Krmivo a vitamíny pro psy

Kromě dobrého krmiva by váš pes měl dostávat i vitamíny pro psy, kterých je na trhu celá řada, jaké vitamíny konkrétně váš pes potřebuje, by vám měl sdělit jeho ošetřující lékař, čili veterinář. Jaké vitamíny pro psy existují? Je to například Alavis Celadrin, který pomůže zvýšit ochranu proti protizánětlivým enzymům, tlumí bolest kloubů a to velmi výrazně a zajišťuje zvlhčování kloubní chrupavky. Dalším vitamínem pro psy je Sanicell, tenro přípravek je vhodný na regeneraci jater, podporuje imunitu, je vhodný jako léčba při nádorových onemocněních, dobré účinky má při procesu apoptózy. Je silným antioxidantem, vyvazuje z organismu nadbytečné minerály.

Zdraví vašeho psa

Perrito snacks Chicken Nibbles jsou měkké válečky z kuřecího masa, které jsou plné vitamínů jak pro psa, tak i pro kočku. Tyto válečky je nutné po otevření opět uzavřít a vložit do lednice. Další vitamíny jsou Giom Era Kalcium, což je přípravek, který je vhodný pro štěňata středních a velkých plemen, březí a laktující fenky a v období stáří psů. Obsahuje kalcium , které udržuje zdravé zuby, kosti a pomáhá v prevenci osteoporózy neboli řídnutí kostí. Tyto vitamíny jsou vhodné při léčbě zlomenin nebo jiných úrazech kostí, dále také obsahují citrát vápenatý. Vitamíny jsou vhodné i pro kočky.

Stejně tak jako byli kuřecí válečky Perrito snacks Chicken Nibbles, jsou tu i Perrito snacks Beef Nibbles, které jsou z kvalitního hovězího masa a jsou také vhodné jak pro psy, tak i pro kočky. Vitamíny bývají i v granulích pro psy. Stačí si pročíst složení a ihned zjistíte, co svému miláčkovi, kromě potravy kupujete. Jako vitamíny si také můžete pořídit Apetit, což jsou extrudované těstoviny pro psy, ale i kočky, jsou vhodné pro všechna plemena psů a jsou vhodné jako příloha k masu. Obsahují kvalitní, kontrolované suroviny.

Mokré vs. suché krmivo pro psy. Která je TOP volba pro vašeho domácího mazlíčka?

Drtivá většina majitelů psů dnes dbá na jejich kvalitní stravu. Nejenže chceme, aby byla pestrá, kvalitní, vyvážená, vydatná, ale také, aby prospívala jejich zdraví, nedráždila trávení, dodala lesk srsti a mazlíčkům také chutnala. Kromě pamlsků, které psi nemusí jíst denně, musíme zvolit především vhodné krmivo. Jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým krmivem pro psy a kdy zvolit to, nebo ono?

Suché vs. mokré krmivo pro psy

Hlavním rozdílem je konzistence krmiva, suché je vyrobeno ze sušených, pomletých surovin, jako jsou maso, zelenina, ovoce, obiloviny. Z tohoto po zamísení a vysušení vzniknou granule různého tvaru.

U mokrého krmiva se nezřídka setkáváme s kvalitnějším složením, ať už jde o maso, nebo vedlejší suroviny. I tady se přidává zelenina, ovoce, rýže, obiloviny a voda. Vše se smíchá a vloží do konzerv, kapsiček… Bohatou nabídku suchých i mokrých krmiv vysoké kvality najdete na Fera24.cz, kde najdete i blog s mnoha radami, jež se týkají krmiva a krmení zvířat celkově.

Přednosti a negativa suchého a mokrého krmiva pro psy

Předností suchého krmiva je jeho snadné skladování a vysoká trvanlivost. Pro mnohé je rozhodující i nižší cena než u jiných typů krmiva. Psům zpravidla chutnají a lze je volit s ohledem na věk i příp. zdravotní indispozice psů. Nevýhodou je tady nižší výživová hodnota, a to z důvodu zpracování.

Mokré krmivo pro psy má vyšší výživovou hodnotu, konzervy jsou vhodné i v případě, kdy zvíře trpí dehydratací, nebo má potíže s ledvinami, nemá zuby a granule nepokouše ani namočené. Nevýhod je tady více, jde především o mnohem vyšší cenu, ale také o nízkou trvanlivost, jakmile je konzerva otevřená.

Na webové stránce https://fera24.cz/krmivo-pro-psy/ na vás čekají kvalitní a cenově dostupné granule pro psy i konzervy pro psy, stejně jako pamlsky a jiné typy krmiva. Spokojeni budete vy i váš pes.

Péče o chrup u domácích mazlíčků. Proč je důležitá, jaké mohou nastat potíže a jak se správně o chrup vašeho zvířete starat?

Dentální potíže netrápí pouze nás, ale mohou nastat i u vašeho domácího mazlíčka. Péči o chrup tak potřebují naši čtyřnozí přátelé stejně jako my. Bohužel je velmi často u psů a koček opomíjena a může tak dojít k velmi závažným problémům.

Dentální potíže jsou diagnostikovány velmi často – až u 85 % psů a koček.  Bez léčení vede stav k bolesti, krvácivosti dásní, mobilitě zubů, zánětům, zápachu z tlamy až ke ztrátě zubů. Chronická infekce se navíc může z chrupu šířit krevním oběhem do celého těla, kde rovněž působí poškození životně důležitých orgánů (ledviny, játra, srdce).

Dentální prevence

Denní péče o chrup vašeho zvířete zajistí správnou ochranu jeho chrupu. Věnovat byste se měli především pravidelnému odstraňování zubního plaku. Jde o tenkou téměř neviditelnou vrstvu na povrchu zubů složenou z bakterií a zbytků potravy, kterou je nutné za pomoci preventivních metod redukovat. Jakmile dojde k mineralizaci plaku a na zubech se objeví nažloutlá nebo nahnědlá tvrdá slupka – zubní kámen, nejde již odstranit běžnými způsoby. Stav vyžaduje anestezii a použití zubního ultrazvuku. Pokud stav není řešen, může dojít k zánětu. Abychom předešli možným katastrofálním následkům z nedostatečné hygieny dutiny ústní, je nutné jí věnovat náležitou a pravidelnou péči. 

Čištění zubů kartáčkem a pastou

Je nejefektivnějším způsobem, jak zabránit usazování plaku na zubech. Pro tento účel je ideální zubní pasta Arpalit s rostlinnými extrakty. Snižuje tvorbu zubního plaku a zubního kamene, osvěžuje dech psů a koček. „Pravidelné používání přípravku pomáhá snížit množství bakterií v dutině ústní. Aktivní složky, jako je šťáva z listů aloe a hřebíčkový olej, pomáhají zmírňovat projevy zánětlivých procesů,“ uvádí Václav Loubek, marketingový specialista ve společnosti Aveflor, která produkty pro dentální hygienu psů a koček vyrábí.

 Jak zvládnout čištění zubů vašeho zvířete?

K nácviku čistění zubů je potřeba nejdříve vašeho čtyřnohého přítele správně připravit. Už
v raném štěněcím/kotěcím věku ho navykejte na budoucí čištění tím, že se budete dotýkat jeho zubů, pysků a prohlížet dutinu ústní. Naneste trochu zubní pasty na ukazováček
a nechejte vašeho psa/kočku pastu slízat. Jemně posunujte prst podél zubů a dásní, aby si zvíře zvyklo. Poté ho odměňte. Pokud toto zvládáte vy i váš mazlíček, opakujte postup s použitím zubního kartáčku. K čištění používejte vždy speciální zubní kartáček přizpůsobený k péči o zuby psů a koček.

Správný nácvik čištění zubů vašeho domácího mazlíčka můžete natrénovat i pomocí instruktážního videa: https://www.arpalit.cz/produkt/arpalit-care-zubni-pasta-s-rostlinnymi-slozkami/

Nedovolte zvířeti kartáček kousat. Kartáček posunujte pomalu a jemně podél zubů. Z počátku je vhodné začít s čištěním jen části chrupu a postupně přecházet na celý chrup. Nikdy vašeho čtyřnohého svěřence nenuťte a vždy čistěte jen tam, kam vám dovolí. Provádějte pravidelně každý den. Buďte trpěliví a každý den postup opakujte. Trpělivost se vám vrátí ve zdravém chrupu vašeho mazlíčka.

 

Krmit psa spíše granulemi nebo konzervami?

Na tuto otázku hledá odpověď snad každý, kdo si pořídí psa. I když mají oba typy krmiva své výhody, je třeba zvážit několik klíčových bodů při rozhodování o tom, co je pro vaše štěně nebo dospělého psa nejlepší.

Výhody krmení granulemi

Suché krmivo je ekonomicky nejvýhodnější a snadno se skladuje a dávkuje. Obvykle obsahuje maximálně asi 10 % vody a může zůstat čerstvé i několik týdnů po otevření. Kvalitní granule obsahují všechny důležité výživné látky, které pes potřebuje a obvykle obsahují méně sacharidů než konzervy. Na druhou stranu při krmení granulemi je nezbytné psovi zajistit nepřetržitý přístup k vodě, protože granule jsou dost suché a bez vody by pes mohl začít trpět dehydratací.

Výhody krmení konzervami

Konzervy mají oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutnají. Většina konzerv pro psy obsahuje vyšší podíl masa a může obsahovat 70 až 80 % vody. Po otevření je třeba konzervy uchovávat v chladničce a rychle je spotřebovat. Konzervy pro psy také často nabízejí větší rozmanitost než suché granule, protože je k dispozici mnoho různých druhů konzerv, které uspokojí nejrůznější chutě. Jak krmit konzervy pro psy? Přečtěte si údaje o doporučeném denním dávkování na etiketě a dodržujte je. Někteří chovatelé oba druhy krmiva dokonce kombinují, což není na škodu. To nejdůležitější je odnaučit psa loudit u stolu. Lidská strava, která je kořeněná, všelijak dochucená a upravená, pro něj opravdu není a mohla by mu způsobit zažívací obtíže.

Třetí alternativa: BARF strava

Pokud chcete svému psovi zpestřit jídelníček, existuje ještě třetí možnost: takzvaná BARF dieta. To je zkratka pro „biologicky vhodné syrové krmivo„. To znamená podávání čerstvého (tepelně neupraveného) masa a dalších produktů, jako je zelenina, ovoce a mléčné výrobky. Před tímto přechodem doporučujeme poradit se s veterinárním lékařem nebo odborníkem na výživu. Mějte na paměti, že pravidelné krmení konzervami nebo BARF stravou může být poměrně nákladné, ale díky jejich nutričním výhodám stojí za to je zvážit. Rozhodnutí, zda psa krmit konzervami, granulemi anebo zvolit BARF stravu závisí na několika faktorech, jako je rozpočet, dostupnost a osobní preference.

 

 

 

Zdravé a kvalitní pamlsky pro psy

Zdravé a kvalitní pamlsky psy

Jestli máte doma pejska, jistě mu dopřáváte pamlsky pro psy. Někteří majitelé zakoupí dobrotu k významné události, třeba narozeninám zvířátka, nebo k vánocům, jiní je kupují průběžně a domácího mazlíčka potěší častěji.

Pamlsky slouží i jako pomůcka při cvičení psů, k odměňování, ale třeba i při pomoci k vykrmení pohublého pejska. Jsou zdrojem vitamínů, pomáhají pečovat o zdravou srst, kůži, zuby…  V nabídce už jsou dokonce i dobroty pro alergické psy.

Víte, čím vším můžete odměňovat a co se dá dnes pejskům pořídit? Podívejte se sami na některé pochoutky pro psy.

Stačí si jen vybrat…

Masové pamlsky – nabízí bohatý výběr voňavých dobrot s velkým podílem nejrůznějších druhů mas, např. kuřecího, kachního, rybího, hovězího… Vyrábí se v různých provedeních, najdete tyčinky, plátky, kroužky, sušenky obalené masem a spoustu jiného. Pro každého pejska vyberete to, co má rád.

Autor obrázku: Amy

Buvolí kůže – pejskové velmi rádi koušou, hrají se s něčím a právě k tomuto účelu dobře poslouží třeba přírodní kost z buvolí kůže, uzel z buvolí kůže obalený kachním masem, nebo botička z buvolí kůže, která vypadá skutečně k nakousnutí a další jiné buvolí dobroty.

Sušenky – výtečné sušenky s příměsí masa zachutnají všem psům. Nedrolí se, nemastí, proto se nemusíte obávat ušpinění, dáte-li si je třeba do kapsy na procházku.

Dentální pamlsky – nesmíme opomenout zubní hygienu našich miláčků. Výborně se k ní hodí kartáčky na zuby, které jsou tvrdší, hranaté, s vroubky, nebo měkký dentální uzel, kalciová kost a jiné potřebné vychytávky. Vašim psům pomůžou a navíc si při tom pochutnají.

Sušené pamlsky – nepohrdne jimi žádný pejsek, jde totiž o usušené části vepřového, hovězího, králičího, jako třeba rypáček, ucho, kopýtko, lopatka… Pejsek si např. na kosti dobře pochutná a pak mu zůstane navíc hračka ke hraní. Anebo část prasečího ouška pomůže k nabrání hmotnosti pejska po nemoci.

Máte-li vašeho čtyřnohého mazlíka skutečně rádi, dopřávejte mu dobroty kvalitní, pro něj určené a různorodé, aby si i on mohl “osladit“ život a byl zdravý a veselý.

Chcete urychlit regeneraci vašich domácích mazlíčků? Vsaďte na kvalitní balzámy

Naši domácí mazlíčci se ve svých životech setkávají nejen se spoustou lásky a péče od svých majitelů, ale v některých případech bohužel i s nejrůznějšími malými poraněnými. Není se čemu divit, jelikož psi moc rádi běhají na louce a hrají si s klacky, zatímco kočky zase milují provádění těch nejnepravděpodobnějších kousků u nás doma. Co dělat, abyste jim usnadnili hojení nepříjemných ran?

Spokojenost a zdraví

Ať už se snažíme jakkoliv, rozhodně nelze zabránit tomu, aby se naše zvířátka čas od času poranila. Nejedná se sice o nic hezkého, ale přesně v takových chvílích prokazujeme svou lásku adekvátní péčí. Tou je samozřejmě vyčištění rány, dezinfekce, její zalepení (obvázání) a následná regenerace se vším všudy. Právě v poslední zmíněné oblasti je velkou pomocí hojivá mast pro psy.

Přirozeně se bavíme o certifikovaném veterinárním přípravku, který prošel důslednými testy. Dávejte si také pozor na to, aby vámi zvolený produkt neobsahoval chemické látky, silikon, parabeny ani terpentýny. Naši mazlíčci jsou totiž na mnoho nepatřičných látek velmi citliví, tudíž nepodceňte žádný detail.

Na jaký výrobek vsadit?

Pokud vás zajímá pes hojení ran, určitě se podívejte na přírodní balzám Fantom Animal. Ten disponuje všemi důležitými certifikáty a chlubí se kvalitním složením i prokázanými účinky. Mezi jeho schopnosti patří rychlejší zacelení ran a odřenin, doplnění epitelu pokožky po operacích, ochrana tlapek v zimním období a citlivost na vaše ruce.

Jestli chcete ochránit své mazlíčky, podívejte se na internetové stránky dodavatele Alpitrek, který nabízí bezkonkurenční ceny a rychlé dodání daného zboží. Po rozkliknutí výše vložených odkazů se dostanete na kartu produktu, kde si o něm budete moci přečíst podrobnější informace.

Jak připravit psa a kočku na zimu

Dlouhé teplé dny pomalu vystřídala zima, tma a sychravo. Kabáty a čepice se stávají běžnými součástmi šatníků. A na studené podzimní dny musíme připravit i své čtyřnohé kamarády. Proto vám přinášíme pár tipů, jak chlupáče připravit na zimu, aby si toto období užili spolu s vámi.

Péče o tlapky je v zimě nezbytnost 

Většina pejsků v zimě ráda pobíhá na sněhu či po zmrzlých chodnících. Což ovšem dává zabrat jejich tlapkám, kterým nasolené chodníky vůbec neprospívají. Na trhu existují speciální vazelíny a přípravky, kterými můžete tlapky chránit před zimou, a hlavně posypovou solí. Packy vždy namažte před plánovaným pobytem venku, po procházce smyjte z tlapek sůl a pak je pejskovi osušte hadříkem.

Teplo je základ 

S příchodem studených dnů je třeba obléci kabát, bundu či jiný teplý svršek, který nás zahřeje. Ale co naši čtyřnozí kamarádi? Ani těm zima mnohdy neprospívá.

„Ani našim čtyřnohým kamarádům se bohužel obtíže spojené s prochladnutím nevyhýbají. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy. Proto stejně jako u lidí platí, že základní prevencí proti onemocnění je udržet pejska v teple a suchu, upozorňuje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Nabídka nejrůznějších botiček, kabátů i svetrů na míru různým psím plemenům každoročně rapidně roste. Opravdu ale váš pes potřebuje nějaký ten svršek na zahřátí? Plemena, která nejsou od přírody „vybavena“ hustou a hřejivou srstí, v chladných dnech nějakou vrstvu navíc v podobě kabátku uvítají. Psi i kočky žijící celoročně mimo domácnost mají tu výhodu, že nasrsťují podle venkovních teplot a jejich tělo tak zvládá termoregulaci dobře samo, pokud není zvíře zrovna nemocné. Nemusíme se proto strachovat, že by zvíře prochladlo.

Krmení v zimě 

Pokud váš pes žije většinu času na zahradě, je třeba zajistit boudu tak, aby v ní bylo teplo. „Na vystlání psí boudy je nejlepší dřevitá vlna! Pelíšky, koberce, deky apod. v sobě zadržují spoustu vlhkosti. Stejně tak i sláma, která se dávala dříve. Dnes už se ví, že to není úplně ideální,“ vysvětluje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. U psů chovaných venku je spotřeba energie na udržení termoregulace mnohem větší. Proto dopřejte psovi kvalitní krmivo poskytující větší množství energie, tak aby vykompenzovalo zvýšené nároky organizmu a pomohlo mu k udržení stálé tělesné teploty.

Velmi důležité je také kontrolovat, zda má pes stálý přístup k čerstvé pitné vodě, hlavně když venku mrzne. Doporučuje se nechávat vodu venku v nerezové misce, která se při případném zamrznutí nerozbije. V zimě se také doporučuje namáčet granule do vody a vařenou stravu podávat zalitou vodou nebo vývarem, a tím pejskovi zajistit větší pitný režim. Krmnou dávku je dobré rozdělit a podávat psovi teplou stravu 2× denně, aby se snáze zahřál.

Pejsci v bytě to mají v zimě přesně naopak. Jsou zvyklí na komfort vyhřátého domova a v zimě vydávají méně energie než za příznivějšího počasí, proto je vhodné předcházet překrmování.

Všichni pejsci jistě v zimě ocení krmivo s obsahem kvalitních bílkovin, tuků a vitamínů pro posílení imunity.

A jak to má v zimě kočka? 

Pokud vaše kočka žije v bytě a ven nechodí, tak si zřejmě ani nevšimne, že je venku zimní období. Klasická domácí kočka, která je zvyklá běhat pravidelně venku, se na procházku vydá i v mrazu. Většině z nich přes zimu zhoustl kožich natolik, že je při běžném pohybu před chladem ochrání. Zejména kočky žijící venku mají větší nároky na kvalitní bílkoviny a energii obsaženu v krmivu.

Kočky si rády v zimě zalezou kamkoliv do tepla, a pokud jim to neumožníme my, můžeme očekávat, že budou lézt do kůlen, garáží apod. Je proto dobré pořídit dvířka pro kočky a usnadnit jim přístup do vyhřívané garáže či sklepa. Tam pak je vhodné umístit i jejich krmení, které nezamrzne, a teplý pelíšek, kde vaše čtyřnohá kamarádka ráda spočine.

Nejlepší vánoční dárky pro domácí mazlíčky

Vánoční svátky jsou především časem lásky a pohody. Během této krásné doby se každý snaží potěšit své blízké. Pokud ale máte doma čtyřnohé mazlíčky, neměli byste na ně zapomenout.  Ale co by jim udělalo největší radost?  Připravili jsme vám 7 tipů, díky kterým své mazlíky zaručeně potěšíte.

 

Vánoční hračka pro kočky Kong Pull-A-Partz

Interaktivní vánoční hračka pro kočky Kong Pull-A-Partz zabaví každého kočičího zápasníka. Hračka je zabalená do dečky, kterou musí kočka zdolávat. Vánoční plyšová kočka je zábavná hračka, se kterou si užijete spoustu sváteční radosti.

Plyšový pelíšek s okrajem Trixie Lumi červeno-bílý

Krásný kulatý pelíšek s originálním vzorem a protiskluzovým dnem Trixie Lumi si zamilujete vy i váš psík. Plyšový potah je snímatelný a lze jej prát v pračce. Atraktivní kombinace červené a bílé bude skvělým doplňkem pro vaší domácnost.

 

Vánoční kartonové škrábací sáňky pro kočky Trixie

Unikátní škrábací karton s vánočním designem ve tvaru sáněk pro kočičky.

Produkt obsahuje kočkami velmi oblíbenou šantu kočičí, která je náramně zrelaxuje i při hraní.Takový dárek vaši kočičku určitě na Vánoce potěší.

SPOKOBOX, psí krabice plná překvapení

SPOKOBOX je krabice plná dobrot, hraček, překvapení, radosti, hravosti… ale i péče a lásky. A to je přesně to, co dáváte chlupáčům. V krabici je pro vašeho pejska připraveno od každého něco – od hraček až po pamlsky. Jaké to přesně jsou, je vždy překvapení. Můžeme ale s jistotou říct, že právě na Vánoce ve Spokoboxech najdete něco opravdu speciálního.

 

Tommi oválný pelíšek Duo pro hlodavce

Měkoučký oválný plyšový pelíšek si vaše zvířátko okamžitě oblíbí. Poskytne mu prostor pro pohodlný a nerušený odpočinek a spánek. Ideální i jako podložka na klín při mazlení. Vhodný pro králíčky, morčátka, fretky a činčily. Všichni chlupáči budou spokojeni.

Esschert Design domeček pro ježky

Esschert Design domeček pro ježky nesmí chybět na žádné zahradě. Domeček je skvělým útočištěm v době zimního spánku. Stačí ho vyplnit a přikrýt listím a rázem je o zimní nocležníky postaráno.

LickiMat Felix lízací podložka tyrkysová

LickiMat Felix je jedinečná lízací podložka s hrubším drážkováním určená pro kočky. Ideální pro zvýšení chuti, odstranění stresu, zpomalení příjmu krmiva ale také pro hravější a zábavnější podávání krmiva a pamlsků. Tento dokonalý vánoční dárek pod stromeček vaše kočka musí mít!

Začala vašemu mazlíčkovi vypadávat srst? Nezapomeňte, že i zvířata mohou trpět alergiemi

Potravinová alergie už není jen problémem nás lidí, často se můžeme setkat se zvířaty, kterým některé druhy potravy nevyhovují a stejně jako nám jim způsobují nemalé obtíže. Mezi zvířata, která trpí nejvíce alergiemi patří kočky, psi ale i například koně.  Odborníci se shodují, že některá plemena pejsků jsou k alergiím náchylnější. Třeba takový buldočci, jezevčíci, boxeři či kolie trápí alergie víc než ostatní plemena. Ale pozor, potravinová alergie se nemusí vyhnout ani psům s perfektní genetickou výbavou, a proto byste měli přemýšlet nad tím, čím svého psa krmíte. Levná nekvalitní strava vás může v konečném důsledku přijít hodně draze. 

Jak poznat, že je zvíře alergické?

Příznaky alergických reakcí u zvířat na nevhodný typ potraviny se projevují podobně jako u lidí, a proto když se začne zvíře zuřivě drbat, nemusí být na vině jen blechy či jiní kožní parazité. Je docela možné, že právě časté drbání může signalizovat problémy se snášením krmiva.

Právě alergie se nejčastěji projevuje na kůži zvířete. Psi i kočky mají alergicky citlivé buňky umístěné právě pod srstí. Mezi nejčastější příznaky patří vykusování a vypadávání srsti, zčervenání kůže, nadměrné drbání. Problémy ale nemusí bezprostředně souviset pouze s kožními problémy. Pejska či kočičku může postihnout ztráta váhy, zvracení, průjem a nadýmání. V některých případech jsou napadeny i uši. Jako průvodní znak se většinou objevuje svědění a zčervenání.

Alergie nebo nesnášenlivost

Je třeba rozlišit klasickou potravinovou alergii, kdy je problém v imunitním systému a organismus zvířete reaguje na určitou složku krmiva tvorbou protilátky – imunoglobinu E nebo se jedná o nesnášenlivost na určitou složku potravy. Nesnášenlivost některé složky z potravy znamená, že tělo zvířete není schopné tuto složku strávit, například chybí potřebné enzymy, a tím je trávicí soustava podrážděna. 

Co dělat, máte-li podezření na alergii?

Pokud máte podezření, že váš mazlíček trpí alergií, jako první musíte zjistit, co mu ve stravě nevyhovuje. Zamyslete se nad jeho stravou a sestavte si seznam veškerých potravin, co dostal za poslední měsíce včetně pamlsků. Mezi nejčastější alergeny patří lepek (obiloviny), sója, kravské mléko, kukuřice či kuřecí maso. Tyto látky zkuste v krmivu vašeho mazlíčka najít a ideálně je ze stravy úplně vyřaďte. Během 14 dnů až měsíce byste měli pozorovat stav vašeho mazlíčka. Dochází-li k zlepšení stavu, je to dobré znamení, což ovšem znamená, že staré krmivo, které jste používali musíte vyřadit.

Vůbec nejrozšířenějším alergenem jsou obiloviny, a to především kvůli lepku. Alergii může dále vyvolat i špatně strávená bílkovina. „Pokud si nejste jistí, co přesně vašemu chlupáči škodí, tak navštivte svého veterináře a nechte si udělat test, abyste zjistili, na co vše je pes alergický. Nic nepokazíte ani podáváním hypoalergenního krmiva,“ radí produktová specialistka Zuzana Sequensová z e-shopu SpokojenýPes.cz. 

Co znamená pojem hypoalergenní krmivo?

Jedná se o označení pro granule, konzervy či pamlsky, které neobsahují nejčastější látky způsobující alergické reakce. Je hodně hypoalergenních a zároveň pestrých krmiv. Na trhu najdeme i krmiva s menší rozmanitostí, které jsou vhodné ve chvíli, kdy nevíme, na co je pes alergický.

Například granule Marp Holistic jsou vždy jednoproteinové, to znamená, že neobsahuje žádnou jinou živočišnou bílkovinu, než která je uvedena v názvu krmiva. Velkou výhodou řady Marp Holistic je i absence obilovin. Kdo by snad měl pocit, že menší pestrost složení krmiva je špatná, tak se nemusí obávat. Všech složek je v krmení dostatek, a navíc jsou podpořeny vynikající kvalitou použitých surovin a šetrným zpracováním.

Přechodu na hypoalergenní stravu se nemusíte obávat. Mějte však na paměti fakt, že pokud napravujete vašemu mazlíčkovi rozvrácené zažívání samotná změna stravy nestačí. „Alergie odeznívají velmi pomalu, a proto je nutné vyhnout se i sebemenšímu pamlsku s potenciálně nebezpečným složením. I malý kousíček nevhodné potravy (sýra, kuřecí kůže, rohlíku atp.) může veškerou vaši snahu vrátit o několik týdnů nazpátek,“ varuje Zuzana Sequensová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Ta největší pomoc však stále představuje váš zájem o mazlíčka a jeho stravu, kterou je možné upravit tak, aby mu co nejvíc vyhovovala a alergie jej už dále netrápila.

Jak se starat o starší mazlíčky, aby se měli co nejlépe?

Každé štěně i kotě jednou zestárne. Ale nesmíte zapomenout, že tu pro vás byli celý svůj život, tak je potřeba jim ten čas a péči vrátit a zajistit jim důstojné stáří plné lásky. Zvířecí věrnost a přátelství s věkem neklesá. Starší parťák vyžaduje od člověka velkou pozornost a určitou dávku empatie. Ne každý ví, jak se o takového zvířecího seniora starat a mnoho lidí také nechápe, že v určitém věku má specifické potřeby. Jsme to právě my, kteří se o ně musí postarat, aby se ve stáří měli co nejlépe. Jak na to prozradí následující článek.

Lidské i zvířecí stáří si je v několika věcech podobné, našim mazlíčkům ho můžeme co nejvíce zpříjemnit právě my. Jak vlastně poznáme, že náš zvířecí parťák stárne? U psů má vliv na délku života především velikost a plemeno, přičemž první projevy stárnutí pozorujeme už mezi 6. a 10. rokem života. U koček je stárnutí pozvolnější a nebývá na nich tolik znát, nejčastěji začíná kolem 10. roku, ale roli hraje také to, zda je kastrovaná a zda žije doma nebo venku.

Stárnutí můžeme obecně u všech mazlíčků snadno poznat hned podle několika znaků. Zvíře začne šedivět, srst už není tak lesklá a mnohdy řídne, začnou se objevovat znaménka a hrbolky pod kůží, z úst a pod ocasem vycházejí pachy. Objevují se první zdravotní problémy týkající se kloubů nebo chrupu, imunita je oslabená, zhoršuje se zrak a sluch, srdce už nebije stabilně, ledviny už tak dobře nefiltrují. Ke stáří vyhledávají teplo a pohodlí, více spí, pohybují se pomaleji a čím dál méně se věnují jakékoliv fyzické aktivitě. To v konečném důsledku často způsobuje obezitu.

Úprava jídelníčku

Právě stoupající věk a klesající aktivita si žádá úpravu krmiva a to především v podobě změny poměru živin. „Strava by měla obsahovat méně kalorií, tuků a bílkovin, naopak by se měl zvýšit obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek k posílení imunity a svalů,“ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Starší mazlíčci mají často problémy s jídlem, včetně problémů se žvýkáním, nedostatkem chuti k jídlu, obezitou a zažívacími potížemi. Zvažovat můžete speciální dietu, cvičení nebo změnu stravy. Jednou ze základních zásad je, že by měli jíst častěji kvůli pomalejšímu vstřebávání živin. Nejlepší je tak dávat několik menších porcí pestřejší stravy místo dvou větších. Starší kočky v případě nechutenství ocení, když je potrava podávaná v pokojové teplotě, zácpu u nich zase vyřeší doplňky s vlákninou a želatinou.

Zapojení těla i hlavy

I starší zvířata se potřebují hýbat. Pohyb jim pomůže udržet tělesnou hmotnost a zpomalit degeneraci kloubů. Psa bychom měli brát na krátké a nenáročné procházky, během nichž sledujeme jak dýchá a také jeho chůzi. Dalším vynikajícím pohybem pro něj může být i plavání, jelikož se jedná o přirozený pohyb bez zatěžování kloubů. Dobré je u starších zvířat nezapomínat také na mentální cvičení, nejsnazší metodou jsou například hlavolamy a hračky na schování pamlsků.

O krok před nemocemi

Stejně jako my chodíme k lékaři měli bychom i našim mazlíčkům zajistit pravidelné návštěvy veterináře, zkontrolovat jejich zdraví stojí za to minimálně jednou za rok. I přesto, že se vám mohou jevit jako zcela zdraví, lékařskou prohlídku bychom neměli odkládat. Mnoho chorob je skryto a některé příznaky mohou být ve stáří přehlíženy. Vždy je mnohem lepší a také levnější nemocem předcházet, než je později léčit.

Pomoci v boji s nemocemi můžeme i my sami doma. Artrózu neboli pohybové potíže například se vstáváním, chůzí po schodech nebo nastupováním do auta pomůže zpomalit kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci těch složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost. Pokud zvíře trpí bolestmi kloubů, lze přidat doplňky stravy jako například rybí olej nebo glukosamin. Péči bychom měli věnovat také zubům, jelikož uvnitř úst se mohou tvořit zánětlivá ložiska. „Existují speciální přípravky, které se přidávají do vody nebo krmiva a také měkké tyčinky na čištění zubů pro starší psy, které jsou přizpůsobené jejich potřebám, “ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz. Kočky pak vzhledem ke snížené aktivitě a ohebnosti mohou vyžadovat zastřižení drápků a kartáčování.

Přizpůsobení domova

U zvířat, kteří trpí kloubními problémy, zvažte pořízení speciální rampy na schody či do postele, případně přenosnou do auta, která jim výrazně usnadní každodenní život. Protiskluzové povrchy a instalace koberců zase zabrání pádům a zároveň jim pomohou při zvedání. Pokud má zvíře bolestivé klouby, můžete mu koupit ortopedický nebo vyhřívaný pelíšek, který zmírní tlak na klouby a prohřeje mu je, čímž se zmírní i bolest. Misku s vodou a jídlem dejte tak, aby byla snadno dostupná, zejména pokud má i zhoršené vidění. V případě problémů se zrakem odstraňte nebezpečné a ostré předměty z jejich dosahu a vytvořte jim prostředí, ve kterém se nezraní ani po dobu vaší nepřítomnosti.

Nejdůležitější je však projevit lásku a trpělivost, která je ve stáří potřeba možná více než kdy jindy. S rostoucím věkem roste význam fyzického kontaktu. Hlazení, drbání a kartáčování slouží jako dokonalá terapie. Uvědomte si, že každý společně strávený okamžik je vzácný a nesmírně posiluje pouto mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem.