Drtivá většina majitelů psů dnes dbá na jejich kvalitní stravu. Nejenže chceme, aby byla pestrá, kvalitní, vyvážená, vydatná, ale také, aby prospívala jejich zdraví, nedráždila trávení, dodala lesk srsti a mazlíčkům také chutnala. Kromě pamlsků, které psi nemusí jíst denně, musíme zvolit především vhodné krmivo. Jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým krmivem pro psy a kdy zvolit to, nebo ono?
Suché vs. mokré krmivo pro psy
Hlavním rozdílem je konzistence krmiva, suché je vyrobeno ze sušených, pomletých surovin, jako jsou maso, zelenina, ovoce, obiloviny. Z tohoto po zamísení a vysušení vzniknou granule různého tvaru.
U mokrého krmiva se nezřídka setkáváme s kvalitnějším složením, ať už jde o maso, nebo vedlejší suroviny. I tady se přidává zelenina, ovoce, rýže, obiloviny a voda. Vše se smíchá a vloží do konzerv, kapsiček… Bohatou nabídku suchých i mokrých krmiv vysoké kvality najdete na Fera24.cz, kde najdete i blog s mnoha radami, jež se týkají krmiva a krmení zvířat celkově.
Přednosti a negativa suchého a mokrého krmiva pro psy
Předností suchého krmiva je jeho snadné skladování a vysoká trvanlivost. Pro mnohé je rozhodující i nižší cena než u jiných typů krmiva. Psům zpravidla chutnají a lze je volit s ohledem na věk i příp. zdravotní indispozice psů. Nevýhodou je tady nižší výživová hodnota, a to z důvodu zpracování.
Mokré krmivo pro psy má vyšší výživovou hodnotu, konzervy jsou vhodné i v případě, kdy zvíře trpí dehydratací, nebo má potíže s ledvinami, nemá zuby a granule nepokouše ani namočené. Nevýhod je tady více, jde především o mnohem vyšší cenu, ale také o nízkou trvanlivost, jakmile je konzerva otevřená.
Na webové stránce https://fera24.cz/krmivo-pro-psy/ na vás čekají kvalitní a cenově dostupné granule pro psy i konzervy pro psy, stejně jako pamlsky a jiné typy krmiva. Spokojeni budete vy i váš pes.
Je jedno, zda Váš čtyřnohý kamarád zrovna slaví narozeniny nebo mu jen chcete připravit něco nevšedního na zub. Podívejme se společně na to, co by každý dort pro Vašeho domácího mazlíčka měl a neměl obsahovat, jak by měl vypadat a jak ho připravit.
Co rozhodně NE!
Lidé mají ve zvyku dopřávat svým zvířatům i běžné lidské pochoutky, protože se domnívají, že co je dobré pro nás, musí nutně chutnat i zvířatům. To je možná pravda a Váš pes či kočka se bude po sladké odměně ještě dlouho olizovat, ale nevhodnými potravinami můžete Vašemu zvířeti přivodit vážné zdravotní problémy či ho dokonce ohrozit na životě.
Zvlášť o svátcích mají lidé tendence krmit své mazlíčky cukrovím, kousky čokolády z vánočního stromečku, uzeninami nebo dokonce silvestrovskými chlebíčky. Tím úplně nejhorším, co můžete mazlíčkovi nabídnout, je čokoláda.
Vysoký obsah tuků, teobromin, ale také kofein způsobují poruchy funkce slinivky a srdečního rytmu, což může v nejhorším případě způsobit až smrt. Stejně tak zapomeňte na sušenky, sladkosti, bonbóny nebo koláče. Všechny tyto pochoutky obsahují cukrový alkohol, který psům zbytečně zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a tím ohrožuje jeho zdraví.
Hrozny a sušené rozinky způsobují silné alergické reakce, které mohou skončit až selháním ledvin, přičemž smrtelné množství může začínat už na osmi rozinkách! Alergii způsobují i ořechy a příznaky otravy, při kterých byste měli zbystřit, se projevují zvracením, třesem a teplotou.
Nezraléovoce nebezpečně překyseluje organismus zvířete a to přezrálé obsahuje naopak zase spoustu cukru. To je nejen nezdravé, ale cukr, který v žaludku kvasí, způsobuje bolestivé žaludeční a střevní potíže, nadýmání a průjmy. Pokud si budete nejen o svátcích pochutnávat na kuřeti, svého psa od stolu rozhodně nekrmte! Vařením a pečením kosti křehnou a psovi by rozštěpené kosti mohly vážně poškodit stěnu žaludku nebo střeva!
Dopřáváte si rádi česnek nebo cibuli? V zimním obdobím je to skvělá ochrana před chřipkou, ale svému zvířeti tyto potraviny raději nenabízejte. Jsou nebezpečné jak pro psy, tak pro kočky a zbytečně byste riskovali jejich otravu. Ta se může projevit do jednoho dne od pozření, ale klidně i za delší dobu, při které bude Váš čtyřnohý kamarád trpět velkými bolestmi břicha, průjmem, ale i dušností.
Nepříjemné nadýmání, až prasknutí střeva však může způsobit také kapusta, květák nebo kynuté pečivo. Přestože si většina z nás představí kočku coby obrázek spokojeného zvířete s barevným klubíčkem a miskou mléka, opak je pravdou.
Dospělá kočka by kravské mléko ve svém jídelníčku vůbec mít neměla! Mléko jim sice chutná, ale nedokážou trávit laktózu, a tak jim ve většině případů způsobí jen nepříjemné bolesti břicha, křeče a průjem. Pokud chcete své kočce dopřát mléčné výrobky, volte mléko speciálně upravené bez laktózy nebo mléka určená přímo pro kočky.
Zdravé potraviny pro Vašeho psa
Existují však i lidské potraviny, které jsou například pro psy vyloženě vhodné a do jejich jídelníčku bychom je měli zařazovat pravidelně. A které to tedy jsou? Patří mezi ně například jogurt, který je významným a snadno dostupným zdrojem bílkovin a vápníku. Při nákupu se však soustřeďte na jogurty bez cukru a sladidel a volte ty s probiotickou kulturou.
Lněnásemínka jsou zase vhodná pro lepší trávení a zdravou srst. Rozdrtit by se měla však těsně přes přimícháním do stravy, jinak rychle žluknou. Použít můžete i lněný olej, obsahuje stejné vitamíny a omega – 3 – nenasycené mastné kyseliny, avšak ochudíte ho o právě tolik potřebnou vlákninu. Dalším významným zdrojem esenciálních mastných kyselin je losos. Tuky v něm obsažené vyživují srst a posilují imunitní systém. Svému psovi ho však podávejte tepelně upraveného, v syrovém stavu ho můžete ohrozit případnými parazity.
Dýně je dalším bohatým zdrojem pro psa nejen tolik potřebné vlákniny, ale i vitamínu A, a batáty obsahují navíc i mangan a vitamín B6 a C. Vašemu psovi budou nejvíc chutnat usušené na plátky, kdy je může chroupat jako zdravý pamlsek. Trpí Váš mazlíček pár kily nadváhy? V tom případě zařaďte do jeho stravy zelené fazolky, které jsou nízkokalorické a obsahují hodně vlákniny. Stejně tak i ovesnévločky jsou velmi vhodnou psí potravinou, a to zejména pro ty starší. Zlepšují totiž peristaltiku střev a tím celé (mnohdy problematické) zažívání.
Dort pro psa
Na 1 (nejen narozeninový) dort budete potřebovat:
900 g mletého drůbežího masa (kuřecí či krůtí)
4 mrkve
560 g špenátu
330 g uvařené rýže
400 g kulatozrnné rýže
750 g polotučného tvarohu
6 vajec
2 lžíce oleje (slunečnicový, lněný, ..)
psí sušenky na ozdobu
Mleté maso smíchejte s mrkvemi nakrájenými na kostičky, nasekaným špenátem, olejem, uvařenou rýží a dvěma syrovými vejci. Zbylá vejce uvařte natvrdo a po zchlazení oloupejte a nakrájejte na kolečka. Dortovou formu vymažte olejem a na dno napěchujte čtvrtinu masové směsi. Na ni rozprostřete kolečka vajec a zakryjte druhou čtvrtinou masové směsi. Pečte asi 45 minut při 180ºC.
Dort vyklopte a celý proces zopakujte, abyste získali dva stejné korpusy. Kulatozrnnou rýži mírně rozvařte, vychladlou ji smíchejte s tvarohem a většinou vzniklé pomazánky jeden plát potřete. Přiklopte druhým plátem, potřete zbytkem pomazánky a ozdobte psími sušenkami.
Dortík pro kočku
Na 1 dortík budete potřebovat:
2 rohlíky
mléko pro kočky
2 masové kapsičky
kočičí puding (k dostání v chovatelských potřebách)
tvaroh nebo lučinu
sýr a šunku
kočičí sušenky, masové tyčinky, granule, apod. na ozdobu
Rohlíky nakrájejte na kolečka, zalijte kočičím mlékem a nechte rozmočit na kaši. Tu sceďte, přidejte do ní trochu tvarohu nebo lučiny a zamíchejte. Plech vyložte pečícím papírem a vytvořte na něj z těsta tři placky (kolečka). Pečte asi 10 minut při 200ºC.
Jednu placku potřete masovou kapsičkou, přiklopte druhou plackou, tu pomažte sýrem a ozdobte šunkou. Přiklopte poslední placku, potřete druhou masovou kapsičkou a můžete použít i kočičí puding. Povrch dortíku posypte granulemi a ozdobte kočičími sušenkami a nalámanými masovými tyčinkami.
Když si pořizujete do domácnosti nějaké mazlíčka pro rozptýlení, měli byste také vědět, jak se o něj máte starat, k čemuž samozřejmě patří také strava. Protože právě strava je pro jakékoliv zvíře stejně tak důležitá jako třeba pro člověka.
Na co nesmíme zapomenout
Když vybíráme pejskovi krmivo, tak bychom měli sledovat, zda obsahuje veškeré složky, které váš mazlíček potřebuje. V každém případě musí v jeho potravě být obsaženo dostatek bílkovin, tuků, ale také nějaké vitamíny, protože potrava může ovlivnit nejen zdraví, ale také vzhled vaše mazlíčka. Je samozřejmostí, kterou není nutno připomínat, že jakékoliv zvíře potřebuje denně čerstvou a čistou vodu a je jedno, pokud vaším mazlíčkem bude kočka, pes či morče.
Jednoduchá a oblíbená strava
Mezi nejčastější krmiva pro psy a jiné mazlíčky patří granule, protože je to velmi jednoduché. Stačí, když je nasypete do misky. Většina granulí mají velkou výhodu v tom, že jsou rozděleny podle plemene a věku psa, takže by váš pes měl dostat ideální složky, které v daném stádiu potřebuje. Výhodou je také to, že granule se vám nezkazí, takže můžete zakoupit velký pytel, který někde schováte a jen z něj odebíráte. Samozřejmě, že je důležité prostudovat složení granulí, které vám budou ležet třeba v garáži, aby opravdu obsahovaly to, co má váš pes rád a co potřebuje. Přestože existují granule, které mohou být vhodné, tak mnozí doporučují kombinovat je i s jiným typem potravy.
Jídlo jako od maminky
Mnozí mají svého mazlíčka jako třetí dítě, zejména pokud jde o důchodce, kterým jejich děti už odešly z domu, a podle toho se o své mazlíčky také starají. Často jim vyvařují obědy, což je pro psa jednoznačně nejlepší, avšak nesmíte jídlo hodně kořenit anebo používat nějaké suroviny, které by mohly zvířeti vadit. Pravdou je, že tento typ krmiva pro psy je náročným pro páníčka, protože nad ním stráví mnoho času, také musí přemýšlet o tom, aby pes nejedl stále to samé dokola a navíc je to poněkud dražší, než koupit pytel granulí.
A co takhle nevařit?
Někteří lidé, zejména majitelé větších plemen, svým psům dávají granule, které sice kombinují například s masem, ale dají psu to maso neupravené, tedy v syrovém stavu. Vždy se říkalo, že nejlepším krmivem pro psy jsou kosti, které bychom měli svému mazlíčkovi sem tam dopřát, ale měli bychom to uvážit podle velikosti plemena.
Konzervy a pasty jsou také řešení
Pro zpestření psího krmiva můžete kombinovat granule například s konzervami či různými pasty, které jsou oblíbené, protože mají aromatickou chuť, takže vaši psy si je velmi oblíbí. Ale pokud se podíváte na obsah, tak zjistíte, že mnoho konzer má velký obsah vody, což znamená, že vaše psy moc nenasytí.
Je důležité, čím svého mazlíčka krmíte, protože tím ovlivníte nejen jeho krásu, ale zejména jeho zdraví.
S podzimem přicházejí první nemoci, protože rána jsou chladná, a ani přes den se teploty nevyšplhají moc vysoko. I my lidé se tak více oblékáme a upravujeme jídelníček, aby obsahoval větší množství vitamínů, které nás ochrání před nemocemi. Myslete i na svého čtyřnohého kamaráda a zpestřete mu stravu, a pokud je ráno chladno, nezapomeňte na obleček. Pokračovat ve čtení „Připravte se s pejskem na podzim“
Dnes si nebudeme povídat, jako obvykle, o chovu různých zvířat. Naopak. Dnes si povíme pár základních informací o legendární společnosti Purina, která po řadu desítek let dodává tu nejlepší – dalo by se říct, že nejkvalitnější, krmnou směs pro naše milované psy a kočky.
Základní informace
Slovo ‚Purina‘ je označení pro britskou společnost, která již od roku 1829 vyrábí speciální krmivo pro zvířata – převážně pro psy nebo kočky. Společnost byla založena Joellem Spillerem.
Historie společnosti Purina
Purina se na trhu pohybuje už pěknou řádku let. Samotná společnost byla založena v roce 1829 Joellem Spillerem v Bridgewateru v Somersetu. V úplných začátcích fungovala hlavně jako zprostředkovatel dodávek kukuřice.
Po roce 1840 začal Spiller společně se svým partnerem Samuelem Brownem ve Velké Británii používat teprve druhý mlýn, který je poháněný párou. V roce 1851 koupil v Cardiffu pekárnu na suchary určenou hlavně pro námořníky. K tomu začali vyrábět i úplně první suchary pro psy. V té době však pod jménem ‚Spillers‘. Firma se oficiálně stala veřejnou obchodní společností až v roce 1887.
Po třech letech – tedy v roce 1890 spojil Spiller svoji firmu s firmou William Baker and sons. Tímto vzniká společnost pod jménem Spillers and Bakers limited. 20. století se pro společnost stalo průlomovým. Hned v roce 1907 jsou na trh uvedeny barevné psí suchary SHAPES, které si udržují svou silnou pozici dodnes.
Na začátku 1. světové války už firma vyrábí více než 18 různých druhů psích sucharů. Výroba těchto sucharů probíhala v továrnách v Cardiffu, Bristolu, Londýně, Newcastlu a Birkenheadu. Od konce 19. století se společnost Spiller rozrostla natolik hned potom, jak koupila sedm dceřiných společností. V roce 1927 byla přejmenována na Spiller Limited, dceřiné společnosti následně procházejí likvidací a aktiva se soustřeďují převážně v mateřské firmě. Na trh je následně uvedeno speciálně vyrobené krmivo pro chrty WINALOT.
Zde si řekneme něco o krmivu pro činčily. I když se to nezdá, mají pestrou stravu. Základní stravou je voda a seno, k tomu samozřejmě patří i speciální krmivo pro činčily, které obsahuje spousty minerálů, které potřebují. V žádném případě je nekrmíme krmivem pro králíky nebo křečky, protože tyto krmiva obsahují ořechy a slunečnici a tohle činčily nesmí!
Takže pokud krmíme činčily kvalitním senem a granulemi, není potom už potřeba jim dodávat více minerálů a vitamínů.
Seno je pro ně velice důležité, mělo by být v kleci neustále k dispozici. Slouží pro čištění a správnou funkci střev. Je také dobré mít na seno nějakou nádobu, nejlépe závěsnou, kam ho můžeme nacpat. Pokud ho dáte jen tak na zem, všude ho roztahají.
Speciální granule pro činčily se také skládají z důležitých látek, jako jsou obiloviny ( oves, ječmen, pšenice) a jak už jme říkali, rozhodně ne krmivo pro křečky nebo jiné hlodavce – obsahují velké množství ořechů v kterých je mnoho tuku, které nejsou činčily schopné zpracovat a může to vést ke střevním nebo jaterním problémům.
Co se týká vody, pokud mají činčily dostatečný přísun ovoce, vodu nepotřebují skoro vůbec, ale samozřejmě vždy v kleci máme čistou vodu pro všechny případy i když zrovna činčily jí tolik nevypijí.
Při volbě stravy je nutné zvážit několik aspektů – velikost plemene, věk psa, způsob jeho života a také zdravotní stav. Na krmivu se nevyplácí šetřit, jelikož jeho složení ovlivňuje kvalitu a také délku života vašeho čtyřnohého kamaráda.
V případě mého psa se mi nejvíce osvědčilo podávání suchého granulovaného krmiva. A to hned z několika důvodů. V mladém věku trpěl častými střevními infekcemi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením, obvykle velmi vysilujícími. Po poradě s veterinářem byla jako příčina obtíží stanovena nižší imunita trávicího traktu, který se nevyrovnal s přítomností u jiných psů běžných bakterií, které se do těla dostanou během venčení a kontaktu s psími exkrementy. Situace bývala nejhorší vždy na jaře a na podzim ve vlhkém počasí.
Léčba obvykle probíhala pomocí antibiotik a také byla doprovázena jedno až dvoudenní hladovkou s podáváním slabého černého čaje, posléze se přecházelo na rýžový odvar, rýži a cca po týdnu na normální stravu. Nutno podotknout, že udržet mého psa v dostatečné vzdálenosti od voňavých pokrmů byl velký problém, jakmile mu trochu otrnulo, snědl by všechno, na co přišel. Velmi mu chutnaly i masové konzervy ale třeba i vařené kuřecí maso, které jsem pokládala za dietní.
Problémy se však stále častěji objevovaly nejen po procházkách ve vlhku a v době, kdy je riziko infekce zvýšené, ale hlavně po jídlech, která obsahovala tepelně upravené maso. Nezbývalo, než se přeorientovat výhradně na stravu suchou. Jako mávnutím kouzelného proutku obtíže zmizely. Pro infekcemi stále zatěžovaný trávicí trakt byly granule zřejmě nejšetrnějším řešením.
Zpočátku jsem podávala granule s kuřecím masem pro malá plemena a aktivní psy, ale po několika letech konzumace se projevily kožní problémy – suché lupy, které dle závěru veterináře mohly být způsobeny právě složením dosud užívaných granulí. Přešli jsme tedy na granulované jehněčí s rýží a troufám si tvrdit, že tato volba již byla skutečně správná a okamžitě se projevila na kvalitě srsti.
Dnes je mému psovi 12 let a kupujeme granule určené pro seniory malého vzrůstu. Pokud v nestřeženém okamžiku nesní můj mazlíček něco zakázaného, problémy jsou ty tam. Je ale třeba podotknout, že tato rovnováha je velmi křehká a pokud dojde k nějakým dietním chybám, okamžitě se projeví návratem obtíží.