Netradiční domácí mazlíček – ježek

Netradiční domácí mazlíček – ježek

Kočka, pes či králíček patří mezi běžné domácí mazlíčky, ale spousta lidí chová i jiné netradiční zvířátka. I když za netradičního mazlíčka můžeme považovat třeba hada či pavouka, tak existuje pár osob, které mají ještě něco originálnějšího, což je například ježek

My chceme taky mít ježka

Mít ježka jako domácího mazlíčka je trochu nadsazené, protože si jej nemůžete vzít dovnitř do bytu a hrát si s ním či se sním mazlit. Avšak když máte ježka a popřípadě celou ježčí rodinku na zahradě, kde mají i svůj koutek, tak už je lze považovat za součást vaši domácnosti a tedy je můžeme chápat jako takového netradičního domácího mazlíčka. Pravdou je, že tohle nemá doma každý a je to poměrně zajímavé.

Ježka si nekoupíte

Vzhledem k tomu, že to není úplně typický mazlíček, tak je nelze běžně zakoupit ve zverimexech či podobných obchodech. To znamená, že si musíte ježka k sobě něčím nalákat. Nejlepší je, když máte nějakého, který se ve vašem okolí často pohybuje, protože teď je jich všude dost a většinou chodívají po stejné trase, ale to nemusí být pravidlem. Stačí, když ježkovi připravíte nějakou motivaci, jako je například vhodný domeček a stravu a on se naučí k vám chodit a později už bude u vás jako doma.

Kde ježci bydlí?

Nejlépe uděláte, když pro svého ježčího domácího mazlíčka vyberete nějaký zarostlý kout ve vaší zahradě. Je dobré, aby zde měl klid, tedy někde opravdu vzadu, kde často nechodíte. Každopádně byste jim měli připravit i nějaký domeček, ve kterém by mohli přezimovat. Doma můžete stlouct nějaký dřevěný kryt, který můžete dát například do kompostu, protože kompost bude sloužit jako ideální tepelná izolace, a tak bude mít ježek i v zimě teplo. Na internetu lze i zakoupit speciální domečky pro ježky, aby mohli přezimovat, takže si na svou zahradu můžete pořídit i tento příbytek.

Jídelníček podle ježka

Mnoho lidí se často domnívá, že ježci mají nejraději jablka. Ve skutečnosti si ježek na jablkách moc nepochutná, leda tak když mu necháte nějaké s červem. Pokud chcete mít ježka jako domácího mazlíčka, měli byste si spíše připravit kousek syrového masa, což je oblíbená ježčí pochoutka anebo také syrové vajíčko. Dokonce jim chutná i psí konzerva.  Rozhodně nepohrdnou ani různými červi, které mají opravdu rádi, ale málokdo bude dobrovolně sbírat červy pro ježky, když stačí otevřít psí konzervu.

Mít ježka na zahradě se vyplatí

Mezi oblíbenou stravu ježka, kterého nikdo nekrmí, patří plži a mlži, mezi které také patří slimáci. Takže pokud máte ježka doma na zahradě, tak vám nejspíše slimáci do vysázené zahrádky lozit nebudou, a tak se nemusíte bát, že veškerá nasazená zelenina bude poškozená. Ježci se postarají o to, abyste měli od slimáků klid.

Ježka na zahradě opravdu nemá každý, a proto je to opravdu netradiční domácí mazlíček.

Chov ježků

Ježky se doporučuje chovat samostatně. S opačným pohlavím se spolu chovají většinou pouze kvůli páření. Občas je vhodné nechat jej na chvíli proběhnout po domě. Není vhodné je chovat okolo krbu, oken či vstupních dveří. Co se týče cestování, musíte si dávat pozor, aby ježek nedostal ze stresu průjem. Nedoporučuje se cestovat se samičkou v březí či s mláďaty. V zimě musíme ježky pořádně izolovat od zimy. V létě zase hlídáme přehřátí ježka. Na převoz je nejlepší používat vystlané a odvětrané umělohmotné přepravky či papírová krabice. Nejvhodnějším druhem pro chov je například Africký pigmy ježek.

Bydlení

Jako domov je pro tento druh živočichů je nejvhodnější umělohmotná krabice o minimálních rozměrech 90 x 45 cm. Čím větší, tím lepší. Je možné také využít skleněné akvárium, které je ale náročnější na údržbu. Rozhodně se nedoporučují klece – ježek nesmí být v průvanu, zároveň se ale nesmí také zapařit. Podlaha ubikace by měla být z pevného materiálu. Ubikace musí být v místnosti s teplotou okolo 24°C – pokud je nižší, musí mít ubikace samostatné vyhřívání. (Je možné také vyhřívací podložka.) Je vhodné bydlení ježka dobře zabezpečit – ježci dokážou poměrně snadno utéct. Žárovky doporučovány nejsou. Ale když už budete na žárovce trvat, jediná vhodná je Infrared. (Cena se pohybuje okolo 300,-) Ježek nesmí být umístěný pouze v tmavé místnosti. Je nutné zde dát i malý domeček pro klidný spánek. Ten může být vyrobený jak z nějaké krabice, tak ze dřeva. Můžete použít i například nějakou čepici, ale pozor na nitky, aby se do nich ježek nezamotal.

Typickou podestýlkou bývají bezprašné hobliny. (Cena 60l se pohybuje okolo 80,-) Sype se asi okolo 2 cm vrstvě po celém dně. Nedoporučují se dřevěné peletky – mohou způsobit ježkům otlaky. Seno taktéž – může způsobit zaškrcení končetin. Hodně ježků má rádo také rádo koupání v písku pro činčily – ten popř. Nasypte do nějaké misky a dejte na kraj.

Čištění ubikace je doporučováno spíše večer, kdy je ježek aktivní.

Krmení

Pro krmení ježka je vhodné zvolit keramické misky se zahnutým okrajem. (Cena 450ml a 13cm zhruba 70,-) Jídlo ani červíci z nich nevypadávají. Na vodu se může kromě misky také použít napáječka (Cena 450ml se je okolo 50,-) – ale pozor, aby si o její kovové hroty ježek neporanil chrup.

Ježek potřebuje denně okolo 1-3 lžiček potravy. (70 – 100 kalorií) Všechna potrava by zpravidla měla mít pokojovou teplotu. Pozor aby nebyla potrava příliš studená – ježek z toho může dostat průjem. Hodně sušeného může naopak způsobit ucpání a perforaci střev.

Co se týče stravy mají ježci rádi kočičí granule, které tvoří velkou část jejich stravování. Ty můžete nakupovat suché (může ale nastat opotřebování chrupu) i namočené. (může nastat brzké kvašení) Mezi oblíbené značky patří např. Purina Pro Plan. Další část stravy tvoří hmyz – cvrčci, švábi, sarančata a další. (Dostane se koupit téměř v každém obchodě se zvířecím krmivem) Jednou za čas můžete ježkovi také dát vařené kuřecí maso bez soli, masové kapsičky či trocha ovoce a zeleniny (Vařená, sušená nesmí být) Jednou za měsíc je dobré dát ježkovi kalcium proti odvápnění kostí.

Ježkům se nesmí podávat ořechy, česnek, cibuli, čokoládu, sušené ovoce, avokádem, citrusovými plody, mlékem, celerem, upravovanými potravinami, mlékem a rozhodně žádný hmyz chycený ve volné přírodě či na zahradě.

Páření

Samička bývá v březí okolo 35 dnů. Porodí sama zhruba 2 – 6 mláďat. Kojena jsou do věku 6 týdnů. Od matky se oddělují ve věku 8 týdnů. Samička by neměla rodit více jak dvakrát ročně. První připouštění samce je vhodné zhruba v 6 – 12 měsíci samičky. Sameček může být využit k chovu od 5 měsíců.

Krmení ježka

Krmení ježka bělobřichého

Autor obrázku: TheChanel

Ježci jsou hmyzožravci a v mnoha případech i všežravci. Základem jejich jídelníčku by měl být hmyz a v úplně nejlepším případě hmyz živý. Můžete mu dávat moučné červy, cvrčky, žížaly a podobně.

U cvrčků příliš riskujeme, že ježka kousne do čumáčku, proto je dobré nejdříve cvrčky zmrazit a poté mu je rozmrazovat v takovém množství, jaké sní. U žížal ze zahrady je potom velké riziko že chytne nějakého parazita, ale v dnešní době existují žížalí farmy, takže vždy si nějak poradíme, abychom svého mazlíčka neochudili o ty největší mňamky.

V dnešní době samozřejmě v každém druhém obchodě najdeme už i speciální krmivo pro ježky, ale tyto směsi jsou spíše určené pro ježky venku, aby více přibírali, jsou totiž více kalorické. V takovémto případě je nejlepší podávat to březím samicím.

Další nedílnou součástí ježčí stravy jsou kočičí granule, které jim moc chutnají, obsahují totiž mnohem víc masa, než psí. Někteří ježci mají rádi i kočičí kapsičky, ale pokud jim ji budete podávat myslete na to, že mají být v pokojové teplotě, jinak bychom mohli ježečkovi přivodit pěkný průjem.

Ježka můžete krmit i ovocem, můžete vyzkoušet, které mu bude nejvíce chutnat.

Velmi důležité!

Nekrmte svého ježka divokým hmyzem chyceným venku! Tento hmyz může přenášet parazity, pesticidy a další nebezpečné chemikálie. Buďte také opatrní při krmením jakýmkoliv rostlinným materiálem zvenku, aniž byste si byli jisti, že není nebezpečný. Rostliny vždy před podáním pečlivě umyjte.

Samozřejmě, že pokud jsou to rostliny nebo ovoce z vlastní zahrady a víme, že stromy ani květiny ničím nestříkáme, tak si můžeme být jisti, že je to nezávadné.

Něco navíc

Další věcí, kterou bychom měli dodržovat, je ježkovi podávat dostatečný přísun vitamínu, probatických enzym, protože v této stravě se jich moc nevyskytuje. Pouze v kvalitním mase, jako je například vařené kuřecí maso, také dobře přijímají vnitřnosti. Vše musí být dobře uvařené a před podáním vychlazené a na malé kousky nakrájené.

Ježek bělobřichý

Ježek bělobřichý

Není to tak dlouho, co se objevilo na všech internetových stránkách: prodám ježka bělobřichého. Je to velmi zajímavý tvor a hlavně také velmi zajímavý mazlíček, ale jak se dokázalo, dá se mazlit úplně se vším, od oblovky žravé po ježka.

Autor obrázku: Sarah McManiman

Pokud si budete chtít ježka pořídit, musíme si zase říci, jestli máme dostatek času se mu věnovat. Také si musíme dobře rozmyslet, od koho si ježka kupujeme. Je lepší si koupit ježka od chovatele, než-li ze zverimexu, aspoň máte jistotu odkud zvíře pochází a v mnoha případech, jak je staré a hlavně že je zdravé.

Pokud půjdete k nějakému chovateli, je pár věcí, kterých bychom si měli všímat při výběru:

  • jasné oči
  • čistá kůže
  • bodlinky i zadeček
  • bez strupů a zranění
  • čilost
  • hmotnost (ani příliš tlustý, ani moc hubený)
  • zdravé nožky, bez přerostlých drápků
  • neškrábe se

Jednou z věcí, která je také velmi dobrá, jelikož pořízení takového bodlináče není levná záležitost, rovnou se po cestě od chovatele zpět domů zastavit u zvěrolékaře, aby ho prohlédnul, jestli je ježeček v pořádku. Spousty zvěrolékařů sice tento druh ježka ještě neznají, ale po domluvě se dá udělat vše.

Je to opravdu hezké bodlinaté zvířátko ale mysleme na to, že jako každému zvířátku se mu musíme maximálně věnovat, aby nám nezdivočelo a nekousalo nás. Čím více se mu budete věnovat, tím více vás bude mít rádo a velmi snadno se potom takováto zvířátka dají ochočit, stejně jako pes nebo kočička.