Nemoci a problémy osmáků

Nemoci a problémy osmáků

Autor obrázku: markaud

Když osmáček nechce jíst a pít (hubnutí je v důsledku toho, že už třeba druhý den nejí) a pokud je osmáček i apatický, mírně naježený a neustále jen podřimuje a nechce jíst, tak je potřeba OKAMŽITĚ vyrazit k veterináři. Osmák v tomhle stavu už je nemocný déle a každé zdržení může zapříčinit zhoršení stavu až k úmrtí. Proto v takovém stavu doporučuju okamžitě vyrazit k veterináři a žádat následující 4 injekce:

  • Antibiotika – lepší je podat preventivně a na nic nečekat. U osmáků mají nemoci hrozně rychlý průběh a popisovaný stav je už hodně špatný. Ne všechna antibiotika jsou pro osmáky vhodná a spousta veterinářů to neví. Doporučuji použít antibiotikum typu enrofloxacin 15 mg/kg, což třeba u častého konkrétního léku Baytril 0,5% dělá dávku cca. 0,7 ml na den (v případě použití roztoku 5% je dávka 0,1 ml/den). Tyhle údaje svému veterináři řekněte, aby nepíchl nevhodná antibiotika např. Betamox nebo antibiotika typu amoxicilin apod. Jsou pro osmáky stejně jako pro morčata toxická! Injekci antibiotik budete potřebovat každý den dokud osmáčkovi nebude dobře a to alespoň 3 dny za sebou,  antibiotika se nesmějí brát jednorázově.

 

  • Fyziologický roztok – nahradí vodu a potravu na 24 hodin. Dehydrovaný osmák se nemůže nemoci bránit. Opět injekci opakovat denně dokud si nebudete jistí, že osmáček sám pije. Kromě toho doporučuju podávat osmáčkovi i doma několikrát denně převařenou vystydlou vodu. Vezměte si od veterináře ty nejmenší stříkačky bez hrotu, strčte do tlamičky koutkem úst za přední zuby, nasměrovat stříkačku do zadní části tlamky pod sklonem a lehce zmáčkněte, jen málo, nesmí se to vstříknout až do plic.

 

  • Vitamíny

 

  • Glukóza pro posílení organismu

 

Autor obrázku: Tony Alter

Takže s osmáčkem v takovém stavu na nic nečekejte a vyražte k veterináři, jinak může být pozdě. Taky sledujte, zda Váš osmáček nemá průjem (to by mohlo přijít pokud by veterinář použil nevhodná antibiotika), pokud ano, tak je potřeba nasadit léčbu speciálními osmáčími prebiotiky (rozmačkat do trochy tekutiny čerstvé bobky zdravého osmáka, lepší prebiotikum neexistuje a podávat do tlamky několikrát denně). Ale pokud si vyžádáte vyloženě ty antibiotika enrofloxacin, tak se to nestane.

Výběr nového osmáka

Výběr nového osmáka

Při výběru musíte brát v úvahu dva hlavní faktory

  • jak je starý váš původní omák
  • jaké ma váš osmák pohlaví
Autor obrázku: Peter

Měli by jste si jako druhého osmáka pořídit přibližně stejně starého osmáka, jako je váš první.

K samci nesmíte nikdy kupovat samce, nesnesli by se! Takže je lepší samička.

K samičce se hodí obojí pohlaví, snese se i s další samičkou! Dvě dámy se prostě snesou lépe.

Příchod domů

  • Nejdříve musíte osmáka umístit do samotné ubikace a ochočit ho.
  • Až bude ochočený, můžete začít sbližováníms druhým osmákem.
  • Pokud se už od začátku začnou prát a ani se neočichají. Je lepší před tím, než tam dáte oba všechno uvnitř vyměnit, aby ani jeden z nich nepoznal že je doma.
  • Pokud se začnou očichávat a oba se osmělí a začnou běhat po teráriu, tak je všechno v pořádku. Obvykle následuje rvačka o to kdo to povede, většinou vyhraje ten starší, hlavně se nebojte a nechte je ať si to vyjasní, pokud nedochází na drápy a krev je to v pořádku!
  • Pokud jejich rvačky do týdne neskončí je lepší je oddělit a zkusit to jinak. Normálně se tak po dvou třech dnech prát přestanou a začnou se k sobě tulit.

Potrava pro osmáky

Potrava pro osmáky

Osmáci jsou velmi náruživí jedlíci, takže nezáleží na tom, kolik krmení dostanou, většinou si ale krmení někam schovávájí do hoblin a pak si ho najdou, když budou mít hlad. Správnou potravou jim také prodlužujete život.

Hlavní potrava

Krmné směsi – neměly by být pro osmáky jedinou hlavní potravou, protože jim pouze tyto směsi nestačí. Směsi obsahují spoustu tuků, které osmákům způsobují obezitu. Míchejte se směsí pro činčily.

Autor obrázku: color line

Zelenina a čerstvé krmení – měla by tvořit tak dvě šestiny jídelníčku. Nejvhodnější zelenina pro osmáky je mrkev! Ale ne studená z chladničky! Mají ale rádi (jen někteří, ale ostatní to taky zbaští) okurku, papriku, rajčata čínské zelí a další běžnou zeleninu.

Jako další potravu by jste jim měli v létě dávat trávu (pozor, aby byla čistá). Nikdy trávu netrhejte do zásoby, druhý den už pro ně dobrá není, když není čerstvě utrhlá. Zkuste jim dát i listí, nejlépe z dubu nebo jiných listnatých stromů, ale netrhejte je u silnice,nebo někde, kde by mohli být listy znečištěné!

Seno – mělo by být zbytkem takže asi tři šestiny obsahu krmné dávky! Seno můžete kdekoliv v pet centrech nebo zverimexech koupit. 20 litrů sena stojí cca 20 kč.

Granule – buď granulky pro činčily nebo seženete i přímo pro osmáky.

Pamlsky – kousek jablka nebo jiného ne moc sladkého ovoce, sušená mrkev (osmáci ji mají radši než čerstvou), křupky ve tvaru koleček s různými příchutěmi, pár slunečnicových semínek, jakýkoliv oříšek, ale nejlépe ve skořápce, burizony, ale ne sladké, kousek tvrdého pečiva

Autor obrázku: Horia Varlan

Větve na ohryz – získávají z nich tříslovinny. Větve by jste měli dávat i s listy a lupeny, pozor na jedovaté stromy a nikdy jehličnaté stromy, nejlepší jsou větve z ovocných stromů, vynikající je i dub

Voda – musí jí mít stále k dispozici. Osmáci by neměli na pítka dosáhnout, aby je nezničily. Nedávejte jim misky s vodou, hned je převrhnou, proto jim pořiďte pítko (do akvárka s přísavkou). Každý den musí mít čistou a čerstvou vodu.

Bydlení osmáků

Bydlení osmáků

Autor obrázku: yamauchi

Jako příbytek můžete vybrat terárium nebo klec, jak už víte! Samozřejmě má oboje svoje výhody i nevýhody, ale vyberte si sami, já jsem spokojen s akvárkem!

Akvárium má výhodu, že z něho nemohou vyhazovat podestýlku a jiné drobky! Ale v kleci vám vyhodí vše, co jim příjde pod tlapky a to není moc příjemné. V kleci se osmáci i špatně pozorují přes mřížky. Ale naproti tomu, klec je vzdušnější a osmáci po pletivu mohou šplhat a to je vážně moc baví.

Podestýlka

Jako podestýlka by měly být hobliny nebo dřevitá vlna, piliny se nehodí protože se mohou dostat do očí a vést k slepotě nebo se jim malé částečky dostanou do dýchacích cest a mohli by se i udusit! Do hoblin by se měla přimíchávat sláma nebo seno to osmáci sežerou, nebo si z toho udělají pelech. Občas jim dejte do podestýlky ubrousek, kus látky nebo trubku od toaletního papíru roztrhají to a udělají si z toho hnízdo.

Autor obrázku: Su–May

Větve

Slouží osmákům nejen k ohryzání, ale i ke šplhání. Nejvíce se hodí větve z dubu nebo lísky. Na větve můžete přidělat i plošinky, protože osmáci rádi spí ve výšce a budou tam rádi odpočívat. Větve by jste jim měli měnit párkrát do roka!

Kameny

Kameny dotváří atmosféru stepí ve kterých osmáci žijí, dají se buď koupit v obchodech nebo je můžete vzít někde v lese, ale musíte je pořádně umýt. Nepoužívejte cihly osmáci se o ně mohou pořezat.

Domeček

Pro osmáky je důležitý, takže by ho určitě měli mít, protože ho používají jako úkryt, ale nikdy v něm nespí. Pokud samička bude březí, tak tam spát bude! Domeček by měl být určitě dřevěný, protože plastový by hned rozkousali a budete je muset často kupovat. Dřevěný sice také rozkoušou, ale mnohem pomaleji!

Miska s pískem

Písek osmákům slouží k tomu, aby si udržovali svou srst. Písek jim dejte tak třikrát týdně a budou spokojení! Písku do misky stačí trochu (cca 2-3 cm).

Jak ochočit osmáka degu?

Jak ochočit osmáka degu?

Ochočení osmáka není jednoduchý proces a proto ho nesmíte uspěchat.

Ochočení se dá rozdělit do 3 částí, které blíže popíšu. Při ochočování osmáka mějte stále na paměti „Práce kvapná, málo platná“

1. Když si osmáka přinesete domů, tak 3 dny by jste na něj neměli sahat, aby si zvykl v novém prostředí. Mezitím si k němu třeba každý den sedněte a mluvte na něj. Nejlepší je, když mu častěji říkáte jménem, dříve si na to zvykne.

2. Další část je, že k němu položíte ruku do ubikace a počkáte, jestli k vám přijde sám. Většinou přijdou, protože jsou hodně zvědaví. Je možné, že vás začnou očichávat a  kousat, ale ne moc, jen lehce. Hlavně nikdy necukněte a pořád na něj mluvte klidným hlasem, na který jsou zvyklí. Můžete na ně zkusit sáhnou nebo je trošku podrbat.

3. Poslední část je ta, že znovu k  osmákovi položíte ruku a dáte si na ni něco dobrého, co mu chutná. Počkáte až přijde, jídlo si vezme a odběhne si ho někam zbaštit. Takhle to opakujte třeba 5krát denně přibližně týden a pak ho zkuste vzít do ruky.

Zkuste osmáka vycvičit tak, aby přiběhl na zavolání

Toto by jste mohli spojit s ochočováním, je dobré mu dávat pamlsky a přitom na něj mluvit jen jeho jménem a zkusit ho přivolat. Měli by jste to dělat často. Postupem času si na to osmák zvykne a buď to pochopí a přiběhne a nebo ne. Musíte být ale trpěliví.

Ukažte mu, kdo je pán

Osmáci žijí v přírodě v přirozených skupinách, kterým vládne nejsilnější jedinec, který si svoje místo ve smečce vybojoval. V domácím chovu by jste nad tím měli být vy! Je občas nutné po osmákovi silněji hrábnout, kdyby se s druhým rval a vysvětlit, že se to nesmí. Pokud se ale osmáci budou rvát kvůli postavení ve smečce a ne kvůli jídlu, mohl by jste přijít i ke krvavému šrámu, pokud se do nich budete plést. Musíte zasáhnout pouze, když jejich rvačka bude zbytečná!

Sblížení osmáků (pokud máte dva nebo více osmáků)

Může se stát, že když chováte dva osmáky tak jeden umře, uteče, nebo se mu stane něco jiného. Nebo když chováte jen jednoho a už na něj nemáte tolik času kolik by potřeboval a je nutné mu pořídit kamaráda. Budete muset nejdřív osmáky na sebe zvyknout než je dáte k sobě.