Křečci nejsou nároční a pobaví i děti

Křečci nejsou nároční a pobaví i děti

Dnes si povíme něco těchto malých, hbitých zvířátek. Křeček je u nás v České republice a dokonce i celkově ve světě velmi oblíbené domácí zvířátko. Starat se o něj bývá časově i prakticky nenáročné. Jak na to a další potřebné informace si řekneme v následujícím článku.

Obecné informace

Křečci patří mezi hlodavce z čeledi myšovití. (Muridae) V České republice rozeznáváme plno druhů, mezi ty nejrozšířenější patří křeček polní, křeček čínský nebo třeba křeček džungarský.

Nejvhodnější druhy pro chov

Pro chov těchto krásných, malých a roztomilých zvířat se nejvíce kupují křečci džungarští. Dále pak například křeček polní.

Cenová dostupnost

Křečci jsou poměrně dobře cenově dostupní. Pokud si pořizujete například křečka džungarského přímo od chovatele, cena jednoho se pohybuje zhruba okolo 100 Kč. Koupit křečka ale můžete obyčejně v každém obchodě se zvířecími potřebami.

Problematika chovu

Velkým problémem, u těchto zvířat bývá to, že křečci patří mezi ty nejplodnější savce. A tak pokud chcete chovat více než jednoho křečka, pořiďte si raději dvě samičky. (Dva samci by se prali.)

Obydlí

Klec či akvárium můžete koupit, stejně jako křečka, téměř v každém obchodě se zvířecími potřebami. Nebo si jej můžete vyrobit sami. Co se týče rozměrů, mělo by mít minimálně 40 cm x 20 cm x 20 cm. Za ideální velikost lze považovat 75 cm x 40 cm x 40 cm. Samozřejmě to ale dále záleží na tom, kolik křečků chováte. Křečci jsou velmi aktivní zvířata – rádi si hrají, běhají a zahrabávají se. K tomu musíme přizpůsobit i jejich obydlí. Můžete dokoupit například velmi oblíbené cvičební kolo.
Jako podestýlka můžou posloužit obyčejné piliny, v krajním případě pak můžete místo hoblin nastříhat noviny na tenké pásky a vložit je na dno klece.

Křečci jsou nadále mistři v utíkání, proto by mělo být obydli pevné. Rozhodně ale nesmíte dát křečkovi třeba krabici – tou by se velmi snadno prokousal ven. Dále nesmí v kleci chybět napáječka na pití a nějaká ta miska na potravu.

Potrava

Jako potrava může posloužit speciálně namíchaná krmná směs pro křečky. (Ta se dá koupit společně s křečkem ve zverimexu) Dále je dobré jejich stravy čas od času obohatit nějakou tou zeleninou – mrkev, salát a nějakým tím ovocem – nejčastěji se podává jablko. Dále jim, například na jaře, můžete na zahradě nebo někde venku natrhat listy z pampelišek. Na těch si velmi pochutnají.

Doufám tedy, že se Vám článek líbil a vy jste se dozvěděli nějaké užitečné informace. Jestli je chov opravdu nenáročný si nejlépe odzkoušíte sami. Mně už nezbývá nic jiného, než Vám s chovem těchto úžasných zvířat popřát hodně štěstí.

Křeček

Křeček

Rozhodli jste se sobě nebo dětem pořídit malé zvířátko, které nebude tolik náročné na obstarání a zároveň bude skvělým společníkem a naučí děti zodpovědnosti? Chystáte se pořídit si křečka? Tady je pár tipů pro začátečníky.

Vyberte si křečka

Autor obrázku: Jannes Pockele

Na našem trhu je několik druhů křečka. Mezi ty nejběžnější patří Zlatý křeček, Křeček Syrský, Křeček Čínský a další. A i když jsou to tvorové nenároční, pokud je pořizujete dětem, je třeba zajistit, aby se naučily s nimi zacházet, aby nedošlo k jejich zranění.

Pokud si vybíráte křečka ze zverimexu dávejte pozor, aby byl zdravý. Přenos z obchodu domů je stresující zážitek a křeček často onemocní. Vyberte si aktivního křečka, ne takového, který je mokrý ze spodu nebo má uslzené oči. Pokud se vám zdá, že ne všichni křečci v teráriu jsou zdravý, raději nekupujte křečka z toho vrhu. Jejich nemoci jsou mezi nimi vysoce přenosné.

Příbytek

Existuje spousta možností jakou klec či box vašemu křečku pořídit. Můžete se inspirovat na internetu nebo přímo v obchodě s potřebami pro chovatele. Není vhodné používat akvária pro rybičky. Snažte se zajistit, aby váš křeček měl dostatek místa a vše co potřebuje – nádobku na vodu, misky, hračky, zákoutí, kam se může schovat.

Vyberte si také klec podle toho, zda se dá dobře čistit a zda je dobře přenosná.  Klec by neměla být umístěna v průvanu a křeček by se neměl často koupat. Nachlazení u nich způsobuje problémy. Klec by neměla být ani na topení. Zajistěte, aby měl příbytek stálou teplotu. Jako podestýlku lze použít seno, slámu, piliny, kousky látek. Je dobré, aby je mohl křeček přehrabávat a dělat si hromádky, kde se bude moci schovat.

Autor obrázku: cdrussorusso

Krmení

Křečci jsou všežraví hlodavci, ale v jejich potravě převažuje rostlinná strava. Můžete jim zakoupit mix přímo ve specializovaném obchodě. Většinou je to mix obilí, semínek, kukuřice, oříšků, bylinek a podobně. Aby měli dostatek vitamínů, můžete jim také dávat čerstvou zeleninu a ovoce. Pro to, aby si brousili zoubky je potřeba je krmit i pevnou stravou jako suchý chleba nebo rohlík. Zajistěte, aby měli vždy přístup k čisté vodě. Tu můžete umístit do závěsného držáku na vodu, který zůstane déle čistý, nebo jim můžete dát vodu do misky, ale počítejte s tím, že ji budete muset často měnit.

Nemoci

Křečci jsou náchylní k různým nemocem. Od průjmu, nachlazení, po vypadávání srsti, nádorům a různým poraněním. Dbejte na pestrost jejich stavy, na stálost teploty jejich prostředí, po každém kontaktu s jinými zvířaty si umyjte ruce, pokud zjistíte jakýkoli problém, raději se poraďte se svým veterinářem.

Jak chovat křečíka džungarského (druhá část)

Jak chovat křečíka džungarského (druhá část)

Autor obrázku: Karri Huhtanen

Nedejte se zmást hustým kožíškem zvířátka a zavalitým tvarem těla, ve skutečnosti je to drobeček, který se protáhne skoro všude a pozor, také velmi dobře a vysoko skáče! To mějte na paměti zejména pokud se rozhodnete chovat křečíka v teráriu, jestli koupíte klasické „akvárko“, pak musíte jeho strop dokonale zabezpečit, jinak hrozí, že ráno svého nového kamaráda již v příbytku nenajdete a bude se vám vesele potulovat po bytě. Najít ho potom není jednoduchá záležitost.

Jestliže se rozhodnete pro chov v kleci, ujistěte se, že jednotlivé dráty nemají mezi sebou příliš velké rozestupy (max. 0,5 cm), dvířka pevně drží a nepokoří je ani nenechavé zoubky či drápky.

Každopádně jak klec tak akvárium by měly být hodně prostorné, křečík je velmi pohyblivý a zvláště pokud chováte více jedinců pohromadě, potřebují dostatek prostoru. Ke společnému chovu jedinců stejného pohlaví se doporučují samičky, samečci mají větší tendenci mezi sebou soupeřit, ale i jejich soužití může být harmonické. Pokud toužíte po párečku a rozrůstající se rodince, nemělo by to být nijak obtížné, spíše asi budete řešit problém s dostatečným odbytem pro malé křečíky.

Autor obrázku: Jim Capaldi

Křečík džungarský se v průměru dožívá asi dvou let, záleží na vaší péči a ostražitosti, zejména pokud s vámi sdílí domácnost i další zvířata (kočky, psi). Pozor také na přehřátí, nikdy nenechávejte zvíře na přímém slunci, kontrolujte zda má stálý přístup k vodě. Skleněné napáječky pořádně upevněte, zakoupené přísavky na sklo mnohdy nestačí. Křečci si s nimi rádi hrají a shazují je. Pokud podáváte vodu v misce, musí být nádobka dostatečně těžká, aby nedošlo k jejímu převrhnutí. Vodu je třeba potom častěji doplňovat.

I když není délka křečíkova života nijak závratná, snažte se mu jeho pobyt na světě co nejvíce zpříjemnit vaší péčí a pozorností, velmi rychle se ochočí a bude pro vás i vaše děti zábavným společníkem.

Jak chovat křečíka džungarského (první část)

Jak chovat křečíka džungarského (první část)

Autor obrázku: Dan Derrett

Křečík džungarský patří z rodu křečíků asi k těm nejčastěji chovaným zvířecím obyvatelům dětských pokojíků. Velkou výhodou je jeho nenáročnost a také velmi nízká pořizovací cena. Přitom je to zvířátko skutečně zajímavé a zábava s ním bude veliká. Na rozdíl od křečka zlatého není výhradně nočním tvorem, takže Vám celý den neprospí zahrabaný v hoblinách.

Jako podestýlku můžete použít buď již zmiňované klasické hobliny, nebo také jemný písek, který mu bude připomínat jeho původní prostředí –  sibiřské či mongolské stepi. Z tohoto důvodu má také osrstěná chodidla na tlapkách, tato zvláštnost je ochranou proti rozpálenému písku či mrazu. Ve volné přírodě neuléhá k zimnímu spánku, tudíž je zvyklý vyrovnat se s velkými teplotními rozdíly. A tak zvládne i venkovní chov v zimních měsících.

Díky tomu se dočkáte i dalšího milého překvapení, až mu ráno půjdete dávat krmení, budete si možná myslet, že Vám jde z teplého hnízdečka naproti malinký lední medvídek, nenechte se zmást, je to váš kamarád křečík džungarský, ovšem s bílou zimní srstí, která slouží jako dokonalé mimikry ve sněhu. Jen černý proužek na zádech mu zůstane.

Autor obrázku: Jannes Pockele

Tento milý společník patří mezi všežravce, tudíž by měla mít podíl na jeho stravě i složka živočišná. Můžete mu podat vařené vejce, trochu sušeného mléka, méně slaný sýr či dokonce červy a vařené maso. Samozřejmě základem stravy bude speciální krmná směs pro křečíky a drobné hlodavce, která obsahuje především směs zrn. Nepohrdne ani ovocem, např. jablkem a čerstvou zeleninou (mrkev). Pro broušení hlodáků je dobré dávat tvrdý chléb.

Křečík má rád své teplé místečko, kam se může zahrabat a v klidu spát, k tomu poslouží třeba miniaturní dřevěný domeček, který si můžeme sami vyrobit nebo ho zakoupíme v prodejnách s potřebami pro zvířata. Velmi hezky a netradičně ale také vypadají domečky z kokosových ořechů, které vytvoříme překrojením ořechu napůl a vyřezáním obloučku sloužícího jako vchod, tvarem potom připomínají maličká iglú.