Jak se starat o starší mazlíčky, aby se měli co nejlépe?

Každé štěně i kotě jednou zestárne. Ale nesmíte zapomenout, že tu pro vás byli celý svůj život, tak je potřeba jim ten čas a péči vrátit a zajistit jim důstojné stáří plné lásky. Zvířecí věrnost a přátelství s věkem neklesá. Starší parťák vyžaduje od člověka velkou pozornost a určitou dávku empatie. Ne každý ví, jak se o takového zvířecího seniora starat a mnoho lidí také nechápe, že v určitém věku má specifické potřeby. Jsme to právě my, kteří se o ně musí postarat, aby se ve stáří měli co nejlépe. Jak na to prozradí následující článek.

Lidské i zvířecí stáří si je v několika věcech podobné, našim mazlíčkům ho můžeme co nejvíce zpříjemnit právě my. Jak vlastně poznáme, že náš zvířecí parťák stárne? U psů má vliv na délku života především velikost a plemeno, přičemž první projevy stárnutí pozorujeme už mezi 6. a 10. rokem života. U koček je stárnutí pozvolnější a nebývá na nich tolik znát, nejčastěji začíná kolem 10. roku, ale roli hraje také to, zda je kastrovaná a zda žije doma nebo venku.

Stárnutí můžeme obecně u všech mazlíčků snadno poznat hned podle několika znaků. Zvíře začne šedivět, srst už není tak lesklá a mnohdy řídne, začnou se objevovat znaménka a hrbolky pod kůží, z úst a pod ocasem vycházejí pachy. Objevují se první zdravotní problémy týkající se kloubů nebo chrupu, imunita je oslabená, zhoršuje se zrak a sluch, srdce už nebije stabilně, ledviny už tak dobře nefiltrují. Ke stáří vyhledávají teplo a pohodlí, více spí, pohybují se pomaleji a čím dál méně se věnují jakékoliv fyzické aktivitě. To v konečném důsledku často způsobuje obezitu.

Úprava jídelníčku

Právě stoupající věk a klesající aktivita si žádá úpravu krmiva a to především v podobě změny poměru živin. „Strava by měla obsahovat méně kalorií, tuků a bílkovin, naopak by se měl zvýšit obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek k posílení imunity a svalů,“ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Starší mazlíčci mají často problémy s jídlem, včetně problémů se žvýkáním, nedostatkem chuti k jídlu, obezitou a zažívacími potížemi. Zvažovat můžete speciální dietu, cvičení nebo změnu stravy. Jednou ze základních zásad je, že by měli jíst častěji kvůli pomalejšímu vstřebávání živin. Nejlepší je tak dávat několik menších porcí pestřejší stravy místo dvou větších. Starší kočky v případě nechutenství ocení, když je potrava podávaná v pokojové teplotě, zácpu u nich zase vyřeší doplňky s vlákninou a želatinou.

Zapojení těla i hlavy

I starší zvířata se potřebují hýbat. Pohyb jim pomůže udržet tělesnou hmotnost a zpomalit degeneraci kloubů. Psa bychom měli brát na krátké a nenáročné procházky, během nichž sledujeme jak dýchá a také jeho chůzi. Dalším vynikajícím pohybem pro něj může být i plavání, jelikož se jedná o přirozený pohyb bez zatěžování kloubů. Dobré je u starších zvířat nezapomínat také na mentální cvičení, nejsnazší metodou jsou například hlavolamy a hračky na schování pamlsků.

O krok před nemocemi

Stejně jako my chodíme k lékaři měli bychom i našim mazlíčkům zajistit pravidelné návštěvy veterináře, zkontrolovat jejich zdraví stojí za to minimálně jednou za rok. I přesto, že se vám mohou jevit jako zcela zdraví, lékařskou prohlídku bychom neměli odkládat. Mnoho chorob je skryto a některé příznaky mohou být ve stáří přehlíženy. Vždy je mnohem lepší a také levnější nemocem předcházet, než je později léčit.

Pomoci v boji s nemocemi můžeme i my sami doma. Artrózu neboli pohybové potíže například se vstáváním, chůzí po schodech nebo nastupováním do auta pomůže zpomalit kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci těch složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost. Pokud zvíře trpí bolestmi kloubů, lze přidat doplňky stravy jako například rybí olej nebo glukosamin. Péči bychom měli věnovat také zubům, jelikož uvnitř úst se mohou tvořit zánětlivá ložiska. „Existují speciální přípravky, které se přidávají do vody nebo krmiva a také měkké tyčinky na čištění zubů pro starší psy, které jsou přizpůsobené jejich potřebám, “ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz. Kočky pak vzhledem ke snížené aktivitě a ohebnosti mohou vyžadovat zastřižení drápků a kartáčování.

Přizpůsobení domova

U zvířat, kteří trpí kloubními problémy, zvažte pořízení speciální rampy na schody či do postele, případně přenosnou do auta, která jim výrazně usnadní každodenní život. Protiskluzové povrchy a instalace koberců zase zabrání pádům a zároveň jim pomohou při zvedání. Pokud má zvíře bolestivé klouby, můžete mu koupit ortopedický nebo vyhřívaný pelíšek, který zmírní tlak na klouby a prohřeje mu je, čímž se zmírní i bolest. Misku s vodou a jídlem dejte tak, aby byla snadno dostupná, zejména pokud má i zhoršené vidění. V případě problémů se zrakem odstraňte nebezpečné a ostré předměty z jejich dosahu a vytvořte jim prostředí, ve kterém se nezraní ani po dobu vaší nepřítomnosti.

Nejdůležitější je však projevit lásku a trpělivost, která je ve stáří potřeba možná více než kdy jindy. S rostoucím věkem roste význam fyzického kontaktu. Hlazení, drbání a kartáčování slouží jako dokonalá terapie. Uvědomte si, že každý společně strávený okamžik je vzácný a nesmírně posiluje pouto mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem.

Nadstandardní doplňky pro všechny nadšené chovatele koček zahrnují například i kleštičky na drápky


Co dalšího byste ještě měli kočce pořídit, aby se u vás cítila dobře a vy si zároveň zpříjemnili její chov? Kromě základních potřeb jako je například miska na žrádlo a vodu a kočičí toaleta kočka potřebuje i další drobnosti. Sice je nepotřebuje přímo ona, ale většinu z nich ocení spíše její páníčci, kterým zpříjemní chov jejich čtyřnohé chlupaté koule. Co konkrétně máme na mysli?

Zajistěte kočce pitný režim

Kočky jak známo málo pijí. Mají to v nátuře. Původem jde totiž o pouštní zvířata, která byla zvyklá se ve svém přirozeném prostředí napít jednou za čas a pak s vodou dlouhou vydržet. V našich podmínkách ale kočka dostatek vody potřebuje. Vodní deficit se totiž může projevit některými zdravotními problémy, například zánětem ledvin a podobně. Tekutiny můžete své kočce doplňovat pomocí speciálních kočičích nápojů anebo jí rovnou pořídit fontánu pro kočky, díky které bude mít kočka nepřetržitý přístup k čisté vodě. Lepší trávení a snadnější vyloučení vlastních chlupů ze střev kočce umožní speciální pamlsky s maltózou. Kromě nich ale můžete kočce pořídit téměř jakékoliv pamlsky určené pro kočky. Kočka ocení zpříjemnění všedního dne novými pochutinami.

Praktické krmení i nezbytná péče

Zejména jedete-li na dovolenou a necháváte-li kočku doma, pořiďte si praktický zásobník na granule, z něhož bude kočka moci rovnou odebírat krmnou dávku. Jeho velikost volte v závislosti na počtu dní, které nebudete doma. Podobný styl zásobníku můžete použít také pro vodu. Aby vám kočka neroznášela stelivo po celém bytě, vyplatí se nainstalovat jí před toaletu praktickou předložku. Nezapomeňte kočce pořídit také pelíšek, ve kterém bude mít své zázemí a případně i hračky. Tento občas svéhlavý tvor potřebuje bezpečné útočiště.

Kočka se chce bavit

Máte-li doma kočku, kterou pouštíte občas ven, jistě oceníte praktická kočičí dvířka, která umožní kočce chodit ven i dovnitř kdykoliv se jí zachce. O zábavu se kočce postaráte také pořízením kočičího stromu. Ten můžete nainstalovat do interiéruanebo třeba na terasu či balkón a zajistit tak kočce místo pro odpočinek ale i zábavu. Kočičí strom jistě nadchne i další domácí zvířata, jako například křečka či morče. Nepouštějte je na něj ale v době, kdy strom obývá kočka, mohli by se snadno stát její kořistí.

 

 

 

 

Útulek pro kočičky prosí o pomoc – Zachraňte opuštěné kočičky


20150309221147

Dnes se nám dostal do rukou tento dopis a považujeme za povinnost jej zde zveřejnit. I kdyby měl zachránit jen jedinou kočičku, bude to skvělé!

Pokračovat ve čtení „Útulek pro kočičky prosí o pomoc – Zachraňte opuštěné kočičky“

25 oblečků pro mazlíčka, které byste mu něměli pořizovat

Nemusí se jednat jen o přípravy na Halloween, lidé kupují bláznivé věci každý den. Když do nich ale navléknou své mazlíčka, může to skončit všelijak. Ať již máte doma křečka, kočku, psa nebo koně, níže najdete inspiraci na to co mu pořídit. Některé oblečky jsou docela sranda a některé jsou strašidelné.

Pejsek a kočička

Pejsek a kočička

Autor obrázku: normanack

Nikdo nechce zůstat doma sám, a proto si mnozí pořídí aspoň nějaké zvířátko. Nejčastějšími společníky v domácnosti bývají právě pejsek či kočička.

Pejsek nebo kočička?

Pejsek a kočička jsou zvířata, která se s člověkem rádi tulí, jsou šťastní z jejich přítomnosti a ještě víc za jejich pohlazení. Psů i koček je velký výběr, pokud jde o výběr psů, tak si lidé vybírají většinou menší plemena, protože je mohou mít vevnitř v domě. A také si lidé častěji vybírají právě psy, protože je vidí jako hlídače.

Mohou být pejsek a kočička spolu?

Jsou lidé, kteří si pořizují pejska i kočičku dohromady. V takovém případě jde o plemeno a rasu kočky, protože některé se společně nesnesou. Na takové informace je nelepší zeptat se buďto ve zverimexu anebo přímo u nějakého specialisty, popřípadě veterináře. A samozřejmě, že záleží i na tom, v jakém věku zvířete si jej pořídíte. Pokud máte štěně a kotě, které jsou spolu od malička a vyrůstají vedle sebe po celou dobu, tak by neměl být problém v jejich soužití. Naopak, když máte doma psa a později si přikoupíte kočku nebo naopak, tak ti dva se cítí jako rivalové a často mezi sebou bojují o vaši přízeň.

Pejsek a kočička – radosti nebo starosti?

Mnozí si myslí, že když si domů pořídí pejska a kočičku, tak si budou užívat radost z nového příkrutků, ale často si neuvědomují, že k těmto tvorům mají jisté závazky. Protože je třeba se o každé zvíře starat, musí být krmeno správným krmivem, musí chodit na záchod, tak jako lidé. A pokud svého mazlíčka nenaučíte chodit na jedno místo (písek), tak s nimi musíte chodit ven. Je jisté, že zvířata ani tak nemohou zůstat celý den zavřeni v domě, a proto je důležité s nimi chodit na procházky a podobně.

Jak vybrat správného pejska či kočičku?

Jak už bylo zmíněno, tak je mnoho plemen psů a koček. A někdy je poměrně složité vybrat si to správné. Musíte zvážit to, kolik času můžete s daným zvířetem strávit, protože jsou plemena, která jsou rychle učenlivá a taková klidná, ale naopak můžete koupit i plemeno, které je divoké a potřebuje vaši toleranci. Takže si s výběrem nechte poradit.

Znáte to „pes je nelepší přítel.“ Ano, protože i když uteče, tak se k vám vždy vrátí. Když potřebujete, můžete se mu vyzpovídat, aniž by to někomu vyzradil. A před zlými lidmi vás bude chránit štěkotem. Je to kamarád, na kterého se můžete spolehnout, protože on vás nikdy nezradí.

Útulky pro zvířata

Útulky pro zvířata

Na ulicích pobíhá mnoho zvířat, které nemají co jíst a nemají svůj domov, tak jako se najde pár zvířat, o které se jejich majitelé nestarají nebo o ně nemohou už dále pečovat. A protože si zvířata nemohou samy pomoct, jsou zřízeny útulky.

Útulky jako výborná varianta?

Autor obrázku: Klearchos Kapoutsis

Útulky se zdají jako výborné řešení pro takovéhle zvířata, ale na druhou stranu je tady problém v tom, že ty zvířata ve většině případů v útulcích zůstávají celý život, protože lidé si raději koupí nové, malé, roztomilé štěňátko než, aby šli do útulku pro nějaké zvíře, o kterém neví, co čekat. Navíc do útulků jde mnoho peněz. Takže i když to zní velmi krutě, je někdy lepší, aby se takové zvířata nechala utratit. Obzvláště, když jsou třeba velmi týraná a jsou na tom opravdu špatně a musejí na operaci. Je jasné, že je to živá bytost, ale musíme na to koukat z jiného úhlu pohledu.

Vzít si zvíře z útulku?

Přesto všechno se ještě najdou takoví skvělí lidé, kteří si z útulku vezmou nějaké zvířátko domů. Jaké to je, když si to své zvíře od malička nevychováváte sami, ale když si ho vezmete už vychovaného? Na jednu stranu vám to ušetří mnoho starostí a také času, ale na druhou stranu asi nebude naučen na všechno, tak jak byste chtěli. Zvíře, které si prošlo útulkem, bývá přizpůsobivé a tak nebývá problém naučit ho novým kouskům. Samozřejmě potřebuje větší citlivost, protože když skončilo v útulku, tak si muselo něčím škaredým projít.

Mnoho lidí se bojí vzít si svého mazlíčka z útulku právě proto, že má strach, že to bude nějaký útočný nebo jinak nezvladatelný ďábel. Ale útulky se starají o to, abyste zvíře dostali v co nejlepší kondici (v rámci možností) a když se do útulku dostane takové nějaké nezvladatelné zvíře, tak se ho pořádně ujmou a vychovávají ho, aby nikoho nezranilo. Takže je nemožné, abyste dostali nějakého agresivního mazlíčka, ale každopádně, když vám váš nový mazlíček nebude vyhovovat, tak ho můžete vrátit.

Takže když už útulky jsou, tak bychom je měli podporovat tím, že v nich uvolníme místo a vezmeme si některé z mazlíčků domů a vůbec se nemusíme bát, že dostaneme nějakého ďábla.

Kočka nebo pes

Kočka nebo pes

Když si chceme pořídit jedno z těchto zvířátek a nemůžeme se rozhodnout jaké, je dobré si říct, co nám vyhovuje více.

Kočka

Pokud budeme chtít kočku, je to výborný společník ne jen do domu ale i do bytovky. Nenadělá tolik rámusu jako pejsek

Autor obrázku: FastPhive

Kočky jsou samotáři a pomazlit se půjdou jen když ony samy budou chtít, je to tvor kterého nenaučíte spousty věcí, jako třeba psa. Kočka je velmi samostatná a nepotřebuje nějak zvlášť pozornost. Dá se říci, že si poradí sama a nemusí na Vás být fixovaná na rozdíl od pejska. Proto je kočka výborný společník pro lidi, kteří nemají až tolik času aby se tomu zvířátku mohli neustále věnovat.

Jsou také velmi kultivované, čistotné a chytré, proto se hodí i do bytu. Samozřejmě pokud máme kočku od koťátka, taky dokáže pěkně řádit. Lézt po záclonách, po kuchyňské lince a vlastně po celém bytě, protože taková číča se dostane úplně všude.

Pes

Pokud si budeme chtít pořídit pejska samozřejmě taky můžeme do bytu, ale v tomto případě je lepší volit menší plemena, než větší. Větší plemena psů potřebují prostor a hlavně dostatek pohybu, na což je úplně ideální dům se zahradou kde může pejsek běhat pořád.

Pejsek potřebuje taky spousty pozornosti a náklonnosti, protože pes je schopný si z rodiny určit jednoho pána, pro kterého by byl schopen položit život. Zbytek rodiny bude mít samozřejmě taky rád, ale ten jeden člen, kterého si vybere pro něj bude prioritou.

Autor obrázku: Eran Finkle

Pejsek potřebuje také už od malinka výcvik, pokud ho necháme růst, jako kůl v plotě, ovládne pes nás, ne my jeho. Pro je dobré pejska už odmalinka cepovat, co si může a nemůže dovolit, aby se to naučil a věděl to, a podle toho se také bude chovat. Vše záleží na tom, jak si ho vychováte.

Samozřejmě různí psi mají různé povahy stejně jako u lidí, někteří jsou líní a neaktivní a jiní jsou aktivní až moc… Podle toho taky musíme vybírat.

Pokud si třeba do panelového domu pořídíme jack russla, jezevčíka, nebo menšího teriéra, může nastat problém. Tyto plemena jsou psi velmi tvrdohlavý a temperamentní a nevydrží chvilku na jednom místě, takže by se mohlo stát, že až se vrátíte z práce, štěně vám rozcupuje celý byt.

Pokud pejsek do bytovky, je lepší volit z mírnějších plemen třeba bišonek, čivava, yorkšír, máltézslý psík, americký buldoček, mops i některé druhy jezevčíků. Pokud budeme chtít velkého psa, je určitě lepší mít pro něj prostor, jako jsou bernardýni, dogy, vlkodav, bernský salašnický pes, vlčák atd. Jsou různé druhy a rasy psů, a pokud si ho budeme chtít pořídit, musíme popřemýšlet, jakého pejska si vybereme.

Tolik shrnutí, záleží jen na vás, koho si vyberete, ale vždy u toho používejte hlavně rozum. Stává se že si lidé pořídí zvířátko a pak je z určitých důvodu – ať už malé prostory, nebo nedostatek času, vyhazují na ulice, v horším případě a v tom lepším dají nebo uváží u útulku… je to velice smutné, že spousty lidí si neuvědomí, že takovéto zvíře už je velká zodpovědnost a nemůžete ho jen tak odkopnout. Je to také živý tvor, který má právo na krásný a dlouhý život.

Proto pořizování pejska nebo kočičky opravdu s velkou rozvahou.

Zdraví koťat a trénink – druhá část

Zdraví koťat a trénink – druhá část

Navážeme na první část článku a popíšeme si další potíže, které můžou koťátka potkat.

Blechy

U dospělých koček to není takový problém, jako u malých koťat. Blechy jsou parazité, kteří sají krev, což pro malé kotě může představovat nebezpečí. Jelikož se ještě neumí čistit a škrábat, jsou proti nim téměř bezbranné. Je tedy nutné jich blech zbavit.

Problémy dýchacích cest

Ty jsou poměrně běžné u koťat. Jelikož ještě nemají vyvinutý imunitní systém a infekce dýchacích cest jsou lehce přenosné. Můžou být nakaženy jinými zvířaty nebo se mohou přenášet rukama, dotykem. Většinou tyto infekce nejsou smrtelné. Jsou sice otravné, ale dají se poměrně dobře léčit.

Autor obrázku: BuzzFarmers

Trénink

I když se to nezdá, kočky jsou schopné se naučit základní povely. I když to trvá déle než u psů. Je třeba si pamatovat, že odměna je lepší než trest. Váš vztah může být lehce narušen používáním trestů za nevhodné chování. Měli by jste kotě trénovat krom za krokem a každé jednotlivé poslechnutí odměnit. Používejte často její jméno, když si s ní hrajete nebo ji krmíte, aby se naučila spojovat své jméno s pozitivními zkušenostmi.

Cestování

Pokud se chystáte na dovolenou, je potřeba si promyslet, zda vzít kotě s sebou nebo ho nechat doma a poprosit někoho, aby ho kontroloval. Pokud jedete pryč na delší dobu, bude lepší ho vzít sebou. Pokud to není možné, můžete ho dát domů někomu známému, nebo do hotelu.

Lepší bude, pokud zůstane v prostředí, které zná. Pokud se rozhodnete ho nechat u vás doma, poproste někoho, aby ho tam alespoň 2 krát za den šel zkontrolovat. Dlouhé cestování by pro něj mohlo být velmi stresující. Snažte se, aby kotě bylo zvyklé na cestování již od malička, později to pro něj nebude představovat takovou zátěž.

Zdraví koťat a trénink – první část

Zdraví koťat a trénink – první část

Chcete se dozvědět, co se může stát vašemu kotěti? Jaké jsou nejobvyklejší nemoci a jak jim předcházet? A jak naučit vaše kotě základním dovednostem? Tenhle článek vám v mnohém pomůže.

První návštěva veterináře

Nejlepší je nechat kotě zkontrolovat veterinářem po tom, co si ho přinesete domů. Koťata jsou křehčí než vypadají. Pokud není něco v pořádku, obvykle se kotěti sníží teplota, sníží cukr v krvi a jsou dehydrovaná. Je třeba jim zajistit teplo a hlídat, aby dostala konzervovanou potravu. Vakcinace může začít po 8 měsíci života. Je to období, kdy se imunita od matky začne oslabovat.

Autor obrázku: Roy Montgomery

Obvyklé nemoci

Jedna kategorie jsou parazité. Ti můžou být vnitřní nebo vnější. Vnitřní jsou například červi, tasemnice. Vnější jsou třeba blechy, klíšťata.

Další kategorií jsou infekce. Mezi ty patří kočičí leukémie nebo psinka. Ač se psinka už vyskytuje jen málo, patří k devastujícím nemocem. Proto je nutná včasná intervence veterinářem po zjištění nějakého problému.

Nehody

Pokud se stane nehoda, například je kočka sražena autem, snažte se ji co nejdříve dopravit k veterináři. Snažte se ji co nejopatrněji zvednout, tak aby jste s ní pohnuli co nejméně. Položte kočku na čistý ručník do přenosného boxu a zakryjte ji ručníkem, aby jí nebyla zima a zabránili jste šoku. Pokud kočka krváci, překryjte ránu čistým obvazem, aby jste zabránili velké ztrátě krve.

Otravy

Pokud nevidíte přímo kočku konzumovat jed, je velmi těžké diagnostikovat otravu. Každopádně ji co nejrychleji dopravte k veterináři. Pokud víte, co kočka konzumovala, vezměte obal od jedu nebo jeho vzorek sebou k veterináři. Některé jedy způsobují šok. Proto se snažte kočku udržovat v teple. Kočka, která je v šoku se může chovat agresivně.

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (první část)

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (první část)

Která domácí zvířátka patří k těm nejoblíbenějším a z jakého důvodu? Které je vaším favoritem? Pojďte se podívat, kdo obsadil první až čtvrté místo.

1. Psi

Proč zrovna psi jsou na špičce žebříčku oblíbenosti? Psi jsou skvělými společníky, můžete se vždy spolehnout na jejich věrnost. Zdá se, že dokáží rozpoznat naši náladu a jsou vždy připraveni být vedle nás a potěšit nás svým olíznutím. Budou nás milovat i když s nimi zapomeneme jít ven, či nemáme zrovna náladu je hladit.

Jsou trpěliví a nikdy neztrácí nadšení, když ho projevujeme my. Psi jsou také bezvadné ochránci, jak majetku, tak svého pána. Stačí, aby se někdo jen přiblížil k plotu a okamžitě uslyšíte jejich varovné štěkání. Milují různé hry a procházky venku. Psi jsou skvělí společníci pro děti nebo seniory.

Než si ale psa pořídíte, zjistěte, která rasa je nejlépe vychovatelná a svou povahou mírná. Například labradorský retrívr je pro děti a starší lidi perfektní. Psi nejsou tak drazí, jako některá exotická zvířata a hlavně skvěle zapadnou do vaší rodiny. Jsou dostatečně inteligentní, aby jste je lehce naučili základní povely a také vám vaši lásku stonásobně vrátí.

2. Kočky

Autor obrázku: Tomi Tapio K

Kočky jsou naopak zvířata velmi hrdá a svobodná. Pokud jim ale vytvoříte hezký domov, budou se tam ze svých toulek vracet. Kočka je známá tím, že i když se ztratí na místě vzdáleném od domova, dokáže nalézt cestu zpět. A ač jsou to zvířata samostatná, rády se mazlí, předou a hrají si. Pokud máte doma problém s hlodavci, rády  vás ho zbaví.

Kromě obyčejných koček domácích si můžete pořídit druhy exotické jako kočku egyptskou nebo kočky bez srsti.

3. Křečci

Křeček je ideální pro malé děti, aby si vytvořili vztah k zvířeti a zároveň se naučili o něj postarat.

Křečkovi stačí poměrně malá klec nebo akvárko s pilinami a úkrytem. Je ideální do malých prostor a jednoduchý na chov. Křečkové jsou všežravci a kromě směsí koupených ve specializovaných obchodech je můžete krmit zeleninou, ovocem, sušenými plody nebo oříšky. Čerstvá zelenina by neměla být nahnilá. Ve volné přírodě se také živý hmyzem. Nejčastějším druhem křečka v domácnosti je křeček zlatý neboli syrský.

4. Rybičky

Rybičky jsou také velmi oblíbenými domácími mazlíčky, i když to nejsou mazlíčci v pravém slova smyslu. Slouží spíše jako dekorace či jako koníček.

Autor obrázku: jackiembarr

Dětem udělá radost spíše jejich rozmanité barvy a druhy. Stačí si vybrat velikost akvária, zda chceme plastové čí skleněné, jaké druhy rybiček se spolu snesou, jaké rostliny se k nim hodí a zda budeme chtít, aby se rybičky rozmnožovaly. Akvárko by mělo stát na odstíněném místě, aby nám slunce nezpůsobovalo přemnožení řas.

Kamínky do akvária lze zakoupit ve specializovaných obchodech, kde vám zároveň poradí, které druhy rybiček jsou párové a které hejnové a jak se k sobě hodí. Velikost akvária se většinou udává 1cm dospělé rybky na jeden litr vody. Do akvária lze umístit i šneky nebo krevetky. K čištění vody je lepší do akvária nainstalovat čistící filtr. Neznámější druhy: neonky, pancéřníčci, sumečci, závojnatky…