Terárium pro chameleona

Terárium pro chameleona

Chameleon může být v podstatě kdekoli – v teráriu, drátěné voliéře nebo jen tak volně po bytě na nějaké květině, ale nejlepší variantou samozřejmě je terárium, kde mu můžeme udělat nejlepší podmínky pro úspěšný chov.

Velikost terária

Nejideálnější rozměry terária pro jednoho chameleona jsou 50x60x60 cm a hlavně u chameleonů musíme myslet na to, že čím vyšší terárium, tím lepší, abychom mu mohli vytvořit co nejvíce přirozené prostředí.

Autor obrázku: Lida

Teplota a osvětlení terária

Tato zvířata jsou zvyklá vyhřívat se na horních větvích, proto umístíme zdroj tepla co nejvíce ke stropu. Terárium musíme rozdělit na 3 teplotní části – vyhřívací místo (35 – 45 °C), prostřední část (25 – 30 °C) a dno (20 – 25 °C). V noci vypneme tepelné i světelné zdroje, abychom zajistili přirozený noční pokles teplot.

Větrání

Velmi důležitá je cirkulace vzduchu jako u každého plaza, zajistíme ji buď horním, spodním nebo bočním větráním, v mnoha případech je dobré i dva zkombinovat.

Vlhkost

Minimálně 1x denně musíme terárium důkladně porosit, vzdušnou vlhkost pomohou udržovat živé rostliny. Vlhkost v teráriu by měla být 60 – 75%.

Vnitřní prostor

Co se týká vybavení terária tak zadní a boční stěny je dobré polepit pískem nebo umělými kameny, nebo nějakou tapetou. Nedílnou součástí terária by měl být dostatek silných větví, po kterých může chameleon šplhat. Měli bychom je rozdělit do pater, aby měli rozdílnou teplotu a chameleon si sám vybral, která mu zrovna vyhovuje. Další velmi důležitá věc je mít tam alespoň jednu živou rostlinu, z jejichž listů může chameleon pít stékající kapičky vody. Používáme nejedovaté druhy třeba břečťan, bromelin.

Krmení

Chameleona bychom měli krmit obden, tedy dospělého chameleona, březí samice potom denně. Není na škodu nechat jim i jeden den půst. Stejně tak u samců, tam to může být i déle.

Velmi důležitý je příjem vody, třeba orosením podávané potravy.

Chameleon Jemenský

Chameleon Jemenský

Je to velmi krásné a obdivuhodné zvíře. Je velmi specifický a svým způsobem nápadný, ikdyž se umí velmi dobře maskovat.

Charakteristika

Chameleon se řádí mezi plazy, samci mají vystouplý hřeben jak na zádech, tak i na hlavě. Jejich kůže je přeměněná na šupiny a přední prsty mají srostlé na dva a zadní na tři. Oči mají vystouplé a mohou se pohybovat všemi směry a co je na tom nejzvláštnější – nezávisle na sobě.

Autor obrázku: United Diversity

Už od přírody a od miminka mohou přeměňovat barvy podle toho, v jakém prostředí se zrovna nacházejí. Ikdyž se říká, že chameleon to dělá jen pokud mu hrozí nebezpečí a protože je to tvor, který se proti svým nepřátelům nemá jak bránit, toto je jeho jediná obrana, učinit se nehybným a neviditelným. Další zvláštností je jeho dlouhý vymrštitelný jazyk, kterým loví potravu. I přes to, že chameleon není nijak zvlášť hbité zvíře, jazyk má opravdu rychlý.

V přírodě se vyskytují hlavně na stromech a větvích, kde je jim nejlépe. A opět musíme myslet na jedno pravidlo, pokud si budeme chtít chameleona pořídit nikdy nesmí být v jednom teráriu dva samci. V neposlední řadě je to jeden z mnoha exotických zvířat, ke kterému nepotřebujeme žádné registrační listy.

Hmotnost, velikost

Samci dosahují velikosti cca 65 cm, samice dosahují velikosti cca 45 cm. Samec váží 200 – 300 g, dožívá se cca 6 let. Samice váží 50 – 100 g a dožívá se 2 – 3 let, záleží na počtu snůšek.

Potrava

Jako většina plazů je i chameleon všežravý, sní vše od hmyzu po malá myšata, ale samozřejmě nepohrdne ani ovocem nebo zeleninou.

Sameček nebo samička?

Myslím si, že zrovna u chameleonů je to úplně jedno, samozřejmě vždy platí pravidlo, že pokud budete chtít jednoho jedince, bude mu smutno, pokud se mu nebudete dostatečně věnovat.

Takže jako v ostatních případech, pokud si budete chtít pořídit chameleona, mysleme na to, že jestli mu nebudeme moct věnovat hodně času, je lepší si jich pořídit více.

Znova opakuji pravidlo, může jich být v teráriu více, ale vždy tam musí být jen jeden samec!

Chameleon jako domácí mazlíček?

Chameleon jako domácí mazlíček?

Autor obrázku: paulshaffner

Doba, kdy se za domácího mazlíčka považoval jen pejsek a kočička je dávno za námi.  Stále více domácností hledá potěšení v koupi roztomilého, očima koulícího chameleona. A co vy? Máte na něj také zálusk?

Chameleon jemenský je velmi originální plaz, který Vás na první pohled zaujme svou schopností měnit zabarvení a vymrštit svůj jazyk do vzdálenosti až 10 cm. Velmi nápadnou část jeho těla tvoří hlava s přilbou, která u samců dosahuje výšky až 8 cm. Nejde tedy o žádného malého tvorečka, v dospělosti může totiž měřit i s ocasem až 65 cm.

Bydlení

Ve světě se chameleon vyskytuje v nejvlhčích částech Arabského poloostrova, je tedy nutné zajistit mu podmínky odpovídající jeho životu ve volné přírodě. Velikost terária by měla být alespoň 50x50x60 cm. Nejdůležitější potřebou chameleona je vlhkost a teplo, které pohlcuje celým svým tělem. Zajistit mu veškerý komfort je tedy jak z hlediska ekonomického, tak časového velmi náročné.

Autor obrázku: ukhomeoffice

Potrava

Chameleon je všežravec, upřednostňuje ale živočišnou stravu. Základ tvoří hmyz všeho druhu, nejčastěji však cvrčci a sarančata, dospělý jedinec nepohrdne ani myšími mláďaty. Z rostlinné stravy mu největší radost uděláte měkkým a šťavnatým ovocem. Voda pro něj představuje základ života, kromě pravidelného vlhčení je možné naučit ho pít i z vodní nádržky.

Pohlaví

Pokud nechcete chameleony chovat, ideálním výběrem je samec. Samice je menšího vzrůstu, dožívá se kratšího věku a je náchylná ke komplikacím spojeným s falešnou březostí.  Průměrný věk je u ní kolem 2-3 let, kdežto u samce až 6 let.

 

Pokud Vás nadchla představa mít tohoto fascinujícího tvora doma, nejste rozhodně sami!  Odměnou za jeho koupi pro Vás jistě bude pohled na jeho bezstarostný život, který ve svém novém domově prožije.

Chov chameleona

Chov chameleona

Zatoužili jste po neobvyklém zvířátku a chameleon se vám zalíbil? Tak si ho pořiďte. Nezapomeňte mu ale přichystat vhodné prostředí, ve kterém bude žít.

Chameleon je zvířátko náročnější na chov, proto se ze začátku doporučuje sameček. Je o něco odolnější a dožívá se delšího věku. Vaše nové zvířátko má tak jako ostatní druhy své vlastní požadavky, které musíte pro úspěšný chov splnit.

Terárium by mělo být nejméně 60-ti litrové, co se obsahu týče, bez ohledu na velikost jedince. Nebo také rozměrově 50x50x100cm. Do terária je dobré umístit nějaké dřevo (větvě) nebo kámen, aby mohlo zvířátko šplhat. Dále můžete přidat rostliny, ty má chameleon také rád. Nejlepší je zeptat se ve zverimexu, které jsou nejvíce vhodné. Nesmí být jedovaté, či jinak škodlivé, protože chameleon při šplhání narušuje povrch listů a mohl by onemocnět.

Terárium je dobré umístit někam nad povrchy, kde bude mít rozhled, bude nad osobami v místnosti a pak se bude cítit více v bezpečí. K takovémuto teráriu nezbytně patří osvětlení, které zároveň vytápí terárium. Pozor, aby světlo nebylo moc blízko nejbližší větvi, na kterou může chameleon vyšplhat.

Chameleon v přírodě přijímá vodu ve formě kapek, které ulpí na listech. Listy rostlin v teráriu je dobré rosit – buď manuálně, nebo si můžete pořídit rosiče. Chameleon se napije i z misky, ale hodně mělké. Kropení je ovšem mnohem lepší. Dospělci pijí dvakrát až třikrát týdně, mláďata denně. Používejte odstátou vodu.

Chameleonovu dopřávejte bohatou stravu. Můžete ho krmit cvrčky, červy, mouchami, kobylkami, pavouky a dalším hmyzem. Nepohrdne ani ovocem, ale tím ho krmte jenom doplňkově.

Chameleon je zvířátko málo společenské, ale můžete ho naučit vlézt vám na ruku. Od malička ho učte kontaktu s vámi. Nejspíš nebude chtít, tak je dobré ho nalákat třeba na potravu, časem vám možná na ruku vleze i sám.