Čím mám krmit svého mazlíčka?

Když si pořizujete do domácnosti nějaké mazlíčka pro rozptýlení, měli byste také vědět, jak se o něj máte starat, k čemuž samozřejmě patří také strava. Protože právě strava je pro jakékoliv zvíře stejně tak důležitá jako třeba pro člověka.

Na co nesmíme zapomenout

Když vybíráme pejskovi krmivo, tak bychom měli sledovat, zda obsahuje veškeré složky, které váš mazlíček potřebuje. V každém případě musí v jeho potravě být obsaženo dostatek bílkovin, tuků, ale také nějaké vitamíny, protože potrava může ovlivnit nejen zdraví, ale také vzhled vaše mazlíčka. Je samozřejmostí, kterou není nutno připomínat, že jakékoliv zvíře potřebuje denně čerstvou a čistou vodu a je jedno, pokud vaším mazlíčkem bude kočka, pes či morče.

Jednoduchá a oblíbená strava

Mezi nejčastější krmiva pro psy a jiné mazlíčky patří granule, protože je to velmi jednoduché. Stačí, když je nasypete do misky. Většina granulí mají velkou výhodu v tom, že jsou rozděleny podle plemene a věku psa, takže by váš pes měl dostat ideální složky, které v daném stádiu potřebuje. Výhodou je také to, že granule se vám nezkazí, takže můžete zakoupit velký pytel, který někde schováte a jen z něj odebíráte. Samozřejmě, že je důležité prostudovat složení granulí, které vám budou ležet třeba v garáži, aby opravdu obsahovaly to, co má váš pes rád a co potřebuje. Přestože existují granule, které mohou být vhodné, tak mnozí doporučují kombinovat je i s jiným typem potravy.

Jídlo jako od maminky

Mnozí mají svého mazlíčka jako třetí dítě, zejména pokud jde o důchodce, kterým jejich děti už odešly z domu, a podle toho se o své mazlíčky také starají. Často jim vyvařují obědy, což je pro psa jednoznačně nejlepší, avšak nesmíte jídlo hodně kořenit anebo používat nějaké suroviny, které by mohly zvířeti vadit. Pravdou je, že tento typ krmiva pro psy je náročným pro páníčka, protože nad ním stráví mnoho času, také musí přemýšlet o tom, aby pes nejedl stále to samé dokola a navíc je to poněkud dražší, než koupit pytel granulí.

A co takhle nevařit?

Někteří lidé, zejména majitelé větších plemen, svým psům dávají granule, které sice kombinují například s masem, ale dají psu to maso neupravené, tedy v syrovém stavu. Vždy se říkalo, že nejlepším krmivem pro psy jsou kosti, které bychom měli svému mazlíčkovi sem tam dopřát, ale měli bychom to uvážit podle velikosti plemena.

Konzervy a pasty jsou také řešení

Pro zpestření psího krmiva můžete kombinovat granule například s konzervami či různými pasty, které jsou oblíbené, protože mají aromatickou chuť, takže vaši psy si je velmi oblíbí. Ale pokud se podíváte na obsah, tak zjistíte, že mnoho konzer má velký obsah vody, což znamená, že vaše psy moc nenasytí.

Je důležité, čím svého mazlíčka krmíte, protože tím ovlivníte nejen jeho krásu, ale zejména jeho zdraví.

Jakých chyb se můžeme dopustit u našeho čtyřnohého přítele?

Jakých chyb se můžeme dopustit u našeho čtyřnohého přítele?

By: elizabeth tersigni

Také máte doma pejska a chcete pro něj to nejlepší? Svá zvířátka bezmezně milujeme a tak se snažíme, abychom jim dali to nejlepší, co bychom jim dát vůbec mohli. Bereme je jako členy rodiny a v podstatě pro ně žijeme. Je pro nás důležité to jak se cítí, co dělají, co jedí…. Dáváme jim ale to, co by skutečně mít měli, nebo děláme chybu?

Dost možná ani netušíte to, jak je správné krmení pro psa důležité. Jde tu především o jeho výživu, ale i výchovu. I když chceme svému domácímu mazlíčkovi dopřát to nejlepší, tak i tak se dopouštíme často chyb, které mohou mít špatný vliv na jeho zdraví.

Nejen zdraví tu hraje důležitou roli, ale také výchova je tím, co bychom neměli podceňovat. Dost možná se u vás pravidelně stává to, že když jíte, tak u vás pes stojí, smutně na vás kouká, kňučí, olizuje se a slintá, a vám to samozřejmě nedá a tak mu přihrajete něco ze svého talíře. To je ale obrovská chyba a dopouštět byste se jí neměli, protože pokud toto začnete dělat, žebrání u stolu se velmi špatně nezbavíte. Vy musíte psa naučit tomu, kde má svoje místo. Rozhodně by měl vědět, že pokud vy jíte, tak on u stolu stát nesmí a nesmí loudit a chtít po vás, abyste mu něco z talíře dali. Jak si na toto zvykne, budete jej to už jen těžko odnaučovat.

Pes by měl dostávat krmivo pravidelně každý den a nejlépe ve stejnou hodinu. Pokud mu dáte najíst kdykoliv, kdy na vás udělá oči, tak bude z vašeho domácího mazlíčka brzo válec. Pes neví nikdy, kde je klapka a sní vše, co mu dáte a co mu chutná. Tak se může klidně stát, že jej pořádně překrmíte. Pes by měl jíst podle toho, kolik váží. Krmit byste jej měli podle tabulek, které jsou na každém psím krmení uvedeny.

Vyhněte se také přemíře pamlsků, ty samozřejmě psům také mohou škodit. Pokud budete mít obézního psa, tak bude mít zdravotní komplikace.

Pomozte opuštěným zvířatům a dejte jim dárek na Štědrý den

Pomozte opuštěným zvířatům a dejte jim dárek na Štědrý den

By: jenny downing

Přemýšlíte, co budete o Štědrém dnu dělat a jak si zkrátíte chvíle čekáním na Ježíška? Co takhle zajít ještě do obchodu a nakoupit něco pejskům a kočičkám, které tyto svátky tráví v útulku a věnovat jim tak dárek? Posbírejte doma staré deky, nepotřebné oblečení, na které si tato zvířata mohou lehnout a udělat si z toho pelíšek a odneste to na místa, kde za to budou rádi. Uděláte dobrý skutek, který vás bude hřát na srdci. Je pravda, že není v našich silách pomoci všem, ale na druhou stranu mohou všichni pomoci někomu a to se přeci cenní. Každý z nás by si měl uvědomit, že ta zvířátka, která nemají domov, jsou závislá na tom, co my lidé jim dáme a s čím za nimi přijdeme.

Proč tedy nevěnovat pár korun tam, kde nás opravdu potřebují a kde za naši pomoc budou vděčni. Víte, co takové zvíře za svůj život muselo vytrpět a myslíte si, že je tam, kde teď je rádo? To určitě ne a je spousta lidí, kteří tento fakt přehlížejí, nepřemýšlí o něm a myslí jen na své vlastní potřeby, což je samozřejmě škoda a nemělo by to tak být. Ta zvířata si svůj osud nevybrala a není pro ně snem trávit svůj život v útulku, tak se jim ho snažme alespoň trochu zpříjemnit. Když už si zvířátko z útulku nemůžete vzít, tak byste alespoň měli umět pomoc alespoň málem těm, co nemají to štěstí a nemají vlastní domov.

Vžijte se alespoň na chvíli do toho, co ta zvířata mají za život, jaké mají možnosti, co celý den dělají a jak pro ně asi pobyt v útulku musí být stresující. Pokud se naučíme nemyslet jen na sebe a dávat i těm, kteří naši pomoc potřebují, uděláme krok správným směrem a zcela jistě se z nás stanou lepší lidé. Nestojí vám tato pomoc za to? Víte, kolik dáte za jednu konzervu? Stačí 20 Kč a už nepřijdete do útulku s prázdnou. Popřemýšlejte o tom i vy. Nebuďte ke zvířatům v útulku lhostejní.

Terárium pro chameleona

Terárium pro chameleona

Chameleon může být v podstatě kdekoli – v teráriu, drátěné voliéře nebo jen tak volně po bytě na nějaké květině, ale nejlepší variantou samozřejmě je terárium, kde mu můžeme udělat nejlepší podmínky pro úspěšný chov.

Velikost terária

Nejideálnější rozměry terária pro jednoho chameleona jsou 50x60x60 cm a hlavně u chameleonů musíme myslet na to, že čím vyšší terárium, tím lepší, abychom mu mohli vytvořit co nejvíce přirozené prostředí.

Autor obrázku: Lida

Teplota a osvětlení terária

Tato zvířata jsou zvyklá vyhřívat se na horních větvích, proto umístíme zdroj tepla co nejvíce ke stropu. Terárium musíme rozdělit na 3 teplotní části – vyhřívací místo (35 – 45 °C), prostřední část (25 – 30 °C) a dno (20 – 25 °C). V noci vypneme tepelné i světelné zdroje, abychom zajistili přirozený noční pokles teplot.

Větrání

Velmi důležitá je cirkulace vzduchu jako u každého plaza, zajistíme ji buď horním, spodním nebo bočním větráním, v mnoha případech je dobré i dva zkombinovat.

Vlhkost

Minimálně 1x denně musíme terárium důkladně porosit, vzdušnou vlhkost pomohou udržovat živé rostliny. Vlhkost v teráriu by měla být 60 – 75%.

Vnitřní prostor

Co se týká vybavení terária tak zadní a boční stěny je dobré polepit pískem nebo umělými kameny, nebo nějakou tapetou. Nedílnou součástí terária by měl být dostatek silných větví, po kterých může chameleon šplhat. Měli bychom je rozdělit do pater, aby měli rozdílnou teplotu a chameleon si sám vybral, která mu zrovna vyhovuje. Další velmi důležitá věc je mít tam alespoň jednu živou rostlinu, z jejichž listů může chameleon pít stékající kapičky vody. Používáme nejedovaté druhy třeba břečťan, bromelin.

Krmení

Chameleona bychom měli krmit obden, tedy dospělého chameleona, březí samice potom denně. Není na škodu nechat jim i jeden den půst. Stejně tak u samců, tam to může být i déle.

Velmi důležitý je příjem vody, třeba orosením podávané potravy.

Jak krmit štěně

Jak krmit štěně

Zdravá výživa pro správný vývoj štěňat
Zdravá výživa pro správný vývoj štěňat, Autor obrázku: epSos .de

Nedávno jsme zde psali o tom, jak se sžít s novým štěňátkem.

Malé štěně po odstavení potřebuje kvalitní krmivo se spoustou živin, které zabezpečí přísun energie potřebné ke správnému vývoji a celodennímu dovádění. Strava by měla být vyvážená, minerály, bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny v určitém poměru, aby se dobře vyvíjely orgány, svaly, zuby, drápy a kosti a také srst, aby byla zdravá a krásná. Úplně malé štěňátko, čerstvě odstavené, potřebuje 2x více energie než dospělý pes. Záleží na velikosti plemena, jak rychle se pes vyvíjí a co ke svému růstu potřebuje. Malá plemena dospívají kolem roku, velká do 45 kg rostou asi do 18 měsíců a ještě větší plemena až do dvou let.

Jak začít s přikrmováním?

Kolem pátého týdne věku, ještě než začne být štěně odstavováno, by se měla začít přidávat k mateřskému mléku i pevná strava, tzn. granule rozmočené ve vodě. Postupně by se měla voda ubírat, až zůstanou granule suché. Pro období přechodu z mateřské výživy na pevnou stravu je důležitý správný průběh trávení, což pomohou zajistit extrakty z bylinek a psyllium. Pro imunitu jsou důležité antioxidanty, mastné kyseliny pro vývoj mozku atd.

Jak se zorientovat v nabídce krmiv?

V době před 15 až 20 lety to byla opravdu věda a stálo to spoustu času a úsilí, pokud chtěl chovatel svému štěněti i dospělému psovi zajistit potřebný přísun živin. Dnes už je v nabídce obchodů s chovatelskými potřebami řada kvalitních krmiv přímo pro štěňata různých plemen a různého stáří. Kdo chce mít zdravého psa, měl by zapomenout na levná krmiva ze supermarketu, i když by si měl chovatel určit cenu, kterou je ochoten za krmivo utratit. Podle toho je pak možné vybírat z kategorií prémiových, superprémiových a ultraprémiových krmiv. Důležité je prostudovat si na obalu složení a krmné dávky pro konkrétní stáří psa a sledovat kvalitu stolice, která nejlépe podá chovateli informaci o funkci střev a správném dávkování stravy.

Co pořídit fretce?

Co pořídit fretce?

Dříve než si zvířátko přinesete domů, měli by jste se na jeho příchod náležitě připravit.

Autor obrázku: U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters

Nejdůležitější je voliéra. Pokud zvíře nemůžete nechat stále běhat po bytě, měla by mít  rozměr alespoň 1x1x1.5-2 m. Do klece připevněte stupátka nebo drenážní trubky na šplhání. Klec by měla mít alespoň 2-3 patra z dobře omyvatelného materiálu.

Zajistěte místa vhodná k odpočinku. Fretky rády v průběhu spánku mění nejen polohu, ale i místo. Rády si vybírají mezi domečkem, nebo měkoučkou tkaninou, do které se zavrtají. V obchodě s chovatelskými potřebami se dají pořídit speciální závěsné pelíšky tzv. hamaky, které jsou určené přímo fretkám. Snadno si je vyrobíte i doma, když svážete 4 rohy šátku. V žádném případě nesmíte použít froté ručník, zvířeti se do smyček zachytávají drápky a ty si pak může zatrnout.

Dopřejte fretce možnost úkrytu. Mají rády šustivý materiál, můžete např. naplnit lepenkovou krabici kuličkami z novin. Vhodné jsou také různé tunely na prolézání. Dají se pořídit tunely pro kočky, nebo dobře poslouží drenážní trubky. Fretka si ráda hraje, proto kupte několik hraček, určených např. pro kočky.

Autor obrázku: Micah Sittig

Pokud je to možné, do každého patra umístěte kočičí záchodekkočičím stelivem. Vyrábí se i speciální záchodky pro fretky, které mají vhodný trojúhelníkový tvar a jsou snížené.  Ne vždy jsou ale vhodné, často jsou příliš malé.

Fretka potřebuje mít stálý přístup k čersvé vodě. Pořiďte misku z dobře omyvatelného materiálu nebo napáječku. Druhou misku potřebuje na žrádlo. Je nutné, aby misky byly stabilní. Protože si misky rády přesouvají, je dobré připevnit je ke kleci.

obchodě pro chovatele najdete speciální krmení. Prodavač Vám jistě rád poradí. Existují speciální granulky a konzervy, ale fretka nepohrdne ani kočičím krmením a miluje i maso, meloun, nebo salátovou okurku. Nyní máte vše, zbývá už jen vybrat si zvířátko.

Jak se starat o morčata

Jak se starat o morčata

Rozhodli jste se, že pro vás je ideální zvířátko zrovna morče? Pokud bydlíte v panelovém domě nebo chcete kamaráda, který bude tichý a nenáročný, vybrali jste si dobře. Morčata jsou ideální také do rodin s malými dětmi. Jsou to klidná, společenská zvířátka a určitě vám udělají spoustu radostí.

Jak se tedy postarat o vaše morče co nejlépe?

autor obrázku uberzombie

Morče žije v průměru 5-6 let. Velikostí je větší než křeček, ale menší než králík. Jejich srst může být krátká i dlouhá až na zem, drsná i jemná jako chmýří. Záleží jen na vás, jaký druh si vyberete. Morčata jsou skvělými společníky. Tito hlodavci málo kdy koušou a jsou známí tím, že pískají radostí, když jejich oblíbený člověk vstoupí do místnosti. Morčata jsou skvělými mazlíčky pro starší děti, které zvládají zacházení s nimi.

Bydlení

Morčata jsou společenská zvířata, která jsou raději v malých skupinkách. Pokud budete mít dvě a více stejných pohlaví dohromady, budou skvělými přáteli. Pokud si pořídíte pár, čekejte brzy přírůstek do rodiny.

Snažte se pořídit morčeti co největší klec. Měla by mít alespoň 80 centimetrů na délku a na šířku. Je potřeba, aby klec měla pevné dno. Může být plastová s železnými mřížemi. Nikdy nepoužívejte skleněné akvárium, není tam dostatečný přísun vzduchu. Dejte si záležet na umístění jejich příbytku. Neměl by být na přímém slunečním světle nebo topení, kde by bylo moc horko, ale ani v průvanu. Morče by se nemělo nachladit. Místnost by měla mít kolem 18 až 23 stupňů.

Dno klece vystelte pilinami, slámou nebo senem. Je jedno čím, pamatujte ale, že to budete muset často měnit. Morčata dokážou dělat pěkný nepořádek.  Ráda se schovávají, když si hrají, proto jim dejte do klece nějaké rourky nebo plechovky od kávy. Dejte pozor, aby neměly ostrý okraj. Na spaní jim zajistěte místo, kde se mohou schovat. Například položená půlka květináče. Dále nějaké kameny a dřeva na šplhání.

Strava

Nejjednodušší je zakoupit mix určený přímo pro morčata ve vašem obchodě pro chovatele. Morčata jsou býložravá, proto jim bude chutnat ovoce i zelenina, obiloviny, oříšky i semínka. Morčata by se měla krmit dvakrát denně v menších dávkách. Ujistěte se, že jim vždy odděláte jídlo, které by se mohlo zkazit. Stejně jako člověk si morčata nedokážou vytvořit vitamín C, proto ho musí přijímat z potravy. Můžete jim dát třeba půl pomeranče nebo kousek zeleniny, která obsahuje vitamín C. Čistá voda by měla být dostupná po celý den.

Čištění

Podestýlku jim vyměňujte alespoň jednou týdně, ale nečistoty odstraňujte denně. Klec vždy umyjte horkou vodou. Ujistěte se, že klec je suchá, než do ní dáte čistou podestýlku. Morčata si potřebují brousit zoubky stejně jako ostatní hlodavci, proto jim do klece vždy vkládejte větvičku ze stromů.  Ujistěte se, že není chemicky ošetřena. Je potřeba, aby si na vás morče zvyklo co nejdříve, potom bude jednodušší s ním manipulovat. Morče lze také kartáčovat, ale není to nutné. Morčata si srst čistí sami od sebe.

Autor obrázku: Michael James

Cvičení

Nechte morče alespoň jednou denně běhat po pokoji. Ujistěte se, že jste zabezpečili pokoj proti úniku a že se nemůže nikde zranit. Tyto hlodavci musí být pod neustálým dohledem, pokud jsou puštěni, mají tendence kousat cokoli, k čemu se přiblíží. Proto nejdříve odstraňte veškeré elektrické kabely a jiná zařízení.

Zdraví

Pokud máte pocit, že je morče nemocné, okamžitě vyhledejte veterináře. Obvyklé znaky, že něco není v pořádku, jsou: letargie, nechutenství, průjem, kašel, kýchání. Morčata jsou také náchylná na parazity, jako jsou vši.

Jak se starat o papouška – druhá část

Jak se starat o papouška – druhá část

Krmení a voda:

Autor obrázku: Kathy McGraw

Papoušek bude potřebovat misku s vodou alespoň dvakrát za den. Pokaždé, když doplňujete krmení a vodu, měli byste misky vyčistit. Papoušci jedí ovoce, zeleninu a obiloviny jako kukuřici, slunečnicová semínka, oves, dále oříšky a vařené maso. Ujistěte se, že jeho krmení je vyvážené a nedávejte mu nic, co není doporučováno. Je lepší dávat papouškovi více malých jídel než jen jedno velké za den.

Je jedno, jestli mu budete připravovat vyváženou stravu sami, nebo mu budete kupovat mix z obchodu pro chovatele. Ale ta druhá možnost pro vás bude určitě jednodušší. Dávejte papouškovi čerstvé a čisté jídlo bez bakterií alespoň dvakrát denně. Semínka a oříšky by mu měly být podávány jen občas, protože obsahují velké množství tuku. Vyhněte se těmto pokrmům: kofein, avokádo, fazole, slané věci, alkohol a kakao.

Péče:

Papoušek bude muset být alespoň dvakrát až třikrát do týdne umýván. Můžete to udělat tak, že ho postříkáte vodou z rozprašovače nebo ho vykoupete v umyvadle. Používejte vodu, která je vlažná a speciální šampón pro papoušky. Papoušci milují vodu, ale nevyděste ho šplícháním. Pokud se ze začátku bojí, buďte vytrvalí a uvidíte, že si vodu zamiluje stejně jako vy.

Dobrá investice by byla do sprchovacího bidýlka, potom by se mohl papoušek sprchovat, jak by ho napadlo. Můžete ho taky nechat sprchovat s vámi, ale dejte pozor, aby voda nebyla moc horká a papoušek se nezranil. Po sprše papouška lehce otřete a nechte ho uschnout na slunném místě ve vašem domě. Nesušte ho fénem. Dejte pozor, aby se nenachladil. Papoušek by se měl také zastřihávat, ale raději se poraďte s odborníkem, jak to dělat co nejlépe.

Autor obrázku: Martin Pettitt

Mluvení:

Pokud chcete papouška naučit mluvit, začněte co nejdříve. Stejně jako děti se naučí jazyk mnohem rychleji. Zkoušejte říkat tu samou větu ve stejnou denní dobu, jako například AHOJ pokaždé, když vstoupíte do dveří. Ujistěte se, že se na vás papoušek dívá a dává pozor.

Zkoušejte opakovat fráze a slova, která chcete papouška naučit a zkoušejte spojit je s určitou aktivitou. Můžete ho učit i přehráváním slov, pozor aby se ale neustálým opakováním jednoho slova papoušek nezačal nudit. Pokud už nějaké fráze umí, opakujte je, aby je nezapomněl. Můžete ho také naučit pískat,  naučí se celé melodie.

Cvičení:

Nechte papouška létat po pokoji či bytě alespoň 15 minut denně. Až se naučí dělat potřebu do klece, můžete ho nechávat venku celý den a dávat ho zpátky pouze na noc a na krmení. Ujistěte se, že jste zavřeli všechny dveře a okna, aby se papoušek nedostal ven. Užijete si tohoto inteligentního kamaráda po mnoho dalších let.

Křeček

Křeček

Rozhodli jste se sobě nebo dětem pořídit malé zvířátko, které nebude tolik náročné na obstarání a zároveň bude skvělým společníkem a naučí děti zodpovědnosti? Chystáte se pořídit si křečka? Tady je pár tipů pro začátečníky.

Vyberte si křečka

Autor obrázku: Jannes Pockele

Na našem trhu je několik druhů křečka. Mezi ty nejběžnější patří Zlatý křeček, Křeček Syrský, Křeček Čínský a další. A i když jsou to tvorové nenároční, pokud je pořizujete dětem, je třeba zajistit, aby se naučily s nimi zacházet, aby nedošlo k jejich zranění.

Pokud si vybíráte křečka ze zverimexu dávejte pozor, aby byl zdravý. Přenos z obchodu domů je stresující zážitek a křeček často onemocní. Vyberte si aktivního křečka, ne takového, který je mokrý ze spodu nebo má uslzené oči. Pokud se vám zdá, že ne všichni křečci v teráriu jsou zdravý, raději nekupujte křečka z toho vrhu. Jejich nemoci jsou mezi nimi vysoce přenosné.

Příbytek

Existuje spousta možností jakou klec či box vašemu křečku pořídit. Můžete se inspirovat na internetu nebo přímo v obchodě s potřebami pro chovatele. Není vhodné používat akvária pro rybičky. Snažte se zajistit, aby váš křeček měl dostatek místa a vše co potřebuje – nádobku na vodu, misky, hračky, zákoutí, kam se může schovat.

Vyberte si také klec podle toho, zda se dá dobře čistit a zda je dobře přenosná.  Klec by neměla být umístěna v průvanu a křeček by se neměl často koupat. Nachlazení u nich způsobuje problémy. Klec by neměla být ani na topení. Zajistěte, aby měl příbytek stálou teplotu. Jako podestýlku lze použít seno, slámu, piliny, kousky látek. Je dobré, aby je mohl křeček přehrabávat a dělat si hromádky, kde se bude moci schovat.

Autor obrázku: cdrussorusso

Krmení

Křečci jsou všežraví hlodavci, ale v jejich potravě převažuje rostlinná strava. Můžete jim zakoupit mix přímo ve specializovaném obchodě. Většinou je to mix obilí, semínek, kukuřice, oříšků, bylinek a podobně. Aby měli dostatek vitamínů, můžete jim také dávat čerstvou zeleninu a ovoce. Pro to, aby si brousili zoubky je potřeba je krmit i pevnou stravou jako suchý chleba nebo rohlík. Zajistěte, aby měli vždy přístup k čisté vodě. Tu můžete umístit do závěsného držáku na vodu, který zůstane déle čistý, nebo jim můžete dát vodu do misky, ale počítejte s tím, že ji budete muset často měnit.

Nemoci

Křečci jsou náchylní k různým nemocem. Od průjmu, nachlazení, po vypadávání srsti, nádorům a různým poraněním. Dbejte na pestrost jejich stavy, na stálost teploty jejich prostředí, po každém kontaktu s jinými zvířaty si umyjte ruce, pokud zjistíte jakýkoli problém, raději se poraďte se svým veterinářem.

Péče o kotě

Péče o kotě

Mezi důležité body péče o kotě patří pravidelné krmení, hraní a péče o jeho zevnějšek.

Krmení

Autor obrázku: PCB75

Kotě má větší nárok na nutriční vyváženost jídla než dospělá kočka. Je potřeba, aby jejich krmení bylo bohaté na proteiny, vitamíny a stopové prvky, důležité pro jejich zdravý výzvoj. Váha kotěte se za první týdny života zdvojnásobí až ztrojnásobí. Dokud jsou malá, je lepší je krmit několikrát denně, aby si doplnily potřebnou energii. Navíc kočky milují krmení a proto je tato činnost uklidňuje.

Pro kotě je potřeba kupovat speciálně vyvinutou stravu, která se liší od té pro dospělé kočky. Raději vybírejte pečlivě. Velmi malá koťátka mají velmi malé zoubky, proto je pro ně vhodnější potrava z konzervy.

Tady je pár základních bodů, kterými se řídit v průběhu krmení:

  • nevyrušujte kotě v průběhu jídla, nechte kotěti klid a dostatek času na krmení
  • misky s jídlem a pitím by měly být umístěny na klidném místě, kde nebude kočka ničím rušena
  • je potřeba zajistit, aby měla celodenně dostupnou čistou vodu, to pomáhá udržet koťata zdravá
  • dejte misku s vodou dostatečně daleko do misky s jídlem, tak si nebude spojovat pití jen s dobou krmení
  • použijte misku, která se nedá lehce převrátit, misky s jídlem čistěte po každém krmení, misky s vodou jednou denně
  • čtěte si návod na obalu krmení, ale nemusíte se jím řídit doslova, kočka si bude sama regulovat své krmení
  • pokud používáte suché krmení jako granule, můžete denní dávku nasypat do misky a nechat kotě, aby si samo určilo, kdy se půjde najíst
  • nedávejte kočkám ani koťatům kraví mléko, je pro ně špatně stravitelné

Hraní

Hraní je velmi důležitou aktivitou koťat. Každý den je pro ně novým dobrodružstvím, které rozvíjí jejich inteligenci, zručnost a vztah k člověku. Je důležité, aby mělo kotě dostečné množství různorodých podnětů, aby se rozvíjelo všestranně. Pokud nechcete nechat kotě chodit ven, kupte mu velké množství různých hraček, aby se vyvíjel jeho instinkt a odvaha.

Kočky a děti

Autor obrázku: Kathryn Decker

Kočka může rozvíjet osobnost dítěte. Může rozvíjet smysl pro zodpovědnost a pocit užitečnosti. Nenechávejte ale děti aby se staraly o kočku sami bez vašeho dohledu. Malé děti nedokáží rozlišit co zvířeti způsobí bolest, nebo co mu může být nepříjemné.

Péče o srst a zuby

Kartáčovat koťata by se měla alespoň jednou týdně na nějakém podkladu, který se dá vyhodit. Je třeba zkontrolovat, zda jejich srst neobsahuje blechy nebo klíšťata. Pokud ano, můžete se poradit s veterinářem jak postupovat s jejich odstraněním.

Zuby je třeba čistit a brousit suchou tvrdou stravou. Kontrolujte jestli neobsahují velké množství kamene nebo zanícené dásně. Pokud kotěti zapáchá z úst, nebo má velké množství slin nebo jí méně, může mít problém se zuby. V tomto případě se opět obraťte na veterináře.

Koupání

Pokud se rozhodnete kotě koupat, je třeba ho k tomuto naučit v brzkém věku. Počítejte s tím, že kotě se bude vehementně bránit. Nejlepší je namočit kotě do mělké nádoby, voda musí být teplá, dávejte pozor,  aby se šampón pro kočky nedostal kotěti do očí.