Jak se zbavit blech

Blechy jsou malá zvířátka, která jen velmi těžko spatříme okem. Umí nám ovšem pěkně znepříjemnit život. S blechami se většinou shledáme při chovu domácích mazlíčků. Stačí, abychom vzali našeho pejska či kočičku, na procházku do přírody a domů můžeme dorazit s nepříjemným dárečkem.

Z biologického hlediska patří blechy mezi hmyz. Jedná se o bezobratlé živočichy, kteří mají tělo rozdělené do tří částí. Blechy mají rovněž i tři páry nohou. Tvar blešího těla a především silné končetiny umožňují blechám čilý pohyb v srsti. Blechy jsou parazitem napadajícím především teplokrevné živočichy.

Teplokrevní živočichové jsou pro blechy hostitelským tělem. Blechy jsou z hlediska své obživy naprosto závislé na hostitelově těle či srsti. Živí se především krví hostitele. Jejich nároky na kvalitu krve jsou minimální. Zároveň je blecha i přenašečem různých nemocí např: mor.

Ve svém vývoji blecha prodělává dokonalou přeměnu. Blechy se vyvíjí postupně z nakladených vajíček, přes kuklu až po dospělého jedince. Páření a následné kladení vajíček u blech stimuluje napití se hostitelovy krve. Bleší vajíčka nejsou lepivá a volně vypadávají z hostitelovy srsti a kontaminují tak okolí. Bleší samička je vždy větší než sameček.

Jak se zbavit blech? Tato otázka trápí především chovatele psů a koček. Boj a zbavení blech není jednoduchý, ale dá se vyhrát. Dnes pomáhají chovatelům v boji proti blechám i různé přípravky. Důležitá je však pravidelná kontrola srsti.

Jak se zbavit blech – základní kroky

1. Zjistit zda je zvíře zablešené

Jednoduchý krok. Pejskovi či kočičce pravidelně prohlížíme srst. Srst prohlížíme vyčesáváním proti srsti zvířete. Většinou narazíme na živé blechy, které se rychle pohybují v srsti. Nejvíce blech se usazuje na zádech a v místech, kde se zvířátka nemohou pořádně podrbat ani si blechy vykousat. Jakmile najdeme živou blechu, máme důkaz toho, že je zvířátko zablešené.

2. Rychle zlikvidovat živé parazity a jejich vývojová stádia

Pro zlikvidování postačí koupel, zásyp či postřik přípravkem určeným na blechy. Tento přípravek by měl mít každý chovatel doma.

3. Kontaktovat veterináře

Blechy přenášejí v sobě parazita tasemnice. Nebezpečí tak hrozí při zablešení zejména psům. Tasemnice následně způsobuje psům zdravotní problémy. Při zjištění blech je vhodné domluvit se s veterinářem na odčervení pejska a zabránění šíření tasemnice.

4. Likvidace blech z prostředí, ve kterém pes či kočka žije

Pelíšek, boudu a místa kde náš domácí mazlíček žije, vydezinfikujeme. Dezinfekci tak zabráníme dalšímu zablešení a zničíme i zbytek parazitů.

5. Prevence

Proti blechám je vhodné chránit domácího mazlíčka. Výbornou prevencí jsou obojky proti blechám. Seženete je ve všech chovatelských potřebách.

Jak se zbavit blech – zlatá pravidla

  • neexistuje nejlepší preparát na odblešení, ale pozor na nekvalitní výrobky,
  • poradit se s veterinárním lékařem se v boji s blechami vždy vyplatí,
  • zásadně kupovat značkové výrobky proti blechám,
  • správně použít značkové výrobky (návod je uveden na obalu),
  • respektovat doporučení výrobce po jak dlouhé době výrobek vyměnit či znovu aplikovat.

Objevily se u vašeho domácího mazlíčka blechy či klíště? Vyzrajte na ně rychle a účelně.

Objevily se u vašeho domácího mazlíčka blechy či klíště? Vyzrajte na ně rychle a účelně.

20160513180939S příchodem teplých měsíců se bohužel objevují u našich pejsků, koček i jiných zvířat klíšťata a blechy. Kdybychom je chtěli úplně ochránit, nesměli bychom je na zahradu, do praku či na procházku vůbec brát. Co však použít, jestliže už se tito nepříjemní paraziti objevili? Pomůže vám např. přípravek Bioveta. Jde o kvalitní antiparazitikum od české společnosti, která se specializuje na veterinární přípravky, kosmetické přípravky, produkty pro zoohygienické ošetření a již zmiňovaná antiparazitika.

Cenová dostupnost a vysoká účinnost

K domácím mazlíčkům nedomyslitelně patří nejen kvalitní krmivo, ale také potřeba starat se o jejich zdraví. Právě klíšťata, blechy a další parazité jim dovedou pořádně znepříjemnit život. Abyste předešli komplikacím a váš miláček byl zdravý, věnujte výběru přípravků dostatečnou péči.

K dalším přípravkům, které vaše zvířátko zbaví parazitů, patří Biokill. Jedná se o insekticidní sprej, který odstraní parazity i hmyz dlouhodobě. Zlikviduje blechy, ale i komáry, šváby, rusy nebo mouchy. Použít jej můžete i na psí pelíšky a boudy, koberce či čalounění. Nezanechává fleky, nezapáchá, po užití nepoznáte žádné stopy, přesto účinkuje. Nutné je dodat, že pro kočky je tento přípravek toxický, proto je od něj držte mimo dosah.

Dalším preparátem, po kterém můžete sáhnout, je Frontline. Hodí se jak pro psy, tak pro kočky. Má jak preventivní účinky, tak je vhodné jej použít v případě, že vašeho mazlíčka již blechy postihly. Aplikuje se jednoduše na srst, nejlépe mezi lopatky. Přípravek zamezí vývoj vajíček i larev parazitů a váš domácí mazlíček bude plně chráněn.

Na webových stránkách PetHome.cz najdete přípravky proti parazitům za nejnižší ceny. Přesvědčte se sami v recenzích o spokojenosti těch, kteří si je koupili před vámi a pomozte vašim domácím mazlíčkům co nejdříve. Paraziti je mohou velmi poškodit.

Víte dostatek o svém psím příteli? Ověřte si své znalosti v 7 základních bodech.

Víte dostatek o svém psím příteli? Ověřte si své znalosti v 7 základních bodech.

Máte dostatek znalostí pro výchovu vašeho čtyřnohého psího přítele? Ověřte si své znalosti v 7 základních bodech. Znáte odpovědi na tyto otázky?

  • Víte, v jakém věku je nejlépe štěně od chovatele odebírat?
  • Víte, jaká očkování atd. by štěně při odběru mělo mít?
  • Víte, jak a kdy správně očkovat svého psa?
  • Víte, kdy správně odčervit svého psa?
  • Víte, jak nejvhodněji vybrat krmivo pro svého psa?
  • Víte, kdy je správný čas krmivo vašemu psovi vyměnit?
  • Víte, jak svého psa můžete chránit před nežádoucími parazity, jako jsou klíšťata a blechy?

Znali jste odpovědi na všechny uvedené otázky? Výborně, pak jste skvěle připraveni být dobrým a zodpovědným pánem, svému čtyřnohému příteli. Že si nejste v určitých bodech jisti? Nevadí, na všechny otázky si v krátkosti odpovíme.

Víte, v jakém věku je nejlépe štěně od chovatele odebírat?

Štěňátko si od svého chovatele, většinou odebíráme mezi 8 – 10 týdnem jeho života. Určitě by nemělo být mladší než 7týdnů. Nespěchejte tedy a na své štěňátko si počkejte. V podstatě žádný správný chovatel by vám neměl chtít štěně v mladším věku předat. Je důležité, aby štěně alespoň do osmého týdne bylo u své matky.

Víte, jaká očkování atd. by štěně při odběru mělo mít?

Je nutné, aby vaše štěně při odběru bylo řádně odčerveno a očkováno. Dále už to bude na vás. Zde je krátký souhrn, kdy štěně řádně odčervit a očkovat.

První odčervení u štěňat bychom měli dělat ve věku 14 dní.

Další odčervení potom ve 14-ti denních intervalech (dvou nebo tři týdenních intervalech) a to až do věku tří měsíců našeho štěněte. Opakované a pravidelné odčervení je velmi důležité.

Od stáří tří měsíců, pak štěně odčervíme každé tři měsíce (to znamená ve věku 3, 6, 9 a 12 měsíců).

Očkování štěněte:

6 – 7 týden života štěněte /provádí se první očkování.

9 – 10 týden života štěněte / druhé přeočkování (psinka, parvoviroza, inf. laryngotracheitida + inf. hepatitida, parainfluenza, leptospiroza, coronaviroza).

12 – 13 týden života štěněte /třetí přeočkování (psinka, parvoviroza, inf. laryngotracheitida + inf. hepatitida, parainfluenza, leptospiroza, coronaviroza).

3 – 6 měsíc života štěněte/provádíme první očkování proti vzteklině.

Víte, jak nejvhodněji vybrat krmivo pro svého psa?

U výběru psího krmiva, bychom se měli především soustředit na složení krmiva. Štěňátko potřebuje dostatek bílkovin, minerálů a vitamínů. Tedy kvalitní krmivo by mělo na prvním místě obsahovat velký podíl masa/bílkoviny, žádné náhražky, ale jasně definovaný procentuální podíl masa v krmení. U opravdu kvalitního krmiva, možná budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, v budoucnu se vám to mnohonásobně vrátí. Důležité jsou také minerály, vláknina a vitamíny, které v lidské potravě obsahuje zelenina a ovoce. U pejsků je tomu podobně jako u nás. Prostě je potřeba pestrá a vyvážená strava a u štěňat, je to opravdu obzvláště důležité.

Víte, kdy je správný čas krmivo vašemu psovi vyměnit?

V každém věku je nutno potravu rozlišovat. Máme tři základní věkové skupiny.

Pes Junior / štěně, tedy pes v růstu a vývoji.

Malé rasy (do 10kg) dospívají do dospělosti zhruba mezi 10 až 12 měsícem života.

Střední rasy (11-25 kg) dospívají mezi 12 až 14 měsícem života.

Velké rasy (26-44 kg) dospívají mezi 14 až 16 měsícem života.

Obrovské plemena (přes 45 kg) dospívají zhruba až ve 24 měsíci svého života. Než nám pejsek dospěje, krmíme tedy „Junior“. Pak je potřeba potravu změnit.

Pes dospělý/ tedy pes v nejaktivnějším věku.

Malé rasy (do 10kg) dospělost, zralost od 1 – 7/8 roku života.

Střední rasy (11-25 kg) dospělost, zralost od 1 – 7 roku života.

Velké rasy (26-44 kg) dospělost, zralost od  1,5 – 6  roku života.

Obrovské plemena (přes 45 kg) dospělost, zralost od 2 – 5/6  roku života. Po dobu aktivního psího života krmíme granulemi s rozdílným složením. Jak je uvedeno výše, když nám končí štěněčí věk, je potřeba granule změnit. Máme dospělého psa, popřípadě pes v zátěži.

Pes Senior / tedy pes již spíše klidnější.

Malé rasy (do 10kg) nastupující stáří od 7/8 roku života.

Střední rasy (11-25 kg) nastupující stáří od 7 roku života.

Velké rasy (26-44 kg) nastupující stáří od 6 roku života.

Obrovské plemena (přes 45 kg) nastupující stáří od 5/6  roku života. Zde nastává klidnější fáze psího života, proto je opět nutné potravu změnit. Krmivo pro seniory je odlehčené a snaží se nám regulovat, udržovat váhu/hmotnost našeho psa. Náš pejsek, už nevyvíjí tolik aktivity, spíše polehává, odpočívá a nespotřebovává tolik energie.

Víte, jak svého psa můžete chránit před nežádoucími parazity, jako jsou klíšťata a blechy?

Existují antiparazitární přípravky. V dnešní době máme opravdu z čeho vybírat. Nejznámější a zcela účinné jsou:

Antiparazitika v pipetách je nutné aplikovat každý čtvrtý týden, tedy minimálně jednou za měsíc, aby byly dostatečně účinné. Myslete na to, že účinnost se také snižuje koupáním. Dále je nutné vybírat přípravek s ohledem na váhu a velikost vašeho psa. Nejlépe zakoupit u svého veterinárního lékaře, který vám přesně poradí a pomůže se správnou aplikací.

Antiparazitární obojek. Výhodou obojku je trošku levnější cena a vydrží celou sezónu. Nevýhodou je, že pes musí mít obojek neustále, tím je myšleno i doma. Dále potom také možný zápach a někdy je možné také podráždění kůže. V obou dvou případech se jedná se o účinnou prevenci proti klíšťatům i blechám. Ať už se rozhodneme pro pipety, nebo obojek, vždy dbáme na doporučenou délku životnosti. Určitě prevenci nepodceňujeme. Předcházíme tak možným komplikacím.

A jsme na konci. Sedm nejzákladnějších bodů, které bychom jako majitelé psů měli vědět. Teď už nezbývá nic jiného, než jen popřát „šťastné a veselé soužití s vaším čtyřnohým přítelem“. Všichni víme kolik radosti nám do našeho života, tyto čtyřnohá stvoření dokážou přinést.

autorem článku je Michelle Kraus

Také má váš pes či kočka blechy?

By: National Media Museum

Také má váš pes či kočka blechy?

Říkáte si, jak je možné, ze je váš miláček „zablešený“, vždyť je téměř konec listopadu, tak kde se ty potvory pořád množí? Odpověď je jednoduchá… Loňská zima „nezima“ má za následek to, že je v přírodě zvětšený počet hmyzu, a odnáší to i naši domácí čtyřnozí mazlíčkové.

Nemusí přijít ani do styku s jinými zvířaty. Pouze stačí, pokud mají jednu jedinou blechu, která vám naklade vajíčka všude, kde si váš milovaný pes či kočka lehne. Blechy jsou letos velmi agresivní, jak mi sdělil veterinář, takže mnohdy nezbývá, než psa nebo kočku pravidelně koupat a sprejovat.

Pokud ani toto nepomáhá, budete muset vyčistit celý byt. Nebojte se, nejedná se o malování nebo kupování nových koberců, ale o praní lůžkovin, polštářů, pelíšku a čištění těch ploch, kde se zvíře pohybuje. Je to sice náročnější a možná to budete muset zopakovat několikrát během jednoho měsíce, ale výsledek opravdu stojí za to.

Blechy kladou miniaturní vajíčka, která pouhým okem neuvidíte, takže jakmile se váš mazlíček začne kousat a drbat, víte, na čem jste… Naštěstí existují v zoo-prodejnách a u veterináře přípravky, které vám s odstraněním blech pomohou. Některé jsou méně nákladné, jiné více. Ne vždy platí, že cena se rovná kvalitě. Důležité je přípravky správně kombinovat a nanášet všude tam, kde je potřeba.

Sprejem proti blechám, který je určený buďto výhradně pro psy nebo pro kočky, můžete nastříkat i prostory v bytě, já na tyto plochy však doporučuji větší a levnější přípravek – klasický biolit či podobný „hubič“ hmyzu. Nastříkám tím válendu, koberce, polštáře i přehoz přes postel, chvíli nechám působit a potom větrám. Ideální je, pokud během nástřiku máte mazlíčky ve vedlejší místnosti, popř. venku.

Takže rada na závěr: vykoupejte je, nastříkejte, vyperte povlečení a vyhubte všechny blechy biolitem, a potom jděte se svým mazlíčkem na procházku nebo nějaký pamlsek.

Zdraví koťat a trénink – druhá část

Zdraví koťat a trénink – druhá část

Navážeme na první část článku a popíšeme si další potíže, které můžou koťátka potkat.

Blechy

U dospělých koček to není takový problém, jako u malých koťat. Blechy jsou parazité, kteří sají krev, což pro malé kotě může představovat nebezpečí. Jelikož se ještě neumí čistit a škrábat, jsou proti nim téměř bezbranné. Je tedy nutné jich blech zbavit.

Problémy dýchacích cest

Ty jsou poměrně běžné u koťat. Jelikož ještě nemají vyvinutý imunitní systém a infekce dýchacích cest jsou lehce přenosné. Můžou být nakaženy jinými zvířaty nebo se mohou přenášet rukama, dotykem. Většinou tyto infekce nejsou smrtelné. Jsou sice otravné, ale dají se poměrně dobře léčit.

Autor obrázku: BuzzFarmers

Trénink

I když se to nezdá, kočky jsou schopné se naučit základní povely. I když to trvá déle než u psů. Je třeba si pamatovat, že odměna je lepší než trest. Váš vztah může být lehce narušen používáním trestů za nevhodné chování. Měli by jste kotě trénovat krom za krokem a každé jednotlivé poslechnutí odměnit. Používejte často její jméno, když si s ní hrajete nebo ji krmíte, aby se naučila spojovat své jméno s pozitivními zkušenostmi.

Cestování

Pokud se chystáte na dovolenou, je potřeba si promyslet, zda vzít kotě s sebou nebo ho nechat doma a poprosit někoho, aby ho kontroloval. Pokud jedete pryč na delší dobu, bude lepší ho vzít sebou. Pokud to není možné, můžete ho dát domů někomu známému, nebo do hotelu.

Lepší bude, pokud zůstane v prostředí, které zná. Pokud se rozhodnete ho nechat u vás doma, poproste někoho, aby ho tam alespoň 2 krát za den šel zkontrolovat. Dlouhé cestování by pro něj mohlo být velmi stresující. Snažte se, aby kotě bylo zvyklé na cestování již od malička, později to pro něj nebude představovat takovou zátěž.