Jak ochočit morče

Pořídili jste si domu morče, protože nejspíš máte děti a morče je vynikající společník pro malé děti. Proč právě morče? Není náročné na chov a dokáže být skvělým domácím mazlíčkem, který bude milovat jak teplo vašeho těla, tak i vás jako člověka, pokud se o morče budete dobře starat a dáte mu veškerou péči.

Je jasné, že morče nebude ihned po přinesení domů ochočené, ale bude se vás nejspíše bát. Pokud si nesete domu mláďátko, tak bude určitě velmi plaché a bude se vás bát. Toto však můžete brzy odbourat, pokud se mu budete dostatečně věnovat.

Morče dejte na místo, kde bude mít klid. Určitě mu dejte boudičku, do které se bude moci schovat, když se bude cítit nejistě. Zpočátku z boudičky morče moc často vylézat nebude, ale později tomu bude jinak. Vždy když k morčeti půjdete mluvte na něj milým a klidným hlasem, abyste v morčeti vzbudili důvěru a ono vám začalo věřit.

Morče si berte na kratší dobu do ruky a mazlete se s ním. Hlaďte jej ve směru srsti. Nikdy ne proti srsti, protože to se samozřejmě morčatům nelíbí. Abyste se nemuseli bát, že vám morče uteče, nechte jej schovat se vám pod tričko, kam vám bude morče lézt velmi rádo, protože miluje teplo lidského těla.

Morče si berte na ruku na kratší dobu a vždy když se s ním budete mazlit, tak na něj mluvte klidným a příjemným hlasem. Pokaždé, když morčeti přinesete nějákou dobrotu tak jej nechte ať z boudičky vyleze, pohlaďte jej a pak mu dobrotu dejte.

Pokud se morčeti nemůžete až tak věnovat, pořiďte mu kamaráda, protože morče nesnáší samotu a vyžaduje pozornost. Morčeti by se mohlo začít stýskat a necítil by se vůbec dobře. S kamarádem, nebo s vámi, mu ale bude fajn. Kamaráda mu pořiďte buď morče stejného pohlaví, nebo králíčka.

Morčátko a jak na něj

Morče je jedno z nejčastějších domácích zvířátek. Jsou vhodné i k dětem, což je značná výhoda.

Původ

Morče je vyšlechtěno z divokého morčete. Dříve bylo chováno pro maso, dnes je to spíše domácí mazlíček. Do Evropy bylo morče poprvé dovezeno v 16. století.  Jako domácí zvířátko je chováno od počátku 18. století. Nejdříve to bylo zvíře pro bohatší občany, chudší si ho nemohli dovolit. Morčata začala být oblíbená po 2. světové válce a jsou až dodnes.

Vzhled a vlastnosti

Typické znaky morčete jsou široká zaoblená hlava, krátký krk a široký hřbet. Celkově postavu má zavalitější. Ocas mu chybí. Jsou různé barevné možnosti morčete, jak strakaté, tak jednobarevné. Morče je dobrý společník. Rádo si hraje, ale také rádo tráví čas ve své kleci čištěním nebo spaním. Používá spoustu komunikačních zvuků, v přírodě je zvyklé být v tlupách, ve kterých se potřebuje dorozumět, například kvíkání, cvakání zubů, pískání atd.

Chov morčat

Morče, jako každé jiné zvířátko, má nějaké podmínky pro chov. Potřeby morčete jsou klec o minimální velikosti 80x50cm, domeček nebo pelíšek, napáječka, seník, miska na jídlo, záchod (nemusí být), podestýlka (například hobliny), nějaké hračky, přepravka (pokud chcete zvíře převážet) a samozřejmě jídlo a vodu. Jídlo by mělo být různorodé, jak čerstvé, tak granule, voda by měla být každý den vyměňována z důvodu infekcí či nemocí, které by se do ní mohly dostat. Nevhodné jsou pro něj směsi obsahující sušené mléko, živočišné moučky, luštěniny, tyčinky lepené vejci nebo medem a samozřejmě ořechy.

Morčecí plemena

Je spousta plemen morčat, ať čistokrevných nebo nečistokrevných. Čistokrevní jsou samozřejmě dražší, ale jsou většinou od zkušeného ověřeného chovatele. Čistokrevné morče by nemělo přesáhnout danou hmotnost a je také registrováno, má určitý rodokmen. Mezi nejznámější plemena morčat patří plemeno aguti, které může mít různou barvu, jednobarevná morčata a také vícebarevná morčata.

Morče – v Evropě domácí mazlíček, v Americe zdroj obživy

Morče – v Evropě domácí mazlíček, v Americe zdroj obživy

Dokážete si představit, že byste svého mazlíčka snědli? Asi ne, viďte? V Americe zejména v Peru ho klidně sní. Nebo v Andách to je úplně normální. Když si pozvete návštěvu, uděláte svíčkovou, řízky, hranolky nebo smažák, ale Peruánci poctí svou návštěvu upečeným morčetem. Pro nás nepředstavitelné, pro ně něco velmi oblíbeného. Peruánští obyvatelé také morčata obětovali jako obětní dary bohům, aby žili spokojeně a nemuseli se potýkat se špatným hospodářstvím nebo bídou. Chytit morče divoké není až tak veliký problém, protože se vyskytují ve skupině a nechodí opuštěně. V Peru, v Brazílii nebo Bolívii normálně seženete mrtvé morče v supermarketu v masně jako u nás kuře.

Morče tam a morče tady

Naše morče domácí je pro lidi domácí mazlíček hlavně pro děti. Na celém území Evropy je oblíbené. Morče domácí pochází z divokého morčete z Ameriky, kde byli chováni kvůli zdroji potravy v Americe zejména v Peru a Chile. Také jsou považovány stejně, jako Indové považují za božstvo dobytek. Je to prosté. Jelikož tam je to morče divoké, tak je i vzhledově trochu odlišné a je větší a domorodí lidé ho považují za něco výjimečného kvůli potravě a kožešině.

Proč jedí morčata?

Tyto divoká morčata váží něco kolem kila, takže domorodcům k jídlu to stačí. Na rozdíl od našich kulatých a podsaditých morčat, jsou tato morčata protáhlá a štíhlá, což domorodcům také nevadí. Jelikož jsou nábožensky a spirituálně vyspělí, věří, že když obětují morče, jako zdroj obživy, bude se jim lépe žít nebo se jim budou dobře vyvíjet polnosti. Morče nevidí jako domácího mazlíčka, o to hůř to chápou ti lidé, kteří mají morče doma.

Zvrácená představa o jídle

V Evropě nejsme zvyklí jíst morčata ani psi a kočky a to proto, že je chováme pro zábavu a společnost. Představa toho, že konzumujeme našeho nejlepšího zvířecího kamaráda, je pro nás zvrácená. Nebo nám nepřijde normální pojídat lidi. Kanibalismus je zde i v jiných vyspělých státech něco neodpustitelného a nenormálního. Je to vlastně neomluvitelná vražda ale na druhou stranu, když je pár lidských jedinců na samotě a nemají opravdu nic k jídlu, tak hlad jim tolik zatemní přemýšlení, že jsou ochotni se domluvit a nejslabšího jedince použít jako zdroj obživy před šíleným hladomorem.

Stejně také u nás nefunguje ta představa, chovat dobytek pro zábavu. Nikdo si jen tak nepořídí krávu, aby s ní mohl chodit na procházku. Indové tomu ale věří, kráva je pro ně božstvem. Jejich víra jim zakazuje jíst dobytek. Stejně jako u židů, kvůli své víře nekonzumují vepřové maso, což normální lidé konzumují.

Jak mít morče jako spolubydlícího

Jak mít morče jako spolubydlícího

By: Toshihiro Gamo

Každý to asi známe, když přijdou děti a začnou žadonit, že by chtěly nějaké domácí zvířátko. Často dostaneme i my sami chuť sdílet s někým náš jinak naprosto prázdný byt. Jak se ovšem vypořádat s přirozenou vůní zvířat, jak vědět, co vlastně všechno potřebují jíst a jak se o ně starat? Pokud jste si právě přinesli domů své zvířátko, mějte na paměti pár věcí.

1. Prostředí

Morče potřebuje být převážně na jednom místě. Nechce vyzkoušet všechny místnosti u vás doma. Pelíšek se vystýlá se převážně hoblinami a já přidávám i seno.

2. Strava

Pokud se vydáte do zverimexu, velice rádi vám poradí, které žrádlo je pro vašeho mazlíčka nejideálnější. Nic ovšem nezkazíte mrkví, jablkem, zelím a třeba i piškotem. Morče potřebuje pravidelně dostávat tvrdý chléb – brousí si o něj zoubky.

3. Hygiena

Je normální, že morče pelichá a převážně v zimním období. Je tedy potřeba pravidelné vyčesávání. Někdy se stane, že váš mazlíček dostane blechy. Nemějte strach, je to třeba i z hoblin, to se prostě nikdy neuhlídá. V takovém případě vyhledejte nejbližší zverimex, kde je spousta různých sprejů. Další důležitou věcí je zastřihávání drápků. Prvně ale zkontrolujte, kde morčeti končí žíly, abyste poznali, jaký kousek drápku zastříhnout.

4. Společnost

Každé zvíře potřebuje, aby mu jeho majitel projevil lásku. Hlazení je nejlepší společný kontakt. O morčatech je všeobecně známo, že jsou to společenská zvířata. Jsou tedy rádi ve společnosti jiných morčat, popřípadě i králíků. Pokud je ovšem vaše morče samotné už delší dobu, není pak úplně ideální mu společnost pořizovat. Je už totiž na samotu zvyklé.

Pokud doma ještě morče nemáte, tak už neváhejte a pořiďte si ho. Přeji hodně štěstí do vaší společné domácnosti!

Morče ,,trochu jinak“, neboli skinny

Morče ,,trochu jinak“, neboli skinny

Při výběru domácího mazlíčka bychom si měli stanovit několik parametrů. Záleží kolik péče, času a tolerance chceme zvířátku věnovat.

Vhodným mazlíčkem, který obývá klec, a tudíž jej nemusíme venčit a bát se, že bude škrábat na dveře po našem odchodu, může být právě skinny morče. Pro někoho je to hlodavec, který je nevzhledný kvůli absenci srsti, ale pro někoho se může stát atraktivním a oblíbeným domácím mazlíčkem.

Všeobecně se traduje, že morčátka nejsou nikterak agresivní, a proto svou povahou patří mezi jedny z nejvhodnějších mazlíčků k dětem. Právě pro svůj netypický vzhled a svou nekonfliktní povahu, se stávají členy mnoha domácností s dětmi.

Péče o ně se v mnohém neliší od péče o dlouhosrsté morčátka. Majitelé však musí vzít v úvahu, že pro své holé tělo potřebují určitou teplotu, proto jsou vhodnější teplejší byty nebo vhodně zvolená ubikace. Také je potřeba dbát na ochranu před přímými slunečními paprsky, opět kvůli jejich kůži.

Pokud se morčeti dostává patřičné péče a časté potravy, na kterou si rádo potrpí, může se stát příjemnou součástí rodiny a volného času našich dětí.

A kde morčátko pořídit? Můžete ve zverimexu, ale mnoho zverimexů tato zvířátka nenabízí. Pokud budete chtít se skynym jezdit na výstavy, můžete si jej pořídit přímo z chovné stanice nebo od majitele, který chová morčata i s papíry.

Jak se starat o morčata

Jak se starat o morčata

Rozhodli jste se, že pro vás je ideální zvířátko zrovna morče? Pokud bydlíte v panelovém domě nebo chcete kamaráda, který bude tichý a nenáročný, vybrali jste si dobře. Morčata jsou ideální také do rodin s malými dětmi. Jsou to klidná, společenská zvířátka a určitě vám udělají spoustu radostí.

Jak se tedy postarat o vaše morče co nejlépe?

autor obrázku uberzombie

Morče žije v průměru 5-6 let. Velikostí je větší než křeček, ale menší než králík. Jejich srst může být krátká i dlouhá až na zem, drsná i jemná jako chmýří. Záleží jen na vás, jaký druh si vyberete. Morčata jsou skvělými společníky. Tito hlodavci málo kdy koušou a jsou známí tím, že pískají radostí, když jejich oblíbený člověk vstoupí do místnosti. Morčata jsou skvělými mazlíčky pro starší děti, které zvládají zacházení s nimi.

Bydlení

Morčata jsou společenská zvířata, která jsou raději v malých skupinkách. Pokud budete mít dvě a více stejných pohlaví dohromady, budou skvělými přáteli. Pokud si pořídíte pár, čekejte brzy přírůstek do rodiny.

Snažte se pořídit morčeti co největší klec. Měla by mít alespoň 80 centimetrů na délku a na šířku. Je potřeba, aby klec měla pevné dno. Může být plastová s železnými mřížemi. Nikdy nepoužívejte skleněné akvárium, není tam dostatečný přísun vzduchu. Dejte si záležet na umístění jejich příbytku. Neměl by být na přímém slunečním světle nebo topení, kde by bylo moc horko, ale ani v průvanu. Morče by se nemělo nachladit. Místnost by měla mít kolem 18 až 23 stupňů.

Dno klece vystelte pilinami, slámou nebo senem. Je jedno čím, pamatujte ale, že to budete muset často měnit. Morčata dokážou dělat pěkný nepořádek.  Ráda se schovávají, když si hrají, proto jim dejte do klece nějaké rourky nebo plechovky od kávy. Dejte pozor, aby neměly ostrý okraj. Na spaní jim zajistěte místo, kde se mohou schovat. Například položená půlka květináče. Dále nějaké kameny a dřeva na šplhání.

Strava

Nejjednodušší je zakoupit mix určený přímo pro morčata ve vašem obchodě pro chovatele. Morčata jsou býložravá, proto jim bude chutnat ovoce i zelenina, obiloviny, oříšky i semínka. Morčata by se měla krmit dvakrát denně v menších dávkách. Ujistěte se, že jim vždy odděláte jídlo, které by se mohlo zkazit. Stejně jako člověk si morčata nedokážou vytvořit vitamín C, proto ho musí přijímat z potravy. Můžete jim dát třeba půl pomeranče nebo kousek zeleniny, která obsahuje vitamín C. Čistá voda by měla být dostupná po celý den.

Čištění

Podestýlku jim vyměňujte alespoň jednou týdně, ale nečistoty odstraňujte denně. Klec vždy umyjte horkou vodou. Ujistěte se, že klec je suchá, než do ní dáte čistou podestýlku. Morčata si potřebují brousit zoubky stejně jako ostatní hlodavci, proto jim do klece vždy vkládejte větvičku ze stromů.  Ujistěte se, že není chemicky ošetřena. Je potřeba, aby si na vás morče zvyklo co nejdříve, potom bude jednodušší s ním manipulovat. Morče lze také kartáčovat, ale není to nutné. Morčata si srst čistí sami od sebe.

Autor obrázku: Michael James

Cvičení

Nechte morče alespoň jednou denně běhat po pokoji. Ujistěte se, že jste zabezpečili pokoj proti úniku a že se nemůže nikde zranit. Tyto hlodavci musí být pod neustálým dohledem, pokud jsou puštěni, mají tendence kousat cokoli, k čemu se přiblíží. Proto nejdříve odstraňte veškeré elektrické kabely a jiná zařízení.

Zdraví

Pokud máte pocit, že je morče nemocné, okamžitě vyhledejte veterináře. Obvyklé znaky, že něco není v pořádku, jsou: letargie, nechutenství, průjem, kašel, kýchání. Morčata jsou také náchylná na parazity, jako jsou vši.

Strava morčat – druhá část

Strava morčat – druhá část

Granule

Jsou pouze doplňkovou stravou, pokud budete ve zverimexu vybírat, zvolte raději směs různých granulí, zrní, oříšků a sušeného ovoce. Čím méně je však různých „sušenek“ či „keksů“ tím lépe, obsahují zbytečný cukr a tuk a morčátka je stejně moc nemusí.

Tráva a byliny

Autor obrázku: David Masters

Morčátka přímo milují čerstvou trávu, je v ní spousta vitamínů a vody. Morčátko můžete dát na travičku, poklopit jej nějakou přepravkou nebo vrchem od klece a ono se samo pěkně napase. Přepravka musí být však dostatečně vzdušná, morčátko musí mít přísun čerstvého vzduchu a mělo by vidět ven, aby vědělo kde je a nemělo strach. Je dobré přes přepravku dát nějaký „hadr“, aby se mělo kam schovat před sluníčkem. Morčátka mají ráda soukromí, takže hadřík pomůže morčátku cítit se v bezpečí i mimo klec.

Pokud není venku počasí na to, aby jste dali morčátko na trávu napást, můžete mu ji jednoduše natrhat a dát do klícky. Morčátka mají také moc ráda pampelišky, sedmikrásky a nať mrkve. Byliny a trávu dáváme morčátku vždy čerstvou, stejně jako zeleninu. Nikdy netrháme trávu do zásoby, nesmí být zvadlá a oschlá.

Trávu byste však nikdy neměli trhat v husté zástavbě nebo blízko silnic. Ve městě je tráva znečištěná psími výkaly a nečistotami. V trávě je pak mnoho bakterií, které mohou morčeti uškodit.

Váha

Autor obrázku: Brent Moore

Ke krmení patří i váhový přírůstek či úbytek. Je důležité váhu pravidelně kontrolovat, aby morčátko netrpělo nadváhou či podvýživou. Každý měsíc tedy morče vážíme, postačí k tomu obyčejná kuchyňská váha. Dospělý jedinec by měl vážit ideálně 800 – 1200g, pokud morče váží méně, ať už v krátké době ztratilo na váze, nebo nikdy nedosáhlo ideální hmotnosti, je nutné vyhledat pomoc veterináře, může se jednat o nemoc nebo vnitřní zranění.

Pokud morčátko trpí obezitou, váží-li více jak 1200g, je nutné nasadit dietní opatření.

Dieta

Do diety se nikdy nepouštějte sami, je vždy lepší poradit se s veterinářem. Co však můžete pro morčátko udělat, je zajistit mu pohyb a kontrolovat stravu, kterou mu dáváte. Každopádně je důležité, pokud se o morče stará více lidí, aby se dohodli na podávání stravy. Není dobré, aby mělo v kleci příliš mnoho stravy.

Do mističky mu vždy nasypte jen trochu zrní, pokud dáváte tyčinky, nechte je jen na chvíli v kleci a pak zase vyndejte. Ovoce obsahuje příliš mnoho cukru, zkuste je zaměnit za zeleninu. Morčátko také můžete nechat přes den chvíli proběhnout po pokoji. Je však dobré zajistit nábytek, aby morčátko nemělo kam zalézt, předejdete tak případnému zranění nebo nepříjemnému vyndávání mazlíčka z nějaké škvírky.

Strava morčat – první část

Strava morčat – první část

Rádi byste si pořídili morčátko, nevíte ale, jak a čím jej krmit? Aby nebylo hladové či naopak, aby se nepřejídalo a netrpělo později obezitou? Při chování morčat je velmi důležitá správná strava. Jak zajistit, aby bylo spokojené a zdravé, na co brát ohledy a jak správně morčátko krmit? Prozradíme, co vše je v jeho stravě důležité a na co můžete s klidem zapomenout.

Seno

Autor obrázku: David Locke

Seno je nejdůležitější součást jídelníčku morčete. Mělo by tvořit největší podíl stravy. Seno je pro morčátko zdrojem vlákniny, která je důležitá pro dobrou stolici, netrpí pak průjmem či zácpou, což jsou nejběžnější nemoci morčat.

Díky senu si obrušují zoubky, což je důležité pro to, aby jim nepřerostly. Pokud si zoubky  neobrušují, může se stát, že přerostou a morčátka pak mohou trpět bolestmi při jídle, hůře přijímají stravu a hubnou.

Voda

Další důležitou součástí stravy je voda. Morčátka musí mít stále přísun čerstvé vody. Vodu lze podávat tzv. pítkem, které lze připevnit na klec. Díky tomu, že se morčátko nedostane do přímého kontaktu s nádobou, je zaručeno to, že voda bude déle čistá. Na rozdíl od klasických misek, kam morčátka ráda vykonávají svou potřebu, je tedy pítko lepší volbou.

Vodu musíme pravidelně měnit. Nejlepší voda pro morčátka je klasická z kohoutku, nikoli převařená ani neperlivá minerálka. Minerální vody v žádném případě morčátkům nepodáváme! Minerály se mohou v těle morčete usazovat a tedy způsobit zdravotní potíže. Vodu z kohoutku můžeme nechat odstát, zajistíme tak vyprchání zbytkového chloru.

Autor obrázku: Cat Wendt

Zelenina a ovoce

Jako pamlsek můžeme morčeti dát kousek zeleniny nebo ovoce. Spíše než ovoce je vhodnější zelenina. V ovoci je příliš mnoho cukru, který v nadměrné míře může způsobit obezitu. Zelenina navíc obsahuje spoustu vody, díky tomu si morčátko doplní zásobu tekutin. Ovoce však morčátkům podat můžete. Pokud nebudete přehánět porce, lze jim dát jablíčko, hrušku, rádi mají i banány (toho však nedávejte moc, právě kvůli cukru), jahody nebo meloun, ve kterém je také hodně vody.

Ovoce i zeleninu podáváme vždy čerstvé! Povadlé, plesnivé nebo nahnilé ovoce ani zeleninu morčátku nikdy nedáváme, sami bychom je také nejedli.

Vitamín C

Stejně jako lidé, ani morčata nedokáží vytvářet ve svém organismu vitamín C, je tedy nutnost jej morčátku podávat pomocí ovoce, zeleniny nebo speciálních kapiček, které se přidávají do vody. Tyto kapičky lze zakoupit v obchodě s chovatelskými potřebami, kde vám poradí s dávkováním. Vitamín C je opravdu důležitou součástí stravy morčete, jeho nedostatek může způsobit spoustu zdravotních obtíží, jako je krvácení, vypadávání zoubků, …

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (druhá část)

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (druhá část)

Dalšími třemi nejoblíbenějšími domácími zvířaty jsou myši, morčata a papoušci.

5. Myši

Autor obrázku: Marie Hale

Myši k chovu neboli laboratorní jsou potomky myši domácí, která se latinsky nazývá Mus musculus. První myši jako domácí mazlíčci byli chování v palácích v Japonsku a Číně. Myš má délku života kolem roku a půl až třech let.

Myši jsou noční živočichové a rádi se schovávají v zemi. U nás jsou rozšířené také polní druhy jako hraboš, které často slouží jako kořist velkým dravým ptákům. Laboratorní myši se zase chovají jako potrava pro hady, pavouky, ještery apod. nebo k laboratorním testům.

Jsou jednoduché na chov. Jako potrava jim slouží semínkovité směsi, obilí, kukuřice, zelenina či ovoce. Myši se lehce množí a v některých zemích jsou chovány jako delikatesní pochoutka k jídlu.

6. Morčata

Morčata patří mezi hlodavce stejně jako křečci nebo potkani. Pochází z And, do Evropy byli dovezeni v 16 století. Od té doby se stali populárními domácími mazlíčky, hlavně díky jejich nenáročnosti. Morčata nejsou nijak zvlášť aktivní, neskáčou ani nešplhají, nijak rychle neběhají, jsou tedy schopni pobývat v poměrně malém prostoru.

Stejně jako potkani jsou to tvorové společenští, proto je lepší chovat je po dvou. Morčata jsou poměrně nepořádná, často špiní svůj příbytek jídlem nebo vodou – překlápí misky a označují si své území močí. To se může stát i po vyndání morčete z klece. Klec je lepší s plným dnem a s vyměnitelnou podestýlkou, protože je potřeba ji často čistit.

Morčata jsou jinak velmi přátelská, neprojevují agresi a lehce si přivyknou na společnost člověka. Je třeba je ale chránit před většími domácími zvířaty, jako jsou psi a kočky, která by je mohla brát jako kořist.

Jako potrava jim slouží převážně tráva, vojtěška, také jedí vlastní výkaly, tak jako lidé si morčata nedokážou vytvořit vlastní vitamín C a proto je vhodné jim dávat čerstvé ovoce a zeleninu.

7. Papoušci

Autor obrázku: Glen Bowman

Papoušci mají jednu velkou výhodu proti ostatním domácím zvířatům – dokáží se naučit mluvit nebo zpívat. Také vedou před ostatními svou estetickou stránkou. Charakteristickým znakem papouška je jeho silný zahnutý zobák. Většinou bývá zbarvený.

Papoušci se vyskytují v přírodě v tropických a subtropických oblastech Afriky, Ameriky, Asie a Austrálie. Jsou považováni za nejinteligentnější ptáky. Živí se převážně semínky, ovocem, nektarem, pupeny, někteří papoušci se v přírodě živí dokonce drobnými členovci.

Papoušci jsou většinou drženi v klecích, měli by ale být pravidelně pouštěni, aby se mohli proletět. Větší druhy jsou chovány ve voliérách. Papoušci vyžadují velkou péči, je třeba jim věnovat dostatečnou pozornost a stimulovat intelektuálně. Některé prameny tvrdí, že vyžadují skoro tolik péče jako tříleté dítě. Menší druhy papoušků žijí průměrně od 15 od 20 let.

Jak se starat o morče

Jak se starat o morče

Morčata – malá a tulivá stvoření, která vnesou radost do života snad každému. Jsou velmi společenská a hravá. Zvířátko jednoduché na chov, které je oblíbené snad u každé rodiny s dětmi.

Morče se dá chovat v kleci nebo v teráriu. Jako podestýlka většinou slouží hobliny, pod které je dobré dát noviny, pro lepší sání, nebo na podestýlku dát seno.  Pokud si všimnete, že morče žere noviny, měly byste je oddělat. Že to bude dělat je ale docela pravděpodobné. Například křečci, kteří to také dělají, si někdy z novin staví i hnízda. Dále pak není dobré dávat místo podestýlky piliny. Jsou příliš drobné a mohou být pro zvíře i nebezpečné.

Do klece také patří nějaká miska na krmení, nejlépe těžká, aby ji zvířátko nepřevrátilo a dále miska na vodu nebo napáječka. Napáječka je z jistého ohledu lepší, protože se voda nevylívá, neznečišťuje klec a nerozmáčí krmivo. Svému morčátku můžete přidat i domeček, aby se mělo kam schovat, když bude chtít mít klid nebo si jenom odpočinout.

Morče se krmí směsí, kterou běžně koupíte ve zverimexu. Do klece ale neodmyslitelně patří nějaká větvička, nejlépe z ovocného stromu, kterou morčátko bude moct ohlodávat. Tohle je nezbytnost, protože morče je hlodavec, které se o své zuby stará tím, že si je obrušuje. Pozor ale, aby to nebyla větev z nějakého jedovatého stromu, například tisu. Místo větvičky můžete dát zvířátku kus starého chleba.

Morčata mají velice ráda trávu, proto je dobré, pokud máte možnost, občas ho pustit ven, ale nezapomeňte, že musíte vytvořit ohrádku, aby vám zvířátko neuteklo. Pozor také na to, čím se venku krmí. Chutnají jim pampeliškové listy, jetel, ale i vojtěška. Ale raději kontrolujte, co žere. Tráva také nesmí být ničím postříkaná a neměla by se zkrmovat tráva rostoucí u silnice.

Morče nepohrne ani zeleninou. Má rádo petrželovou nať, ale i mrkev či kedluben. Neodmítne ani jablko, i když nejraději má jádřinec.

Morčata mají ráda čistotu, proto je dobré každý den odstraňovat zbytky potravy a hlavně pravidelně měnit vodu. Jednou týdně potom odstranit podestýlku a dát novou.

Jak už bylo zmíněno, morčata jsou sice čistotná zvířata, ale někdy prostě nezabráníte tomu, aby se na srsti neudělaly chuchvalce. Aspoň jednou týdně byste měli zvíře vykartáčovat. Zbavíte ho tím chuchvalců, odumřelých chlupů, ale promasírujete mu i pokožku. Když se to bude morčátku líbit, možná si u toho bude i pobrukovat. Takovýto problém mívají většinou morčata angorská, která mají dlouhé chlupy a měly by se jednou za čas i okoupat.