Nezapomínejte na to nejdůležitější! Na stravu!

Svému mazlíkovi často dopřáváme luxusní oblečky, dečky, pelíšky, elektronické obojky i dvířka pro psy, ale na to nejdůležitější často zapomínáme, a to na vyváženou stravu. Ta by přitom měla být na prvním místě. Vašeho pejska totiž ovlivňuje mnohem víc, než se možná domníváte. 

Strava má vliv prakticky na vše – na pejskovo zdraví, energii i vitalitu. Na jeho srst i zrak. Proto svého chlupáče neodbývejte. Naopak mu dopřávejte výživově bohatá krmiva s vysokým podílem masa, vitamínů, minerálů a stopových prvků. 

Informace o výživě

Je pro vás téma pes a jeho stravování jednou velkou neznámou? Tak se v něm začněte alespoň trochu orientovat. Informace o psí výživě najdete v chytrých knihách i na internetu. Zaměřte se na plemeno vašeho pejska, jeho věk i kondici. To vše výběr jeho krmiva ovlivňuje.

Maso s rýží či těstovinami

Nejste-li limitováni časem, může být psí krmivo vaším dílem. Nejvíce mu prospějete vařeným či dušeným masem z kvalitních chovů, ideálně v kombinaci s těstovinami či rýží.

Nezapomínejte na zeleninu

Pejsek ovšem ke zdravému vývoji potřebuje i vitamíny a vlákninu. Z tohoto důvodu byste mu do misky měli přimíchat i zeleninu či ovoce. Nejlepší je rozmixovaná a lehce podušená listová, košťálová či kořenová zelenina. Velmi prospěšné pro trávicí trakt je zelí.

Granule a masové konzervy

Rozhodně nebudete špatným majitelem, když krmivo pro svého chlupáče budete pořizovat v obchodní síti. V tom případě budou v hledáčku vašeho zájmu kvalitní granule a masové konzervy pro psy. Oba produkty by měly obsahovat vysoký podíl masa, žádná barviva, aditiva a jiné chemické přídavné látky.

Granule a konzervy pro psy té nejvyšší kvality jsou k sehnání na renomovaných e-shopech. Ostatní chovatelské potřeby levně nakoupíte například na prymus.cz.

Kupujeme fretku

Kupujeme fretku

Kde se dá koupit fretka?

Možností je několik. První z nich je prodejna zvířat. Bohužel, zvířata zde žijí často v žalostných podmínkách. Personál prodejny má na starost velké množství zvířat a proto nedokáže všem poskytnout potřebnou péči. Pokud se rozhodnete fretku v obchodě koupit, pravděpodobně nebudete informováni o jejím původu, nebo zdravotním stavu.

Autor obrázku: USFWS Mountain-Prairie

Další možností je chovatel. Koupě u chovatele má hned několik výhod. Můžete si prohlédnout rodiče, prostředí ve kterém zvíře vyrůstá. Pokud jste začátečník, měl by Vám být schopem poskytnout informace o chovu fretky. Informuje Vás o výživě, poví jak se čistí ouška, nebo jak často stříhají drápky.

Poslední možností je útulek. Zvířata zde jsou většinou odložená, nebo nalezená. Jsou ošetřena veterinářem, ale o jejich původu nezjistíte nic. Často je v takových případech nutné překonávat strach z lidí a podobné problémy.

Pokud chcete koupit mládě, nejlepším obdobím ke koupi je začátek léta. Mláďata se rodí většinou v květnu a alespoň 8-10 týdnů by měla zůstat u matky.

Jak si vybrat?

Barva a pohlaví není nijak podstatné. Důležité je, aby k vám zvíře přišlo bez ostychu a nechalo se vzít do ruky. Může se stát, že vás fretka při výběru štípne. Může to být proto, že se Jí Váš pach, nebo Vaše chování vůči fretkám nelíbí. Pokud nebylo kousnutí příliš silné, nemělo by to hovořit proti koupi dané fretky.

Autor obrázku: Michelle Tribe

Fretky mají 4 základní barvy. Albínovi chybí veškeré barevné pigmenty. Podsada může mít někdy zlatavý až oranžový nádech. Většinou mají červené oči. Šampaň má světle hnědé pesíky, podsada je zlatavá. Harlekýn se vyznačuje bílou náprsenkou a tlapkami. Pesíky jsou tmavohnědé až černé, podsada světlá. Tchořovité fretky mají výraznou masku v obličeji, tmavě hnědé až černé pesíky, bílou nebo zlatavou podsadu a tmavé tlapky.

Kromě těchto základních typů existují i typy vyšlechtěné. Panda má velmi světlou srst s menším počtem tmavých pesíků. Tmavooká bílá Na rozdíl od albína mají tyto fretky tmavé oči. Téměř známá tmavé pesíky i podsadu. Dlouhosrsté nebo angorské fretky mají velmi dlouhou srst.

Křeček

Křeček

Rozhodli jste se sobě nebo dětem pořídit malé zvířátko, které nebude tolik náročné na obstarání a zároveň bude skvělým společníkem a naučí děti zodpovědnosti? Chystáte se pořídit si křečka? Tady je pár tipů pro začátečníky.

Vyberte si křečka

Autor obrázku: Jannes Pockele

Na našem trhu je několik druhů křečka. Mezi ty nejběžnější patří Zlatý křeček, Křeček Syrský, Křeček Čínský a další. A i když jsou to tvorové nenároční, pokud je pořizujete dětem, je třeba zajistit, aby se naučily s nimi zacházet, aby nedošlo k jejich zranění.

Pokud si vybíráte křečka ze zverimexu dávejte pozor, aby byl zdravý. Přenos z obchodu domů je stresující zážitek a křeček často onemocní. Vyberte si aktivního křečka, ne takového, který je mokrý ze spodu nebo má uslzené oči. Pokud se vám zdá, že ne všichni křečci v teráriu jsou zdravý, raději nekupujte křečka z toho vrhu. Jejich nemoci jsou mezi nimi vysoce přenosné.

Příbytek

Existuje spousta možností jakou klec či box vašemu křečku pořídit. Můžete se inspirovat na internetu nebo přímo v obchodě s potřebami pro chovatele. Není vhodné používat akvária pro rybičky. Snažte se zajistit, aby váš křeček měl dostatek místa a vše co potřebuje – nádobku na vodu, misky, hračky, zákoutí, kam se může schovat.

Vyberte si také klec podle toho, zda se dá dobře čistit a zda je dobře přenosná.  Klec by neměla být umístěna v průvanu a křeček by se neměl často koupat. Nachlazení u nich způsobuje problémy. Klec by neměla být ani na topení. Zajistěte, aby měl příbytek stálou teplotu. Jako podestýlku lze použít seno, slámu, piliny, kousky látek. Je dobré, aby je mohl křeček přehrabávat a dělat si hromádky, kde se bude moci schovat.

Autor obrázku: cdrussorusso

Krmení

Křečci jsou všežraví hlodavci, ale v jejich potravě převažuje rostlinná strava. Můžete jim zakoupit mix přímo ve specializovaném obchodě. Většinou je to mix obilí, semínek, kukuřice, oříšků, bylinek a podobně. Aby měli dostatek vitamínů, můžete jim také dávat čerstvou zeleninu a ovoce. Pro to, aby si brousili zoubky je potřeba je krmit i pevnou stravou jako suchý chleba nebo rohlík. Zajistěte, aby měli vždy přístup k čisté vodě. Tu můžete umístit do závěsného držáku na vodu, který zůstane déle čistý, nebo jim můžete dát vodu do misky, ale počítejte s tím, že ji budete muset často měnit.

Nemoci

Křečci jsou náchylní k různým nemocem. Od průjmu, nachlazení, po vypadávání srsti, nádorům a různým poraněním. Dbejte na pestrost jejich stavy, na stálost teploty jejich prostředí, po každém kontaktu s jinými zvířaty si umyjte ruce, pokud zjistíte jakýkoli problém, raději se poraďte se svým veterinářem.