Výcvik štěněte aneb jak naučit svého pejska poslouchat

  1. Část / Chůze u nohy na vodítku a povel „ke mně“.

Chcete naučit svého pejska poslouchat? V tomto článku se dozvíte, jak na to. Uvedeme si zde pár praktických rad, které jsou nutné k výchově vašeho domácího mazlíčka znát.

Pokud nemáte v úmyslu svého psa opravdu profesionálně trénovat, navštěvovat „cvičáky“, nejrůznější školy a školky určené k výcviku psa, prostě jednoduše řečeno touto činností se zabývat naplno, pak si v podstatě naprosto vystačíte se základními povely. Základní povely by měl ovládat úplně každý pejsek, bez rozdílu o jaké plemeno psa se jedná. I ti nejmenší, které máme potřebu pouze rozmazlovat, musí umět poslouchat svého pána. Základní poslušnost je nezbytnou součástí a nutností pro harmonické soužití člověka se psem. Co by tedy měl každý pejsek ovládat?

Váš pes by měl naprosto jistě umět přijít k vám na zavolání, tedy povel „ke mně“. Další z povelů, který by měl váš domácí mazlíček ovládat, je povel „zůstaň“.  Určitě také dále oceníte, pokud váš pes bude ovládat povel „sedni“ a „lehni“. V neposlední řadě by měl váš pejsek umět chodit poslušně vedle nohy na vodítku, to je takový, řekla bych opravdový základ. Není nic horšího, než když se vám pes neukázněně plete pod nohy, motá do vodítka, neposlouchá vás a vy potom zcela bezradně nevíte co si počít. Pejsek vaši nejistotu rychle vycítí a dělá si, co chce. Venčení pak není opravdu žádná legrace, tedy v každém případě ne pro vás. Ptáte se, jak naučit svého psa poslouchat? Jdeme na to.

Úplný základ pro začátek. Psa by měl cvičit vždy stejný člověk. Povel musí být vysloven důrazně a srozumitelně. Intonace vašeho hlasu by mněla být výrazně odlišná, než při běžné komunikaci.

Zvykání si na obojek či kšíry.

 Jako nejdůležitější, je naučit svého psa poslušné chůzi na vodítku u nohy. Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o opravdový základ, bez kterého se vážně neobejdete. Jak tedy psa správně řídit, učit a zvykat si na skutečnost, že je veden?

Už od malého štěňátka, bychom měli pejska zvykat na obojek, nebo kšíry. Je potřeba, aby si pejsek navyknul na skutečnost, že na sobě něco má. Stejně jako u lidí, tak i u psů, všichni přece přicházíme na svět „nazí“. Pro vašeho psa tedy tento pocit bude naprosto nový a bude potřeba jej přijmout. Nasaďte kšíry nebo obojek a nechte vašeho psa doma, ať si tento nový pocit osvojí a sám přijde na to, že se mu nic nestane. Možná se bude váš pejsek trošku vztekat, škrábat a bude chtít „tuto věc“ ze sebe sundat. Naprosto normální reakce. Nejlépe, když si budete se svým psem hrát, mazlit ho, prostě se snažte něčím zabavit. Rychle se pak zklidní a nějaký obojek velmi lehce přestane vnímat. Po nějaké době obojek, nebo kšíry sundejte.

 Je dobré tohle zvykání spojit s něčím příjemným, jako je třeba nějaký ten pamlsek, již zmiňovaná hra, odměna a hlavně, za všechno vašeho psa nezapomeňte chválit. Při výcviku, byste měli především hodně chválit, nežli kárat. Myslete na to! Štěňata jsou velice vnímavá a velmi rychle a ráda se učí. Pokud ještě přijde nějaká ta „dobrůtka“ v kombinaci s vaší pochvalou, bude učení, pouze krátkodobá záležitost.

Chůze na vodítku u nohy.

Teď, když je váš pejsek přivyknutý na obojek či kšíry, můžete zapojit vodítko. Pro začátek je lepší zvolit vodítko krátké, než samonavíjecí. Před tím, než půjdete poprvé ven, zkuste si pejska na krátkou dobu připnout doma a uvidíte, jak tuhle skutečnost přijme sám od sebe, bez nějakého vašeho povzbuzování. Většinou je to všude stejné. Váš pes si bude opět zkoušet s vodítkem hrát, kousat jej a vzpírat se. Jak tedy i zde správně postupovat? Zase fungují dobroty a veliké chválení.

Při učení chůze na vodítku by měl být pes po vaší levé straně. Připněte ho a dopřejte mu trošku prostoru. Vodítko držte v pravé ruce a pomocí levé ruky si upravujte potřebou délku. Až se pejsek lehce zklidní, stáhněte vodítko úplně na krátko vedle nohy, pejska pochvalte a odměňte pamlskem. Po pochvale vodítko opět povolte. Váš pes bude mít možná tendenci utíkat pryč a za vodítko tahat. V tento okamžik opět stáhněte vodítko k noze na krátko a vyslovte povel, já například říkám „pomalu“. Povel by měl být pokaždé stejný a výrazný. Zvolte si tedy povel, který vám bude příjemný a přirozený. Když pes poslechne, opět následuje pochvala a pamlsek. Pokud vašeho psa budete hodně chválit, hladit a odměňovat, bude s vámi velice rád spolupracovat. Ale pozor! Stejně jako malé děti, tak i štěňátka, rychle ztrácí svoji pozornost. Proto cvičte, trénujte povel, pouze krátkou dobu a po nějaké době se k němu vraťte. Myslete na to, že nic se nemá přehánět. Tedy krátce, ale častěji.

Venku při procházce si pak počínáte stejně. Když budete chodit pejska venčit, neustále musíte mít nějaký ten pamlsek sebou a za vše co je správně vykonáno, odměňovat a chválit. Tedy v krátkosti shrnuto. Vodítko do pravé ruky, levou rukou korigovat délku, pes po levé straně vedle nohy a po každém pokusu k odběhnutí, lehce vodítko přitáhnout a spojit s povelem „pomalu“, opět povolit. Pejska vždy pohladit a odměnit.

Povel „ke mně“.

Stejně tak důležité, jako poslušná chůze vedle nohy, je také umět vašemu psímu kamarádovi dát volnost. Tedy z vaší strany důvěru a s tím máme spojený další povel „ke mně“, který samozřejmě využijete daleko častěji a při více příležitostech. Je-li váš pes již naučen chůzi na vodítku, začněte pomaličku trénovat volnost venku. I tady fungují hlavně odměny a pochvaly, kterými nešetřete.

Poprvé psa odepněte někde na méně rušném, klidném a bezpečném místě, kde vám nemůže utéct. Vhodný je například výběh nebo zahrada. Nejlépe, když pejska od malička zvykáte na nějaké domácí hry s vámi, kdy pro společné hry používáte nejrůznější hračky (balónky, písklavé hračky). Věnujete-li vašemu pejskovi dostatek pozornosti doma, daleko lépe se vám bude cvičit také venku. Hračku si vezměte pro trénink tohoto povelu určitě sebou. Pejska odepněte a mějte ho na dohled. Pakliže, máte oblíbenou hračku sebou, můžete jí házet a zkoušet třeba aportovat. Pro vašeho psa tento způsob vzájemné komunikace bude fajn vyžití a zároveň obrovským způsobem posilujete vaše vzájemné pouto. Někteří pejskové jsou opravdový talentové a začnou vám aportovat naprosto lehce. Nechejte pejska běhat, vydovádět se, ale neustále buďte ve střehu. Po volnosti následuje přivolání. Tedy důrazný povel „ke mně“. Měli byste stát na místě, naprosto klidně a výrazným, pevným hlasem vyslovit tento povel. Pro povel „ke mně“ si můžete pomocí hračky získat rychleji pozornost a pro psa vše bude daleko zajímavější, jako když se například plácáte do nohy a zběsile křičíte. Pes musí poslechnout! Neposlechne-li, v žádném případě ho nehoňte, nesnažte se chytat. Váš pes by to považoval za hru a vše by bylo ztracené. Trvejte na svém. Pevný postoj, silný a jasný hlas s výrazným povelem „ke mně“. Pes potřebuje cítit autoritu, velení, sílu ve vás a jisto jistě přijde. Nakonec nemá vám kam utéct, ne? Po té následuje opět pochvala a odměna. Několikrát zopakujte, ale ne příliš, tak jak už jsem zmiňovala výše. Veškeré cvičení povelů je pouze o vaší vytrvalosti a celkovém přístupu, který zvolíte. 

Tedy co je nejdůležitější? Vaše laskavost, vytrvalost a v neposlední řadě důslednost. Chviličku času to chtít bude, ale výsledek v podobě poslušného psa, stojí rozhodně za to. Tak ať se daří!

autorem článku je Michelle Kraus

Elektronický obojek

Pokud se nám nedaří vychovat pejska podle svých představ, i když už jsme vyzkoušeli výcvik hrou, nebo pochvalou, pochoutkou či jinak, je čas popřemýšlet o pořízení výcvikového elektronického obojku. I některým zkušeným chovatelům se může stát, že pejsek poslechne jen někdy, nebo prostě jen když se mu takříkajíc chce. V takovém případě není vůbec dobré pejska trestat. To bychom mohli hlavně u paličatějších psů všechno jenom pokazit. V takovém případě je výcvikový obojek to pravé, co nám určitě pomůže přimět pejska, aby poslouchal. Při správném používání o mnoho snadněji psa dokážeme úspěšně vycvičit podle svých představ.

Výcvikový obojek

Je výborný pomocník při výchově pejska. Záleží na tom, jaký obojek si pořídíme. Podle potřeby je možno psa vycvičit bez vodítka na vzdálenost 300 až 1100 metrů. Ovládání elektronického obojku je velmi snadné. Pejskovi nasadíme obojek a v ruce si ponecháme ovladač, který stiskneme v případě, že pes neposlechne povel. Ovladač vyšle signál do obojku na krku psa. Důležitý povel, který by se měl každý pes naučit, je povel ke mně. Je to asi nejdůležitější povel, který je zapotřebí naučit každého psa. Tím zamezíme tomu, aby nekontrolovatelně běhal, kde chce, na vycházce třeba za zajícem, jiným psem a podobně. Také je tento povel potřeba naučit i pro jeho bezpečnost. Třeba aby nevběhl pod auto. Elektronický obojek je něco jako prodloužená ruka, nebo neviditelné vodítko. Pejsek velmi brzy pochopí, co se po něm chce. Pro pískaře je to potřebná pomůcka l tomu, jak rychleji naučit pejska poslušnosti.

Pomocí obojku jde naučit spoustu povelů

I staršího psa, jde s pomocí elektronického obojku. I když se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš, v tomhle případě to určitě neplatí. Je možné pejska i odnaučit jistým zlozvykům, jako je například časté bezdůvodné štěkání, hrabání děr na zahradě, skákání na lidi, ležení v posteli. Nebude trvat dlouho a pes se již naučené zlozvyky brzy odnaučí a již se k nim nebude vracet. Dá se pomocí obojku vychovat i těžko ovladatelné psy. Výcvikové obojky používají i zkušení kynologové. Zamezí se nevhodnému chování pejska.

Použití obojku

Použití elektronického obojku k výchově lze u všech plemen psů. Jde o to, aby pes poslechl na povely, které mu dáváme. S výcvikem pomocí obojku je možné již u půlročního štěněte. Je možné pejska již v raném věku naučit povely sedni, lehni, nesmíš nebo zůstaň. Používání obojku je velmi snadné a jednoduché.  Používají je pískaři začátečníci i zkušení kynologové.

Elektronické obojky

Jednoduchým způsobem lze nastavit sílu impulsů. Pes velmi rychle pochopí, že musí páníčka poslechnout, jinak že dostane elektronický impuls. Většina psů po impulsu hledá bezpečí u páníčka, takže se k němu rychle vrátí. Elektronický obojek lze použít i pro více psů najednou. Je možné ho použít i pro kočky. Obojek je lehký, takže kočka i malý pes ho může mít. Podněty pro poslušnost jsou dva. Jeden je zvukový a druhý vydává slabé impulsy. Zvukové signály nahrazují píšťalku. Impulsy mohou být i vibrační.

Použití obojku je snadné

Když zavoláme na psa a on nereaguje, spustíme zvukový signál. Jestliže ani tak nepřiběhne, použijeme vibraci nebo impuls. V takovém případě již určitě přiběhne. Tento postup je nutné vždy dodržet, aby si pejsek zvykl na to, jak to jde za sebou. Nakonec pak budou stačit zvukové signály. Pejska pomocí obojku snadno naučíme přivolání, chůzi u nohy, nesmíš, odnaučení štěkání, vzdalování se od pána a i jiné zlozvyky. Elektronický obojek je opravdu velký pomocník pro každého pískaře, který chce svého psa vychovávat podle svých představ. Dá se využít i pro lovecké potřeby i pro sportovní.

K psovi patří obojek

Základní výbavou psa by měl být obojek. Není to jen módní doplněk, ale také velmi praktická věc. Můžete tak označit, že tento pejsek je váš mazlíček, díky obojku můžete s pejskem chodit na procházky a taky díky speciálním obojkům můžete svým mazlíčkům ulevit od různých nepřátel.

Podle čeho obojek vybrat?

Obojek by měl vašemu pejskovi sedět, takže byste měli vybírat podle velikosti vašeho mazlíčka. Pravdou je, že většině obojků můžete přitáhnout anebo naopak roztáhnout podle potřeb, takže jsou univerzálními pro každé plemeno. Pro někoho je rozhodující také materiál. Někdo se rozhodne pro klasiku, kterou je kůže, jiní zase preferují moderní materiály. Každopádně záleží na tom, co se líbí páníčkovi, protože sám pes si tento doplněk vybrat nemůže.

Speciální obojky jsou in

Dnes se prodávají i speciální obojky, které mají jisté funkce navíc. Takovým oblíbeným je obojek, který pomáhá vašim mazlíčkům zbavit se parazitům, takže obojek odpuzuje klíšťata, blechy a jiný hmyz, který je nepříjemný. Ale vedle těchto existují i takové druhy, jako jsou elektrické obojky, které zase pomohou vaše psy lépe vychovávat. Někteří sice tvrdí, že je to jen trápení mazlíčka, ale jiní si tito obojky velice chválí. Opět záleží na pohledu páníčka a toho, co od daného výrobku očekává.

Obojek versus postroj

Poslední dobou jsou velice oblíbené také postroje, o kterých se tvrdí, že jsou pro mazlíčka pohodlnější, protože ne nedusí, tak jako obojek. Navíc z postroje se vám nemůže pes vysmyknout, takže je téměř nemožné, aby vám někde na procházce utekl, hned co uvidí první kočku či veverku. Navíc postroje mohou mít různé varianty, takže milovníci módy je také používají jako módní doplněk pro své mazlíčky.

Na obojku nesmí chybět známka

Jedním z důvodů proč dát svému pejskovi kolem krku obojek, je také to, že kdyby se vám náhodou někdy někde zatoulal, aby jej mohl dobrý člověk odvést zpátky domů anebo vám aspoň zavolal, kde toho svého mazlíčka máte. Proto je výhodou, když svému mazlíčkovi necháte udělat na obojek známku, na kterou kromě jeho jména necháte napsat také vaši adresu a nejlépe i telefonní číslo. Známka pro psa s těmito údaji je velice praktická a není to moc drahý doplněk, navíc to vypadá velmi pěkně.

Pes bez obojku musí být smutný, protože se nepodívá nikde jinde, než na vaši zahradu. Protože bez obojku nemůžete jít ani na procházku. A obojek je rozhodně i módní doplněk, který k psu patří a sluší mu.

Naučte svého psa plavat. Posílíte jeho zdraví, kondici i svalovou hmotu

obojky-plavaniKaždý lékař vám potvrdí, že rekreační plavání je tím nejlepším pohybem, který svému tělu můžete dopřát. Jedná se totiž o nenásilnou a velmi přirozenou aktivitu, která rovnoměrně posiluje svalstvo na celém těle. A neplatí to jenom pro lidi. Plavání totiž stejně tak dobře pomáhá také psům. Neexistuje proto jediný důvod k tomu, abyste jim ho odepírali.

Odrazový můstek pro všechny sporty

Plavání psům pomáhá nejen s posílením svalstva a zpevnění postavení v kloubech, ale obecně zlepšuje jejich kondici a vytrvalost. Můžete ho zařadit do tréninku každého psa, který začíná nebo již začal svou sportovní kariéru. Díky pravidelnému pobytu ve vodě pes zlepší svoje sportovní výkony, bude méně náchylný na zranění a celkově posílí svou kondici.

I pes může plavat špatně

„Pes umí plavat od přírody. Na rozdíl od člověka se to nemusí učit.“ Určitě jste tuto poučku někdy slyšeli. Pravdivá je ovšem jenom částečně. Pes sice skutečně plavat umí, ale aby mělo plavání kýžený efekt, je důležité, aby se naučil plavat správně = s rovnými zády a rovnoměrným zapojením předních i zadních nohou. Proto mu doporučujeme koupit praktickou sportovní pomůcku – plovací cestu. Ta udrží psa ve správné poloze a umožní mu rovnoměrně zapojovat všechny svaly. Jednoduše ho „naučí správně plavat.“

Plavání s vestou si zamiluje

Plovací vesta není všemocná a hlavně ze začátku musíte u výcviku asistovat také vy. Pro úvodní „lekce“ zvolte klidné a mělké místo, kde dosáhnete na dno. Psa do vody nalákejte pamlsky (nebo čímkoliv jiným, co na něj platí). Jakmile psa přesvědčíte a on vstoupí do vody, rychle zjistí, že mu plovací vesta poskytuje oporu a udrží ho na hladině. Plavání si díky tomu doslova zamiluje.

Plovací vestu a další pomůcky pro vaše pejsky můžete pořídit třeba na e-shopu obojky.cz.