Elektronický obojek

Pokud se nám nedaří vychovat pejska podle svých představ, i když už jsme vyzkoušeli výcvik hrou, nebo pochvalou, pochoutkou či jinak, je čas popřemýšlet o pořízení výcvikového elektronického obojku. I některým zkušeným chovatelům se může stát, že pejsek poslechne jen někdy, nebo prostě jen když se mu takříkajíc chce. V takovém případě není vůbec dobré pejska trestat. To bychom mohli hlavně u paličatějších psů všechno jenom pokazit. V takovém případě je výcvikový obojek to pravé, co nám určitě pomůže přimět pejska, aby poslouchal. Při správném používání o mnoho snadněji psa dokážeme úspěšně vycvičit podle svých představ.

Výcvikový obojek

Je výborný pomocník při výchově pejska. Záleží na tom, jaký obojek si pořídíme. Podle potřeby je možno psa vycvičit bez vodítka na vzdálenost 300 až 1100 metrů. Ovládání elektronického obojku je velmi snadné. Pejskovi nasadíme obojek a v ruce si ponecháme ovladač, který stiskneme v případě, že pes neposlechne povel. Ovladač vyšle signál do obojku na krku psa. Důležitý povel, který by se měl každý pes naučit, je povel ke mně. Je to asi nejdůležitější povel, který je zapotřebí naučit každého psa. Tím zamezíme tomu, aby nekontrolovatelně běhal, kde chce, na vycházce třeba za zajícem, jiným psem a podobně. Také je tento povel potřeba naučit i pro jeho bezpečnost. Třeba aby nevběhl pod auto. Elektronický obojek je něco jako prodloužená ruka, nebo neviditelné vodítko. Pejsek velmi brzy pochopí, co se po něm chce. Pro pískaře je to potřebná pomůcka l tomu, jak rychleji naučit pejska poslušnosti.

Pomocí obojku jde naučit spoustu povelů

I staršího psa, jde s pomocí elektronického obojku. I když se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš, v tomhle případě to určitě neplatí. Je možné pejska i odnaučit jistým zlozvykům, jako je například časté bezdůvodné štěkání, hrabání děr na zahradě, skákání na lidi, ležení v posteli. Nebude trvat dlouho a pes se již naučené zlozvyky brzy odnaučí a již se k nim nebude vracet. Dá se pomocí obojku vychovat i těžko ovladatelné psy. Výcvikové obojky používají i zkušení kynologové. Zamezí se nevhodnému chování pejska.

Použití obojku

Použití elektronického obojku k výchově lze u všech plemen psů. Jde o to, aby pes poslechl na povely, které mu dáváme. S výcvikem pomocí obojku je možné již u půlročního štěněte. Je možné pejska již v raném věku naučit povely sedni, lehni, nesmíš nebo zůstaň. Používání obojku je velmi snadné a jednoduché.  Používají je pískaři začátečníci i zkušení kynologové.

Elektronické obojky

Jednoduchým způsobem lze nastavit sílu impulsů. Pes velmi rychle pochopí, že musí páníčka poslechnout, jinak že dostane elektronický impuls. Většina psů po impulsu hledá bezpečí u páníčka, takže se k němu rychle vrátí. Elektronický obojek lze použít i pro více psů najednou. Je možné ho použít i pro kočky. Obojek je lehký, takže kočka i malý pes ho může mít. Podněty pro poslušnost jsou dva. Jeden je zvukový a druhý vydává slabé impulsy. Zvukové signály nahrazují píšťalku. Impulsy mohou být i vibrační.

Použití obojku je snadné

Když zavoláme na psa a on nereaguje, spustíme zvukový signál. Jestliže ani tak nepřiběhne, použijeme vibraci nebo impuls. V takovém případě již určitě přiběhne. Tento postup je nutné vždy dodržet, aby si pejsek zvykl na to, jak to jde za sebou. Nakonec pak budou stačit zvukové signály. Pejska pomocí obojku snadno naučíme přivolání, chůzi u nohy, nesmíš, odnaučení štěkání, vzdalování se od pána a i jiné zlozvyky. Elektronický obojek je opravdu velký pomocník pro každého pískaře, který chce svého psa vychovávat podle svých představ. Dá se využít i pro lovecké potřeby i pro sportovní.

Elektronický obojek a jaké jsou jeho funkce

Elektronický obojek a jaké jsou jeho funkce

By: digital_image_fan

Každý paniček svého mazlíčka bere jinak, pro někoho je to pouze hlídač, který chrání jeho pozemek, pro jiného je to nejlepší přítel a jiný své zvířátko bere jako vlastní dítě. Ať už jej bere jakkoliv, vždy mu pořizuje, co potřebuje.

Co je to elektronický obojek?

Jedná se o speciální obojek, který může mít více praktických využití a podle toho se dále dělí.

1. Výcvikový

Které, jak už název napovídá, slouží k tomu, abyste mohli svého psa vycvičit. Skládá se ze dvou částí. Tou první je samozřejmě obojek, který funguje jako přijímač elektrických impulzů a ta druhá část je ovladač neboli vysílač těchto impulzů, kde si můžete navolit, jak intenzivní impulsy budete vysílat. Je mnoho modelů, které se liší funkcemi, ale mezi ty základní patří: vibrace, světlo a zvuk.

Jak tyto funkce fungují?

Vibrace – se používá zejména, když chcete svého mazlíčka přerušit u nějaké činnosti, kterou by neměl vykonávat. Anebo lze využít místo zvukového vjemu pro neslyšící psy.

Zvuk – je funkce, která pomocí zvuku upoutá psa. Záleží, jak si svého mazlíčka vycvičíte – můžete ho pomocí tohoto zvuku přivolat či mu dát pouze výstrahu, že dělá něco, co se vám nelíbí.

Světlo – což má největší využití právě v noci, kdy pomocí tohoto světla můžete svého psa nejen jednoduše najít, ale také upozornit na to, že se tam pohybuje, což je výhodou třeba při večerních procházkách a podobně.

2. Neviditelný plot

Pokud nemáte plot a obáváte se, že by vám mohl váš mazlíček utíkat anebo chcete před svým psem ochránit třeba bazén, ale nechcete kvůli bazénu stavět plot, tak se vám nabízí velmi užitečná věc, což jsou právě takové neviditelné ploty. Jedná se o drát, který je veden místy, kde nechcete, aby vám váš pes chodil. K tomuto drátu je samozřejmě obojek, který reaguje na to, že tam drát je. Jde o dvě pásma, pokud se pejsek přiblíží blízko k vyhrazenému místu, tak dostane zvukovou výstrahu, pokud jej taková výstraha neodradí a pustí se přesto dál, tak dostane lehký impuls a pes si zapamatuje, kde může a kde naopak nesmí chodit.

3. Proti štěkání

Jde o obojek, který vašeho psa „odnaučí“ štěkat. Tento obojek vnímá otřesy hrdla vašeho psa, a když začne štěkat, tak dostane nějaký varovací signál, buďto zvukový anebo impuls.

Jde o užitečný a velice praktický vynález, který slouží k dobré výchově psa a určitě vašemu mazlíčku nemůže ublížit.

Elektrický obojek jako pomocník při výcviku psa?

Při výchově psa se majitelé uchylují k různým metodám výcviku. Někteří drží nad psem pevnou ruku formou odměn a trestů, rozmluvou, návštěvami odborných cvičišť pro psi, jiní se rozhodnou právě pro elektrický obojek.

Co je to elektrický obojek?

Jedná se o mechanismus, který slouží k výcviku psa. Výboje elektrického proudu, které jsou v obojku zavedeny, usměrňují reakce psa. Vnímání psa je závislé na zvukovém signálu a následně na elektrickém výboji z obojku. Většina druhů obojků obsahuje minimálně tři intenzity pro upoutání pozornosti psa.

Obojek ano či ne?

Právě kvůli způsobu používání obojku, se mezi chovateli psů najdou na jedné straně odpůrci této metody výcviku, a na té druhé straně najdeme příznivce této metody.

Pokud si majitel domů přivede psa, k jehož výcviku a výchově postačí správný přístup ,,páníčka“, návštěvy cvičišť, může se člověk metodě elektrického obojku vyhnout. Ne však všichni si dokáží poradit s výcvikem psa.

Proto je dobré zvážit, zda jsem vhodným adeptem na výchovu psa, protože i pes má svou povahu, genetické dispozice, nálady. Pokud i přes veškerou naši snahu a péči, vykazuje pes některé známky ,,nevhodného chování“ /psí puberta, útoky na lesní zvěř, neuposlechnutí povelu atd./, přiklání se několik majitelů právě k užití elektrického obojku.

Tipy na použití obojku

  • Majitel by si měl prostudovat jak s obojkem při nasazování psovi manipulovat a jak si počínat. Pes by se neměl bát nasazován tohoto obojku a mít s ním spojeny pouze nepříjemné zkušenosti.
  • Před nasazením obojku psovi, by si měl sám majitel vyzkoušet funkci elektrického obojku. Intenzita však nebude tak vysoká jako u psa, který vnímá výboje obojku intenzivněji, než-li člověk.
  • Obojek bychom neměli používat, pokud psa nemáme v dohledu a nevíme, v jaké se zrovna nachází situaci.

Investice do obojku

Elektrické obojky se pohybují v cenové relaci 2000-7000 Kč. Samozřejmě záleží na několika vlastnostech obojku. Tím je myšlena vzdálenost, na kterou obojek funguje, počet impulzů, provedení obojku.

A k jaké variantě výcviku se přikloníte Vy?