Andulka: vystačí si sama nebo je dobré pořídit jí „kamaráda“?

Andulka patří mezi velmi oblíbené ochočené ptactvo. Spousta lidí jim pořizuje venkovní voliéry a chová je po celých hejnech. Co když ale nemáte tolik prostoru, abyste mohli chovat více andulek? Nebude jedné andulce smutno? Není lepší ji chovat v páru? A kam umístit její klec – dovnitř nebo ven?

Společenská andulka

Andulka patří mezi společenské ptáky, což znamená, že bychom ji měli chovat někde, kde přijde do kontaktu s ostatními tvory. Můžete ji chovat i po jednom kuse, ovšem za předpokladu, že se jí budete pravidelně věnovat – mluvit na ni nebo se často pohybovat kolem její klece. Jestliže na toto čas nemáte, pořiďte si andulky minimálně dvě. Pokud budete chovat větší množství andulek, počítejte s většími nároky na prostor. Vhodné jsou venkovní voliéry a materiály, jako jsou hliníkové profily.

Komunikace andulek

V případě, že budete chovat více andulek, ale počítejte s tím, že si s vámi nebudou „povídat“. Vystačí si totiž sami se sebou. Pokud chcete, aby se vám andulka „věnovala“, musíte mít jen jednu. Avšak pozor! I to nemusí stačit! Andulce totiž občas stačí, když má v kleci hračku se zrcátkem, ve kterém se vidí. To jim pak může nahradit živého kamaráda a opět si bude povídat sama se sebou.

Pořízení nové andulky

Pokud jste si pořídili jednu andulku, ale časem jste zjistili, že jí nemůžete věnovat tolik času, kolik jste si představovali a máte pocit, že andulka společensky strádá, můžete jí časem dokoupit kamaráda. Avšak pozor! I zde je třeba dodržet určitá pravidla! Nedávejte novou andulku ihned do klece k té, kterou už jste měli doma! Mohl by začít boj o tom, kdo bude mít hlavní postavení.

Chovatelé doporučují koupit si další klec. Každou andulku budete mít ve vlastní kleci, postupně je budete k sobě přibližovat, až budou klece vedle sebe. Zpočátku budete andulky pouštět ven střídavě. Po nějakém čase je můžete pustit obě najednou. Ve větším prostoru se lépe snesou. Až je budete chtít dát do jedné klece, je třeba, aby byla řádně vyčištěná. Obě andulky tak budou mít pocit, že jdou do nového a nebudou mít teritoriální tendence.

Hledáte zvířátko, které vám bude těšit svým štěbetáním? Pořiďte si andulku

Andulky patří k ptactvu, které je nenáročné na chov a péči o ně zvládnou i děti. Díky své pestrobarevnosti si můžete vybrat z několika druhů a zvláště dětem se tito pestrobarevní kamarádi velmi líbí.

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale andulky patří k druhu papoušků. Jejich správné označení je papoušek vlnkovaný a pochází ze stepí a polopouští Austrálie.

Klec vybírejte pečlivě

I když jsou andulky nenáročné na prostor, čím větší klec jim pořídíte, tím příjemnější život jim zajistíte. Co se týče tvaru, lepší než kulaté jsou klece širší než vyšší. Měli bychom je vybavit větvičkami keřů či stromů, je to pro ptáky lepší, než opracované bidla. Plast bychom neměli použít vůbec.

Čím andulky krmit

Ideální pro andulky jsou směsi s prosem. Také je dobré naučit je na granulky pro drobné papoušky, ty jsou pro ně nutričně vyhovující. Nedávejte jim slunečnici nebo oříšky, jsou pro ně příliš tučné. Vhodné je doplnit stravu i o čerstvou zeleninu a ovoce.

Některé andulky vám poděkují, budete-li je učit mluvit, mohou se naučit desítky až stovky slov, některé ale zůstávají po celý život plaché a mluvit nezačnou. Je to zcela individuální.

Nechte andulku prolétnout

Když si andulku přinesete domů, pár týdnů ji nechte v kleci, aby si na nový domov zvykla. Poté je možné z klece ji vypustit, vždy ale myslete na její bezpečnost. Často se stává, že je pokoušou kočky nebo psi, mohou narazit do okna – proto by měla být opatřena záclonou, opatrní buďte také, co se týče zrcadel nebo vařících pokrmů, do kterých by andulka mohla spadnout.

Klidný pták, který vás nebude obtěžovat

U papoušků se můžeme setkat s tím, že jsou hluční, to většinou u andulek nehrozí. Pokud někdy hlučí, zřejmě k tomu má důvod a chce vám něco naznačit. Měli byste se snažit zjistit, z jakého důvodu je hlasitá a problém vyřešit. Běžné štěbetání je normální, zbystřit byste měli, pokud ptáček skutečně „vykřikuje“.

Pokud chcete, aby k vám andulka přilnula, chovejte ji samostatně. V případě, že budete chovat víc andulek v jedné kleci, budou kamarádit spíše spolu.

Pozor na nemoci

U andulek je to nejčastěji obezita nebo tukové nádorky, jsou-li krmeny tučnou stravou. Dalším onemocněním může být otrava teflonem. K té může dojít, pokud jsou chovány v kuchyni.

Andulky

Andulky

By: Falk Lademann

Co nejvíce charakterizuje tyto roztomilé ptáčky? Zvědavost a velká inteligence. Jestli je tomu skutečně tak se můžete dozvědět pouze tím, že je Vy sami doma budete chovat. Jak na to si povíme v následujícím článku.

Základní informace

Andulky pochází z Austrálie. Do Evropy je s sebou přivedl anglický přírodovědec John Could v roce 1840. Jelikož je chov těchto zvířátek nenáročný, brzy se andulky staly oblíbeným domácím mazlíčkem převážně bohatých lidí. Dále je lidi začali šlechtit do různých barev. Andulce se také přezdívá papoušek vlnkovaný nebo australský vrabec. Dnes je možné andulku koupit v každém zverimexu. Cena jedné se pohybuje okolo 150 Kč. Jsou velmi družné, a tak je lepší si jich koupit více.

Než koupíme ptáčka

Pokud nakupujete ve zverimexu, pořádně se porozhlédněte, jak je o ptáčka postaráno. Kupujte pouze andulku s úředně předepsaným kroužkem o jejím původu.

Klec

Klec by měla mít rozměry minimálně 120 x 60 x 100 cm. Andulky potřebují čistý vzduch, proto není vhodné umístit klec do místnosti, kde se například kouří. I když mají rádi denní světlo, nedoporučuje se je dávat přímo na slunce. Pro jejich lezecké schopnosti je dobré zde také umístit alespoň jednu pevnou větev – rádi okusují kůru a brousí si o větev drápky (nejlépe z nějakého ovocného stromu).

Jako podestýlku můžete použít například písek. (Doporučuje se hlavně proto, že jim pomáhá rozmělnit a strávit zrní. Dále z hygienických důvodů.) Podestýlka nemusí být nějak masitě velká, a tak stačí, když bude naplněna do výšky1 cm. V kleci by neměla chybět napáječka na vodu (cena jedné napáječky se pohybuje okolo 60 Kč) a nějaké to krmítko na potravu. Hodně andulek má rádo koupání – cákání ve vodě, a tak můžete přidat také nějakou vaničku s vodou. Rády si hrají, a tak neuškodí jim do klece umístit nějaké zavěšené zrcátka a další větvičky.

Krmivo

V téměř každém obchodě se zvířecím jídlem najdete speciální směsi určené přímo pro andulky. Můžete však kupovat obyčejné krmivo pro ptáky obecně. Potřebují také vitamíny, a tak jim můžeme dávat i na drobno nakrájené ovoce a zeleninu, jako například jablko či mrkev. Milují například list salátu.

Jak ochočit andulky

Po koupi nechte ptáčka nejprve trochu se rozkoukat a zvyknout si na nové prostředí. Vlídné slovo a pamlsky jsou nejlepším začátkem. Potravu – například nějaké ovoce nejprve podávejte přes mříže, později to zkuste podat tím, že plně otevřete klec. Pokud takto postupujete pravidelně, andulka by vám měla i sedat na ruku a jíst přímo z ní.

Jak vidíte chov těchto nádherných domácích mazlíčků je opravdu jednoduchý, a tak doufám, že se tato zvířata stanou i vašimi nepostradatelnými členy rodiny. Hodně štěstí!

Jak chovat andulku – druhá část

Jak chovat andulku – druhá část

 

V kleci nesmí chybět misky – jedna na vodu a druhá na krmení. Andulce stačí koupená směs pro ptáky ze zverimexu, prodávají se i nejrůznější ptačí tyčinky, které se zavěsí do klece a ptáček je ozobává. Andulka má také moc ráda ovoce a zeleninu.

Dávejte ale pozor, aby bylo ovoce čerstvé a ne shnilé a aby nebylo podávané přímo z lednice – bylo by moc studené. Voda se musí každý den měnit. V kleci také nesmí chybět kámen na obrušování zobáku, jinak řečeno sépií kost. Tento kámen také zpevňuje kosti a zlepšuje kvalitu peří. Dá se pořídit ve zverimexu.

Klec by měla být umístěná někde, kde bude mít klid, ale zároveň hodně pozornosti. Například obývací pokoj. Obecně se moc nedoporučuje kuchyň, protože při vaření vznikají různé výpary a ty nemusejí být příjemné. Když už ale máte andulku v kuchyni a pouštíte ji, pozor na jídlo. Andulka je zvědavá a je dost možné, že se vám okoupe v salátu, který jste připravili k obědu.

Klec by se měla čistit každý den, alespoň nahrubo. Odstraňte nečistoty, slupky od zrní a vyměňte vodu. Jednou týdně vyhoďte zbytky zrní a dejte nové. Misky vyčistěte, stačí teplou vodou a osušte, hlavně aby zrní nebylo mokré. Jednou měsíčně umyjte celou klec teplou vodou. Pořádně ji vydrhněte, aby byla hezky čistá. Staré větve vyhoďte a vyměňte za čerstvé. Očistěte i hračky a zrcátko.

Jak chovat andulku – první část

Jak chovat andulku – první část

 

Andulka vlnkovaná je jedním z nejméně náročných ptáků a proto se doporučuje začínajícím chovatelům. Péče o andulku není nijak těžká a navíc vám ještě dokáže přinést radost.

Andulky mají mnoho barevných kombinací, u nás je nejčastější andulka zelená nebo modrá. Jsou to velice milá a společenská zvířátka, která se ráda učí. Jsou aktivní a mají rády, když na ně mluvíte, prozpěvujete si, či jen vískáte nějakou melodii. Andulky nemluví tak, jako jiní ptáci, ale můžete je naučit nějakou melodii. Když ji budete opakovat dosti často, ptáček si ji zapamatuje a bude se ji snažit napodobit.

Pro andulku potřebujete v první řadě klec. Měla by být dostatečně velká, aby se v ní mohla andulka proletět, ale pokud nemáte tolik místa na umístění takto veliké klece, stačí nějaká menší. Měli byste ale ptáčkovi nechat otevřená dvířka, aby se mohla proletět po bytě, nebo aspoň po místnosti. Chvíli bude létat a potom se zase spokojeně vrátí do klece. Z výkalů, které by mohla nechat po bytě, nemějte strach. Andulka je čistotná. Dokonce i čistění svého peří se věnuje několikrát denně.

Mříže v kleci by měly být umístěny vodorovně, ptáci rádi šplhají. Stejně tak nezapomeňte na bidýlko a nějakou větev, po které může hopsat nebo si na ni jenom sednout. Šířka by měla být taková, aby pták bidlo neobjal drápy a mohl se pohodlně uchytit. Chybět by neměly ani hračky, jako jsou žebříky, houpačky nebo zrcátko.