Morčátko a jak na něj

Morče je jedno z nejčastějších domácích zvířátek. Jsou vhodné i k dětem, což je značná výhoda.

Původ

Morče je vyšlechtěno z divokého morčete. Dříve bylo chováno pro maso, dnes je to spíše domácí mazlíček. Do Evropy bylo morče poprvé dovezeno v 16. století.  Jako domácí zvířátko je chováno od počátku 18. století. Nejdříve to bylo zvíře pro bohatší občany, chudší si ho nemohli dovolit. Morčata začala být oblíbená po 2. světové válce a jsou až dodnes.

Vzhled a vlastnosti

Typické znaky morčete jsou široká zaoblená hlava, krátký krk a široký hřbet. Celkově postavu má zavalitější. Ocas mu chybí. Jsou různé barevné možnosti morčete, jak strakaté, tak jednobarevné. Morče je dobrý společník. Rádo si hraje, ale také rádo tráví čas ve své kleci čištěním nebo spaním. Používá spoustu komunikačních zvuků, v přírodě je zvyklé být v tlupách, ve kterých se potřebuje dorozumět, například kvíkání, cvakání zubů, pískání atd.

Chov morčat

Morče, jako každé jiné zvířátko, má nějaké podmínky pro chov. Potřeby morčete jsou klec o minimální velikosti 80x50cm, domeček nebo pelíšek, napáječka, seník, miska na jídlo, záchod (nemusí být), podestýlka (například hobliny), nějaké hračky, přepravka (pokud chcete zvíře převážet) a samozřejmě jídlo a vodu. Jídlo by mělo být různorodé, jak čerstvé, tak granule, voda by měla být každý den vyměňována z důvodu infekcí či nemocí, které by se do ní mohly dostat. Nevhodné jsou pro něj směsi obsahující sušené mléko, živočišné moučky, luštěniny, tyčinky lepené vejci nebo medem a samozřejmě ořechy.

Morčecí plemena

Je spousta plemen morčat, ať čistokrevných nebo nečistokrevných. Čistokrevní jsou samozřejmě dražší, ale jsou většinou od zkušeného ověřeného chovatele. Čistokrevné morče by nemělo přesáhnout danou hmotnost a je také registrováno, má určitý rodokmen. Mezi nejznámější plemena morčat patří plemeno aguti, které může mít různou barvu, jednobarevná morčata a také vícebarevná morčata.

Morče – v Evropě domácí mazlíček, v Americe zdroj obživy

Morče – v Evropě domácí mazlíček, v Americe zdroj obživy

Dokážete si představit, že byste svého mazlíčka snědli? Asi ne, viďte? V Americe zejména v Peru ho klidně sní. Nebo v Andách to je úplně normální. Když si pozvete návštěvu, uděláte svíčkovou, řízky, hranolky nebo smažák, ale Peruánci poctí svou návštěvu upečeným morčetem. Pro nás nepředstavitelné, pro ně něco velmi oblíbeného. Peruánští obyvatelé také morčata obětovali jako obětní dary bohům, aby žili spokojeně a nemuseli se potýkat se špatným hospodářstvím nebo bídou. Chytit morče divoké není až tak veliký problém, protože se vyskytují ve skupině a nechodí opuštěně. V Peru, v Brazílii nebo Bolívii normálně seženete mrtvé morče v supermarketu v masně jako u nás kuře.

Morče tam a morče tady

Naše morče domácí je pro lidi domácí mazlíček hlavně pro děti. Na celém území Evropy je oblíbené. Morče domácí pochází z divokého morčete z Ameriky, kde byli chováni kvůli zdroji potravy v Americe zejména v Peru a Chile. Také jsou považovány stejně, jako Indové považují za božstvo dobytek. Je to prosté. Jelikož tam je to morče divoké, tak je i vzhledově trochu odlišné a je větší a domorodí lidé ho považují za něco výjimečného kvůli potravě a kožešině.

Proč jedí morčata?

Tyto divoká morčata váží něco kolem kila, takže domorodcům k jídlu to stačí. Na rozdíl od našich kulatých a podsaditých morčat, jsou tato morčata protáhlá a štíhlá, což domorodcům také nevadí. Jelikož jsou nábožensky a spirituálně vyspělí, věří, že když obětují morče, jako zdroj obživy, bude se jim lépe žít nebo se jim budou dobře vyvíjet polnosti. Morče nevidí jako domácího mazlíčka, o to hůř to chápou ti lidé, kteří mají morče doma.

Zvrácená představa o jídle

V Evropě nejsme zvyklí jíst morčata ani psi a kočky a to proto, že je chováme pro zábavu a společnost. Představa toho, že konzumujeme našeho nejlepšího zvířecího kamaráda, je pro nás zvrácená. Nebo nám nepřijde normální pojídat lidi. Kanibalismus je zde i v jiných vyspělých státech něco neodpustitelného a nenormálního. Je to vlastně neomluvitelná vražda ale na druhou stranu, když je pár lidských jedinců na samotě a nemají opravdu nic k jídlu, tak hlad jim tolik zatemní přemýšlení, že jsou ochotni se domluvit a nejslabšího jedince použít jako zdroj obživy před šíleným hladomorem.

Stejně také u nás nefunguje ta představa, chovat dobytek pro zábavu. Nikdo si jen tak nepořídí krávu, aby s ní mohl chodit na procházku. Indové tomu ale věří, kráva je pro ně božstvem. Jejich víra jim zakazuje jíst dobytek. Stejně jako u židů, kvůli své víře nekonzumují vepřové maso, což normální lidé konzumují.

Jak mít morče jako spolubydlícího

Jak mít morče jako spolubydlícího

By: Toshihiro Gamo

Každý to asi známe, když přijdou děti a začnou žadonit, že by chtěly nějaké domácí zvířátko. Často dostaneme i my sami chuť sdílet s někým náš jinak naprosto prázdný byt. Jak se ovšem vypořádat s přirozenou vůní zvířat, jak vědět, co vlastně všechno potřebují jíst a jak se o ně starat? Pokud jste si právě přinesli domů své zvířátko, mějte na paměti pár věcí.

1. Prostředí

Morče potřebuje být převážně na jednom místě. Nechce vyzkoušet všechny místnosti u vás doma. Pelíšek se vystýlá se převážně hoblinami a já přidávám i seno.

2. Strava

Pokud se vydáte do zverimexu, velice rádi vám poradí, které žrádlo je pro vašeho mazlíčka nejideálnější. Nic ovšem nezkazíte mrkví, jablkem, zelím a třeba i piškotem. Morče potřebuje pravidelně dostávat tvrdý chléb – brousí si o něj zoubky.

3. Hygiena

Je normální, že morče pelichá a převážně v zimním období. Je tedy potřeba pravidelné vyčesávání. Někdy se stane, že váš mazlíček dostane blechy. Nemějte strach, je to třeba i z hoblin, to se prostě nikdy neuhlídá. V takovém případě vyhledejte nejbližší zverimex, kde je spousta různých sprejů. Další důležitou věcí je zastřihávání drápků. Prvně ale zkontrolujte, kde morčeti končí žíly, abyste poznali, jaký kousek drápku zastříhnout.

4. Společnost

Každé zvíře potřebuje, aby mu jeho majitel projevil lásku. Hlazení je nejlepší společný kontakt. O morčatech je všeobecně známo, že jsou to společenská zvířata. Jsou tedy rádi ve společnosti jiných morčat, popřípadě i králíků. Pokud je ovšem vaše morče samotné už delší dobu, není pak úplně ideální mu společnost pořizovat. Je už totiž na samotu zvyklé.

Pokud doma ještě morče nemáte, tak už neváhejte a pořiďte si ho. Přeji hodně štěstí do vaší společné domácnosti!