Chov inteligentních potkanů

Chov inteligentních potkanů

Možná byste se divili, kolik obyvatel má u sebe doma jako domácího mazlíčka nějakého hlodavce. To, že chovají křečky, myšky a jiné docela roztomilé druhy, je ještě přijatelné. Ale spoustě lidí se hodně zatají dech, když někdo z kapsy vytáhne potkana nebo rovnou dva.

Přitom je potkan také milé a inteligentní zvířátko a často umí být i přítulné.

Autor obrázku: Thomas Bresson

Nenákladné a snadné na chov

Potkana si můžete pořídit docela jednoduše. Jsou k sehnání ve spoustě zverimexů a to v obou pohlavích. Nejsou drazí a dožívají se tak dvou až tří let, takže pokud chcete chov vyzkoušet, jsou těmi ideální mi zvířátky.

Co budete potřebovat

Klec – ideální je několikapatrová, aby si mohl potkánek nebo pořádně hrát. Nesmí chybět výbava, která zajistí možnost lození a prolézání. K tomu poslouží řebřík, pružinová spirála, kolotoč a různé jiné prolézačky. Dobré jsou i obyčejné silnější větve, nebo papírová trubka z role kuchyňských papírových ubrousků a delší.

Misky – ke krmení budeme potřebovat dvě, jednu na speciální krmivo pro hlodavce a druhou na jiné jídlo, jako třeba zeleninu, ovoce a jiné pamlsky.

Vystýlka – podesteleme například hoblinami pro hlodavce, nebo klasickým kočkolitem.

Umístění bydlení by mělo být na nějaké klidné místo, aby zde nebyl průvan, nesvítilo přímo na klec slunce.

Je lepší pořídit si dva jedince, ideálně stejného pohlaví, protože pokud budete mít páreček, dočkáte se brzy mláďátek. Může jich být klidně i 13 a březost trvá pouhé 3 týdny + možné dva tři dny navíc. Mláďátka jsou schopné dalšího rozmnožování za dva měsíce, pokud byste tedy měly páreček, můžete mít za chvíli nekontrolovatelné množství hlodavců.

Výběh – budete jim muset přizpůsobit nějaký prostor, kde se proběhnou. Kdybyste je vypustili ven, lehce vám utečou, a kdybyste je vypustili po bytě, rychle by si pochutnali na něčem, z čeho byste měli škodu a vztek.

 

Hlodavců se nemusíte bát, jsou to skutečně přítulní jedinci a rychle si na svůj domov zvykají. Jsou zvídaví, je s nimi legrace a je zábava pozorovat jejich dovádění.  Zkuste si je pořídit a na vlastní oči poznáte kouzelné zvířátka.

Jak se starat o morčata

Jak se starat o morčata

Rozhodli jste se, že pro vás je ideální zvířátko zrovna morče? Pokud bydlíte v panelovém domě nebo chcete kamaráda, který bude tichý a nenáročný, vybrali jste si dobře. Morčata jsou ideální také do rodin s malými dětmi. Jsou to klidná, společenská zvířátka a určitě vám udělají spoustu radostí.

Jak se tedy postarat o vaše morče co nejlépe?

autor obrázku uberzombie

Morče žije v průměru 5-6 let. Velikostí je větší než křeček, ale menší než králík. Jejich srst může být krátká i dlouhá až na zem, drsná i jemná jako chmýří. Záleží jen na vás, jaký druh si vyberete. Morčata jsou skvělými společníky. Tito hlodavci málo kdy koušou a jsou známí tím, že pískají radostí, když jejich oblíbený člověk vstoupí do místnosti. Morčata jsou skvělými mazlíčky pro starší děti, které zvládají zacházení s nimi.

Bydlení

Morčata jsou společenská zvířata, která jsou raději v malých skupinkách. Pokud budete mít dvě a více stejných pohlaví dohromady, budou skvělými přáteli. Pokud si pořídíte pár, čekejte brzy přírůstek do rodiny.

Snažte se pořídit morčeti co největší klec. Měla by mít alespoň 80 centimetrů na délku a na šířku. Je potřeba, aby klec měla pevné dno. Může být plastová s železnými mřížemi. Nikdy nepoužívejte skleněné akvárium, není tam dostatečný přísun vzduchu. Dejte si záležet na umístění jejich příbytku. Neměl by být na přímém slunečním světle nebo topení, kde by bylo moc horko, ale ani v průvanu. Morče by se nemělo nachladit. Místnost by měla mít kolem 18 až 23 stupňů.

Dno klece vystelte pilinami, slámou nebo senem. Je jedno čím, pamatujte ale, že to budete muset často měnit. Morčata dokážou dělat pěkný nepořádek.  Ráda se schovávají, když si hrají, proto jim dejte do klece nějaké rourky nebo plechovky od kávy. Dejte pozor, aby neměly ostrý okraj. Na spaní jim zajistěte místo, kde se mohou schovat. Například položená půlka květináče. Dále nějaké kameny a dřeva na šplhání.

Strava

Nejjednodušší je zakoupit mix určený přímo pro morčata ve vašem obchodě pro chovatele. Morčata jsou býložravá, proto jim bude chutnat ovoce i zelenina, obiloviny, oříšky i semínka. Morčata by se měla krmit dvakrát denně v menších dávkách. Ujistěte se, že jim vždy odděláte jídlo, které by se mohlo zkazit. Stejně jako člověk si morčata nedokážou vytvořit vitamín C, proto ho musí přijímat z potravy. Můžete jim dát třeba půl pomeranče nebo kousek zeleniny, která obsahuje vitamín C. Čistá voda by měla být dostupná po celý den.

Čištění

Podestýlku jim vyměňujte alespoň jednou týdně, ale nečistoty odstraňujte denně. Klec vždy umyjte horkou vodou. Ujistěte se, že klec je suchá, než do ní dáte čistou podestýlku. Morčata si potřebují brousit zoubky stejně jako ostatní hlodavci, proto jim do klece vždy vkládejte větvičku ze stromů.  Ujistěte se, že není chemicky ošetřena. Je potřeba, aby si na vás morče zvyklo co nejdříve, potom bude jednodušší s ním manipulovat. Morče lze také kartáčovat, ale není to nutné. Morčata si srst čistí sami od sebe.

Autor obrázku: Michael James

Cvičení

Nechte morče alespoň jednou denně běhat po pokoji. Ujistěte se, že jste zabezpečili pokoj proti úniku a že se nemůže nikde zranit. Tyto hlodavci musí být pod neustálým dohledem, pokud jsou puštěni, mají tendence kousat cokoli, k čemu se přiblíží. Proto nejdříve odstraňte veškeré elektrické kabely a jiná zařízení.

Zdraví

Pokud máte pocit, že je morče nemocné, okamžitě vyhledejte veterináře. Obvyklé znaky, že něco není v pořádku, jsou: letargie, nechutenství, průjem, kašel, kýchání. Morčata jsou také náchylná na parazity, jako jsou vši.

Potkan jako domácí mazlíček (druhá část)

Potkan jako domácí mazlíček (druhá část)

Čím je krmit?

Autor obrázku: Jason Snyder

Potkani jsou všežravci a milují rozmanité jídlo od obilí, kukuřice a jiné zeleniny až po proteiny, které můžou získat ze suchých granulí pro psy. Potkan sní téměř všechno, jakékoli domácí zbytky, nenechte je ale příliš ztloustnout. Také jim nedávejte sladké. Občasný piškot by neměl  uškodit.

Rádi mají také tvrdé jídlo jako suchý chleba, na kterém si brousí zoubky. Nedávejte jim pokud možno syrové ani jiné maso. Přece jenon jsou vyšlechtěni z divokých zvířat. Voda by měla být samozřejmostí. Pokud budete používat držák na vodu nebo misku, dbejte aby byla vždy přístupná a čistá.

Zábava  a hraní

Potkani potřebují alespoň hodinu času na hraní mimo jejich domeček. Před tím, než je pustíte do pokoje: vyhraďte jim prostor, uzavřete všechny možné únikové cesty, odstraňte všechny kabely, které by rádi rozkousali a klidně jim nabídněte nějakou bezpečnou hračku, jako třeba plastovou rourku, kam se mohou schovat.

Pracujte na tom, aby si na vás potkan zvykl. Když budete doma, noste ho ve svetru, rád se schovává do rukávu nebo za krk, když máte rolák. Potkan si na vás rychle zvykne, má rád společnost a není dobré ho mít doma samotného.

Nemoci

Autor obrázku: surprise truck

Kontrolujte potkana denně jestli nejeví nějaké známky nemoci, jako je ztráta chuti k jídlu nebo letargie. Potkani trpí na respirační problémy, ty se ale přenáší pouze mezi potkany. Na člověka jsou nepřenosné.  Někteří potkani mají ve stáří nádory, je to běžnější u samic.

Potkani jsou jinak přirozeně velice čistotní a tráví mnoho času šlechtěním se. Pokud se setkáte s něčím neobvyklým, konzultuje se svým veterinářem.

Nikdy nezvedejte potkana za ocas, mohlo by mu to ublížit. Pokud si pořizujete potkany jako domácí mazlíčky pro děti, zajistěte, že se naučí s nimi zacházet.

Potkan jako domácí mazlíček (první část)

Potkan jako domácí mazlíček (první část)

Autor obrázku: Angus MacAskill

Chcete si pořídit domácího mazlíčka, kterého si budete moci hladit, bude inteligentní a hravý, ale nemáte možnost pořídit si nic velkého jako kočka či pes? Pořiďte si potkana.

Potkana lze zakoupit v každém zverimexu a stojí pár korun. A nejspíš ho uchráníte před tím, aby byl zakoupen jako potrava pro hada. Vybírejte ale dobře, raději běžte do ověřeného obchodu s domácími mazlíčky, kde vám poradí jak se o něj starat, případně prodají i další potřeby.

Existuje několik druhů potkanů, kteří se liší barvou očí a chlupů. Můžou být bílí, šedí, skořicoví nebo částečně zbarvení. Průměrný potkan žije asi dva a půl roku. Šlechtění potkani jsou čistotní, nepřenáší žádné nemoci a není složité o ně pečovat. Je lepší jim pořídit druha, protože jsou to tvorové společenští a jsou zvyklí žít ve skupině. Pokud se chcete vyhnout množení, kupte si dva stejného pohlaví.

Jak jim zabezpečit co nejlepší domov?

Potkani jsou velmi aktivní zvířata. Není rozumné je nechat volně běhat po pokoji bez dozoru nebo přes noc. Udělají si v některé část svůj vlastní domeček roztrháním nejbližší možné věci.

Autor obrázku: Understanding Animal Research

Nejlepší je pořídit jim dostatečně velkou klec, bednu nebo akvárium. Je lepší, pokud spodek bude z pevného materiálu, ať už z umělé hmoty nebo skla. Velikost by měla být o něco větší než u křečků, alespoň 50 cm x 80 cm a výška 50 cm. V domečku by měli mít nějaké překážky a místo, kde se mohou schovat.

Potkani rádi lezou a šplhají po různých předmětech. Na spaní jím natrhejte nějakou látku, papír nebo něco měkkého, kde se mohou schovat, případné použijte další krabičku uvnitř boxu. Lze také zavěsit ručník, jako houpací síť, kde budou odpočívat.

Dbejte na časté čištění jejich akvárka, aby měli vždy suchou a čistou podestýlku. Jako podestýlku lze použít piliny. Nenechávejte jejich příbytek na slunném místě, nesnáší  horko a sluneční světlo. Snažte se je udržovat při pokojové teplotě.

Proč si jako domácího mazlíčka pořídit osmáka degu?

Proč si jako domácího mazlíčka pořídit osmáka degu?

Osmák je velmi přátelské zvířátko, ikdyž občas docela otravné svým pískotem nebo častým dováděním v jeho oblíbeném kolotoči. Samozřejmě, že se u každého zvířátka najdou nějaké špatné vlastnosti. Stejně je to i u osmáků.

Rádi dělají hluk, ale na druhou stranu jsou to velmi mazlivá, hodná a v celku citlivá zvířátka, která nemají ráda samotu a proto vyžadují častější péči a hlavně pozornost. S osmáky se ale dá zažít také spoustu legrace a můžete se s nimi úžasně vydovádět.

Já osobně osmáčky vřele doporučuji. Pokud by jste tedy měli zájem chovat osmáčky nebo pouze jednoho osmáčka, pár rad do začátku by se vám určitě hodilo.

Co si obstarat dříve, než si pořídíte osmáka?

Akvárium nebo větší klec, ale spíše doporučuji akvárium s nějakým pletivem na uzavření. V kleci totiž dělají mnohem větší rámus.

  • Hobliny, NE piliny, ty pro osmáky nejsou vhodné.
  • Kolotoč na běhání. Průměr cca 25 cm.
  • Dřevěné hračky (např. domeček, tunel, most, žebřík, delší rozvětvený klacek). Osmáci se suprově vydovádí a je hezké je pozorovat.
  • Krmení, které by mělo obsahovat málo tuků a cukrů, abychom z osmáčků neměli kuličky. Osmáci rádi baští oříšky (oříšky jsou velmi tučné, takže bychom je neměly dávat často), jakoukoliv zeleninu a ovoce (také v menších dávkách), ale mají rádi i slunečnicová semínka a kukuřici. Důležité v jejich jídelníčku je také hlavně seno!
  • Pítko (minimálně třikrát za týden by jste měli vodu vyměnit)
  • Minerální kámen na broušení zoubků (nedávat ho moc často, mají pak moc ostré zoubky a to také není dobré)

Nakonec stejně sami poznáte, co vašemu osmáčkovi bude nejvíce chutnat a s čím si bude nejvíce hrát a co mu bude vlastně vyhovovat.  Pokud máte tedy v plánu si nějakého osmáka pořídit, dbejte na to, aby jste se mu mohli minimálně hodinu denně věnovat, je to pro něj velmi důležité a alespoň se nebudu cítit tolik osamělý.

Pokud by se ale osamělý cítil (bude málo jíst, nebude ho nic bavit a bude často pískat), pak neváhejte a pořiďte mu kamaráda (stejného pohlaví, pokud nechcete mít malé osmáčky). Budou si spolu hrát a nebude jim smutno. Nakonec je roztomilé je pozorovat, jak se mazlí, spí na sobě nebo se ožužlávají.

!POZOR!

Vyhněte se osmačímu ocásku, mají ho velmi citlivý a ocásek by se jim mohl utrhnout. To je pak velmi bolí a pískají dvojnásobně, možná i více!