Kočka domácí, každá je originál vzhledem i povahou

Kočka domácí, každá je originál vzhledem i povahou

Kočka domácí je dnes jednou z nejčastěji chovaných koček. Tito domácí mazlíčci jsou často mnohem zajímavější, atraktivnější a povahově lepší než kočky s výstavním rodokmenem.

Historie

Jedná se o nečistokrevnou rasu, která původně pochází z kočky divoké. První zmínky jsou uvedeny již před 12-ti tisíci lety z území dnešního Turecka a Kypru. Největší slávu zažily kočky ve Starém Egyptě kolem roku 3000 před n. l., kde byly uctívané.

Černé kočky chránily posvátná místa a hodně jich bylo nalezeno mumifikovaných v hrobkách faraonů. Jejich popularita rostla i v Evropě, kdy se používali především pro hubení škůdců, ale v době inkvizice začaly být kočky považovány za symbol čarodějnictví a byly upalovány. V dnešní době je již jejich chov ustálen.

Autor obrázku: Moyan Brenn

Popis

Vzhled koček domácích je hodně odlišný. Povaha i barevnost jsou vždy originálem. Obvykle jsou vysoké okolo 30 cm a váží od 2 do 5 kilogramů. S povahou se většinou nerodí, ale získávají ji zkušenostmi během života. Srst je ve většině případů krátká. Barevně se vyskytují nejvíce mourovaté, černé a tmavé kočky.

Domácí kočky se dožívají 10-12 let, ale mohou žít i déle.

Povaha

Radost z lovu je pozůstatkem jejich divokosti, i když v dnešní době, kdy mají dostatek jídla, provozují lov především pro zábavu. Jedná se o energickou kočku v přírodě a klidnou, línou a mazlivou kočku doma. (za den prospí až 15 hodin). Oproti jiným druhům jsou hodně hravé.

Strava

Ideální je mít 3 misky, jednu na granule, jednu na maso a jednu na vodu. Pro mladé kočky je vhodná vysokoenergetická strava, šťavnaté kapsičky a podobně. U starších koček volíme spíše střídmou stravu. Během celého života doplňujeme vitamíny. Starším kočkám můžeme dát jednou za čas misku mléka, u mladších koček by to mohlo způsobit zažívací problémy anebo průjem.

Péče

Nepotřebují žádnou zvláštní péči, stačí je jednou za čas vykartáčovat. Pro lesklejší srst se doporučuje dát kočce k jídlu malé syrové vajíčko. Vhodné je, aby každá kočka měla svůj vlastní pelíšek. Nejvíce jim vyhovuje režim, kdy doma jen jí a občas spí, ale po většinu času mohou být venku. Pokud je kočka často venku je nutné myslet na potřebná očkování. Dají se naučit i na život doma a na chození na kočičí wc.

Mučení zvířat dětmi

Mučení zvířat dětmi

Pořídili jste si domů domácího mazlíčka? Zlobí ho Vaši potomci? Pak jste jedni z mnoha.

Pokud jste nikdy dříve doma zvířátko neměli a Vy jste si ho pořídili hlavně kvůli Vašim dětem, pak vyvstává otázka, jak se Vaše děti budou ke zvířátku chovat a vy byste jim vhodné chování měli objasnit. A také velmi záleží na tom, jaké zvířátko jste si konkrétně vybrali. Nejčastěji to však bývají pejsci, kočičky, morčata či křečci.

Přátelé a oběti

Většina dětí se s novým členem snášejí bez problémů, ale najdou se i takové děti, které, ač to vypadá, že si se zvířátkem pouze hrají, je určitou formou mohou i mučit.

Autor obrázku: one tiny spark

Velmi často se stává, že malé děti chodí zvířátko úmyslně budit, když spí, nebo je s oblibou provokují dupáním nebo škádlí různými předměty, jako je smetáček, házením psími hračkami, nebo i vlastními hračkami – hlavně plyšáky a míčky.

Někdy je dokonce tahají za různé části tělíčka, jako uši, tlapky, ocásek i samotnou kůži na hřbetě! U větších zvířat se pak vozí na hřbetě, jakoby to byl nějaký poník!

Nutná obrana

Většinu si děti neuvědomují, že svými hrátkami, zvířátku mnohdy i ubližují, a ty se pak na oplátku zase budou bránit. Začnou kousat, drápat nebo se jen tak po dítěti oženou, zavrčí, aby dala najevo, že se jim jednání dětí nelíbí.

Stále častěji se však setkáte s případy, kdy děti domácího zvířecího mazlíčka mučí záměrně. Kopou do něho, odhazují ho od sebe nebo mu berou jídlo i pití. V takovémto případě musí rodiče přistupovat k radikálnímu řešení – vzdát se domácího mazlíčka pro jeho dobro.

Tam, kde se spíše jedná o hry, je potřeba opakovaně dětem vymlouvat jejich jednání a počínání, potrestat je, nebo se jim snažit vysvětlit, že tímto jednáním zvířátku ubližují a bolí ho to. Snažte se Vaše dítka, co nejvíce držet od zvířátka tak daleko, jak to jen jde, nebo je mít pod neustálým dohledem, dokud si děti nezačnou uvědomovat, co svým jednáním způsobují.

Zdraví koťat a trénink – druhá část

Zdraví koťat a trénink – druhá část

Navážeme na první část článku a popíšeme si další potíže, které můžou koťátka potkat.

Blechy

U dospělých koček to není takový problém, jako u malých koťat. Blechy jsou parazité, kteří sají krev, což pro malé kotě může představovat nebezpečí. Jelikož se ještě neumí čistit a škrábat, jsou proti nim téměř bezbranné. Je tedy nutné jich blech zbavit.

Problémy dýchacích cest

Ty jsou poměrně běžné u koťat. Jelikož ještě nemají vyvinutý imunitní systém a infekce dýchacích cest jsou lehce přenosné. Můžou být nakaženy jinými zvířaty nebo se mohou přenášet rukama, dotykem. Většinou tyto infekce nejsou smrtelné. Jsou sice otravné, ale dají se poměrně dobře léčit.

Autor obrázku: BuzzFarmers

Trénink

I když se to nezdá, kočky jsou schopné se naučit základní povely. I když to trvá déle než u psů. Je třeba si pamatovat, že odměna je lepší než trest. Váš vztah může být lehce narušen používáním trestů za nevhodné chování. Měli by jste kotě trénovat krom za krokem a každé jednotlivé poslechnutí odměnit. Používejte často její jméno, když si s ní hrajete nebo ji krmíte, aby se naučila spojovat své jméno s pozitivními zkušenostmi.

Cestování

Pokud se chystáte na dovolenou, je potřeba si promyslet, zda vzít kotě s sebou nebo ho nechat doma a poprosit někoho, aby ho kontroloval. Pokud jedete pryč na delší dobu, bude lepší ho vzít sebou. Pokud to není možné, můžete ho dát domů někomu známému, nebo do hotelu.

Lepší bude, pokud zůstane v prostředí, které zná. Pokud se rozhodnete ho nechat u vás doma, poproste někoho, aby ho tam alespoň 2 krát za den šel zkontrolovat. Dlouhé cestování by pro něj mohlo být velmi stresující. Snažte se, aby kotě bylo zvyklé na cestování již od malička, později to pro něj nebude představovat takovou zátěž.

Zdraví koťat a trénink – první část

Zdraví koťat a trénink – první část

Chcete se dozvědět, co se může stát vašemu kotěti? Jaké jsou nejobvyklejší nemoci a jak jim předcházet? A jak naučit vaše kotě základním dovednostem? Tenhle článek vám v mnohém pomůže.

První návštěva veterináře

Nejlepší je nechat kotě zkontrolovat veterinářem po tom, co si ho přinesete domů. Koťata jsou křehčí než vypadají. Pokud není něco v pořádku, obvykle se kotěti sníží teplota, sníží cukr v krvi a jsou dehydrovaná. Je třeba jim zajistit teplo a hlídat, aby dostala konzervovanou potravu. Vakcinace může začít po 8 měsíci života. Je to období, kdy se imunita od matky začne oslabovat.

Autor obrázku: Roy Montgomery

Obvyklé nemoci

Jedna kategorie jsou parazité. Ti můžou být vnitřní nebo vnější. Vnitřní jsou například červi, tasemnice. Vnější jsou třeba blechy, klíšťata.

Další kategorií jsou infekce. Mezi ty patří kočičí leukémie nebo psinka. Ač se psinka už vyskytuje jen málo, patří k devastujícím nemocem. Proto je nutná včasná intervence veterinářem po zjištění nějakého problému.

Nehody

Pokud se stane nehoda, například je kočka sražena autem, snažte se ji co nejdříve dopravit k veterináři. Snažte se ji co nejopatrněji zvednout, tak aby jste s ní pohnuli co nejméně. Položte kočku na čistý ručník do přenosného boxu a zakryjte ji ručníkem, aby jí nebyla zima a zabránili jste šoku. Pokud kočka krváci, překryjte ránu čistým obvazem, aby jste zabránili velké ztrátě krve.

Otravy

Pokud nevidíte přímo kočku konzumovat jed, je velmi těžké diagnostikovat otravu. Každopádně ji co nejrychleji dopravte k veterináři. Pokud víte, co kočka konzumovala, vezměte obal od jedu nebo jeho vzorek sebou k veterináři. Některé jedy způsobují šok. Proto se snažte kočku udržovat v teple. Kočka, která je v šoku se může chovat agresivně.

Péče o kotě

Péče o kotě

Mezi důležité body péče o kotě patří pravidelné krmení, hraní a péče o jeho zevnějšek.

Krmení

Autor obrázku: PCB75

Kotě má větší nárok na nutriční vyváženost jídla než dospělá kočka. Je potřeba, aby jejich krmení bylo bohaté na proteiny, vitamíny a stopové prvky, důležité pro jejich zdravý výzvoj. Váha kotěte se za první týdny života zdvojnásobí až ztrojnásobí. Dokud jsou malá, je lepší je krmit několikrát denně, aby si doplnily potřebnou energii. Navíc kočky milují krmení a proto je tato činnost uklidňuje.

Pro kotě je potřeba kupovat speciálně vyvinutou stravu, která se liší od té pro dospělé kočky. Raději vybírejte pečlivě. Velmi malá koťátka mají velmi malé zoubky, proto je pro ně vhodnější potrava z konzervy.

Tady je pár základních bodů, kterými se řídit v průběhu krmení:

  • nevyrušujte kotě v průběhu jídla, nechte kotěti klid a dostatek času na krmení
  • misky s jídlem a pitím by měly být umístěny na klidném místě, kde nebude kočka ničím rušena
  • je potřeba zajistit, aby měla celodenně dostupnou čistou vodu, to pomáhá udržet koťata zdravá
  • dejte misku s vodou dostatečně daleko do misky s jídlem, tak si nebude spojovat pití jen s dobou krmení
  • použijte misku, která se nedá lehce převrátit, misky s jídlem čistěte po každém krmení, misky s vodou jednou denně
  • čtěte si návod na obalu krmení, ale nemusíte se jím řídit doslova, kočka si bude sama regulovat své krmení
  • pokud používáte suché krmení jako granule, můžete denní dávku nasypat do misky a nechat kotě, aby si samo určilo, kdy se půjde najíst
  • nedávejte kočkám ani koťatům kraví mléko, je pro ně špatně stravitelné

Hraní

Hraní je velmi důležitou aktivitou koťat. Každý den je pro ně novým dobrodružstvím, které rozvíjí jejich inteligenci, zručnost a vztah k člověku. Je důležité, aby mělo kotě dostečné množství různorodých podnětů, aby se rozvíjelo všestranně. Pokud nechcete nechat kotě chodit ven, kupte mu velké množství různých hraček, aby se vyvíjel jeho instinkt a odvaha.

Kočky a děti

Autor obrázku: Kathryn Decker

Kočka může rozvíjet osobnost dítěte. Může rozvíjet smysl pro zodpovědnost a pocit užitečnosti. Nenechávejte ale děti aby se staraly o kočku sami bez vašeho dohledu. Malé děti nedokáží rozlišit co zvířeti způsobí bolest, nebo co mu může být nepříjemné.

Péče o srst a zuby

Kartáčovat koťata by se měla alespoň jednou týdně na nějakém podkladu, který se dá vyhodit. Je třeba zkontrolovat, zda jejich srst neobsahuje blechy nebo klíšťata. Pokud ano, můžete se poradit s veterinářem jak postupovat s jejich odstraněním.

Zuby je třeba čistit a brousit suchou tvrdou stravou. Kontrolujte jestli neobsahují velké množství kamene nebo zanícené dásně. Pokud kotěti zapáchá z úst, nebo má velké množství slin nebo jí méně, může mít problém se zuby. V tomto případě se opět obraťte na veterináře.

Koupání

Pokud se rozhodnete kotě koupat, je třeba ho k tomuto naučit v brzkém věku. Počítejte s tím, že kotě se bude vehementně bránit. Nejlepší je namočit kotě do mělké nádoby, voda musí být teplá, dávejte pozor,  aby se šampón pro kočky nedostal kotěti do očí.

Jak se starat o kotě (druhá část)

Jak se starat o kotě (druhá část)

Navážeme na první část článku o péči o koťátko a řekneme si, jaké vybavení bychom si měli připravit předem.

Autor obrázku: Lil Shepherd

Pelíšek, podušku

Je jedno, jestli koupíte pelíšek přímo ve zverimexu nebo kotěti vytvoříte postýlku z krabice a polštářů nebo dek. Snažte se ho umístit na klidné, teplé místo v domě. Výplň pelíšku by měla být z látky, která se dá vyprat. Nebuďte zklamaní, když si kotě hned nezvykne ji používat. Možná ji budete muset i párkrát přesunout podle toho, kde si to vybere kočka.

Přednosný košík nebo box na kočku

Košík je nezbytný i pokud neplánujete cestovat dál než k veterináři. Většinu cestovních košíků můžete zakoupit v obchodě. Hledejte takový, který bude mít dostatek místa, bude dobře větraný, nebude  se z něj dát utéct a bude jednoduché jej čistit. Dejte pozor, aby byl pro kočku bezpečný. Nejčastěji jsou košíky dělané z lehkého plastu nebo sklolaminátu.

Misky na jídlo a pití

Autor obrázku: Paulo Ordoveza

Nejlepší materiál na misku pro kočku je sklo, keramika nebo nerez ocel. Misky by měly být těžší, aby se nedaly lehce převrátit. Kočka by měla mít přístup k čisté vodě po celý den. Misky na jídlo by měly být čistěny po každém krmení.

Záchod

Kočičí záchod a lopatka jsou nezbytné. I pokud má kotě přístup na zahradu, je potřeba je nejdříve přivyknout na nový domov a toaletu. Jejich záchod musí být vždy dostupný a musí být jednoduché ho najít. Vyberte přiměřeně hluboký záchod, aby kotě nerozházelo odpad ven.

Záchody zakoupené ve zverimexu není potřeba měnit každý den. Stačí odstranit odpad a mokrá místa a nahradit je novou podestýlkou. Jednou týdně by měl být opláchnut horkou vodou. Je potřeba být opatrní, kočičí trus může obsahovat různé toxiny a také silně zapáchat. Nebezpečný je hlavně pro těhotné ženy z důvodu přenosu toxoplasmózy.

Jak se starat o kotě (první část)

Jak se starat o kotě (první část)

Autor obrázku: Sara K

Rozhodli jste se pořídit sobě nebo dětem kotě a zajímá vás co vše je potřeba pro jejich komfort? Tady je pár základních tipů, jak připravit váš domov pro nového člena rodiny.

Kočky jsou na rozdíl od psů daleko tvrdohlavější a svobodnější. Budete tedy muset počítat s tím, že se budou častěji toulat, pokud je pustíte ven a že si nenechají tolik dominovat. Děti by se měly nejdřív naučit s koťaty zacházet, aby jim nechtíc neublížily.

Kdy je kotě připraveno změnit domov?

Kotě by nemělo být odebráno své matce dříve než po 8 týdnech od narození. Do té doby je kojeno matkou. Koťatům nedávejte kravské mléko, raději jim kupte náhražky mateřského mléka nebo jim dávejte vodu. Kravské mléko by jim mohlo způsobit žaludeční potíže a průjem.

První dny kotěte v novém domově

Autor obrázku: cuatrok77

První dny doma jsou zásadní pro vytvoření důvěry a vztahu mezi kotětem a jeho novou rodinou. Proto se snažte přivést kotě domů v období klidu, ne v době kdy je doma rušno a dělají se různé úpravy. Kotě bude potřebovat nějaký čas, než si zvykne na nové prostředí.

Mělo by mu být umožněno, aby si v klidu prošlo každou místnost domu. Až potom, co si zvykne na dům a pravidelné krmení, by mu mělo být umožněno jít ven. Pokud se rozhodnete nechat kočku chodit ven, mějte na paměti, že tam na ni číhá více nebezpečí a později už ji nenaučíte být doma.

Jak si připravit dům na příchod kotěte?

Než kotě přinesete domů, odstraňte všechny nebezpežné předměty. Například elektrické dráty, kabely, ostré předměty, plastové pytle, čistící prostředky a jedovaté rostliny. Raději kotě hlídejte při hře, aby nedošlo ke spolknutí  hračky. Také dejte pozor, aby jste zakryly všechny díry a věci, ve kterých by se mohlo kotě zapříčit.