Jak si poradit s kočičí toaletou

Toalety pro kočky nebo také kočičí záchod je jedna z nejdůležitějších chovatelských pomůcek, které si jako majitel čtyřnohé šelmy pořídíte. A jaký záchod pro kočky pořídit?

Jaké kočičí toalety můžeme sehnat?

Vybrat opravdu nejlepší záchod pro kočky zabere trochu času. Ale jak praví staré přísloví: „Kdo je připraven, není překvapen.“ a jsou překvapení, o která opravdu nestojíte.

Nekrytá toaleta pro kočky

Je to asi nejběžnější a nejlevnější kočičí záchod. Pro představu je to tvarově nádoba kulatého, čtvercového nebo podlouhlého tvaru bez krytu. Je důležité si promyslet, pro jakou kočku je taková kočičí toaleta určena. Pokud máte malé kotě nebo kočičího seniora, je určitě lepší, pokud má alespoň jedna z bočních stran výřez pro snadný vstup. Naopak zbylé dvě až tři strany jsou vhodné zvýšené, protože kočky po sobě „uklízejí“ a bez vyšší postranní stěny bude kočkolit všude kolem kočičího záchodu.

Krytý kočičí záchod bez zápachu

Stříška, box s dvířky nebo bez, domeček. Jaký si vyberete uzavřený záchod pro kočky je jen na nabídce výrobce a vašem vkusu. Je nutné ale říct, že takové provedení je u větších koček, které rády usilovně hrabou, opravdu praktickou záležitostí. Mírnou nevýhodou může být v některých případech větší náchylnost k zápachu. Ale i to se dá vyřešit zakoupením odstraňovačů zápachu, a hlavně pravidelným čištěním a doplňováním kočkolitu. Pokud chcete mít jistotu, že jste pro odstranění zápachu udělali maximum, existuje i kočičí toaleta s filtrem z aktivního uhlí, které neutralizuje pachy.

Kočičí toaleta s roštem

Pravidelná údržba toalety pro kočky je hlavně v pravidelném prosévání kočkolitu. Lopatičkou pravidelně vybírejte kuličky i výkaly a kočkolit průběžně doplňujte a v pravidelném intervalu kompletně vyměňte. Pokud si chcete tuto práci usnadnit, existují záchody pro kočky s integrovaným roštem, sítem nebo kombinací obojího. Takový záchod rychle a jednoduše vyčistíte prosetím kočkolitu a odstraněním nečistot. Jak moc nápomocný systém si vyberete, je na vás. Existují jednodušší systémy, kde budete síta a rošty prosévat ručně a jsou i důmyslnější automatické systémy. Ty stelivo prosejí, hrudky odstraní a uloží do zásobníku nebo sáčku a vaše jediná úloha bude pravidelně doplňovat stelivo a vyměnit sáček v zásobníku.

Elektronický záchod pro kočky

Vítejte ve 21. století. Pokud máte rádi hi-tech, aplikace a nebudete litovat nějaké koruny navíc, můžete si pro svou kočku (a sebe) pořídit plně automatický, samočistící, senzory opatřený elektrický kočičí záchod. Tato samočistící kočičí toaleta vyřeší vše za vás. Vy můžete její provoz sledovat v aplikaci chytrého telefonu a zůstane na vás jen jedno. A to sledovat na dálku záchod pro kočky a občas vyprázdnit odpadní zásobník.

Širokou nabídku kvalitních kočičích záchodů v různých provedeních i další chovatelské potřeby pro kočky potřebné pro jejich spokojený život najdete na e-shopu Zooroyal.cz.

Chcete urychlit regeneraci vašich domácích mazlíčků? Vsaďte na kvalitní balzámy

Naši domácí mazlíčci se ve svých životech setkávají nejen se spoustou lásky a péče od svých majitelů, ale v některých případech bohužel i s nejrůznějšími malými poraněnými. Není se čemu divit, jelikož psi moc rádi běhají na louce a hrají si s klacky, zatímco kočky zase milují provádění těch nejnepravděpodobnějších kousků u nás doma. Co dělat, abyste jim usnadnili hojení nepříjemných ran?

Spokojenost a zdraví

Ať už se snažíme jakkoliv, rozhodně nelze zabránit tomu, aby se naše zvířátka čas od času poranila. Nejedná se sice o nic hezkého, ale přesně v takových chvílích prokazujeme svou lásku adekvátní péčí. Tou je samozřejmě vyčištění rány, dezinfekce, její zalepení (obvázání) a následná regenerace se vším všudy. Právě v poslední zmíněné oblasti je velkou pomocí hojivá mast pro psy.

Přirozeně se bavíme o certifikovaném veterinárním přípravku, který prošel důslednými testy. Dávejte si také pozor na to, aby vámi zvolený produkt neobsahoval chemické látky, silikon, parabeny ani terpentýny. Naši mazlíčci jsou totiž na mnoho nepatřičných látek velmi citliví, tudíž nepodceňte žádný detail.

Na jaký výrobek vsadit?

Pokud vás zajímá pes hojení ran, určitě se podívejte na přírodní balzám Fantom Animal. Ten disponuje všemi důležitými certifikáty a chlubí se kvalitním složením i prokázanými účinky. Mezi jeho schopnosti patří rychlejší zacelení ran a odřenin, doplnění epitelu pokožky po operacích, ochrana tlapek v zimním období a citlivost na vaše ruce.

Jestli chcete ochránit své mazlíčky, podívejte se na internetové stránky dodavatele Alpitrek, který nabízí bezkonkurenční ceny a rychlé dodání daného zboží. Po rozkliknutí výše vložených odkazů se dostanete na kartu produktu, kde si o něm budete moci přečíst podrobnější informace.

Nejlepší vánoční dárky pro domácí mazlíčky

Vánoční svátky jsou především časem lásky a pohody. Během této krásné doby se každý snaží potěšit své blízké. Pokud ale máte doma čtyřnohé mazlíčky, neměli byste na ně zapomenout.  Ale co by jim udělalo největší radost?  Připravili jsme vám 7 tipů, díky kterým své mazlíky zaručeně potěšíte.

 

Vánoční hračka pro kočky Kong Pull-A-Partz

Interaktivní vánoční hračka pro kočky Kong Pull-A-Partz zabaví každého kočičího zápasníka. Hračka je zabalená do dečky, kterou musí kočka zdolávat. Vánoční plyšová kočka je zábavná hračka, se kterou si užijete spoustu sváteční radosti.

Plyšový pelíšek s okrajem Trixie Lumi červeno-bílý

Krásný kulatý pelíšek s originálním vzorem a protiskluzovým dnem Trixie Lumi si zamilujete vy i váš psík. Plyšový potah je snímatelný a lze jej prát v pračce. Atraktivní kombinace červené a bílé bude skvělým doplňkem pro vaší domácnost.

 

Vánoční kartonové škrábací sáňky pro kočky Trixie

Unikátní škrábací karton s vánočním designem ve tvaru sáněk pro kočičky.

Produkt obsahuje kočkami velmi oblíbenou šantu kočičí, která je náramně zrelaxuje i při hraní.Takový dárek vaši kočičku určitě na Vánoce potěší.

SPOKOBOX, psí krabice plná překvapení

SPOKOBOX je krabice plná dobrot, hraček, překvapení, radosti, hravosti… ale i péče a lásky. A to je přesně to, co dáváte chlupáčům. V krabici je pro vašeho pejska připraveno od každého něco – od hraček až po pamlsky. Jaké to přesně jsou, je vždy překvapení. Můžeme ale s jistotou říct, že právě na Vánoce ve Spokoboxech najdete něco opravdu speciálního.

 

Tommi oválný pelíšek Duo pro hlodavce

Měkoučký oválný plyšový pelíšek si vaše zvířátko okamžitě oblíbí. Poskytne mu prostor pro pohodlný a nerušený odpočinek a spánek. Ideální i jako podložka na klín při mazlení. Vhodný pro králíčky, morčátka, fretky a činčily. Všichni chlupáči budou spokojeni.

Esschert Design domeček pro ježky

Esschert Design domeček pro ježky nesmí chybět na žádné zahradě. Domeček je skvělým útočištěm v době zimního spánku. Stačí ho vyplnit a přikrýt listím a rázem je o zimní nocležníky postaráno.

LickiMat Felix lízací podložka tyrkysová

LickiMat Felix je jedinečná lízací podložka s hrubším drážkováním určená pro kočky. Ideální pro zvýšení chuti, odstranění stresu, zpomalení příjmu krmiva ale také pro hravější a zábavnější podávání krmiva a pamlsků. Tento dokonalý vánoční dárek pod stromeček vaše kočka musí mít!

Začala vašemu mazlíčkovi vypadávat srst? Nezapomeňte, že i zvířata mohou trpět alergiemi

Potravinová alergie už není jen problémem nás lidí, často se můžeme setkat se zvířaty, kterým některé druhy potravy nevyhovují a stejně jako nám jim způsobují nemalé obtíže. Mezi zvířata, která trpí nejvíce alergiemi patří kočky, psi ale i například koně.  Odborníci se shodují, že některá plemena pejsků jsou k alergiím náchylnější. Třeba takový buldočci, jezevčíci, boxeři či kolie trápí alergie víc než ostatní plemena. Ale pozor, potravinová alergie se nemusí vyhnout ani psům s perfektní genetickou výbavou, a proto byste měli přemýšlet nad tím, čím svého psa krmíte. Levná nekvalitní strava vás může v konečném důsledku přijít hodně draze. 

Jak poznat, že je zvíře alergické?

Příznaky alergických reakcí u zvířat na nevhodný typ potraviny se projevují podobně jako u lidí, a proto když se začne zvíře zuřivě drbat, nemusí být na vině jen blechy či jiní kožní parazité. Je docela možné, že právě časté drbání může signalizovat problémy se snášením krmiva.

Právě alergie se nejčastěji projevuje na kůži zvířete. Psi i kočky mají alergicky citlivé buňky umístěné právě pod srstí. Mezi nejčastější příznaky patří vykusování a vypadávání srsti, zčervenání kůže, nadměrné drbání. Problémy ale nemusí bezprostředně souviset pouze s kožními problémy. Pejska či kočičku může postihnout ztráta váhy, zvracení, průjem a nadýmání. V některých případech jsou napadeny i uši. Jako průvodní znak se většinou objevuje svědění a zčervenání.

Alergie nebo nesnášenlivost

Je třeba rozlišit klasickou potravinovou alergii, kdy je problém v imunitním systému a organismus zvířete reaguje na určitou složku krmiva tvorbou protilátky – imunoglobinu E nebo se jedná o nesnášenlivost na určitou složku potravy. Nesnášenlivost některé složky z potravy znamená, že tělo zvířete není schopné tuto složku strávit, například chybí potřebné enzymy, a tím je trávicí soustava podrážděna. 

Co dělat, máte-li podezření na alergii?

Pokud máte podezření, že váš mazlíček trpí alergií, jako první musíte zjistit, co mu ve stravě nevyhovuje. Zamyslete se nad jeho stravou a sestavte si seznam veškerých potravin, co dostal za poslední měsíce včetně pamlsků. Mezi nejčastější alergeny patří lepek (obiloviny), sója, kravské mléko, kukuřice či kuřecí maso. Tyto látky zkuste v krmivu vašeho mazlíčka najít a ideálně je ze stravy úplně vyřaďte. Během 14 dnů až měsíce byste měli pozorovat stav vašeho mazlíčka. Dochází-li k zlepšení stavu, je to dobré znamení, což ovšem znamená, že staré krmivo, které jste používali musíte vyřadit.

Vůbec nejrozšířenějším alergenem jsou obiloviny, a to především kvůli lepku. Alergii může dále vyvolat i špatně strávená bílkovina. „Pokud si nejste jistí, co přesně vašemu chlupáči škodí, tak navštivte svého veterináře a nechte si udělat test, abyste zjistili, na co vše je pes alergický. Nic nepokazíte ani podáváním hypoalergenního krmiva,“ radí produktová specialistka Zuzana Sequensová z e-shopu SpokojenýPes.cz. 

Co znamená pojem hypoalergenní krmivo?

Jedná se o označení pro granule, konzervy či pamlsky, které neobsahují nejčastější látky způsobující alergické reakce. Je hodně hypoalergenních a zároveň pestrých krmiv. Na trhu najdeme i krmiva s menší rozmanitostí, které jsou vhodné ve chvíli, kdy nevíme, na co je pes alergický.

Například granule Marp Holistic jsou vždy jednoproteinové, to znamená, že neobsahuje žádnou jinou živočišnou bílkovinu, než která je uvedena v názvu krmiva. Velkou výhodou řady Marp Holistic je i absence obilovin. Kdo by snad měl pocit, že menší pestrost složení krmiva je špatná, tak se nemusí obávat. Všech složek je v krmení dostatek, a navíc jsou podpořeny vynikající kvalitou použitých surovin a šetrným zpracováním.

Přechodu na hypoalergenní stravu se nemusíte obávat. Mějte však na paměti fakt, že pokud napravujete vašemu mazlíčkovi rozvrácené zažívání samotná změna stravy nestačí. „Alergie odeznívají velmi pomalu, a proto je nutné vyhnout se i sebemenšímu pamlsku s potenciálně nebezpečným složením. I malý kousíček nevhodné potravy (sýra, kuřecí kůže, rohlíku atp.) může veškerou vaši snahu vrátit o několik týdnů nazpátek,“ varuje Zuzana Sequensová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Ta největší pomoc však stále představuje váš zájem o mazlíčka a jeho stravu, kterou je možné upravit tak, aby mu co nejvíc vyhovovala a alergie jej už dále netrápila.

Jak se starat o starší mazlíčky, aby se měli co nejlépe?

Každé štěně i kotě jednou zestárne. Ale nesmíte zapomenout, že tu pro vás byli celý svůj život, tak je potřeba jim ten čas a péči vrátit a zajistit jim důstojné stáří plné lásky. Zvířecí věrnost a přátelství s věkem neklesá. Starší parťák vyžaduje od člověka velkou pozornost a určitou dávku empatie. Ne každý ví, jak se o takového zvířecího seniora starat a mnoho lidí také nechápe, že v určitém věku má specifické potřeby. Jsme to právě my, kteří se o ně musí postarat, aby se ve stáří měli co nejlépe. Jak na to prozradí následující článek.

Lidské i zvířecí stáří si je v několika věcech podobné, našim mazlíčkům ho můžeme co nejvíce zpříjemnit právě my. Jak vlastně poznáme, že náš zvířecí parťák stárne? U psů má vliv na délku života především velikost a plemeno, přičemž první projevy stárnutí pozorujeme už mezi 6. a 10. rokem života. U koček je stárnutí pozvolnější a nebývá na nich tolik znát, nejčastěji začíná kolem 10. roku, ale roli hraje také to, zda je kastrovaná a zda žije doma nebo venku.

Stárnutí můžeme obecně u všech mazlíčků snadno poznat hned podle několika znaků. Zvíře začne šedivět, srst už není tak lesklá a mnohdy řídne, začnou se objevovat znaménka a hrbolky pod kůží, z úst a pod ocasem vycházejí pachy. Objevují se první zdravotní problémy týkající se kloubů nebo chrupu, imunita je oslabená, zhoršuje se zrak a sluch, srdce už nebije stabilně, ledviny už tak dobře nefiltrují. Ke stáří vyhledávají teplo a pohodlí, více spí, pohybují se pomaleji a čím dál méně se věnují jakékoliv fyzické aktivitě. To v konečném důsledku často způsobuje obezitu.

Úprava jídelníčku

Právě stoupající věk a klesající aktivita si žádá úpravu krmiva a to především v podobě změny poměru živin. „Strava by měla obsahovat méně kalorií, tuků a bílkovin, naopak by se měl zvýšit obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek k posílení imunity a svalů,“ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Starší mazlíčci mají často problémy s jídlem, včetně problémů se žvýkáním, nedostatkem chuti k jídlu, obezitou a zažívacími potížemi. Zvažovat můžete speciální dietu, cvičení nebo změnu stravy. Jednou ze základních zásad je, že by měli jíst častěji kvůli pomalejšímu vstřebávání živin. Nejlepší je tak dávat několik menších porcí pestřejší stravy místo dvou větších. Starší kočky v případě nechutenství ocení, když je potrava podávaná v pokojové teplotě, zácpu u nich zase vyřeší doplňky s vlákninou a želatinou.

Zapojení těla i hlavy

I starší zvířata se potřebují hýbat. Pohyb jim pomůže udržet tělesnou hmotnost a zpomalit degeneraci kloubů. Psa bychom měli brát na krátké a nenáročné procházky, během nichž sledujeme jak dýchá a také jeho chůzi. Dalším vynikajícím pohybem pro něj může být i plavání, jelikož se jedná o přirozený pohyb bez zatěžování kloubů. Dobré je u starších zvířat nezapomínat také na mentální cvičení, nejsnazší metodou jsou například hlavolamy a hračky na schování pamlsků.

O krok před nemocemi

Stejně jako my chodíme k lékaři měli bychom i našim mazlíčkům zajistit pravidelné návštěvy veterináře, zkontrolovat jejich zdraví stojí za to minimálně jednou za rok. I přesto, že se vám mohou jevit jako zcela zdraví, lékařskou prohlídku bychom neměli odkládat. Mnoho chorob je skryto a některé příznaky mohou být ve stáří přehlíženy. Vždy je mnohem lepší a také levnější nemocem předcházet, než je později léčit.

Pomoci v boji s nemocemi můžeme i my sami doma. Artrózu neboli pohybové potíže například se vstáváním, chůzí po schodech nebo nastupováním do auta pomůže zpomalit kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci těch složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost. Pokud zvíře trpí bolestmi kloubů, lze přidat doplňky stravy jako například rybí olej nebo glukosamin. Péči bychom měli věnovat také zubům, jelikož uvnitř úst se mohou tvořit zánětlivá ložiska. „Existují speciální přípravky, které se přidávají do vody nebo krmiva a také měkké tyčinky na čištění zubů pro starší psy, které jsou přizpůsobené jejich potřebám, “ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz. Kočky pak vzhledem ke snížené aktivitě a ohebnosti mohou vyžadovat zastřižení drápků a kartáčování.

Přizpůsobení domova

U zvířat, kteří trpí kloubními problémy, zvažte pořízení speciální rampy na schody či do postele, případně přenosnou do auta, která jim výrazně usnadní každodenní život. Protiskluzové povrchy a instalace koberců zase zabrání pádům a zároveň jim pomohou při zvedání. Pokud má zvíře bolestivé klouby, můžete mu koupit ortopedický nebo vyhřívaný pelíšek, který zmírní tlak na klouby a prohřeje mu je, čímž se zmírní i bolest. Misku s vodou a jídlem dejte tak, aby byla snadno dostupná, zejména pokud má i zhoršené vidění. V případě problémů se zrakem odstraňte nebezpečné a ostré předměty z jejich dosahu a vytvořte jim prostředí, ve kterém se nezraní ani po dobu vaší nepřítomnosti.

Nejdůležitější je však projevit lásku a trpělivost, která je ve stáří potřeba možná více než kdy jindy. S rostoucím věkem roste význam fyzického kontaktu. Hlazení, drbání a kartáčování slouží jako dokonalá terapie. Uvědomte si, že každý společně strávený okamžik je vzácný a nesmírně posiluje pouto mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem.

Nadstandardní doplňky pro všechny nadšené chovatele koček zahrnují například i kleštičky na drápky


Co dalšího byste ještě měli kočce pořídit, aby se u vás cítila dobře a vy si zároveň zpříjemnili její chov? Kromě základních potřeb jako je například miska na žrádlo a vodu a kočičí toaleta kočka potřebuje i další drobnosti. Sice je nepotřebuje přímo ona, ale většinu z nich ocení spíše její páníčci, kterým zpříjemní chov jejich čtyřnohé chlupaté koule. Co konkrétně máme na mysli?

Zajistěte kočce pitný režim

Kočky jak známo málo pijí. Mají to v nátuře. Původem jde totiž o pouštní zvířata, která byla zvyklá se ve svém přirozeném prostředí napít jednou za čas a pak s vodou dlouhou vydržet. V našich podmínkách ale kočka dostatek vody potřebuje. Vodní deficit se totiž může projevit některými zdravotními problémy, například zánětem ledvin a podobně. Tekutiny můžete své kočce doplňovat pomocí speciálních kočičích nápojů anebo jí rovnou pořídit fontánu pro kočky, díky které bude mít kočka nepřetržitý přístup k čisté vodě. Lepší trávení a snadnější vyloučení vlastních chlupů ze střev kočce umožní speciální pamlsky s maltózou. Kromě nich ale můžete kočce pořídit téměř jakékoliv pamlsky určené pro kočky. Kočka ocení zpříjemnění všedního dne novými pochutinami.

Praktické krmení i nezbytná péče

Zejména jedete-li na dovolenou a necháváte-li kočku doma, pořiďte si praktický zásobník na granule, z něhož bude kočka moci rovnou odebírat krmnou dávku. Jeho velikost volte v závislosti na počtu dní, které nebudete doma. Podobný styl zásobníku můžete použít také pro vodu. Aby vám kočka neroznášela stelivo po celém bytě, vyplatí se nainstalovat jí před toaletu praktickou předložku. Nezapomeňte kočce pořídit také pelíšek, ve kterém bude mít své zázemí a případně i hračky. Tento občas svéhlavý tvor potřebuje bezpečné útočiště.

Kočka se chce bavit

Máte-li doma kočku, kterou pouštíte občas ven, jistě oceníte praktická kočičí dvířka, která umožní kočce chodit ven i dovnitř kdykoliv se jí zachce. O zábavu se kočce postaráte také pořízením kočičího stromu. Ten můžete nainstalovat do interiéruanebo třeba na terasu či balkón a zajistit tak kočce místo pro odpočinek ale i zábavu. Kočičí strom jistě nadchne i další domácí zvířata, jako například křečka či morče. Nepouštějte je na něj ale v době, kdy strom obývá kočka, mohli by se snadno stát její kořistí.

 

 

 

 

Zaměřte se na zdravá krmiva pro domácí mazlíčky

E-shopů a prodejců krmiv pro domácí mazlíčky dnes rozhodně není málo. Ne vždy však jednáme s odborníky, kteří krmení psů a koček skutečně rozumí. Pokud takové hledáte, začněte nakupovat na 4pes.cz.

Zdraví našich mazlíčků z obrovské části ovlivňuje to, čím je krmíme

Zdravé krmení je cestou k delšímu životu a k pevnějšímu zdraví domácích mazlíčků. Určitě záleží na jejich genetické výbavě, různých vrozených či získaných zdravotních potížích, ale vhodně zvolené krmivo dovede alespoň částečně eliminovat i tyto problémy. Ať chceme, nebo ne, dobré krmivo a různé další funkční pamlsky bývají tím, čím si dovedeme získat srdce našich kočičích i psích společníků. Stejně jako lidé, i zvířata mají své mlsné jazýčky.

Za e-shopem 4pes stojí lidé, kteří mají dlouholeté zkušenosti se zdravými krmivy pro pejsky a kočky a právě e-shopem www.4pes.cz se rozhodli zúročit své zkušenosti. Nejde o prodejce, který pouze nakoupí a prodává. Vždy vám rádi poradí s výběrem nejvhodnějšího krmiva pro vašeho mazlíčka, a to s ohledem na jeho hmotnost, plemeno, věk, kondici, zdravotní stav či mlsný jazýček. Své dobré rady, ale i krmiva, nabízí e-shop též zvířatům v Útulku u Šmudlinky.

E-shop věnuje velkou pozornost kočkám

Řada majitelů tápe, jak krmit kočky. Přitom právě granule pro kočky jsou ideální krmení. Díky správným granulím, jakými jsou granule pro kočky Whiskas či granule pro kočky Sanabelle, nemusíme dokrmovat masem, vitamíny ani zeleninou. Jsou pro kočky dobře stravitelné, plnohodnotné, a pro nás majitele znamenají být méně závislými na krmení koček. Pokud nekrmíme konzervou či BARF stravou, můžeme zvířeti dát více granulí a vody a odcestovat i na několik dnů. I případný pomocník, který nám zvíře přijde zkontrolovat, to má s péčí snadnější.

TIP: Kupte si výhodné balení – granule pro kočky 14 kg vám vydrží déle a nemáte starosti s neustálým dokupování.

Krmiva i pro kočky se speciálními potřebami

Většina koček v domácnostech je kastrovaná. Tyto kočky mají sklony k tloustnutí a běžná strava pro ně není vhodnou. Věděli jste třeba, že kočky a kocouři v reprodukčním období zcela přirozeně hubnou? Avšak kastrace tyto biochemické procesy zastaví a zvířata nezdravě nabírají na váze. Po kastraci naopak apetit stoupá, přitom spotřeba energie zcela zásadně klesá. Navíc po kastraci bývají kočky i kocouři línější a méně se hýbou. Potřebují light verze granulí. Granule pro kastrované kočky by měly být standardem při krmení kastrátů.

Paraziti koček – Škrkavka kočičí: Přítel na celý život?

Hráli jste si jako děti s koťátky? Chodili jste na pískoviště, které se nikdy nezakrývalo? Tak to už jste se s ní také setkali. O kom je řeč? O škrkavce kočičí, latinsky Toxocara cati. O malém, hladkém, bělavém parazitovi.

Neloví myši, nemůže mít červy?

S těmito červíky má zkušenost téměř každá pátá kočka v Evropě. (Rostami A. a kol., 2020) A nejedná se pouze o ty, které běhají po vesnici a loví myši. Tímto parazitem se totiž kočka nakazí nejčastěji přímo, pozřením vajíček. S těmi se může setkat kdekoli v prostředí, ve kterém se pohybují další kočky a vylučují s trusem vajíčka škrkavek. 

Škrkavky, nemoc koťat

Řada chovatelů se mylně domnívá, že tato infekce představuje riziko jen pro koťata. Asi každý už někdy viděl koťata s velikými bříšky, která zvrací po každém krmení, nepřibírají na váze, a trápí je průjem, případně „zvrací“ klubka červů. Pravděpodobně se škrkavkami nakazila mateřským mlékem od své maminky. Nákaza však může na životě ohrožovat i dospělou kočku, protože vysoký počet přibližně deseticentimetrových červů uvnitř tenkého střeva někdy způsobí jeho ucpání nebo dokonce prasknutí. (International Cat Care, 2020)

Může se nakazit člověk?

Pro svoje rozmnožování a rozšíření infekčních vajíček potřebuje škrkavka kočičí jediného hostitele – kočku. Jak to tak ale v životě bývá, někdy se příběh zkomplikuje. Pokud vajíčko nedopatřením spolkne například člověk nebo hlodavec, larvička škrkavky se vylíhne, a tak dlouho bloudí po těle nevhodného hostitele, až zahyne. Často se jedná o člověka nebo hlodavce. Toto onemocnění se nazývá larvální toxokaróza, a ohrožuje zejména malé děti, které ještě nemají správné hygienické návyky. Nejlepší prevencí je důsledné mytí rukou. Důležité je také zabránit kočkám, aby chodily na dětské pískoviště a na další místa, kde si děti hrají. 

Stačí kočku odčervit?

Mezi českými chovateli je zažitý zvyk, že je nutné kočku odčervovat. Jak často, se odvíjí od toho, jestli kočka žije venku anebo v bytě. Je pravda, že „indoor“ zvířátko má o něco menší šanci se škrkavkami nebo jinými parazity nakazit. Na druhou stranu, Není tak těžké přinést si je domů například na botách. Mikroskopická vajíčka škrkavek, a to nejen těch zvířecích, jsou nesmírně odolná vnějším vlivům. V prostředí vydrží čekat na vhodného hostitele až několik měsíců! Mohou se tak stát zdrojem nákazy nejen pro lidi, ale také pro již odčervenou kočku.

Podle ISFM (International Society of Feline Medicine) je vhodné provádět pravidelné vyšetření trusu zvířat, a teprve v případě potřeby použít přípravek na odčervení. Preventivní koprologie nám umožní zjistit, jestli a čím přesně je zvířátko nakažené, a zahájit cílenou léčbu. Navíc získáme nepostradatelné informace o tom, s jakým parazitem máme tu čest: zda hrozí nějaké nebezpečí nám nebo našim dětem, jestli se může naše kočka znovu nakazit z prostředí, ve kterém žije, a jak tomu zabránit.

 

Luisa Počtová

Horská veterinární klinika, s. r. o.

 

Použité zdroje informací:

Rostami A. a kol., 2020: Global prevalence of Toxocara infection in cats. Advances in Parasitology.

International Cat Care, 2020: Toxocara cati in cats and humans – what you need to know.

Toxoplasma: strašák těhotných z cyklu Paraziti koček

Kdo by ji neznal. Parazita jménem Toxoplasma gondii, neboli kokcidie kočičí provází fascinující pověst „neviditelného manipulátora“ i nebezpečné nákazy pro těhotné. 

Toxoplasma gondii – premiant mezi parazity

Toxoplasma gondii patří mezi nejúspěšnější parazity vůbec. Na toto výsluní ji zřejmě přivedla hlavně schopnost udržet si svého hostitele co nejdéle při životě, a vyhnout se pozornosti jeho imunitního systému. Snad právě díky tomu se uvádí, že celá jedna třetina české populace s tím to parazitem žije, aniž by se vzájemně nějak ovlivňovali. Nebo je to jinak? 

Neviditelný manipulátor

Podle existujících teorií je Toxoplasma gondii schopná ovlivňovat chování svých mezihostitelů (obratlovců, které používá jako prostředek, jak se dostat do organismu, v němž se může rozmnožit). Poté, co si například myš pochutná na potravě kontaminované infekčními stadii T. gondii, oocystami, vytvoří Toxoplasma v jejím mozku a ve svalech tkáňové cysty. Právě v této fázi údajně ztrácí myš svoji plachost, a pro kočku je pak snazší ji ulovit. 

Jsem těhotná a mám kočku. Co s tím?

Stejně jako myš se oocystami může nakazit i člověk. Protože se jedná nejčastěji o infekci bez příznaků, mnoho případů uniká pozornosti číselchtivých biologů. Podle dostupných údajů je v našich podmínkách mnohem pravděpodobnější, že se toxoplasmózou nakazíme v prostředí znečištěném kočičími výkaly s oocystami (zemina, syrové maso, špatně umyté ovoce, zelenina, písek…), než přímo od kočky. Člověk se pak stává, stejně jako naše myš v předchozím odstavci, mezihostitelem. Je však krajně nepravděpodobné, že si na nás smlsne kočkovitá šelma, a proto zde pro naši Toxoplasmu cesta končí.

V přírodě však kočka myš uloví, a spolu se svalovinou myši pozře také tkáňové cysty Toxoplasmy gondii. Po několika proměnách a rozmnožování jsou ve střevě kočky připravené další oocysty, které spolu s kočičím trusem odchází do prostředí jako potenciální zdroj nákazy pro další živočichy. Kočka infekci obvykle prodělá bez pozorovatelných příznaků, a infekční přestává být přibližně po dvou týdnech. Zda kočka oocysty vylučuje, je možné zjistit jednoduchým vyšetřením na veterině.

Svůj životní úspěch si Toxoplasma jistí také schopností přenosu z matky na plod. V České republice, na rozdíl od jiných států, není zavedeno plošné testování žen před otěhotněním ani těhotných na protilátky proti T. gondii. Je to škoda, protože škody napáchané tímto parazitem na lidském plodu mohou končit až fatálně. Šance přenosu přes placentu se s blížícím se porodem zvyšuje, ale naopak pravděpodobnost závažného poškození zdraví dítěte s jeho přibývajícím věkem klesá. Pokud by však lékař zjistil, že se těhotná žena toxoplazmózou nakazila, mohl by včas zahájit léčbu. 

Něco pozitivního na závěr

Mnoho lidí se toxoplazmózou infikuje už v raném dětství, a získá tak protilátky, které je po dlouhou dobu chrání před další nákazou. Nepatříte mezi ně i vy?

 

 

Autor: Luisa Počtová

Horská veterinární klinika, s. r. o.

Použité zdroje informací:

Schwartzman J. D., 2001: Toxoplasmosis. Principles and Practise of Clinical Parasitology.

Votýpka a kol., 2018: O parazitech a lidech.

Klíšťata číhají…

Zjistili jsme, že spousta lidí má o klíšťatech zkreslené představy. Pojďme se na dvě z nich podívat.  

  1. Velmi často se setkáváme s názorem, že pokud zvíře žije ve městě, žádné nebezpečí ohledně klíšťat mu rozhodně nehrozí. Ta jsou přeci jen v lese! Opak je pravdou. Lidé žijící ve městech venčí svá zvířata nejčastěji v parcích, kde na klíště nezřídka kdy narazíme. Bohužel pravděpodobnost zamoření se přímou úměrou zvyšuje se zarůstající vegetací. Městské části a města neupravují trávníky, stromy a keře tak často, jak by bylo potřeba, a tak se může stát, že i kousek od centra Prahy se v parku brodíte po kolena a svého psa menšího vzrůstu bohužel nevidíte. Klíšťata ho ale vidí, vidí a číhají na něj.
  1. Zbaví nás déšť klíšťat? Nezbaví! Letošní červen zdá se býti upršeným měsícem. Občas sluníčko vyleze, ale mraky ho brzy zase schovají. Příroda jásá, má hned lepší podmínky pro život rostlin, zvířat, ale bohužel i parazitů. Tráva roste před očima, stromy se zelenají a všechno je tak nějak barevnější. Člověk by si mohl myslet, že klíšťata se s deštěm schovají a nebudou obtěžovat ani nás ani naše zvířecí miláčky. Ale opak je pravdou. Potichu se množí a vyčkávají, až náš pejsek poběží okolo.

Abychom se vyhnuli podobným situacím, je ideální použít pro naše pejsky a kočičky takový prostředek, který je spolehlivě ochrání nejen proti klíšťatům, ale i blechám i všenkám. Pomoci nám dokáže přípravek FYPRYST/FYPRYST COMBO, který zaručuje dlouhodobou ochranu proti parazitům u psů i koček.

K dostání je bez lékařského předpisu u vašeho veterináře, v lékárně nebo ve specializovaných obchodech pro domácí mazlíčky.

Každé balení obsahuje pipetu s účinným roztokem, jehož aplikace je snadná. Stačí vyjmout pipetu z ochranného sáčku, sejmout čepičku, opačným koncem nasadit na pipetu a promáčknout tak její plombu. Pak už jen stačí rozhrnout zvířecí srst v oblasti za krkem, přiložit pipetu a vyprázdnit její obsah na kůži našeho chlupatého mazlíčka.

Účinnost preparátu FYPRYST/FYPRYST COMBO S, M, L, XL přetrvává proti klíšťatům po dobu až 4 týdnů a proti napadení blechami až po dobu 8 týdnů v závislosti na síle zamoření prostředí. Blechy jsou usmrceny během 24 hodin po napadení. Klíšťata jsou zpravidla usmrcena a odpadnou z hostitele během 24 až 48 hodin po napadení, aniž by se nasála krve.

Více informací naleznete na www.fypryst.cz