Agama vousatá

Agama vousatá

By: William Warby

Tohoto zvláštně krásného živočicha je možné chovat i doma. Jak s chovem, potravou a odchovem se dozvíte v následujícím článku.

Chov:

Agamy vousaté jsou velmi společenská zvířata, proto je dobré chovat je ve skupině alespoň o 2 jedincích. Nejlépe všechny samičky a popř. Jednoho samce. Samci jsou známí tím, že jsou teritoriální. Agama vousatá je heliofilní – má vysoké nároky na světlo. Je třeba si uvědomit, že čím dospělejší jedinec, tím větší terárium a množství potravy (dorůstá až do velikosti 60 cm).

Koupě:

Nejlepší volbou pro koupi Agamy vousaté je přirozeně od chovatele. Ten vám odpoví na jakoukoliv otázku ohledně těchto živočichů a poradí co a jak. Dále je pak možno tyto nádherné stvoření koupit ve zverimexu. To ale není zrovna nejlepší – agamy se tam obvykle prodávají dráž než od chovatelů a většinou nejsou v moc dobrém zdravotním stavu, jelikož nemají správnou péči.

Výběr terária:

Je vhodné zřizovat terárium pouštního typu a dostatečně velké. Musí mít dostatečné větrání. Terárium může být jak ze skla tak plexiskla. Nedoporučuje se mít přístup do terária Agamy ze shora. (Agamy to stresuje.) Přes léto jim vyhovuje mít volný výběh venku – samozřejmě s přístupem vody a úkrytem před sluncem. (Pouze při teplotách nad 26°C.)

Jako minimum pro jednu dospělou Agamu se počítají rozměry 80 x 50 x 50 cm. Pro více Agam je samozřejmě třeba většího terária.

Jako podestýlka je vhodný písek. (Vrstva tak 7 cm.) Nedoporučuje se ale prašný písek a písek s ostrými zrnky. Ten ale před nasypáním do terária musíme dobře proprat ve vodě a nechat proschnout. Můžeme to také smíchat s rašelinou. Agamy rády šplhají, a tak je dobré umístit do terária nějaké větší větve, po kterých budou lézt. Některé agamy se i rády koupou, takže malý bazének také může být. Dále umístíme nějaké větší kameny, na kterých se budou agamy vyhřívat. Rostliny mohou být, ale dlouho nevydrží, protože je Agamy sežerou. Když už se rozhodnete pro živé rostliny, musíte dávat pozor, aby nebyly jedovaté. Doporučují se například voděnka či ibišek. Co se týče osvětlení, nejvhodnější jsou UVA (ovlivňuje náladu agam, zbarvení a chování, pro osvětlení celého tarária je nejlepší použít lineární zářivky) a UVB (důležitý kvůli vitamínu D3) záření. Agamám vousatým se svítí 12 – 14 hodin denně.

Agamy nemají vlastní termoregulaci, proto k regulaci tělesné teploty využívá přesun na teplejší a chladnější místo. Proto je v teráriu třeba postupného zvyšování teploty z jedné strany terária na druhou stranu. V nejchladnější části by se měla teplota pohybovat od 26°C do 27°C, postupně po teplejší místo až do teploty 30°C. Na nejteplejším místě by měla být teplota od 40°C do 45°C. Noční teploty by měli být okolo 20°C až 22°C. Co se týče větrání musí být dostatečné, ale nesmí způsobovat průvan.

Potrava:

Agamy jsou všežravci. Žerou jak rostliny tak hmyz. Obecně by měla být potrava spíše pestrá a plná minerálů a vitamínů. Velkou část jídelníčku tvoří hmyz. (K dostání v každém zverimexu.) Co se týče pití, tak agamy moc nepijou. Přesto je ale potřeba mít v terárku misku s čistou vodou. Nejběžnějším hmyzem pro krmení agam jsou cvrčci, švábi či sarančata. Můžou jíst také holátka myší. Co se týče rostlin jsou nejběžnější pampelišky, sedmikrásky, jetel či hluchavky.

Zimování:

Všeobecně se doporučuje 6 – 8 týdnů. Je potřeba se zvolna připravovat. A to tak, že zhruba od listopadu Agamám postupně snižujeme teplotu až k 15°C – 16°C. Z doby svícení (12 hodin) zkracuje až na 7 hodin. Před zimováním je nutné nechat agamy se plně vyprázdnit. (K tomu pomáhá koupání v teplé vodě.) Co se týče terária, musí být důkladně vyčištěné a necháme pouze misku s vodou. (Můžeme nechat i trochu rostlin na žrádlo.) Po 6 – 8 týdnech opět začneme terárium pomalu zateplovat na původní teploty. (Poté co je Agama opět aktivní, začne žrát až po několika dnech, bude to-li více než 10 dní, jděte k veterináři – mohou to být příznaky napadení parazity.)

Pohlaví:

Samci mají obecně mohutnější tělo než samičky. Hlavním rozdílem ale jsou párové rozmnožovací orgány u samců, které jsou uloženy zespodu na kořeni ocasu. (2 hemipenisy by se měli u samce u kořene ocasu pod kůží vyrýsovat. Dalším rozdílem jsou stehenní póry, které najdeme na spodní straně noh – samec má tyto póry viditelnější.)

Bydlení a potrava pro agamy

Bydlení a potrava pro agamy

Věc, kterou by jsme měli zvažovat, pokud si budeme chtít pořídit agamu je, jak velké terárium na ni budeme potřebovat.

Samozřejmě se to odvíjí od toho, kolik agam si budeme chtít pořídit, jestli jednu, nebo pár, nebo více agam. Pokud budeme chtít pár, měly by rozměry terária mít 50x100cm s výškou 60cm. Pokud jich budeme chtít více, třeba tři – jednoho samce a dvě samice, tak by velikost měla být minimálně 60x160cm a výška 60cm.

Teplota

Co se týká prostředí a teploty terária, měla by mít 28-35°C přes den, lokální výhřev v rohu 40 °C a na noc vše snížíme na cca 22 °C. V létě možné slunění ve venkovním teráriu.

Dále bychom měli v teráriu udělat vyvýšená místa a poličky, abychom agamě poskytli co nejvíce přírodní prostředí.

Osvětlení

Autor obrázku: Debs (ò‿ó)♪

Osvětlení zajistíme zářivkami nebo bodovým výhřevným světlem a intenzitu nastavíme tak, aby to agamám vyhovovalo. Poznáme to tak, že si o to sami řeknou, pokud je světlo moc silné budou se od něj vzdalovat a pokud na něm budou přimáčknuté je příliš slabé. V obou případech je potom světlo nutné upravit optimálně.

Substrát

Ten se dá zakoupit v jakémkoli obchodě pro zvířata už předem připravený a namíchaný pro agamy, nebo můžeme použít říční písek/štěrk. Důležité je, aby byl propraný a neztěžoval vašim chovancům dýchání.

Potrava

Agama vousatá je všežravec, takže z poloviny masitá strava, jako třeba holátka myší nebo potkanů a z druhé poloviny pouze zelenina a ovoce.

S oblibou si pochutnávají na semenech rostlin, jejich listech či plodech. Z živočichů mají nejraději hmyz a malé savce (např. hlodavce, ptáky, ještěry či hady).

Agama vousatá

Agama vousatá

Agama je velmi krásný tvor a i přesto, že ji chová mnoho lidí a říká se, že její chov není náročný. Pokud jste úplný laik, měli byste vědět alespoň základní informace, abyste o agamu nepřišli.

Agama je zvíře velmi pozoruhodné. Hodí se pro alergiky, jako většina terarijních zvířat, dají se také krásně ochočit a hlavně jsou velmi pozoruhodné. Ne nadarmo se jim říká malý drak, protože tak opravdu vypadají a svým způsobem se i tak chovají.

Autor obrázku: Mohamed Malik

Jedna z dalších mnoha plusů u tohoto zvířete je velmi snadná množitelnost, více než u jiných terarijních zvířat, proto je mezi chovateli oblíbená.

Tento druh pochází z Austrálie a velmi snadno si zvykne na člověka a po nějakém čase sama kontakt také vyhledává. Agamu mohou chovat i děti, je přítulná a rozhodně není nebezpečná. Také je velmi nenáročná na chov, takže pokud budeme znát aspoň základní pravidla, měli bychom to bez problému zvládnout.

Výběr pohlaví

Pokud si budeme chtít agamu pořizovat, určitě se musíme rozhodnout jestli jednu nebo pár, jelikož se opravdu rychle a snadno rozmnožují, tak je rozhodování na místě.

První věc je, že v teráriu bychom měli chovat pouze jednoho pohlavně zralého samce, ne více. Mohlo by dojít k potyčkám dokud by jeden ze samců nezemřel.

Jak poznat pohlaví agam

Není to moc jednoduché, ale pokud budete kupovat agamu u zkušeného chovatele, ten by to měl bez problému poznat a říct vám, jestli to je samec nebo samice.

Pokud bychom si to zjišťovali my sami, tak se to bezpečně pozná podle velikosti kloaky – u samců je širší a u samic je užší.

Chov agamy vousaté

Chov agamy vousaté

Stojíte ve zverimexu a zaujal vás malý ještěr s hnědavou kůží, dlouhým ocasem a „vousky“ kolem tlamičky? To je agama vousatá. A vůbec není tak malá. Dorůstá až 60cm.

Když už se rozhodnete, že si ji kupíte, protože doma máte dost místa, možná i hodně nezaplněného prostoru, měli byste vědět, jak agamě připravit bydlení, než si ji vůbec donesete domů.

Agama potřebuje prostorné terárium, protože jak už bylo zmíněno, dorůstá až 60cm. Mělo by mít aspoň 100x50x50cm. Navíc se jí tam musí líbit, pokus chcete, aby se dožila dlouhého věku. Agama se průměrně dožívá 5-10let.

Jako substrát na dno terária se používá písek, který by se měl napřed promýt, aby v něm nezůstaly nečistoty a prach. Dále do terária umístěte kameny, kořeny či kůru -můžete oboje – a nakonec silné větve.  Přidat se můžou i rostliny – živé nebo umělé.

V teráriu by se měla udržovat teplota kolem 30°C přes den a v noci kolem 22°C. Toho se dá dosáhnout UV lampou nebo i topnými kameny.

Zhruba v první polovině ledna, se agama nechává zimovat. Zimovat se nechávají pouze dospělá a zdravá zvířata. Než se ale agama odebere ke spánku, měla by být vyprázdněná, aby nemohlo dojít k potížím během odpočinku. Ne každá agama však zimuje, když potřebuje odpočinek, sama si o něj ,řekne‘.

Krmením pro agamu je většinou hmyz. Obvykle se krmí cvrčky, sarančaty, moučnými červy nebo šváby. Agama nepohrne ani zeleninou a ovocem. Pozor ale na krmení mladých jedinců. Agama potravu moc nekouše, takže je dobré jim podávat menší kousky.

Dospělci toho ale sní hodně a to i 30 cvrčků týdně, takže je dobré si krmení rozplánovat na časové úseky a krmit agamu několikrát denně. Vodu přijímá agama buď z misky, čerstvého ovoce nebo z naroseného skla, či rostlin. Terárium stačí rosit jednou denně, u každé agamy časem poznáte, kdy jí to vyhovuje nejvíce. Někteří jedinci mají rádi rosení večer, jiní ráno. To časem sami poznáte.

Potřeba je dodávat i minerály a vitamíny, které může přijímat ze sépiové kosti, minerálními kameny atd.

Pohlaví u agam se dá určitě poněkud s obtíží. Existují různé způsoby a jedním z nich je ten, že samička má ze spodu ocasu jeden hrbolek, kdežto samec dva.