebo akvárko s pilinami a úkrytem. Je ideální do malých prostor a jednoduchý na chov. Křečkové jsou všežravci a kromě směsí koupených ve specializovaných obchodech je můžete krmit zeleninou, ovocem, sušenými plody nebo oříšky. Čerstvá zelenina by neměla být nahnilá. Ve volné přírodě se také živý hmyzem. Nejčastějším druhem křečka v domácnosti je křeček zlatý neboli syrský.

4. Rybičky

Rybičky jsou také velmi oblíbenými domácími mazlíčky, i když to nejsou mazlíčci v pravém slova smyslu. Slouží spíše jako dekorace či jako koníček.

Autor obrázku: jackiembarr

Dětem udělá radost spíše jejich rozmanité barvy a druhy. Stačí si vybrat velikost akvária, zda chceme plastové čí skleněné, jaké druhy rybiček se spolu snesou, jaké rostliny se k nim hodí a zda budeme chtít, aby se rybičky rozmnožovaly. Akvárko by mělo stát na odstíněném místě, aby nám slunce nezpůsobovalo přemnožení řas.

Kamínky do akvária lze zakoupit ve specializovaných obchodech, kde vám zároveň poradí, které druhy rybiček jsou párové a které hejnové a jak se k sobě hodí. Velikost akvária se většinou udává 1cm dospělé rybky na jeden litr vody. Do akvária lze umístit i šneky nebo krevetky. K čištění vody je lepší do akvária nainstalovat čistící filtr. Neznámější druhy: neonky, pancéřníčci, sumečci, závojnatky…

Jak chovat křečíka džungarského (první část)

Jak chovat křečíka džungarského (první část)

Autor obrázku: Dan Derrett

Křečík džungarský patří z rodu křečíků asi k těm nejčastěji chovaným zvířecím obyvatelům dětských pokojíků. Velkou výhodou je jeho nenáročnost a také velmi nízká pořizovací cena. Přitom je to zvířátko skutečně zajímavé a zábava s ním bude veliká. Na rozdíl od křečka zlatého není výhradně nočním tvorem, takže Vám celý den neprospí zahrabaný v hoblinách.

Jako podestýlku můžete použít buď již zmiňované klasické hobliny, nebo také jemný písek, který mu bude připomínat jeho původní prostředí –  sibiřské či mongolské stepi. Z tohoto důvodu má také osrstěná chodidla na tlapkách, tato zvláštnost je ochranou proti rozpálenému písku či mrazu. Ve volné přírodě neuléhá k zimnímu spánku, tudíž je zvyklý vyrovnat se s velkými teplotními rozdíly. A tak zvládne i venkovní chov v zimních měsících.

Díky tomu se dočkáte i dalšího milého překvapení, až mu ráno půjdete dávat krmení, budete si možná myslet, že Vám jde z teplého hnízdečka naproti malinký lední medvídek, nenechte se zmást, je to váš kamarád křečík džungarský, ovšem s bílou zimní srstí, která slouží jako dokonalé mimikry ve sněhu. Jen černý proužek na zádech mu zůstane.

Autor obrázku: Jannes Pockele

Tento milý společník patří mezi všežravce, tudíž by měla mít podíl na jeho stravě i složka živočišná. Můžete mu podat vařené vejce, trochu sušeného mléka, méně slaný sýr či dokonce červy a vařené maso. Samozřejmě základem stravy bude speciální krmná směs pro křečíky a drobné hlodavce, která obsahuje především směs zrn. Nepohrdne ani ovocem, např. jablkem a čerstvou zeleninou (mrkev). Pro broušení hlodáků je dobré dávat tvrdý chléb.

Křečík má rád své teplé místečko, kam se může zahrabat a v klidu spát, k tomu poslouží třeba miniaturní dřevěný domeček, který si můžeme sami vyrobit nebo ho zakoupíme v prodejnách s potřebami pro zvířata. Velmi hezky a netradičně ale také vypadají domečky z kokosových ořechů, které vytvoříme překrojením ořechu napůl a vyřezáním obloučku sloužícího jako vchod, tvarem potom připomínají maličká iglú.