Péče o chrup u domácích mazlíčků. Proč je důležitá, jaké mohou nastat potíže a jak se správně o chrup vašeho zvířete starat?

Dentální potíže netrápí pouze nás, ale mohou nastat i u vašeho domácího mazlíčka. Péči o chrup tak potřebují naši čtyřnozí přátelé stejně jako my. Bohužel je velmi často u psů a koček opomíjena a může tak dojít k velmi závažným problémům.

Dentální potíže jsou diagnostikovány velmi často – až u 85 % psů a koček.  Bez léčení vede stav k bolesti, krvácivosti dásní, mobilitě zubů, zánětům, zápachu z tlamy až ke ztrátě zubů. Chronická infekce se navíc může z chrupu šířit krevním oběhem do celého těla, kde rovněž působí poškození životně důležitých orgánů (ledviny, játra, srdce).

Dentální prevence

Denní péče o chrup vašeho zvířete zajistí správnou ochranu jeho chrupu. Věnovat byste se měli především pravidelnému odstraňování zubního plaku. Jde o tenkou téměř neviditelnou vrstvu na povrchu zubů složenou z bakterií a zbytků potravy, kterou je nutné za pomoci preventivních metod redukovat. Jakmile dojde k mineralizaci plaku a na zubech se objeví nažloutlá nebo nahnědlá tvrdá slupka – zubní kámen, nejde již odstranit běžnými způsoby. Stav vyžaduje anestezii a použití zubního ultrazvuku. Pokud stav není řešen, může dojít k zánětu. Abychom předešli možným katastrofálním následkům z nedostatečné hygieny dutiny ústní, je nutné jí věnovat náležitou a pravidelnou péči. 

Čištění zubů kartáčkem a pastou

Je nejefektivnějším způsobem, jak zabránit usazování plaku na zubech. Pro tento účel je ideální zubní pasta Arpalit s rostlinnými extrakty. Snižuje tvorbu zubního plaku a zubního kamene, osvěžuje dech psů a koček. „Pravidelné používání přípravku pomáhá snížit množství bakterií v dutině ústní. Aktivní složky, jako je šťáva z listů aloe a hřebíčkový olej, pomáhají zmírňovat projevy zánětlivých procesů,“ uvádí Václav Loubek, marketingový specialista ve společnosti Aveflor, která produkty pro dentální hygienu psů a koček vyrábí.

 Jak zvládnout čištění zubů vašeho zvířete?

K nácviku čistění zubů je potřeba nejdříve vašeho čtyřnohého přítele správně připravit. Už
v raném štěněcím/kotěcím věku ho navykejte na budoucí čištění tím, že se budete dotýkat jeho zubů, pysků a prohlížet dutinu ústní. Naneste trochu zubní pasty na ukazováček
a nechejte vašeho psa/kočku pastu slízat. Jemně posunujte prst podél zubů a dásní, aby si zvíře zvyklo. Poté ho odměňte. Pokud toto zvládáte vy i váš mazlíček, opakujte postup s použitím zubního kartáčku. K čištění používejte vždy speciální zubní kartáček přizpůsobený k péči o zuby psů a koček.

Správný nácvik čištění zubů vašeho domácího mazlíčka můžete natrénovat i pomocí instruktážního videa: https://www.arpalit.cz/produkt/arpalit-care-zubni-pasta-s-rostlinnymi-slozkami/

Nedovolte zvířeti kartáček kousat. Kartáček posunujte pomalu a jemně podél zubů. Z počátku je vhodné začít s čištěním jen části chrupu a postupně přecházet na celý chrup. Nikdy vašeho čtyřnohého svěřence nenuťte a vždy čistěte jen tam, kam vám dovolí. Provádějte pravidelně každý den. Buďte trpěliví a každý den postup opakujte. Trpělivost se vám vrátí ve zdravém chrupu vašeho mazlíčka.

 

Jak připravit psa a kočku na zimu

Dlouhé teplé dny pomalu vystřídala zima, tma a sychravo. Kabáty a čepice se stávají běžnými součástmi šatníků. A na studené podzimní dny musíme připravit i své čtyřnohé kamarády. Proto vám přinášíme pár tipů, jak chlupáče připravit na zimu, aby si toto období užili spolu s vámi.

Péče o tlapky je v zimě nezbytnost 

Většina pejsků v zimě ráda pobíhá na sněhu či po zmrzlých chodnících. Což ovšem dává zabrat jejich tlapkám, kterým nasolené chodníky vůbec neprospívají. Na trhu existují speciální vazelíny a přípravky, kterými můžete tlapky chránit před zimou, a hlavně posypovou solí. Packy vždy namažte před plánovaným pobytem venku, po procházce smyjte z tlapek sůl a pak je pejskovi osušte hadříkem.

Teplo je základ 

S příchodem studených dnů je třeba obléci kabát, bundu či jiný teplý svršek, který nás zahřeje. Ale co naši čtyřnozí kamarádi? Ani těm zima mnohdy neprospívá.

„Ani našim čtyřnohým kamarádům se bohužel obtíže spojené s prochladnutím nevyhýbají. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy. Proto stejně jako u lidí platí, že základní prevencí proti onemocnění je udržet pejska v teple a suchu, upozorňuje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Nabídka nejrůznějších botiček, kabátů i svetrů na míru různým psím plemenům každoročně rapidně roste. Opravdu ale váš pes potřebuje nějaký ten svršek na zahřátí? Plemena, která nejsou od přírody „vybavena“ hustou a hřejivou srstí, v chladných dnech nějakou vrstvu navíc v podobě kabátku uvítají. Psi i kočky žijící celoročně mimo domácnost mají tu výhodu, že nasrsťují podle venkovních teplot a jejich tělo tak zvládá termoregulaci dobře samo, pokud není zvíře zrovna nemocné. Nemusíme se proto strachovat, že by zvíře prochladlo.

Krmení v zimě 

Pokud váš pes žije většinu času na zahradě, je třeba zajistit boudu tak, aby v ní bylo teplo. „Na vystlání psí boudy je nejlepší dřevitá vlna! Pelíšky, koberce, deky apod. v sobě zadržují spoustu vlhkosti. Stejně tak i sláma, která se dávala dříve. Dnes už se ví, že to není úplně ideální,“ vysvětluje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. U psů chovaných venku je spotřeba energie na udržení termoregulace mnohem větší. Proto dopřejte psovi kvalitní krmivo poskytující větší množství energie, tak aby vykompenzovalo zvýšené nároky organizmu a pomohlo mu k udržení stálé tělesné teploty.

Velmi důležité je také kontrolovat, zda má pes stálý přístup k čerstvé pitné vodě, hlavně když venku mrzne. Doporučuje se nechávat vodu venku v nerezové misce, která se při případném zamrznutí nerozbije. V zimě se také doporučuje namáčet granule do vody a vařenou stravu podávat zalitou vodou nebo vývarem, a tím pejskovi zajistit větší pitný režim. Krmnou dávku je dobré rozdělit a podávat psovi teplou stravu 2× denně, aby se snáze zahřál.

Pejsci v bytě to mají v zimě přesně naopak. Jsou zvyklí na komfort vyhřátého domova a v zimě vydávají méně energie než za příznivějšího počasí, proto je vhodné předcházet překrmování.

Všichni pejsci jistě v zimě ocení krmivo s obsahem kvalitních bílkovin, tuků a vitamínů pro posílení imunity.

A jak to má v zimě kočka? 

Pokud vaše kočka žije v bytě a ven nechodí, tak si zřejmě ani nevšimne, že je venku zimní období. Klasická domácí kočka, která je zvyklá běhat pravidelně venku, se na procházku vydá i v mrazu. Většině z nich přes zimu zhoustl kožich natolik, že je při běžném pohybu před chladem ochrání. Zejména kočky žijící venku mají větší nároky na kvalitní bílkoviny a energii obsaženu v krmivu.

Kočky si rády v zimě zalezou kamkoliv do tepla, a pokud jim to neumožníme my, můžeme očekávat, že budou lézt do kůlen, garáží apod. Je proto dobré pořídit dvířka pro kočky a usnadnit jim přístup do vyhřívané garáže či sklepa. Tam pak je vhodné umístit i jejich krmení, které nezamrzne, a teplý pelíšek, kde vaše čtyřnohá kamarádka ráda spočine.

Chraňte své čtyřnohé miláčky před roztoči


Každý, kdo má doma čtyřnohého mazlíčka potvrdí, že je to další člen rodiny, kterému dáváme jen to nejlepší. V přírodě na naše chlupaté kamarády ale čeká nebezpečí v podobě klíšťat, která přenášejí závažné choroby, jejichž léčba je obtížná a dlouhodobá. Navíc každé druhé klíště může být přenašečem boreliózy, kterou se může nakazit nejen on, ale
i vy. Chraňte svého zvířecího kamaráda a dopřejte mu přípravek FYPRYST CAT a FYPRYST DOG S, M, L a XL, který zaručuje dlouhodobou ochranu proti parazitům.

Přípravek FYPRYST CAT a FYPRYST DOG S, M, L, XL, který spolehlivě chrání proti klíšťatům, blechám i všenkám, je k dostání v jednoduchém balení, které obsahuje pipetu s účinným roztokem. Aplikace je snadná. Stačí vyjmout pipetu z ochranného sáčku, sejmout čepičku a opačným koncem nasadit na pipetu a promáčknout tak její plombu. Pak už jen stačí rozhrnout srst zvířete v oblasti za krkem, přiložit pipetu a vyprázdnit její obsah na kůži našeho chlupatého mazlíčka.

Účinnost tohoto preparátu přetrvává proti klíšťatům po dobu až 4 týdnů a proti napadení blechami až po dobu 8 týdnů v závislosti na síle zamoření prostředí. Blechy jsou usmrceny během 24 hodin po napadení.
FYPRYST CAT pro Vaše kočičí miláčky a FYPRYST DOG S, M, L a XL pro vaše pejsky zakoupíte bez lékařského předpisu v lékárně či ve specializovaných obchodech pro domácí miláčky.  Více informací naleznete na www.fypryst.cz.

Společnost KRKA je významným výrobcem, prodejcem a vývozcem kvalitních farmaceutických přípravků, které se prodávají ve více než 70 zemích světa. Na našem trhu funguje bezmála třicet let. V jejím portfoliu nalezneme široké spektrum léků (jak volně prodejných, tak na předpis) a potravinové doplňky. Ve své nabídce má také veterinární přípravky pro domácí mazlíčky, které jsou volně k dostání v běžné síti prodejen.