Péče o chrup u domácích mazlíčků. Proč je důležitá, jaké mohou nastat potíže a jak se správně o chrup vašeho zvířete starat?

Dentální potíže netrápí pouze nás, ale mohou nastat i u vašeho domácího mazlíčka. Péči o chrup tak potřebují naši čtyřnozí přátelé stejně jako my. Bohužel je velmi často u psů a koček opomíjena a může tak dojít k velmi závažným problémům.

Dentální potíže jsou diagnostikovány velmi často – až u 85 % psů a koček.  Bez léčení vede stav k bolesti, krvácivosti dásní, mobilitě zubů, zánětům, zápachu z tlamy až ke ztrátě zubů. Chronická infekce se navíc může z chrupu šířit krevním oběhem do celého těla, kde rovněž působí poškození životně důležitých orgánů (ledviny, játra, srdce).

Dentální prevence

Denní péče o chrup vašeho zvířete zajistí správnou ochranu jeho chrupu. Věnovat byste se měli především pravidelnému odstraňování zubního plaku. Jde o tenkou téměř neviditelnou vrstvu na povrchu zubů složenou z bakterií a zbytků potravy, kterou je nutné za pomoci preventivních metod redukovat. Jakmile dojde k mineralizaci plaku a na zubech se objeví nažloutlá nebo nahnědlá tvrdá slupka – zubní kámen, nejde již odstranit běžnými způsoby. Stav vyžaduje anestezii a použití zubního ultrazvuku. Pokud stav není řešen, může dojít k zánětu. Abychom předešli možným katastrofálním následkům z nedostatečné hygieny dutiny ústní, je nutné jí věnovat náležitou a pravidelnou péči. 

Čištění zubů kartáčkem a pastou

Je nejefektivnějším způsobem, jak zabránit usazování plaku na zubech. Pro tento účel je ideální zubní pasta Arpalit s rostlinnými extrakty. Snižuje tvorbu zubního plaku a zubního kamene, osvěžuje dech psů a koček. „Pravidelné používání přípravku pomáhá snížit množství bakterií v dutině ústní. Aktivní složky, jako je šťáva z listů aloe a hřebíčkový olej, pomáhají zmírňovat projevy zánětlivých procesů,“ uvádí Václav Loubek, marketingový specialista ve společnosti Aveflor, která produkty pro dentální hygienu psů a koček vyrábí.

 Jak zvládnout čištění zubů vašeho zvířete?

K nácviku čistění zubů je potřeba nejdříve vašeho čtyřnohého přítele správně připravit. Už
v raném štěněcím/kotěcím věku ho navykejte na budoucí čištění tím, že se budete dotýkat jeho zubů, pysků a prohlížet dutinu ústní. Naneste trochu zubní pasty na ukazováček
a nechejte vašeho psa/kočku pastu slízat. Jemně posunujte prst podél zubů a dásní, aby si zvíře zvyklo. Poté ho odměňte. Pokud toto zvládáte vy i váš mazlíček, opakujte postup s použitím zubního kartáčku. K čištění používejte vždy speciální zubní kartáček přizpůsobený k péči o zuby psů a koček.

Správný nácvik čištění zubů vašeho domácího mazlíčka můžete natrénovat i pomocí instruktážního videa: https://www.arpalit.cz/produkt/arpalit-care-zubni-pasta-s-rostlinnymi-slozkami/

Nedovolte zvířeti kartáček kousat. Kartáček posunujte pomalu a jemně podél zubů. Z počátku je vhodné začít s čištěním jen části chrupu a postupně přecházet na celý chrup. Nikdy vašeho čtyřnohého svěřence nenuťte a vždy čistěte jen tam, kam vám dovolí. Provádějte pravidelně každý den. Buďte trpěliví a každý den postup opakujte. Trpělivost se vám vrátí ve zdravém chrupu vašeho mazlíčka.

 

Jak chovat andulku, aneb to nejdůležitější, co byste měli o opeřeném společníkovi vědět

Andulka je oblíbeným domácím mazlíčkem, na kterého nedá dopustit řada lidí. Zejména ti, kteří chtějí začít s chovem opeřených společníků na andulky nedají dopustit, protože jsou po stránce náročnosti absolutně skvělé. Prakticky nic nepotřebují, přesto udělají parádu a zaujmou, zejména pokud je umístíte do venkovní voliéry nebo bednové klietky. Pojďme si však shrnout to nejdůležitější, co se chovu andulek týká.

Začínáme klecí

Vybrat ideální klec pro andulky není těžké, naopak. Je to velmi snadné. Můžete si ji ostatně postavit z hliníkových profilů, jak bylo řečeno. Pokud však chcete mít andulku spokojenou, měli byste ji umístit tam, kde je hodně světla. Jen tedy pozor na přímé sluníčko, které by mohlo být pro andulku spíše nepříjemné až nebezpečné.

Většina ptáků (a andulky nejsou výjimkou) sedí rádi na vyšších místech, proto na to pamatujte při umísťování bidélka. Klec nikdy nedávejte do průvanu, stejně tak andulku nedávejte ani do kuchyně, kde by ji mohly nejrůznější výpary do jisté míry otrávit.

Klec samozřejmě také dobře vybavte. V nejlepším případě volte hračky, a to například nejrůznější zrcátka, zvonky a malé míčky. Pozor na noviny nebo letáky vyrobené z lakovaného papíru, které nejsou tím nejlepším, co andulkám můžete do klece dát. Mohlo by to vést k jejich otravě.

Andulka a její krmení

Andulka toho ke spokojenému životu skutečně příliš mnoho nepotřebuje. Spíše vyžaduje nic než něco. Kromě toho, že jí musíte připravit klec na dostatečně příjemném a vyvýšeném místě, neměli byste podceňovat ani její krmení. Miluje hlavně směs prosa, lesknice nebo ovsa. Pro její každodenní radost je vhodná také sépiová kost, kterou bude postupně okusovat.

Andulky (stejně jako jiní ptáci) nevydrží bez vody. I když to může vypadat, že žádnou vodu k životu nepotřebují, není tomu tak. Do klece proto umístěte například napáječku nebo misku vhodnou pro každodenní koupele.

Jak připravit psa a kočku na zimu

Dlouhé teplé dny pomalu vystřídala zima, tma a sychravo. Kabáty a čepice se stávají běžnými součástmi šatníků. A na studené podzimní dny musíme připravit i své čtyřnohé kamarády. Proto vám přinášíme pár tipů, jak chlupáče připravit na zimu, aby si toto období užili spolu s vámi.

Péče o tlapky je v zimě nezbytnost 

Většina pejsků v zimě ráda pobíhá na sněhu či po zmrzlých chodnících. Což ovšem dává zabrat jejich tlapkám, kterým nasolené chodníky vůbec neprospívají. Na trhu existují speciální vazelíny a přípravky, kterými můžete tlapky chránit před zimou, a hlavně posypovou solí. Packy vždy namažte před plánovaným pobytem venku, po procházce smyjte z tlapek sůl a pak je pejskovi osušte hadříkem.

Teplo je základ 

S příchodem studených dnů je třeba obléci kabát, bundu či jiný teplý svršek, který nás zahřeje. Ale co naši čtyřnozí kamarádi? Ani těm zima mnohdy neprospívá.

„Ani našim čtyřnohým kamarádům se bohužel obtíže spojené s prochladnutím nevyhýbají. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy. Proto stejně jako u lidí platí, že základní prevencí proti onemocnění je udržet pejska v teple a suchu, upozorňuje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Nabídka nejrůznějších botiček, kabátů i svetrů na míru různým psím plemenům každoročně rapidně roste. Opravdu ale váš pes potřebuje nějaký ten svršek na zahřátí? Plemena, která nejsou od přírody „vybavena“ hustou a hřejivou srstí, v chladných dnech nějakou vrstvu navíc v podobě kabátku uvítají. Psi i kočky žijící celoročně mimo domácnost mají tu výhodu, že nasrsťují podle venkovních teplot a jejich tělo tak zvládá termoregulaci dobře samo, pokud není zvíře zrovna nemocné. Nemusíme se proto strachovat, že by zvíře prochladlo.

Krmení v zimě 

Pokud váš pes žije většinu času na zahradě, je třeba zajistit boudu tak, aby v ní bylo teplo. „Na vystlání psí boudy je nejlepší dřevitá vlna! Pelíšky, koberce, deky apod. v sobě zadržují spoustu vlhkosti. Stejně tak i sláma, která se dávala dříve. Dnes už se ví, že to není úplně ideální,“ vysvětluje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. U psů chovaných venku je spotřeba energie na udržení termoregulace mnohem větší. Proto dopřejte psovi kvalitní krmivo poskytující větší množství energie, tak aby vykompenzovalo zvýšené nároky organizmu a pomohlo mu k udržení stálé tělesné teploty.

Velmi důležité je také kontrolovat, zda má pes stálý přístup k čerstvé pitné vodě, hlavně když venku mrzne. Doporučuje se nechávat vodu venku v nerezové misce, která se při případném zamrznutí nerozbije. V zimě se také doporučuje namáčet granule do vody a vařenou stravu podávat zalitou vodou nebo vývarem, a tím pejskovi zajistit větší pitný režim. Krmnou dávku je dobré rozdělit a podávat psovi teplou stravu 2× denně, aby se snáze zahřál.

Pejsci v bytě to mají v zimě přesně naopak. Jsou zvyklí na komfort vyhřátého domova a v zimě vydávají méně energie než za příznivějšího počasí, proto je vhodné předcházet překrmování.

Všichni pejsci jistě v zimě ocení krmivo s obsahem kvalitních bílkovin, tuků a vitamínů pro posílení imunity.

A jak to má v zimě kočka? 

Pokud vaše kočka žije v bytě a ven nechodí, tak si zřejmě ani nevšimne, že je venku zimní období. Klasická domácí kočka, která je zvyklá běhat pravidelně venku, se na procházku vydá i v mrazu. Většině z nich přes zimu zhoustl kožich natolik, že je při běžném pohybu před chladem ochrání. Zejména kočky žijící venku mají větší nároky na kvalitní bílkoviny a energii obsaženu v krmivu.

Kočky si rády v zimě zalezou kamkoliv do tepla, a pokud jim to neumožníme my, můžeme očekávat, že budou lézt do kůlen, garáží apod. Je proto dobré pořídit dvířka pro kočky a usnadnit jim přístup do vyhřívané garáže či sklepa. Tam pak je vhodné umístit i jejich krmení, které nezamrzne, a teplý pelíšek, kde vaše čtyřnohá kamarádka ráda spočine.

Chcete pro své koně to nejlepší? Pořiďte jim krmivo Energys Premium

 

V podstatě nezáleží na tom, jestli máte sportovního hřebce, koně pracujícího v zemědělství, nebo poníka, protože v každém případě je nezbytné poskytnout zvířeti kvalitní a vyváženou stravu. Velice oblíbená je v tomto ohledu strava od značky Energys, která nabízí krmivo v několika řadách, a to Premium, Base a Nature. V následujících řádcích vám představíme řadu Premium.

Jakou značku krmiva vybrat?

I kůň potřebuje do svého těla dostat energii, tuky a vlákninu. Krmiva pro koně Energys Premium mají unikátní složení, díky kterému zvířeti velice dobře tráví, takže se neobjeví žádné zažívací potíže. Výrobce vsadil na müsli strukturu, protože je prokázáno, že právě ona dokáže zmírňovat stres a podpořit trávicí proces.

Jaká krmiva pro koně jsou k dostání?

Pro sportovní koně je ideální volbou krmivo Energys Herbic, v jehož obsahu najdete kromě jiného bylinky pozitivně působící na cesty dýchací a trávení. Zároveň mají bylinky tendenci zklidňovat, takže kůň dokáže lépe zvládat stresové situace, například při transportu na závody.

Další možností je krmivo Energys Dynamix pro pracovně vytížené koně. Vysoký obsah vitamínů a minerálů zajistí, aby kůň neztrácel sílu, kterou potřebuje ke své každodenní činnosti. V řadě Premium najdete i krmivo Energys Coldmix, po němž sáhněte v případě, že je váš kůň neklidný. Vyznačuje se absencí ovsa, na druhou stranu má v sobě více vitamínů a vlákniny.

Pro starší koně se zase hodí krmivo Energys Fiber doplněné o mrkev a hrachové vločky. Kromě jiného ještě obsahuje řezanku. Závěrem nesmíme zapomenout na krmivo Omega Gold s lněným semínkem a čekankou. V krmivu najdete ještě antioxidanty a selen. Omega Gold je krmivo, jež vyvažuje glykemický index u zvířete.

Podívejte se tedy do nabídky značky Energys, určitě najdete krmivo vhodné i pro vašeho koně.

Sháníte krmivo pro hospodářská zvířata? Poradíme vám, kde nakupovat

V současné době se spousta domácností rozhoduje pro pěstování vlastních hospodářských zvířat, jako jsou nosnice, další drůbež, králíci a podobně. Důvod? V obchode je totiž kvalita vajíček a masa vskutku na velice nízké úrovni. Uznejte, je obrovský rozdíl, když si uděláte omeletu z vajíček koupených v supermarketu a z domácích vajíček. Jestliže jste se pustili do pěstování hospodářských zvířat i vy, nejspíše hledáte prodejce dobrého krmiva, skrze nějž dostanou zvířata všechny potřebné vitamíny.

Krmivo po nosnice

V první řadě se zaměříme na krmivo pro nosnice, po němž sáhnete v případě, že chováte kuřice, nosnice ve snášce a plemenné nosnice. V krmivu je vyvážený poměr živin, přičemž vybírat budete konkrétní druh podle toho, jak staré kuřice máte. V nabídce je také granulované krmivo zajišťující vysokou snášku vajec s pevnou skořápkou.

Krmivo pro králíky

Domácí králičí maso patří k těm nejzdravějším. Jestliže však chcete králíkům poskytnout vyváženou stravu, zvolte krmivo pro králíky kombinující různé specifické parametry a požadavky. Záleží na tom, v jaké fázi výkrmu králíci jsou nebo k jakému účelu je chováte. Rozdíl totiž je, zda králíky pěstujete pro maso, nebo je chováte jako mazlíčky. Třeba zakrslí králíci potřebují jiné krmivo než klasičtí.

Krmivo pro drůbež

Pro ostatní drůbež, jako jsou brojleři, krůty, husy a kachny, zvolte univerzální krmivo pro drůbež s obsahem mnoha živin. Podívejte se do pestrého produktového portfolia internetového obchodu energyshobby.cz, kde najdete krmivo v podobě granulátu a drcených směsí. Spokojení budete nejen s širokou nabídkou, ale také s cenovou politikou internetového obchodu. A těšit se můžete na vysoce kvalitní krmivo pro hospodářská zvířata, které se vyrábí v Marefách u Bučovic.

 

5 věcí, které byste měli vědět o krmítkách pro ptáky

 

1) S krmením ptáků by se mělo začít už v listopadu

Ideální čas, kdy umístit krmítko na zahradu, je listopad. Stěhovaví ptáci už jsou pryč a ti, co u nás přezimují, si musejí na nové krmítko chvíli zvykat. Za mrazů a v době, kdy je hodně sněhu, je dobré dávky krmení navyšovat. Plným krmítkem ale uděláte radost ptákům vlastně kdykoliv.

2) Vybírejte krmítko se stříškou a ohrádkou

Stříška krmítka by měla být dostatečně velká a široká, aby zabránila dešti i sněhu jídlo pro ptáky rozmočit. Zvýšené okraje, tzv. ohrádka, zase slouží k tomu, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly. V dnešní době už neplatí, že by krmítko muselo být pouze dřevěné. Česká společnost ornitologická doporučuje například plastová krmítka společnosti Plastia. Jejich výhodou je snadná údržba a nízká hmotnost.

3) Krmítko můžete zavěsit, připevnit na větev, ale i na zábradlí

Nemusíte mít zahradu, abyste se potěšili výhledem na ptačí návštěvníky. Krmítka společnosti Plastia můžete díky variabilnímu upevňovacímu systému nejen zavěsit, ale i připevnit na tyč či zábradlí. Krmítko DOMEK je dokonce vymyšleno tak, že ptáci mají pohodlný přístup ke krmení jen z jedné strany. Když krmítko umístíte touto stranou do vašeho výhledu, žádný ptáček se před vámi neschová. Při hledání správného místa, kam krmítko upevnit, mějte na paměti dvě věci – krmítku bude lépe v závětří a nesmí k němu mít přístup kočky.

4) Krmítka se zásobníkem vám ušetří práci

Pokud nechcete v chladných měsících dosypávat krmení každý den, pořiďte si krmítko se zásobníkem. Z něj bude potrava pro ptáčky samovolně padat do talířku pod ním. Krmítko FINCH a krmítko DOMEK společnosti Plastia mají kromě mimořádně důležitého stálého přísunu potravy pro ptáčky i další výhodu. Jejich zásobník je uzavřený. Jiná zvířata se tak do něj nedostanou.

5) Krmítko může být ozdobou

Ptačí krmítka nemusí jen dobře plnit svou funkci. Jejich podobu například pro společnost Plastia navrhují i renomovaní designéři. Krmítko DOMEK pochází z dílny mladé designérky Jany Černé, FINCH připravilo studio WRKS. Design krmítka FINCH je jednoduchý a funkční. Na výběr jsou tři barevná provedení – zelené, vínové a antracitové. Doporučená cena je 249 Kč. Krmítko DOMEK v hravém provedení připomínajícím pohádkovou chaloupku pak zaujme především děti. K dostání je v zelené a hnědé barvě. Doporučená cena je 289 Kč.

Krmítka FINCH a DOMEK jsou k dostání na e-shopu plastia.eu, ve vybraných zahradnických centrech (v Praze například v Zahradnickém centru Chládek, v Brně v Zahradním centru Brabec) a hobby marketech po celé republice (Hornbach, Bauhaus, Uni Hobby nebo Baumax).

Chraňte své čtyřnohé miláčky před roztoči


Každý, kdo má doma čtyřnohého mazlíčka potvrdí, že je to další člen rodiny, kterému dáváme jen to nejlepší. V přírodě na naše chlupaté kamarády ale čeká nebezpečí v podobě klíšťat, která přenášejí závažné choroby, jejichž léčba je obtížná a dlouhodobá. Navíc každé druhé klíště může být přenašečem boreliózy, kterou se může nakazit nejen on, ale
i vy. Chraňte svého zvířecího kamaráda a dopřejte mu přípravek FYPRYST CAT a FYPRYST DOG S, M, L a XL, který zaručuje dlouhodobou ochranu proti parazitům.

Přípravek FYPRYST CAT a FYPRYST DOG S, M, L, XL, který spolehlivě chrání proti klíšťatům, blechám i všenkám, je k dostání v jednoduchém balení, které obsahuje pipetu s účinným roztokem. Aplikace je snadná. Stačí vyjmout pipetu z ochranného sáčku, sejmout čepičku a opačným koncem nasadit na pipetu a promáčknout tak její plombu. Pak už jen stačí rozhrnout srst zvířete v oblasti za krkem, přiložit pipetu a vyprázdnit její obsah na kůži našeho chlupatého mazlíčka.

Účinnost tohoto preparátu přetrvává proti klíšťatům po dobu až 4 týdnů a proti napadení blechami až po dobu 8 týdnů v závislosti na síle zamoření prostředí. Blechy jsou usmrceny během 24 hodin po napadení.
FYPRYST CAT pro Vaše kočičí miláčky a FYPRYST DOG S, M, L a XL pro vaše pejsky zakoupíte bez lékařského předpisu v lékárně či ve specializovaných obchodech pro domácí miláčky.  Více informací naleznete na www.fypryst.cz.

Společnost KRKA je významným výrobcem, prodejcem a vývozcem kvalitních farmaceutických přípravků, které se prodávají ve více než 70 zemích světa. Na našem trhu funguje bezmála třicet let. V jejím portfoliu nalezneme široké spektrum léků (jak volně prodejných, tak na předpis) a potravinové doplňky. Ve své nabídce má také veterinární přípravky pro domácí mazlíčky, které jsou volně k dostání v běžné síti prodejen.

 

Správná starost o mazlíčky se vyplácí

Mít domácího mazlíčka není jen o tom, že máte s kým trávit čas a s kým si hrát, kdykoliv budete mít náladu. Zvíře vyžaduje především správnou péči, aby bylo spokojené a zdravé. To platí nejen pro stravu a dostatek pohybu, ale i pro jeho zázemí apod. Na trhu najdete spoustu značek zvířecího jídla i dalších doplňků. Váš výběr bude záviset na psí rase i věku. Každý mazlíček potřebuje vyváženou stravu adekvátní jeho stavu.

Jak vybrat správné krmivo?

Jak bylo zmíněno výše, pro psa je nejdůležitější správná strava a dostatek pohybu. Krmivo pro psy dodává mnoho různých značek, z kterých si můžete vybrat. Důležitými parametry je věk, plemeno a také životní styl vašeho zvířátka. Dokonce existují i krmiva speciálně upravená pro psy v rekonvalescenci Royal Canin. Mezi nejkvalitnější patří bezesporu Bosch nebo Bosch Sanabelle. Prémiová krmiva nabízí Brit, podobně jako Purina. Ta připravuje jídelníček za přispění odborníků, veterinárních lékařů a behavioristů. Josera hlídá jednotlivé složky potravy pro vysokou stravitelnost.

Vše přizpůsobit stylu života

Stejně jako člověk, i zvíře má svůj životní rytmus a styl. Někteří psi jsou velmi aktivní a vyžadují hodně pohybu a venkovních aktivit. Jiní jsou zase zástupci tzv. gaučování. Ven sice chodí, ale pohybu příliš neholdují. Tomu je podřízena nejen strava, ale i běžný režim psa. Pro gaučáky se hodí různé pelíšky pro psy. Zvlášť pokud máte doma naháče či malé psíky, kteří snadno prochladnou. Vybrat můžete i lůžko, polštář a matraci speciálně šité pro mazlíčky. Někteří psi potřebují přepravku nebo tašku na nošení. Vy je zase oceníte při cestování nebo návštěvě lékaře.

I psi mají své doplňky

Mít psa může být svým způsobem i váš styl, a tak se ani váš mazlíček neobejde bez různých doplňků. Mezi ty praktičtější určitě patří střihací strojky. Stejně užitečné a také povinné jsou obojky a vodítka pro psy. Rozmanitou nabídku najdete třeba na Fera24.cz. Ať už vybíráte granule/obojky pro psy nebo třeba hračky, myslete na svého psa. Každý je individualista a nemusí být nadšený ze všeho, co mu vyberete.

Míčky, které budou vaši psi milovat

Aportování patří do řady oblíbených her, které mezi majitelem a jeho psem utužují vzájemný vztah. Naučit psa aportovat však není jednoduché. Jak tedy postupovat?

Nácvik

S trénováním aportu je třeba začít už od štěněte. V prvé řadě je potřeba upoutat jeho pozornost, aby bylo ochotné vzít si předmět do tlamy. Poté se s ním přetahujeme. Je dobré, pokud necháme několikrát psa vyhrát. On posléze zjistí, že je lepší hrát si s námi, protože je to větší zábava. Následně začínáme s nácvikem „Pusť“. Vezmeme pejskovi míček a hodíme mu ho do vzdálenosti cca 2 metrů. Při této činnosti vyslovíme „Aport“. Jakmile pes míček přinese, hrajeme si s ním do té doby, dokud ho nepustí. Zopakujeme povel „Pusť“. Samozřejmě nezapomínáme pejska maximálně chválit. Brzy pochopí, o co nám jde.

Když pes neposlouchá

S aportováním by se mělo začínat v místnosti nebo uzavřeném prostoru, aby nehrozilo, že nám pejsek uteče. Pokud štěně nechápe, že má míček donést a utíká s ním pryč, je vhodné nacvičovat aport na vodítku. Při neuposlechnutí jemně zataháme za vodítko a pes se rozeběhne směrem k nám. Uvidíte, že štěně si rychle tento povel zafixuje a můžeme dál postupovat bez vodítka. Až bude mít pes povel aport perfektně natrénovaný, budete si moct dovolit trénovat i na otevřeném prostranství.

Míčky vhodné pro aportování

K aportování jsou vhodné předměty, které pes snadno uchopí do tlamy. Jsou to například gumové míčky s pevně připevněným provázkem, létající talíře či textilní uzly. U psů jsou však nejvíce oblíbené speciálně upravené tenisové míčky. Tyto míče pro psy z trvanlivé plsti představují pro vaše mazlíčky celoroční zábavu. Navíc si k nim můžete pořídit vrhač míčků, který vám usnadní házení aportů. Pokud si váš pes aportování oblíbí, jistě se vám bude tato praktická pomůcka hodit.

Chcete si pořídit domácího mazlíčka?

Začnete správným vybavením

Mít doma zvířátko má příjemné dopady na psychiku a pomáhá učit děti zodpovědnosti. Zároveň je to však nemalý závazek vyžadující stálou péči a finanční investice. Co všechno si rozmyslet a zařídit předtím, než si skutečně pořídíte domácího mazlíčka?

Jaké mazlíčka si chcete pořídit?

Prvním bodem je vyřešení otázky, jaké zvířátko to bude. Chcete malého hlodavce, rybičky, nebo si rovnou pořídíte psa či kočku? Až přijdete na to, jaké zvíře si chcete pořídit, budete se moci pustit do dalších kroků. Při výběru vhodného domácího mazlíčka nezapomeňte zvážit všechny výhody a nevýhody. Sliby dětí se snažte brát s rezervou a vždy přemýšlejte nad tím, jestli bude o zvíře dobře postaráno. Když si budete jistí, že mu dokážete zařídit spokojený život, pusťte se do příprav pro jeho příchod do nového domova. V následujícím textu se blíže podíváme, jak postupovat při výběru potřeb pro hlodavce.

Místo pro život zvířátka

Nejdříve vyřešte místnost, kde bude nový mazlíček bydlet. Zjistěte si, kolik máte k dispozici prostoru a následně začnete vybírat klece pro hlodavce. Platí, že čím větší, tím lepší. Limitem jsou však vaše prostorové možnosti. Pro křečka bude stačit malá klec, kde bude mít domeček, napáječku a mističku s vodou. Pro morče je už zapotřebí více prostoru. Větší klec zvažte hlavně v případě, že máte v plánu pořídit si více jedinců. Králíka se snažte ubytovat v co možná největší kleci a ideálně mu dopřávejte pravidelné procházky po bytě, aby se mohl protáhnout.

Krmení a další doplňky

Už máte vybranou klec, ale tím to ani zdaleka nekončí. Musíte ji vybavit napáječkou na vodu, použít vhodnou podestýlku pro hlodavce a připravit misku na krmení. Při výběru krmiva pro hlodavce sledujte, zda obsahuje hodně vitamínů a vlákniny. Zvolit si můžete mezi klasickými suchými granulemi, ale i pestrými a barevnými směsmi. I přesto, že se často jedná o kompletní krmivo, nezapomínejte ani na zajištění čerstvé stravy, jako jsou ovoce, zelenina či tráva. Vašim novým mazlíčkům jistě udělá radost i domek a prolézačka. S jejich umístěním ale chvíli počkejte, než si na vás zvyknou. Nakonec zjistíte, že péče o hlodavce není vůbec složitá a vyžaduje pouze pár nutných potřeb.