Péče o chrup u domácích mazlíčků. Proč je důležitá, jaké mohou nastat potíže a jak se správně o chrup vašeho zvířete starat?

Dentální potíže netrápí pouze nás, ale mohou nastat i u vašeho domácího mazlíčka. Péči o chrup tak potřebují naši čtyřnozí přátelé stejně jako my. Bohužel je velmi často u psů a koček opomíjena a může tak dojít k velmi závažným problémům.

Dentální potíže jsou diagnostikovány velmi často – až u 85 % psů a koček.  Bez léčení vede stav k bolesti, krvácivosti dásní, mobilitě zubů, zánětům, zápachu z tlamy až ke ztrátě zubů. Chronická infekce se navíc může z chrupu šířit krevním oběhem do celého těla, kde rovněž působí poškození životně důležitých orgánů (ledviny, játra, srdce).

Dentální prevence

Denní péče o chrup vašeho zvířete zajistí správnou ochranu jeho chrupu. Věnovat byste se měli především pravidelnému odstraňování zubního plaku. Jde o tenkou téměř neviditelnou vrstvu na povrchu zubů složenou z bakterií a zbytků potravy, kterou je nutné za pomoci preventivních metod redukovat. Jakmile dojde k mineralizaci plaku a na zubech se objeví nažloutlá nebo nahnědlá tvrdá slupka – zubní kámen, nejde již odstranit běžnými způsoby. Stav vyžaduje anestezii a použití zubního ultrazvuku. Pokud stav není řešen, může dojít k zánětu. Abychom předešli možným katastrofálním následkům z nedostatečné hygieny dutiny ústní, je nutné jí věnovat náležitou a pravidelnou péči. 

Čištění zubů kartáčkem a pastou

Je nejefektivnějším způsobem, jak zabránit usazování plaku na zubech. Pro tento účel je ideální zubní pasta Arpalit s rostlinnými extrakty. Snižuje tvorbu zubního plaku a zubního kamene, osvěžuje dech psů a koček. „Pravidelné používání přípravku pomáhá snížit množství bakterií v dutině ústní. Aktivní složky, jako je šťáva z listů aloe a hřebíčkový olej, pomáhají zmírňovat projevy zánětlivých procesů,“ uvádí Václav Loubek, marketingový specialista ve společnosti Aveflor, která produkty pro dentální hygienu psů a koček vyrábí.

 Jak zvládnout čištění zubů vašeho zvířete?

K nácviku čistění zubů je potřeba nejdříve vašeho čtyřnohého přítele správně připravit. Už
v raném štěněcím/kotěcím věku ho navykejte na budoucí čištění tím, že se budete dotýkat jeho zubů, pysků a prohlížet dutinu ústní. Naneste trochu zubní pasty na ukazováček
a nechejte vašeho psa/kočku pastu slízat. Jemně posunujte prst podél zubů a dásní, aby si zvíře zvyklo. Poté ho odměňte. Pokud toto zvládáte vy i váš mazlíček, opakujte postup s použitím zubního kartáčku. K čištění používejte vždy speciální zubní kartáček přizpůsobený k péči o zuby psů a koček.

Správný nácvik čištění zubů vašeho domácího mazlíčka můžete natrénovat i pomocí instruktážního videa: https://www.arpalit.cz/produkt/arpalit-care-zubni-pasta-s-rostlinnymi-slozkami/

Nedovolte zvířeti kartáček kousat. Kartáček posunujte pomalu a jemně podél zubů. Z počátku je vhodné začít s čištěním jen části chrupu a postupně přecházet na celý chrup. Nikdy vašeho čtyřnohého svěřence nenuťte a vždy čistěte jen tam, kam vám dovolí. Provádějte pravidelně každý den. Buďte trpěliví a každý den postup opakujte. Trpělivost se vám vrátí ve zdravém chrupu vašeho mazlíčka.

 

Chraňte své čtyřnohé miláčky před roztoči


Každý, kdo má doma čtyřnohého mazlíčka potvrdí, že je to další člen rodiny, kterému dáváme jen to nejlepší. V přírodě na naše chlupaté kamarády ale čeká nebezpečí v podobě klíšťat, která přenášejí závažné choroby, jejichž léčba je obtížná a dlouhodobá. Navíc každé druhé klíště může být přenašečem boreliózy, kterou se může nakazit nejen on, ale
i vy. Chraňte svého zvířecího kamaráda a dopřejte mu přípravek FYPRYST CAT a FYPRYST DOG S, M, L a XL, který zaručuje dlouhodobou ochranu proti parazitům.

Přípravek FYPRYST CAT a FYPRYST DOG S, M, L, XL, který spolehlivě chrání proti klíšťatům, blechám i všenkám, je k dostání v jednoduchém balení, které obsahuje pipetu s účinným roztokem. Aplikace je snadná. Stačí vyjmout pipetu z ochranného sáčku, sejmout čepičku a opačným koncem nasadit na pipetu a promáčknout tak její plombu. Pak už jen stačí rozhrnout srst zvířete v oblasti za krkem, přiložit pipetu a vyprázdnit její obsah na kůži našeho chlupatého mazlíčka.

Účinnost tohoto preparátu přetrvává proti klíšťatům po dobu až 4 týdnů a proti napadení blechami až po dobu 8 týdnů v závislosti na síle zamoření prostředí. Blechy jsou usmrceny během 24 hodin po napadení.
FYPRYST CAT pro Vaše kočičí miláčky a FYPRYST DOG S, M, L a XL pro vaše pejsky zakoupíte bez lékařského předpisu v lékárně či ve specializovaných obchodech pro domácí miláčky.  Více informací naleznete na www.fypryst.cz.

Společnost KRKA je významným výrobcem, prodejcem a vývozcem kvalitních farmaceutických přípravků, které se prodávají ve více než 70 zemích světa. Na našem trhu funguje bezmála třicet let. V jejím portfoliu nalezneme široké spektrum léků (jak volně prodejných, tak na předpis) a potravinové doplňky. Ve své nabídce má také veterinární přípravky pro domácí mazlíčky, které jsou volně k dostání v běžné síti prodejen.

 

Tři tipy, jak vybrat ideální psí boudu

Ať už považujete psa za svého nejlepšího přítele, nebo jste prostě jen obyčejný pejskař, určitě už jste někdy stáli před otázkou, kde svého čtyřnohého mazlíčka ubytovat. Především vlastníte-li zahradu, kde pes dlouhodobě pobývá, je investice do kvalitní boudy takřka nezbytností. Pojďte se podívat, podle čeho vybírat a na co při nákupu ideální boudy pro psa rozhodně nezapomenout…

Ujasněte si velikost

A to jak vašeho čtyřnohého miláčka, tak prostoru, do kterého hodláte boudu umístit. Jiné potřeby bude mít jezevčík a jiné zase bernardýn. Aby byla bouda vašemu psovi pohodlná, měl by v ní mít dostatek prostoru na pohodlné otočení, nesmí být také příliš nízká. Výrobci v tomto naštěstí vycházejí vstříc a boudy jsou tak k dostání v řadě velikostí, podle typu plemene a kohoutkové výšky psa.

Důležité je i rozvržení vnitřního prostoru boudy. Ideální je například boční vchod se zastřešenou předsíňkou, která udrží psa v suchu i v případě deště.

Vyberte kvalitní materiál

Co si budeme povídat, bouda pro psa musí občas čelit extrémním podmínkám – ať už ze strany počasí, nebo zvídavého štěněte, které okouše, na co přijde. Proti tomu prvnímu se nejlépe ochráníte výběrem kvalitní nátěrové barvy, střechy a materiálu, ze kterého je bouda vyrobena. Ideální je například severský smrk nebo borovice. Důležité je dbát i na bezpečí svého psího společníka, a proto by minimálně vnitřní nátěr boudy měl být proveden kvalitní a zaručeně bezpečnou barvou.

Nebojte se investovat

Nejlevnější variantou samozřejmě zůstává sbít si na dvorku boudu z prkýnek. Jenže, buďme upřímní – taková většinou moc dlouho nevydrží a nakonec je zdrojem starostí a nepohodlí pro vás i pro psa. Cena skutečně kvalitní boudy pro psa začíná v řádech tisíců, můžete si však být jistí, že je to investice, která nezklame.

K psovi patří obojek

Základní výbavou psa by měl být obojek. Není to jen módní doplněk, ale také velmi praktická věc. Můžete tak označit, že tento pejsek je váš mazlíček, díky obojku můžete s pejskem chodit na procházky a taky díky speciálním obojkům můžete svým mazlíčkům ulevit od různých nepřátel.

Podle čeho obojek vybrat?

Obojek by měl vašemu pejskovi sedět, takže byste měli vybírat podle velikosti vašeho mazlíčka. Pravdou je, že většině obojků můžete přitáhnout anebo naopak roztáhnout podle potřeb, takže jsou univerzálními pro každé plemeno. Pro někoho je rozhodující také materiál. Někdo se rozhodne pro klasiku, kterou je kůže, jiní zase preferují moderní materiály. Každopádně záleží na tom, co se líbí páníčkovi, protože sám pes si tento doplněk vybrat nemůže.

Speciální obojky jsou in

Dnes se prodávají i speciální obojky, které mají jisté funkce navíc. Takovým oblíbeným je obojek, který pomáhá vašim mazlíčkům zbavit se parazitům, takže obojek odpuzuje klíšťata, blechy a jiný hmyz, který je nepříjemný. Ale vedle těchto existují i takové druhy, jako jsou elektrické obojky, které zase pomohou vaše psy lépe vychovávat. Někteří sice tvrdí, že je to jen trápení mazlíčka, ale jiní si tito obojky velice chválí. Opět záleží na pohledu páníčka a toho, co od daného výrobku očekává.

Obojek versus postroj

Poslední dobou jsou velice oblíbené také postroje, o kterých se tvrdí, že jsou pro mazlíčka pohodlnější, protože ne nedusí, tak jako obojek. Navíc z postroje se vám nemůže pes vysmyknout, takže je téměř nemožné, aby vám někde na procházce utekl, hned co uvidí první kočku či veverku. Navíc postroje mohou mít různé varianty, takže milovníci módy je také používají jako módní doplněk pro své mazlíčky.

Na obojku nesmí chybět známka

Jedním z důvodů proč dát svému pejskovi kolem krku obojek, je také to, že kdyby se vám náhodou někdy někde zatoulal, aby jej mohl dobrý člověk odvést zpátky domů anebo vám aspoň zavolal, kde toho svého mazlíčka máte. Proto je výhodou, když svému mazlíčkovi necháte udělat na obojek známku, na kterou kromě jeho jména necháte napsat také vaši adresu a nejlépe i telefonní číslo. Známka pro psa s těmito údaji je velice praktická a není to moc drahý doplněk, navíc to vypadá velmi pěkně.

Pes bez obojku musí být smutný, protože se nepodívá nikde jinde, než na vaši zahradu. Protože bez obojku nemůžete jít ani na procházku. A obojek je rozhodně i módní doplněk, který k psu patří a sluší mu.

Jak na výběr psí boudy

Každý chceme bydlet pohodlně a mít se dobře. K tomu potřebujeme to správné sídlo. Dopřejte to také svému pejskovi a pořiďte mu správnou psí boudu. Výběr je podmíněn několika faktory. Jak na to vám poradíme v tomto článku.

Psí bouda jako ochrana před nepřízní počasí

Není složité odvodit, co bude hlavním účelem psí boudy. Ochrana před deštěm, větrem a dalším nepříznivým počasím je hlavní účel, který psí bouda musí splnit. Stává se útočištěm pro všechny psy, kteří mají vstup do domu zakázaný a zůstávají venku víceméně po celý rok bez ohledu na počasí. Vhodný výběr pomůže zajistit pejskovi dostatečné pohodlí a hlavně možnost přístřešku i při opravdu špatných podmínkách. Pořízení boudy umožní psovi chránit se před deštěm, což může být prevence proti nachlazení či jiným zdravotním problémům.

Dostatečné rozměry

Je jasné, že velcí psi se nevejdou do boudy vytvořené pro malá plemena. Při výběru je tedy nesmírně důležité sledovat rozměry, které by měly odpovídat velikosti psa a zároveň ponechávat volný prostor pro jeho přirozený pohyb uvnitř. Bouda pro psa má mít pořádnou střechu a otvor, kam se pes bez problému protáhne. Vnitřní prostor by měl být trochu větší, aby se v něm pes mohl libovolně otáček a pohybovat. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit od odborníků, kteří vám doporučí vhodné rozměry právě pro vašeho psa.

Kvalitní materiál a zpracování

Aby byly zajištěny všechny vlastnosti, kvůli kterým páníčkové pořizují pro své psy boudy, musí být vyrobeny z kvalitního materiálu se správným zpracováním. Základ tvoří pevná odolná střecha a bytelné stěny, přes které neprofoukne vítr. Dřevo by mělo být lakované bez vyčuhujících šroubů a hřebíků. Konstrukce by celkově měla být zbavena nebezpečných prvků s rizikem poranění psa. Nejvhodnější jsou právě dřevěné boudy díky přírodnímu materiálu s požadovanými vlastnostmi.