Mláďata osmáku a rozmnožování

Mláďata osmáku a rozmnožování

Chováte-li páreček osmáku, určitě očekávejte, že budou mít mláďátka. Mívají jich tak 2-8.

Mláďata osmáků jsou porostlé srstí a vidí, když se narodí. Osmáky by jste měli odstavit asi po šesti týdnech, pokud si je všechny neplánujete nechat. Měli by jste co nejdříve najít nového majitele. V mládí si je nový majitel lépe ochočí.

Průběh porodu

Dopředu poznáte, že se něco chystá, protože z chaosu, který se bude dít v terárku se najednou objeví pečlivě vybudované hnízdo, pokud je tedy z čeho.

Autor obrázku: dancing_triss

Někteří osmáci, kteří jsou pořádní ho mají vybudované pořád, ale většinou ho rozhrabou, když si schovávají jídlo. Samice má dost velké bolesti a kňučí. Při prvním porodu to může trvat dlouho.

Mláďata vybíhají z hnízda i první den po porodu.

Sameček může během porodu zůstat se samicí, jakmile se mládě ozve, samec zaujme takový zajímavý postoj, něco jako kočičí hřbet a úplně ztuhne, je moc opatrný, aby jim neublížil. Sameček v hnízdě se samicí i s mláďaty spí, zahřívá je, a kdyby mohl, tak by snad i kojil.

Samička po porodu mláďata očistí. Podestýlka bude od  krve, tak by jste ji měli vyčistit a dát samičce do terárka pár ubrousků, aby mohla vytvořit teplý pelíšek pro mláďátka.

Malí osmáci brzy začnou ochutnávat stravu rodičů, ale samička je pořád kojí, minimálně do 5 týdnů. Zhruba od 2– 3 týdnů by mladí měli dosáhnout na napáječku.

Potrava pro osmáky

Potrava pro osmáky

Osmáci jsou velmi náruživí jedlíci, takže nezáleží na tom, kolik krmení dostanou, většinou si ale krmení někam schovávájí do hoblin a pak si ho najdou, když budou mít hlad. Správnou potravou jim také prodlužujete život.

Hlavní potrava

Krmné směsi – neměly by být pro osmáky jedinou hlavní potravou, protože jim pouze tyto směsi nestačí. Směsi obsahují spoustu tuků, které osmákům způsobují obezitu. Míchejte se směsí pro činčily.

Autor obrázku: color line

Zelenina a čerstvé krmení – měla by tvořit tak dvě šestiny jídelníčku. Nejvhodnější zelenina pro osmáky je mrkev! Ale ne studená z chladničky! Mají ale rádi (jen někteří, ale ostatní to taky zbaští) okurku, papriku, rajčata čínské zelí a další běžnou zeleninu.

Jako další potravu by jste jim měli v létě dávat trávu (pozor, aby byla čistá). Nikdy trávu netrhejte do zásoby, druhý den už pro ně dobrá není, když není čerstvě utrhlá. Zkuste jim dát i listí, nejlépe z dubu nebo jiných listnatých stromů, ale netrhejte je u silnice,nebo někde, kde by mohli být listy znečištěné!

Seno – mělo by být zbytkem takže asi tři šestiny obsahu krmné dávky! Seno můžete kdekoliv v pet centrech nebo zverimexech koupit. 20 litrů sena stojí cca 20 kč.

Granule – buď granulky pro činčily nebo seženete i přímo pro osmáky.

Pamlsky – kousek jablka nebo jiného ne moc sladkého ovoce, sušená mrkev (osmáci ji mají radši než čerstvou), křupky ve tvaru koleček s různými příchutěmi, pár slunečnicových semínek, jakýkoliv oříšek, ale nejlépe ve skořápce, burizony, ale ne sladké, kousek tvrdého pečiva

Autor obrázku: Horia Varlan

Větve na ohryz – získávají z nich tříslovinny. Větve by jste měli dávat i s listy a lupeny, pozor na jedovaté stromy a nikdy jehličnaté stromy, nejlepší jsou větve z ovocných stromů, vynikající je i dub

Voda – musí jí mít stále k dispozici. Osmáci by neměli na pítka dosáhnout, aby je nezničily. Nedávejte jim misky s vodou, hned je převrhnou, proto jim pořiďte pítko (do akvárka s přísavkou). Každý den musí mít čistou a čerstvou vodu.

Bydlení osmáků

Bydlení osmáků

Autor obrázku: yamauchi

Jako příbytek můžete vybrat terárium nebo klec, jak už víte! Samozřejmě má oboje svoje výhody i nevýhody, ale vyberte si sami, já jsem spokojen s akvárkem!

Akvárium má výhodu, že z něho nemohou vyhazovat podestýlku a jiné drobky! Ale v kleci vám vyhodí vše, co jim příjde pod tlapky a to není moc příjemné. V kleci se osmáci i špatně pozorují přes mřížky. Ale naproti tomu, klec je vzdušnější a osmáci po pletivu mohou šplhat a to je vážně moc baví.

Podestýlka

Jako podestýlka by měly být hobliny nebo dřevitá vlna, piliny se nehodí protože se mohou dostat do očí a vést k slepotě nebo se jim malé částečky dostanou do dýchacích cest a mohli by se i udusit! Do hoblin by se měla přimíchávat sláma nebo seno to osmáci sežerou, nebo si z toho udělají pelech. Občas jim dejte do podestýlky ubrousek, kus látky nebo trubku od toaletního papíru roztrhají to a udělají si z toho hnízdo.

Autor obrázku: Su–May

Větve

Slouží osmákům nejen k ohryzání, ale i ke šplhání. Nejvíce se hodí větve z dubu nebo lísky. Na větve můžete přidělat i plošinky, protože osmáci rádi spí ve výšce a budou tam rádi odpočívat. Větve by jste jim měli měnit párkrát do roka!

Kameny

Kameny dotváří atmosféru stepí ve kterých osmáci žijí, dají se buď koupit v obchodech nebo je můžete vzít někde v lese, ale musíte je pořádně umýt. Nepoužívejte cihly osmáci se o ně mohou pořezat.

Domeček

Pro osmáky je důležitý, takže by ho určitě měli mít, protože ho používají jako úkryt, ale nikdy v něm nespí. Pokud samička bude březí, tak tam spát bude! Domeček by měl být určitě dřevěný, protože plastový by hned rozkousali a budete je muset často kupovat. Dřevěný sice také rozkoušou, ale mnohem pomaleji!

Miska s pískem

Písek osmákům slouží k tomu, aby si udržovali svou srst. Písek jim dejte tak třikrát týdně a budou spokojení! Písku do misky stačí trochu (cca 2-3 cm).

Jak ochočit osmáka degu?

Jak ochočit osmáka degu?

Ochočení osmáka není jednoduchý proces a proto ho nesmíte uspěchat.

Ochočení se dá rozdělit do 3 částí, které blíže popíšu. Při ochočování osmáka mějte stále na paměti „Práce kvapná, málo platná“

1. Když si osmáka přinesete domů, tak 3 dny by jste na něj neměli sahat, aby si zvykl v novém prostředí. Mezitím si k němu třeba každý den sedněte a mluvte na něj. Nejlepší je, když mu častěji říkáte jménem, dříve si na to zvykne.

2. Další část je, že k němu položíte ruku do ubikace a počkáte, jestli k vám přijde sám. Většinou přijdou, protože jsou hodně zvědaví. Je možné, že vás začnou očichávat a  kousat, ale ne moc, jen lehce. Hlavně nikdy necukněte a pořád na něj mluvte klidným hlasem, na který jsou zvyklí. Můžete na ně zkusit sáhnou nebo je trošku podrbat.

3. Poslední část je ta, že znovu k  osmákovi položíte ruku a dáte si na ni něco dobrého, co mu chutná. Počkáte až přijde, jídlo si vezme a odběhne si ho někam zbaštit. Takhle to opakujte třeba 5krát denně přibližně týden a pak ho zkuste vzít do ruky.

Zkuste osmáka vycvičit tak, aby přiběhl na zavolání

Toto by jste mohli spojit s ochočováním, je dobré mu dávat pamlsky a přitom na něj mluvit jen jeho jménem a zkusit ho přivolat. Měli by jste to dělat často. Postupem času si na to osmák zvykne a buď to pochopí a přiběhne a nebo ne. Musíte být ale trpěliví.

Ukažte mu, kdo je pán

Osmáci žijí v přírodě v přirozených skupinách, kterým vládne nejsilnější jedinec, který si svoje místo ve smečce vybojoval. V domácím chovu by jste nad tím měli být vy! Je občas nutné po osmákovi silněji hrábnout, kdyby se s druhým rval a vysvětlit, že se to nesmí. Pokud se ale osmáci budou rvát kvůli postavení ve smečce a ne kvůli jídlu, mohl by jste přijít i ke krvavému šrámu, pokud se do nich budete plést. Musíte zasáhnout pouze, když jejich rvačka bude zbytečná!

Sblížení osmáků (pokud máte dva nebo více osmáků)

Může se stát, že když chováte dva osmáky tak jeden umře, uteče, nebo se mu stane něco jiného. Nebo když chováte jen jednoho a už na něj nemáte tolik času kolik by potřeboval a je nutné mu pořídit kamaráda. Budete muset nejdřív osmáky na sebe zvyknout než je dáte k sobě.

Proč si jako domácího mazlíčka pořídit osmáka degu?

Proč si jako domácího mazlíčka pořídit osmáka degu?

Osmák je velmi přátelské zvířátko, ikdyž občas docela otravné svým pískotem nebo častým dováděním v jeho oblíbeném kolotoči. Samozřejmě, že se u každého zvířátka najdou nějaké špatné vlastnosti. Stejně je to i u osmáků.

Rádi dělají hluk, ale na druhou stranu jsou to velmi mazlivá, hodná a v celku citlivá zvířátka, která nemají ráda samotu a proto vyžadují častější péči a hlavně pozornost. S osmáky se ale dá zažít také spoustu legrace a můžete se s nimi úžasně vydovádět.

Já osobně osmáčky vřele doporučuji. Pokud by jste tedy měli zájem chovat osmáčky nebo pouze jednoho osmáčka, pár rad do začátku by se vám určitě hodilo.

Co si obstarat dříve, než si pořídíte osmáka?

Akvárium nebo větší klec, ale spíše doporučuji akvárium s nějakým pletivem na uzavření. V kleci totiž dělají mnohem větší rámus.

  • Hobliny, NE piliny, ty pro osmáky nejsou vhodné.
  • Kolotoč na běhání. Průměr cca 25 cm.
  • Dřevěné hračky (např. domeček, tunel, most, žebřík, delší rozvětvený klacek). Osmáci se suprově vydovádí a je hezké je pozorovat.
  • Krmení, které by mělo obsahovat málo tuků a cukrů, abychom z osmáčků neměli kuličky. Osmáci rádi baští oříšky (oříšky jsou velmi tučné, takže bychom je neměly dávat často), jakoukoliv zeleninu a ovoce (také v menších dávkách), ale mají rádi i slunečnicová semínka a kukuřici. Důležité v jejich jídelníčku je také hlavně seno!
  • Pítko (minimálně třikrát za týden by jste měli vodu vyměnit)
  • Minerální kámen na broušení zoubků (nedávat ho moc často, mají pak moc ostré zoubky a to také není dobré)

Nakonec stejně sami poznáte, co vašemu osmáčkovi bude nejvíce chutnat a s čím si bude nejvíce hrát a co mu bude vlastně vyhovovat.  Pokud máte tedy v plánu si nějakého osmáka pořídit, dbejte na to, aby jste se mu mohli minimálně hodinu denně věnovat, je to pro něj velmi důležité a alespoň se nebudu cítit tolik osamělý.

Pokud by se ale osamělý cítil (bude málo jíst, nebude ho nic bavit a bude často pískat), pak neváhejte a pořiďte mu kamaráda (stejného pohlaví, pokud nechcete mít malé osmáčky). Budou si spolu hrát a nebude jim smutno. Nakonec je roztomilé je pozorovat, jak se mazlí, spí na sobě nebo se ožužlávají.

!POZOR!

Vyhněte se osmačímu ocásku, mají ho velmi citlivý a ocásek by se jim mohl utrhnout. To je pak velmi bolí a pískají dvojnásobně, možná i více!