Strava morčat – druhá část

Strava morčat – druhá část

Granule

Jsou pouze doplňkovou stravou, pokud budete ve zverimexu vybírat, zvolte raději směs různých granulí, zrní, oříšků a sušeného ovoce. Čím méně je však různých „sušenek“ či „keksů“ tím lépe, obsahují zbytečný cukr a tuk a morčátka je stejně moc nemusí.

Tráva a byliny

Autor obrázku: David Masters

Morčátka přímo milují čerstvou trávu, je v ní spousta vitamínů a vody. Morčátko můžete dát na travičku, poklopit jej nějakou přepravkou nebo vrchem od klece a ono se samo pěkně napase. Přepravka musí být však dostatečně vzdušná, morčátko musí mít přísun čerstvého vzduchu a mělo by vidět ven, aby vědělo kde je a nemělo strach. Je dobré přes přepravku dát nějaký „hadr“, aby se mělo kam schovat před sluníčkem. Morčátka mají ráda soukromí, takže hadřík pomůže morčátku cítit se v bezpečí i mimo klec.

Pokud není venku počasí na to, aby jste dali morčátko na trávu napást, můžete mu ji jednoduše natrhat a dát do klícky. Morčátka mají také moc ráda pampelišky, sedmikrásky a nať mrkve. Byliny a trávu dáváme morčátku vždy čerstvou, stejně jako zeleninu. Nikdy netrháme trávu do zásoby, nesmí být zvadlá a oschlá.

Trávu byste však nikdy neměli trhat v husté zástavbě nebo blízko silnic. Ve městě je tráva znečištěná psími výkaly a nečistotami. V trávě je pak mnoho bakterií, které mohou morčeti uškodit.

Váha

Autor obrázku: Brent Moore

Ke krmení patří i váhový přírůstek či úbytek. Je důležité váhu pravidelně kontrolovat, aby morčátko netrpělo nadváhou či podvýživou. Každý měsíc tedy morče vážíme, postačí k tomu obyčejná kuchyňská váha. Dospělý jedinec by měl vážit ideálně 800 – 1200g, pokud morče váží méně, ať už v krátké době ztratilo na váze, nebo nikdy nedosáhlo ideální hmotnosti, je nutné vyhledat pomoc veterináře, může se jednat o nemoc nebo vnitřní zranění.

Pokud morčátko trpí obezitou, váží-li více jak 1200g, je nutné nasadit dietní opatření.

Dieta

Do diety se nikdy nepouštějte sami, je vždy lepší poradit se s veterinářem. Co však můžete pro morčátko udělat, je zajistit mu pohyb a kontrolovat stravu, kterou mu dáváte. Každopádně je důležité, pokud se o morče stará více lidí, aby se dohodli na podávání stravy. Není dobré, aby mělo v kleci příliš mnoho stravy.

Do mističky mu vždy nasypte jen trochu zrní, pokud dáváte tyčinky, nechte je jen na chvíli v kleci a pak zase vyndejte. Ovoce obsahuje příliš mnoho cukru, zkuste je zaměnit za zeleninu. Morčátko také můžete nechat přes den chvíli proběhnout po pokoji. Je však dobré zajistit nábytek, aby morčátko nemělo kam zalézt, předejdete tak případnému zranění nebo nepříjemnému vyndávání mazlíčka z nějaké škvírky.

Strava morčat – první část

Strava morčat – první část

Rádi byste si pořídili morčátko, nevíte ale, jak a čím jej krmit? Aby nebylo hladové či naopak, aby se nepřejídalo a netrpělo později obezitou? Při chování morčat je velmi důležitá správná strava. Jak zajistit, aby bylo spokojené a zdravé, na co brát ohledy a jak správně morčátko krmit? Prozradíme, co vše je v jeho stravě důležité a na co můžete s klidem zapomenout.

Seno

Autor obrázku: David Locke

Seno je nejdůležitější součást jídelníčku morčete. Mělo by tvořit největší podíl stravy. Seno je pro morčátko zdrojem vlákniny, která je důležitá pro dobrou stolici, netrpí pak průjmem či zácpou, což jsou nejběžnější nemoci morčat.

Díky senu si obrušují zoubky, což je důležité pro to, aby jim nepřerostly. Pokud si zoubky  neobrušují, může se stát, že přerostou a morčátka pak mohou trpět bolestmi při jídle, hůře přijímají stravu a hubnou.

Voda

Další důležitou součástí stravy je voda. Morčátka musí mít stále přísun čerstvé vody. Vodu lze podávat tzv. pítkem, které lze připevnit na klec. Díky tomu, že se morčátko nedostane do přímého kontaktu s nádobou, je zaručeno to, že voda bude déle čistá. Na rozdíl od klasických misek, kam morčátka ráda vykonávají svou potřebu, je tedy pítko lepší volbou.

Vodu musíme pravidelně měnit. Nejlepší voda pro morčátka je klasická z kohoutku, nikoli převařená ani neperlivá minerálka. Minerální vody v žádném případě morčátkům nepodáváme! Minerály se mohou v těle morčete usazovat a tedy způsobit zdravotní potíže. Vodu z kohoutku můžeme nechat odstát, zajistíme tak vyprchání zbytkového chloru.

Autor obrázku: Cat Wendt

Zelenina a ovoce

Jako pamlsek můžeme morčeti dát kousek zeleniny nebo ovoce. Spíše než ovoce je vhodnější zelenina. V ovoci je příliš mnoho cukru, který v nadměrné míře může způsobit obezitu. Zelenina navíc obsahuje spoustu vody, díky tomu si morčátko doplní zásobu tekutin. Ovoce však morčátkům podat můžete. Pokud nebudete přehánět porce, lze jim dát jablíčko, hrušku, rádi mají i banány (toho však nedávejte moc, právě kvůli cukru), jahody nebo meloun, ve kterém je také hodně vody.

Ovoce i zeleninu podáváme vždy čerstvé! Povadlé, plesnivé nebo nahnilé ovoce ani zeleninu morčátku nikdy nedáváme, sami bychom je také nejedli.

Vitamín C

Stejně jako lidé, ani morčata nedokáží vytvářet ve svém organismu vitamín C, je tedy nutnost jej morčátku podávat pomocí ovoce, zeleniny nebo speciálních kapiček, které se přidávají do vody. Tyto kapičky lze zakoupit v obchodě s chovatelskými potřebami, kde vám poradí s dávkováním. Vitamín C je opravdu důležitou součástí stravy morčete, jeho nedostatek může způsobit spoustu zdravotních obtíží, jako je krvácení, vypadávání zoubků, …

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (druhá část)

Deset nejoblíbenějších domácích mazlíčků (druhá část)

Dalšími třemi nejoblíbenějšími domácími zvířaty jsou myši, morčata a papoušci.

5. Myši

Autor obrázku: Marie Hale

Myši k chovu neboli laboratorní jsou potomky myši domácí, která se latinsky nazývá Mus musculus. První myši jako domácí mazlíčci byli chování v palácích v Japonsku a Číně. Myš má délku života kolem roku a půl až třech let.

Myši jsou noční živočichové a rádi se schovávají v zemi. U nás jsou rozšířené také polní druhy jako hraboš, které často slouží jako kořist velkým dravým ptákům. Laboratorní myši se zase chovají jako potrava pro hady, pavouky, ještery apod. nebo k laboratorním testům.

Jsou jednoduché na chov. Jako potrava jim slouží semínkovité směsi, obilí, kukuřice, zelenina či ovoce. Myši se lehce množí a v některých zemích jsou chovány jako delikatesní pochoutka k jídlu.

6. Morčata

Morčata patří mezi hlodavce stejně jako křečci nebo potkani. Pochází z And, do Evropy byli dovezeni v 16 století. Od té doby se stali populárními domácími mazlíčky, hlavně díky jejich nenáročnosti. Morčata nejsou nijak zvlášť aktivní, neskáčou ani nešplhají, nijak rychle neběhají, jsou tedy schopni pobývat v poměrně malém prostoru.

Stejně jako potkani jsou to tvorové společenští, proto je lepší chovat je po dvou. Morčata jsou poměrně nepořádná, často špiní svůj příbytek jídlem nebo vodou – překlápí misky a označují si své území močí. To se může stát i po vyndání morčete z klece. Klec je lepší s plným dnem a s vyměnitelnou podestýlkou, protože je potřeba ji často čistit.

Morčata jsou jinak velmi přátelská, neprojevují agresi a lehce si přivyknou na společnost člověka. Je třeba je ale chránit před většími domácími zvířaty, jako jsou psi a kočky, která by je mohla brát jako kořist.

Jako potrava jim slouží převážně tráva, vojtěška, také jedí vlastní výkaly, tak jako lidé si morčata nedokážou vytvořit vlastní vitamín C a proto je vhodné jim dávat čerstvé ovoce a zeleninu.

7. Papoušci

Autor obrázku: Glen Bowman

Papoušci mají jednu velkou výhodu proti ostatním domácím zvířatům – dokáží se naučit mluvit nebo zpívat. Také vedou před ostatními svou estetickou stránkou. Charakteristickým znakem papouška je jeho silný zahnutý zobák. Většinou bývá zbarvený.

Papoušci se vyskytují v přírodě v tropických a subtropických oblastech Afriky, Ameriky, Asie a Austrálie. Jsou považováni za nejinteligentnější ptáky. Živí se převážně semínky, ovocem, nektarem, pupeny, někteří papoušci se v přírodě živí dokonce drobnými členovci.

Papoušci jsou většinou drženi v klecích, měli by ale být pravidelně pouštěni, aby se mohli proletět. Větší druhy jsou chovány ve voliérách. Papoušci vyžadují velkou péči, je třeba jim věnovat dostatečnou pozornost a stimulovat intelektuálně. Některé prameny tvrdí, že vyžadují skoro tolik péče jako tříleté dítě. Menší druhy papoušků žijí průměrně od 15 od 20 let.

Jak se starat o morče

Jak se starat o morče

Morčata – malá a tulivá stvoření, která vnesou radost do života snad každému. Jsou velmi společenská a hravá. Zvířátko jednoduché na chov, které je oblíbené snad u každé rodiny s dětmi.

Morče se dá chovat v kleci nebo v teráriu. Jako podestýlka většinou slouží hobliny, pod které je dobré dát noviny, pro lepší sání, nebo na podestýlku dát seno.  Pokud si všimnete, že morče žere noviny, měly byste je oddělat. Že to bude dělat je ale docela pravděpodobné. Například křečci, kteří to také dělají, si někdy z novin staví i hnízda. Dále pak není dobré dávat místo podestýlky piliny. Jsou příliš drobné a mohou být pro zvíře i nebezpečné.

Do klece také patří nějaká miska na krmení, nejlépe těžká, aby ji zvířátko nepřevrátilo a dále miska na vodu nebo napáječka. Napáječka je z jistého ohledu lepší, protože se voda nevylívá, neznečišťuje klec a nerozmáčí krmivo. Svému morčátku můžete přidat i domeček, aby se mělo kam schovat, když bude chtít mít klid nebo si jenom odpočinout.

Morče se krmí směsí, kterou běžně koupíte ve zverimexu. Do klece ale neodmyslitelně patří nějaká větvička, nejlépe z ovocného stromu, kterou morčátko bude moct ohlodávat. Tohle je nezbytnost, protože morče je hlodavec, které se o své zuby stará tím, že si je obrušuje. Pozor ale, aby to nebyla větev z nějakého jedovatého stromu, například tisu. Místo větvičky můžete dát zvířátku kus starého chleba.

Morčata mají velice ráda trávu, proto je dobré, pokud máte možnost, občas ho pustit ven, ale nezapomeňte, že musíte vytvořit ohrádku, aby vám zvířátko neuteklo. Pozor také na to, čím se venku krmí. Chutnají jim pampeliškové listy, jetel, ale i vojtěška. Ale raději kontrolujte, co žere. Tráva také nesmí být ničím postříkaná a neměla by se zkrmovat tráva rostoucí u silnice.

Morče nepohrne ani zeleninou. Má rádo petrželovou nať, ale i mrkev či kedluben. Neodmítne ani jablko, i když nejraději má jádřinec.

Morčata mají ráda čistotu, proto je dobré každý den odstraňovat zbytky potravy a hlavně pravidelně měnit vodu. Jednou týdně potom odstranit podestýlku a dát novou.

Jak už bylo zmíněno, morčata jsou sice čistotná zvířata, ale někdy prostě nezabráníte tomu, aby se na srsti neudělaly chuchvalce. Aspoň jednou týdně byste měli zvíře vykartáčovat. Zbavíte ho tím chuchvalců, odumřelých chlupů, ale promasírujete mu i pokožku. Když se to bude morčátku líbit, možná si u toho bude i pobrukovat. Takovýto problém mívají většinou morčata angorská, která mají dlouhé chlupy a měly by se jednou za čas i okoupat.