Pokud si pořizujete psa, je důležité si položit otázku, čím ho budete krmit. Možností je spousta, stačí si vybrat to, co podle vás bude nejlepší jak pro vašeho pejska, tak pro vás.
Suché granule
Granule pro psy jsou asi nejlepší volbou potravy pro vašeho mazlíčka. Jsou v nich všechny látky, které pejsek potřebuje. V dnešní době je spektrum granulí velice široké. Existuje mnoho značek, a ještě více nejrůznějších příchutí. Každé granule jsou, podle látek, které obsahují, určeny pro jiný druh pejsků. Některé jsou určeny štěňátkům, některé naopak psům dospělým. Jiné jsou zase rozděleny podle velikosti psů, či podle toho, jestli pejsek trpí obezitou, nebo ne. Na každých granulích by také mělo být napsáno doporučené dávkování pro psy o určité váze.
Nevýhodou granulí je ale to, že ne všem pejskům chutnají, zvlášť když cítí něco lepšího z vašeho talíře. Také se někdy může stát, že se pejsek časem přejí svých granulí a přestane je jíst. Proto je dobré granule jednou za čas vyměnit za jiné, či je střídat například se psími konzervami.
Psí konzervy, paštiky, kapsičky
Psí konzervy, paštiky nebo kapsičky nejsou na rozdíl od granulí suché. Proto mnohým pejskům chutnají více. Obsahují hodně masa, ale také vitamíny a minerály, které psi potřebují. Stejně jako granule jsou k dostání v mnoha různých příchutích. Také se každá konzerva, či paštika hodí pro jiný druh pejsků. Na každé konzervě by také mělo být napsáno doporučené dávkování. Konzervy by se, stejně jako granule, měly občas střídat.
Vařené jídlo
Pokud nechcete utrácet za drahé granule, či konzervy, můžete svému pejskovi dávat jídlo, které sami uvaříte. Každé takové jídlo by se mělo skládat nejen z masa, ale i ze zeleniny a nějaké přílohy. Maso by mělo ale vždy převažovat nad přílohou. Dejte ale pozor na pokrmy, které pejsci nemůžou, nebo jsou pro ně dokonce jedovaté (avokádo, cibule, česnek, čokoláda, hroznové víno, oříšky, rajčata, syrová játra, houby, syrové bílky). Také je důležité jídlo pro pejska příliš nesolit, ani nekořenit. I vařené jídlo by se mělo často střídat.
Dbejte na to, aby jakékoliv jídlo, které pejskovi podáváte, nikdy nebylo ani moc studené, ani moc horké. U malých pejsků volte raději menší granule, či menší kousky masa, aby nedošlo k udušení pejska. Psi totiž často zapomínají kousat, zvlášť když je jejich jídlo opravdu dobré.
K ozvláštnění jídelníčku vašeho mazlíčka můžete použít různé psí pamlsky. Zde ale dávejte pozor na to, abyste pejska moc nepřecpávali. Také je dobré pamlsky využívat jako odměnu.
Abychom to shrnuli, je důležité, aby pejsek měl vždy vyhovující typ jídla vzhledem k jeho věku a velikosti. Mělo by se často střídat a pejsek by se neměl přecpávat. Proto je nejlepší kombinace granulí, psích konzerv a občas i nějakého toho vařeného masa.
Víte dostatek o svém psím příteli? Ověřte si své znalosti v 7 základních bodech.
Máte dostatek znalostí pro výchovu vašeho čtyřnohého psího přítele? Ověřte si své znalosti v 7 základních bodech. Znáte odpovědi na tyto otázky?
Víte, v jakém věku je nejlépe štěně od chovatele odebírat?
Víte, jaká očkování atd. by štěně při odběru mělo mít?
Víte, jak a kdy správně očkovat svého psa?
Víte, kdy správně odčervit svého psa?
Víte, jak nejvhodněji vybrat krmivo pro svého psa?
Víte, kdy je správný čas krmivo vašemu psovi vyměnit?
Víte, jak svého psa můžete chránit před nežádoucími parazity, jako jsou klíšťata a blechy?
Znali jste odpovědi na všechny uvedené otázky? Výborně, pak jste skvěle připraveni být dobrým a zodpovědným pánem, svému čtyřnohému příteli. Že si nejste v určitých bodech jisti? Nevadí, na všechny otázky si v krátkosti odpovíme.
Víte, v jakém věku je nejlépe štěně od chovatele odebírat?
Štěňátko si od svého chovatele, většinou odebíráme mezi 8 – 10 týdnem jeho života. Určitě by nemělo být mladší než 7týdnů. Nespěchejte tedy a na své štěňátko si počkejte. V podstatě žádný správný chovatel by vám neměl chtít štěně v mladším věku předat. Je důležité, aby štěně alespoň do osmého týdne bylo u své matky.
Víte, jaká očkování atd. by štěně při odběru mělo mít?
Je nutné, aby vaše štěně při odběru bylo řádně odčerveno a očkováno. Dále už to bude na vás. Zde je krátký souhrn, kdy štěně řádně odčervit a očkovat.
První odčervení u štěňat bychom měli dělat ve věku 14 dní.
Další odčervení potom ve 14-ti denních intervalech (dvou nebo tři týdenních intervalech) a to až do věku tří měsíců našeho štěněte. Opakované a pravidelné odčervení je velmi důležité.
Od stáří tří měsíců, pak štěně odčervíme každé tři měsíce (to znamená ve věku 3, 6, 9 a 12 měsíců).
Očkování štěněte:
6 – 7 týden života štěněte /provádí se první očkování.
9 – 10 týden života štěněte / druhé přeočkování (psinka, parvoviroza, inf. laryngotracheitida + inf. hepatitida, parainfluenza, leptospiroza, coronaviroza).
3 – 6 měsíc života štěněte/provádíme první očkování proti vzteklině.
Víte, jak nejvhodněji vybrat krmivo pro svého psa?
U výběru psího krmiva, bychom se měli především soustředit na složení krmiva. Štěňátko potřebuje dostatek bílkovin, minerálů a vitamínů. Tedy kvalitní krmivo by mělo na prvním místě obsahovat velký podíl masa/bílkoviny, žádné náhražky, ale jasně definovaný procentuální podíl masa v krmení. U opravdu kvalitního krmiva, možná budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, v budoucnu se vám to mnohonásobně vrátí. Důležité jsou také minerály, vláknina a vitamíny, které v lidské potravě obsahuje zelenina a ovoce. U pejsků je tomu podobně jako u nás. Prostě je potřeba pestrá a vyvážená strava a u štěňat, je to opravdu obzvláště důležité.
Víte, kdy je správný čas krmivo vašemu psovi vyměnit?
V každém věku je nutno potravu rozlišovat. Máme tři základní věkové skupiny.
Pes Junior / štěně, tedy pes v růstu a vývoji.
Malé rasy (do 10kg) dospívají do dospělosti zhruba mezi 10 až 12 měsícem života.
Střední rasy (11-25 kg) dospívají mezi 12 až 14 měsícem života.
Velké rasy (26-44 kg) dospívají mezi 14 až 16 měsícem života.
Obrovské plemena (přes 45 kg) dospívají zhruba až ve 24 měsíci svého života. Než nám pejsek dospěje, krmíme tedy „Junior“. Pak je potřeba potravu změnit.
Pes dospělý/ tedy pes v nejaktivnějším věku.
Malé rasy (do 10kg) dospělost, zralost od 1 – 7/8 roku života.
Střední rasy (11-25 kg) dospělost, zralost od 1 – 7 roku života.
Velké rasy (26-44 kg) dospělost, zralost od 1,5 – 6 roku života.
Obrovské plemena (přes 45 kg) dospělost, zralost od 2 – 5/6 roku života. Po dobu aktivního psího života krmíme granulemi s rozdílným složením. Jak je uvedeno výše, když nám končí štěněčí věk, je potřeba granule změnit. Máme dospělého psa, popřípadě pes v zátěži.
Pes Senior / tedy pes již spíše klidnější.
Malé rasy (do 10kg) nastupující stáří od 7/8 roku života.
Střední rasy (11-25 kg) nastupující stáří od 7 roku života.
Velké rasy (26-44 kg) nastupující stáří od 6 roku života.
Obrovské plemena (přes 45 kg) nastupující stáří od 5/6 roku života. Zde nastává klidnější fáze psího života, proto je opět nutné potravu změnit. Krmivo pro seniory je odlehčené a snaží se nám regulovat, udržovat váhu/hmotnost našeho psa. Náš pejsek, už nevyvíjí tolik aktivity, spíše polehává, odpočívá a nespotřebovává tolik energie.
Víte, jak svého psa můžete chránit před nežádoucími parazity, jako jsou klíšťata a blechy?
Existují antiparazitární přípravky. V dnešní době máme opravdu z čeho vybírat. Nejznámější a zcela účinné jsou:
Antiparazitika v pipetách je nutné aplikovat každý čtvrtý týden, tedy minimálně jednou za měsíc, aby byly dostatečně účinné. Myslete na to, že účinnost se také snižuje koupáním. Dále je nutné vybírat přípravek s ohledem na váhu a velikost vašeho psa. Nejlépe zakoupit u svého veterinárního lékaře, který vám přesně poradí a pomůže se správnou aplikací.
Antiparazitární obojek. Výhodou obojku je trošku levnější cena a vydrží celou sezónu. Nevýhodou je, že pes musí mít obojek neustále, tím je myšleno i doma. Dále potom také možný zápach a někdy je možné také podráždění kůže. V obou dvou případech se jedná se o účinnou prevenci proti klíšťatům i blechám. Ať už se rozhodneme pro pipety, nebo obojek, vždy dbáme na doporučenou délku životnosti. Určitě prevenci nepodceňujeme. Předcházíme tak možným komplikacím.
A jsme na konci. Sedm nejzákladnějších bodů, které bychom jako majitelé psů měli vědět. Teď už nezbývá nic jiného, než jen popřát „šťastné a veselé soužití s vaším čtyřnohým přítelem“. Všichni víme kolik radosti nám do našeho života, tyto čtyřnohá stvoření dokážou přinést.
Krmivo Brit je prémiové krmivo pro psy a kočky. Splňuje jakostní formy dle ISO 9001 a HACCP. Vyváží svoje krmivo do 52 zemí světa. Dvacetiletá praxe přidává Britu na kvalitě. Jejich logo „vím, co je pro mě nejlepší“, které jakoby říká pes, je pravdivé.
Krmivo Brit má vlastní know-how recept. Je to česká firma s dvacetiletou praxí v oblasti výživy psů a koček. Jeho výrobci jsou profesionálové. Použité jsou pouze vyzkoušené zdraví neohrožující ingredience. Důležité je, že své výrobky netestují na zvířatech. Zároveň do krmiva nepřidávají proteinové náhražky, sóju nebo geneticky modifikované organismy. V superprémiových receptech používají pouze čerstvé suroviny.
Cena krmiv značky Brit
Vzhledem k vysoké kvalitě krmiva je i poměrně vyšší cena. Od zhruba 30 Kč za nějakou sladkost do 5000 Kč za velké balení superprémiového krmiva. Cena je však přiměřena ingrediencím. Opět záleží na Vašich finančních dispozicích. Cenově výhodnější je samozřejmě koupě velkého 12ti kilogramového krmení, které vydrží zhruba na půl roku, než každý týden koupit menší balení, které vystačí Vašemu domácímu mazlíčku na kratší dobu. Je ale otázka, jestli Vaše peněženka těch 5000 Kč najednou nebude postrádat.
Výrobky Britu
Široký rozsah výrobků od Britu je důkazem starostlivosti o zvířata. Brit produkuje od menších výrobků, jako například masné konzervy, salámy, kapsičky atd., až po superprémiové hypoalergenní krmiva o váze 12 kg. Prakticky všechnu potravu, co pro Vašeho mazlíčka potřebujete, najdete v nabídce Britu.
Koupě krmiv
Většina výrobků značky Brit je dostupná ve zverimexech. Některé krmiva, např. z důvodu velké váhy, lze objednat pouze přes internet. V tom případě doporučuji jít na stránku heureka.cz, která Vám najde dané krmivo v nejnižší ceně. Internetové obchody občas při platbě větší, než daná hodnota Kč, posílají produkty bez nutnosti zaplacení poštovného, což se rozhodně vyplatí.
Znáte to, když jdete na preventivní prohlídku k lékaři, hned vám doporučí nějaké vitamíny. A stejně je to i s vašimi mazlíčky. I když jsou to jen zvířata, také občas potřebují jisté vitamíny nebo doplňky stravy, aby byly zdravé a čilé, ať mohou být s vámi, co nejdéle.
Říká se, že kočky, které žijí venku, mají výhodu v tom, že mohou požvýkat trávu, která pomáhá v trávicím traktu, avšak co mají dělat kočky, které ven nejdou? U takových koček nezbývá nic jiného, než koupit jim potravinové doplňky, které budou obsahovat složky, které jim usnadní trávení, zejména v době, kdy kočky polykají své chloupky, což je pro jejich trávicí trakt trochu obtížnější. Ve většině případů jsou to plněné polštářky či různé pasty, které jsou lepší právě proto, že jsou tekutější.
Vitamíny, na které bychom neměli zapomínat
Aby byl náš mazlíček opravdu zdravý, tak musí mít silnou imunitu, což můžete posílit pomocí vitamínu C. Všichni také chtějí, aby jejich kočička byla nejen zdravá, ale také krásná, zejména pokud jde o její dominantu, kterou je srst. Někteří doporučují na krásnou lesklou srst použít sirové vajíčko, avšak pokud nechcete dávat vajíčka své kočce, měli byste koupit vitamín B anebo selen. Kočky, které se nedostanou ven z bytu či domu mohou mít méně vitamínu D, protože ten získávají díky sluníčku, které v uzavřeném bytě chybí. Samozřejmě, že nemusíte jen vitamíny kupovat, ale můžete je svým mazlíčkům podávat pomocí vhodné stravy.
I naše mazlíčky bolí kosti
Kočky, které jsou v období porodu, mohou mít oslabené jejich kosti, avšak nemusí to být jen u těhotných koček. Kosti se opotřebují každá kočce, která celé dny tráví velice aktivně, co znamená, že stále něco objevuje, tedy pořád někdo lozí, běhá a podobně. Aby nedocházelo k nějakým pozdějším problémům, měli bychom kočkám podávat buďto potraviny anebo nějaké potravinové doplňky s vyšším obsahem vápníku či materiálů, které podporují tvorbu chrupavek.
Který vitamín je nejlepší?
Nejlépe uděláte, když budete svou kočku krmit kvalitní potravou, která obsahuje vše, co kočka potřebuje, ať už jde o jisté vitamíny anebo jen o vápník a jiné podpůrné látky. Můžete jí koupit kvalitní granule anebo jí sami dělat stravu, kterou budete střídat tak, ať váš mazlíček dostane z každého něco, takže někdy byste jí měli udělat játru, po druhé rybu a podobně.
Kočka je živočich stejně jako my, a proto také vyžaduje kvalitní stravu, aby byla krásná a zdravá a my bychom si s ní mohli užívat společně.
Dnes si nebudeme povídat, jako obvykle, o chovu různých zvířat. Naopak. Dnes si povíme pár základních informací o legendární společnosti Purina, která po řadu desítek let dodává tu nejlepší – dalo by se říct, že nejkvalitnější, krmnou směs pro naše milované psy a kočky.
Základní informace
Slovo ‚Purina‘ je označení pro britskou společnost, která již od roku 1829 vyrábí speciální krmivo pro zvířata – převážně pro psy nebo kočky. Společnost byla založena Joellem Spillerem.
Historie společnosti Purina
Purina se na trhu pohybuje už pěknou řádku let. Samotná společnost byla založena v roce 1829 Joellem Spillerem v Bridgewateru v Somersetu. V úplných začátcích fungovala hlavně jako zprostředkovatel dodávek kukuřice.
Po roce 1840 začal Spiller společně se svým partnerem Samuelem Brownem ve Velké Británii používat teprve druhý mlýn, který je poháněný párou. V roce 1851 koupil v Cardiffu pekárnu na suchary určenou hlavně pro námořníky. K tomu začali vyrábět i úplně první suchary pro psy. V té době však pod jménem ‚Spillers‘. Firma se oficiálně stala veřejnou obchodní společností až v roce 1887.
Po třech letech – tedy v roce 1890 spojil Spiller svoji firmu s firmou William Baker and sons. Tímto vzniká společnost pod jménem Spillers and Bakers limited. 20. století se pro společnost stalo průlomovým. Hned v roce 1907 jsou na trh uvedeny barevné psí suchary SHAPES, které si udržují svou silnou pozici dodnes.
Na začátku 1. světové války už firma vyrábí více než 18 různých druhů psích sucharů. Výroba těchto sucharů probíhala v továrnách v Cardiffu, Bristolu, Londýně, Newcastlu a Birkenheadu. Od konce 19. století se společnost Spiller rozrostla natolik hned potom, jak koupila sedm dceřiných společností. V roce 1927 byla přejmenována na Spiller Limited, dceřiné společnosti následně procházejí likvidací a aktiva se soustřeďují převážně v mateřské firmě. Na trh je následně uvedeno speciálně vyrobené krmivo pro chrty WINALOT.
Pokud máte doma psa, tak mu jistě kupujete i granule a to takové granule, které mu chutnají a které s chutí sní. Na každých granulích je podle váhy psa rozepsaná denní dávka, kterou byste neměli překročit. Této rady se držte.
Klidně si pořiďte i odměrku na granule, abyste podle ní mohli potravu svému čtyřnohému příteli odměřovat.
Granule pak můžete vybírat podle ceny a podle toho, co váš pes potřebuje. Klidně si nechte poradit i od veterináře, i když ten vám ve většině případů doporučí právě ty granule, ze kterých má provize a to jsou takové, které má ve své nabídce. Proto mějte dotaz na granule konkrétně ze zverimexu, nebo na takové, jež se dají sehnat v supermarketech.
Pokud máte štěňátko, určitě mu kupujte granule Junior, starším psům pak granule s označením Senior. Máte-li možnost dostat někde vzorek granulí zdarma, pak si o něj určitě řekněte a vyzkoušejte, zda vašemu psovi chutnají, protože se může stát, že koupíte drahé granule a váš mazlíček nad nimi bude ohrnovat nos a nebudou mu chutnat. Se psi je to stejné jako s dětmi.
Značky granulí
Mezi kvalitnější granule patří značky Purizon, Fit- Crock, Artemis, Marp, jejichž název je nám většinou cizí, protože za takový pytel zaplatíte od 2 000 do 3 000 Kč. Do střední cenové kategorie patří potom Royal Canin, Brit Care, Pro Plan, Eukanuba, za které dáte přibližně 1 000 Kč za pytel a pak jsou tu granule cenově dostupnější a to je například velmi známé Pedigree Pal, Chappi, Bono, Friskies, Frolic, za které dáte řádově stovky korun.
Nejlepší je asi zlatá střední cesta, ale ani levnějšími granulemi vašemu psovi rozhodně neublížíte. V některých reklamách se uvádí, že právě určitými druhy granulí prodloužíte vašemu psovi život, ale to je mylná informace. Důležitý je jednak pohyb, aktivita psa, samozřejmě i strava, ale tam jde spíše o množství a pak také to v jakých podmínkách je pes chován, zda žije venku, nebo doma.
Hledáte tu správnou firmu, od které byste mohli odebírat kvalitní jídlo pro své mazlíčky? Možná, že vás produkty firmy Hills zaujmou a budou pro vaše zvířátka ty správné.
Pro jaké zvířata vyrábí firma Hills krmivo?
Hills krmivo nejsou pouze granule pro psy. Tato firma nabízí velké množství nejen granulí, ale také různé konzervy, kapsičky a podobně. A co se týče mazlíčků, tak tato firma nepřipravuje krmivo pouze pro psy, ale také pro kočky.
Jaké produkty vám může tato firma nabídnout?
Tak jako všichni výrobci krmiv, má i Hills krmivo několik variant a druhů svých produktů. Jejich prioritou je spokojenost zákazníka, což je váš mazlíček, a proto se orientují tak, aby dokázali vašemu mazlíčku v případě nemoci pomoct či mu nabídli to nejlepší, co příroda nabízí.
Prescription Diet – jde o produkty, které jsou klinicky ošetřeny a jejich využití spočívá v tom, když váš mazlíček trpí nějakým onemocněním, jako jsou například – obezita, onemocnění jater, problémy s močovým měchýřem, dermatologické problémy a podobně. V mnoha případech jsou doporučovány veterináři.
Nature´s Best – tyto produkty jsou vyrobeny, jak už název napovídá, z čistě přírodních surovin. Kromě vitamínů, obsahují i minerály a mnoho dalších látek, které zajišťují, aby váš mazlíček dostal to správné množství živin.
Proč vybrat právě firmu Hills?
Protože firma Hills krmivo je firma, která má již létou tradici a zákazníci jsou s ní spokojeni, aby taky ne, když nabízí opravdu kvalitní produkty, které nejen vašeho mazlíčka uspokojí, ale také mu mnohdy pomohou od nepříjemných onemocnění a podobně.
Kde mohu krmivo Hills zakoupit?
Krmivo Hills byste měli sehnat snad v každém zverimexu. Avšak není problém najít si tyto produktu i na internetu, kde si je můžete online objednat.
Jaké výhody firma Hills nabízí?
Jedna z výhod spočívá v tom, že pokud si zajdete na oficiální webové stránky Hills krmivo, tak si zde můžete nechat vyhledat to správné krmivo pro vašeho mazlíčka. Vyplníte základní údaje, jako je váha, věk a podobně a systém vám vyjedete tu, co se k němu nejvíce hodí. Kromě toho nabízejí výhody i při koupi, třeba to, že vám za nákup dají kapsičku zdarma a podobně.
Krmivo Hills můžete vyzkoušet i vy a sami poznáte, jestli je váš mazlíčkem s jídlem spokojenější.
Už na obrázcích od Josefa Lady, můžeme vidět kočku, která s chutí mlsá mléko nebo smetánku z misky u pece. Jak je to tedy s mlékem jako krmivem pro kočky?
Mléko raději ne
Vzhledem k tomu, že v kravském mléce je vysoce zastoupena laktóza, kterou střeva kočky nedokážou zpracovat, je vhodnější zažívací trakt kočky mlékem nezatěžovat nebo pouze minimálně.
Ale najdou se i kočky, v jejichž jídelníčku se mléko vyskytuje poměrně často a jejich trávení je zcela v pořádku. Těmto výjimkám bylo pravděpodobně mléko podáváno již od kotěte, a tudíž je jejich zažívání přizpůsobeno vstřebávání mléka. Pokud se rozhodnete své kočce mléko nedávat, nemusíte se bát, že bude ochuzena o významné živiny a vitamíny.
Pokud však nedůvěřujete kvalitě granulovaných a konzervovaných výrobků, můžete kočku krmit samy. Masem, zeleninou, vejci nebo si můžete vybrat z široké nabídky konzervovaného a granulovaného krmiva pro kočičího mazlíčka. Výhody a nevýhody krmení si časem zhodnotíte sami.
Chovatelé, kteří naplňují misku své kočky různými konzervami, masovými kapsičkami, odůvodňují svou volbu velkým obsahem vody v těchto výrobcích. Na druhé straně u granulí, má chovatel jistotu, že se nezkazí. I v suchém stavu jsou v nich obsaženy potřebné živiny pro kočku.
Vhodnou volbou je dle mého kombinace obou krmiv. Kočka má v misce granule a v určitý čas dostává konzervu, kus masa na přilepšenou. Kočka, kterou začneme zvykat na více forem stravy, by neměla být mlsná a tudíž třeba při potížích ve stáří /př. absence zubů/ nebude zvyklá pouze na granule, ale ocení právě chuť masových konzerv.
Důležitá miska s vodou
Důležité je také neopomíjet pitný režim koček. Ačkoliv se zdá, že miska s vodou je netknutá, je důležité, aby k ní kočka měla neustálý přístup. Pokud zrovna kočka věnuje podezřele malý nebo žádný zájem pití, může to být jednak tím, že dostává konzervy, kde je voda zastoupena nebo si právě ulovila živou kořist, ze které krom lahodného masa měla i dostatek tekutin.
Ježci jsou hmyzožravci a v mnoha případech i všežravci. Základem jejich jídelníčku by měl být hmyz a v úplně nejlepším případě hmyz živý. Můžete mu dávat moučné červy, cvrčky, žížaly a podobně.
U cvrčků příliš riskujeme, že ježka kousne do čumáčku, proto je dobré nejdříve cvrčky zmrazit a poté mu je rozmrazovat v takovém množství, jaké sní. U žížal ze zahrady je potom velké riziko že chytne nějakého parazita, ale v dnešní době existují žížalí farmy, takže vždy si nějak poradíme, abychom svého mazlíčka neochudili o ty největší mňamky.
V dnešní době samozřejmě v každém druhém obchodě najdeme už i speciální krmivo pro ježky, ale tyto směsi jsou spíše určené pro ježky venku, aby více přibírali, jsou totiž více kalorické. V takovémto případě je nejlepší podávat to březím samicím.
Další nedílnou součástí ježčí stravy jsou kočičí granule, které jim moc chutnají, obsahují totiž mnohem víc masa, než psí. Někteří ježci mají rádi i kočičí kapsičky, ale pokud jim ji budete podávat myslete na to, že mají být v pokojové teplotě, jinak bychom mohli ježečkovi přivodit pěkný průjem.
Ježka můžete krmit i ovocem, můžete vyzkoušet, které mu bude nejvíce chutnat.
Velmi důležité!
Nekrmte svého ježka divokým hmyzem chyceným venku! Tento hmyz může přenášet parazity, pesticidy a další nebezpečné chemikálie. Buďte také opatrní při krmením jakýmkoliv rostlinným materiálem zvenku, aniž byste si byli jisti, že není nebezpečný. Rostliny vždy před podáním pečlivě umyjte.
Samozřejmě, že pokud jsou to rostliny nebo ovoce z vlastní zahrady a víme, že stromy ani květiny ničím nestříkáme, tak si můžeme být jisti, že je to nezávadné.
Něco navíc
Další věcí, kterou bychom měli dodržovat, je ježkovi podávat dostatečný přísun vitamínu, probatických enzym, protože v této stravě se jich moc nevyskytuje. Pouze v kvalitním mase, jako je například vařené kuřecí maso, také dobře přijímají vnitřnosti. Vše musí být dobře uvařené a před podáním vychlazené a na malé kousky nakrájené.
Je to obrovský pocit štěstí a adrenalinu. Jedete se kouknout na štěňátka. Všichni doufáte, že si vás jedno z nich vybere a stanou se z vás nerozluční kamarádi.
Chovatelé většinou při prodeji malé kuličky radosti dávají pytlík granulí, které pejsek dostával. Měli by také upozornit na to, že ze začátku je dobré mu granulky namáčet do vody. Hlavně se nesmí zalévat mlékem. Nový chovatel by si měl vyžádat, pokud je štěňátko starší, očkovací průkazod chovatele a zkontrolovat s prodávajícím očkování, popř. se domluvit, která ještě chybí a kdy by se měla přibližně uskutečnit. Dokud nemá za sebou všechna očkování, neměl by moc chodit na místa kde se běžně venčí psi, nebo k cizím psům.
V den, kdy si ho vezete domů, už by měl mít nachystaný pelíšek, mističky a nějakou tu hračku.Hned po příjezdu mu ukažte jeho pelíšek, musí si ho prohlídnout a očichat. Ukažte mu i misku s vodou a granulky. Nechte ho, aby šel na průzkum. Pokud bude chtít jít i tam kam bude mít v budoucnu zakázáno, hned ho pokárejte – jemně, aby se vás nebál. Už od malinka mu musíte dávat najevo, kam může a kam ne. Celý den až do večera se mu věnujte a hrajte si s ním.
Je to štěňátko, které ještě nemá osvojené návyky. Snažte se ho naučit, aby loužičky a tzv. housenky dělal venku. Ze začátku budete mít pocit, že pořád jen chodíte s hadrem. Pokud vypozorujete, že vám loužičky dělá na jednom místě, stačí na to místo dát nepromokavou podložku, které se dávají pod miminka při přebalování. Přece jenom jste si pořídili taky miminko. Vždy, když vrátíte domů a loužička bude jinde než na podložce, pokárejte ho. Naopak, když bude vše v pořádku, dejte mu odměnu, nějaký ten piškotek nebo mu hoďte hračku.
Pro celou rodinu je to něco nového, malého a roztomilého. Každý člen rodiny by se s ním chtěl mazlit, chodit ho venčit a házet mu hračky. Nezapomínejte však, že je to teprve krátce, co jste ho vytrhli z jeho rodného prostředí. Musí si teprve zvyknout na vás. Pak ho beze strachu klidně můžete vzít na návštěvu ke známým. Dejte si pozor, aby se na něj všichni hned nevrhli a nepolekali ho, je to ještě drobeček.
Nechte ho, ať si postupně zvyká na děti, pokud je máte. Neodhánějte je od něho, ale vysvětlete jim, že je to ještě miminko a jak se k němu mají chovat. Štěňátko si rychle zvykne jak na vás tak na prostředí, které se stalo jeho domovem.