Zdravé a kvalitní pamlsky pro psy

Zdravé a kvalitní pamlsky psy

Jestli máte doma pejska, jistě mu dopřáváte pamlsky pro psy. Někteří majitelé zakoupí dobrotu k významné události, třeba narozeninám zvířátka, nebo k vánocům, jiní je kupují průběžně a domácího mazlíčka potěší častěji.

Pamlsky slouží i jako pomůcka při cvičení psů, k odměňování, ale třeba i při pomoci k vykrmení pohublého pejska. Jsou zdrojem vitamínů, pomáhají pečovat o zdravou srst, kůži, zuby…  V nabídce už jsou dokonce i dobroty pro alergické psy.

Víte, čím vším můžete odměňovat a co se dá dnes pejskům pořídit? Podívejte se sami na některé pochoutky pro psy.

Stačí si jen vybrat…

Masové pamlsky – nabízí bohatý výběr voňavých dobrot s velkým podílem nejrůznějších druhů mas, např. kuřecího, kachního, rybího, hovězího… Vyrábí se v různých provedeních, najdete tyčinky, plátky, kroužky, sušenky obalené masem a spoustu jiného. Pro každého pejska vyberete to, co má rád.

Autor obrázku: Amy

Buvolí kůže – pejskové velmi rádi koušou, hrají se s něčím a právě k tomuto účelu dobře poslouží třeba přírodní kost z buvolí kůže, uzel z buvolí kůže obalený kachním masem, nebo botička z buvolí kůže, která vypadá skutečně k nakousnutí a další jiné buvolí dobroty.

Sušenky – výtečné sušenky s příměsí masa zachutnají všem psům. Nedrolí se, nemastí, proto se nemusíte obávat ušpinění, dáte-li si je třeba do kapsy na procházku.

Dentální pamlsky – nesmíme opomenout zubní hygienu našich miláčků. Výborně se k ní hodí kartáčky na zuby, které jsou tvrdší, hranaté, s vroubky, nebo měkký dentální uzel, kalciová kost a jiné potřebné vychytávky. Vašim psům pomůžou a navíc si při tom pochutnají.

Sušené pamlsky – nepohrdne jimi žádný pejsek, jde totiž o usušené části vepřového, hovězího, králičího, jako třeba rypáček, ucho, kopýtko, lopatka… Pejsek si např. na kosti dobře pochutná a pak mu zůstane navíc hračka ke hraní. Anebo část prasečího ouška pomůže k nabrání hmotnosti pejska po nemoci.

Máte-li vašeho čtyřnohého mazlíka skutečně rádi, dopřávejte mu dobroty kvalitní, pro něj určené a různorodé, aby si i on mohl “osladit“ život a byl zdravý a veselý.

Dorty pro čtyřnohé miláčky

Dorty pro čtyřnohé miláčky

Je jedno, zda Váš čtyřnohý kamarád zrovna slaví narozeniny nebo mu jen chcete připravit něco nevšedního na zub. Podívejme se společně na to, co by každý dort pro Vašeho domácího mazlíčka měl a neměl obsahovat, jak by měl vypadat a jak ho připravit.

Co rozhodně NE!

Lidé mají ve zvyku dopřávat svým zvířatům i běžné lidské pochoutky, protože se domnívají, že co je dobré pro nás, musí nutně chutnat i zvířatům. To je možná pravda a Váš pes či kočka se bude po sladké odměně ještě dlouho olizovat, ale nevhodnými potravinami můžete Vašemu zvířeti přivodit vážné zdravotní problémy či ho dokonce ohrozit na životě.

Zvlášť o svátcích mají lidé tendence krmit své mazlíčky cukrovím, kousky čokolády z vánočního stromečku, uzeninami nebo dokonce silvestrovskými chlebíčky. Tím úplně nejhorším, co můžete mazlíčkovi nabídnout, je čokoláda.

Vysoký obsah tuků, teobromin, ale také kofein způsobují poruchy funkce slinivky a srdečního rytmu, což může v nejhorším případě způsobit až smrt. Stejně tak zapomeňte na sušenky, sladkosti, bonbóny nebo koláče. Všechny tyto pochoutky obsahují cukrový alkohol, který psům zbytečně zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a tím ohrožuje jeho zdraví.

Hrozny a sušené rozinky způsobují silné alergické reakce, které mohou skončit až selháním ledvin, přičemž smrtelné množství může začínat už na osmi rozinkách! Alergii způsobují i ořechy a příznaky otravy, při kterých byste měli zbystřit, se projevují zvracením, třesem a teplotou.

Nezralé ovoce nebezpečně překyseluje organismus zvířete a to přezrálé obsahuje naopak zase spoustu cukru. To je nejen nezdravé, ale cukr, který v žaludku kvasí, způsobuje bolestivé žaludeční a střevní potíže, nadýmání a průjmy. Pokud si budete nejen o svátcích pochutnávat na kuřeti, svého psa od stolu rozhodně nekrmte! Vařením a pečením kosti křehnou a psovi by rozštěpené kosti mohly vážně poškodit stěnu žaludku nebo střeva!

Dopřáváte si rádi česnek nebo cibuli? V zimním obdobím je to skvělá ochrana před chřipkou, ale svému zvířeti tyto potraviny raději nenabízejte. Jsou nebezpečné jak pro psy, tak pro kočky a zbytečně byste riskovali jejich otravu. Ta se může projevit do jednoho dne od pozření, ale klidně i za delší dobu, při které bude Váš čtyřnohý kamarád trpět velkými bolestmi břicha, průjmem, ale i dušností.

Nepříjemné nadýmání, až prasknutí střeva však může způsobit také kapusta, květák nebo kynuté pečivo. Přestože si většina z nás představí kočku coby obrázek spokojeného zvířete s barevným klubíčkem a miskou mléka, opak je pravdou.

Dospělá kočka by kravské mléko ve svém jídelníčku vůbec mít neměla! Mléko jim sice chutná, ale nedokážou trávit laktózu, a tak jim ve většině případů způsobí jen nepříjemné bolesti břicha, křeče a průjem. Pokud chcete své kočce dopřát mléčné výrobky, volte mléko speciálně upravené bez laktózy nebo mléka určená přímo pro kočky.

Zdravé potraviny pro Vašeho psa

Existují však i lidské potraviny, které jsou například pro psy vyloženě vhodné a do jejich jídelníčku bychom je měli zařazovat pravidelně. A které to tedy jsou? Patří mezi ně například jogurt, který je významným a snadno dostupným zdrojem bílkovin a vápníku. Při nákupu se však soustřeďte na jogurty bez cukru a sladidel a volte ty s probiotickou kulturou.

Lněná semínka jsou zase vhodná pro lepší trávení a zdravou srst. Rozdrtit by se měla však těsně přes přimícháním do stravy, jinak rychle žluknou. Použít můžete i lněný olej, obsahuje stejné vitamíny a omega – 3 – nenasycené mastné kyseliny, avšak ochudíte ho o právě tolik potřebnou vlákninu. Dalším významným zdrojem esenciálních mastných kyselin je losos. Tuky v něm obsažené vyživují srst a posilují imunitní systém. Svému psovi ho však podávejte tepelně upraveného, v syrovém stavu ho můžete ohrozit případnými parazity.

Dýně je dalším bohatým zdrojem pro psa nejen tolik potřebné vlákniny, ale i vitamínu A, a batáty obsahují navíc i mangan a vitamín B6 a C. Vašemu psovi budou nejvíc chutnat usušené na plátky, kdy je může chroupat jako zdravý pamlsek. Trpí Váš mazlíček pár kily nadváhy? V tom případě zařaďte do jeho stravy zelené fazolky, které jsou nízkokalorické a obsahují hodně vlákniny. Stejně tak i ovesné vločky jsou velmi vhodnou psí potravinou, a to zejména pro ty starší. Zlepšují totiž peristaltiku střev a tím celé (mnohdy problematické) zažívání.

Dort pro psa

Na 1 (nejen narozeninový) dort budete potřebovat:

  • 900 g mletého drůbežího masa (kuřecí či krůtí)
  • 4 mrkve
  • 560 g špenátu
  • 330 g uvařené rýže
  • 400 g kulatozrnné rýže
  • 750 g polotučného tvarohu
  • 6 vajec
  • 2 lžíce oleje (slunečnicový, lněný, ..)
  • psí sušenky na ozdobu

Mleté maso smíchejte s mrkvemi nakrájenými na kostičky, nasekaným špenátem, olejem, uvařenou rýží a dvěma syrovými vejci. Zbylá vejce uvařte natvrdo a po zchlazení oloupejte a nakrájejte na kolečka. Dortovou formu vymažte olejem a na dno napěchujte čtvrtinu masové směsi. Na ni rozprostřete kolečka vajec a zakryjte druhou čtvrtinou masové směsi. Pečte asi 45 minut při 180ºC.

Dort vyklopte a celý proces zopakujte, abyste získali dva stejné korpusy. Kulatozrnnou rýži mírně rozvařte, vychladlou ji smíchejte s tvarohem a většinou vzniklé pomazánky jeden plát potřete. Přiklopte druhým plátem, potřete zbytkem pomazánky a ozdobte psími sušenkami.

Dortík pro kočku

Na 1 dortík budete potřebovat:

  • 2 rohlíky
  • mléko pro kočky
  • 2 masové kapsičky
  • kočičí puding (k dostání v chovatelských potřebách)
  • tvaroh nebo lučinu
  • sýr a šunku
  • kočičí sušenky, masové tyčinky, granule, apod. na ozdobu

Rohlíky nakrájejte na kolečka, zalijte kočičím mlékem a nechte rozmočit na kaši. Tu sceďte, přidejte do ní trochu tvarohu nebo lučiny a zamíchejte. Plech vyložte pečícím papírem a vytvořte na něj z těsta tři placky (kolečka). Pečte asi 10 minut při 200ºC.

Jednu placku potřete masovou kapsičkou, přiklopte druhou plackou, tu pomažte sýrem a ozdobte šunkou. Přiklopte poslední placku, potřete druhou masovou kapsičkou a můžete použít i kočičí puding. Povrch dortíku posypte granulemi a ozdobte kočičími sušenkami a nalámanými masovými tyčinkami.

Krmivo pro psy

By: BuzzFarmers

Krmivo pro psy

Pokud máte doma psa, tak určitě víte, že pes sní na co přijde a že nejvíce by jedl tehdy, když právě jíte i vy a nejraději samozřejmě to, co máte zrovna na talíři. To samozřejmě nejde. Pes nemůže sníst cokoliv, i když mu asi čas od času něco ze svého talíře jistě dáte. Pes by měl mít vlastní krmivo a to by měl dostávat v pravidelných dávkách. Kromě krmiva dejte psovi i dostatek vody, kterou často měňte, aby měl váš pes vodu čerstvou. Krmivo pro psy se dá koupit v různých cenových kategoriích. Od levné potravy po potravu vysoce kvalitní. Bohužel nevýhoda je, že krmiva pro psy nejsou nikým kontrolována a tak se do nich může dát takřka cokoliv.

Granule a konzervy

Mezi nejčastější krmiva patří granule a konzervy, jako doplňky pak můžeme zařadit i různé pamlsky, které vašemu psovi chutnají a dostává je za odměnu. Krmivo pro psy je rozdělené podle toho, o jaké jde plemeno, jak je pes starý a také jestli je tlustý, či nikoliv. Pro štěňátka se kupují konzervy a granule junior, protože ty podporují jeho vývoj a zaručí dobrý vývoj. Dále pak můžete sehnat krmivo pro vykastrované psy, pro psy obézní, které se nazývá light a krmivo pro seniory.

Granule a konzervy byste mezi sebou měli střídat. Jakou značku krmiv svému mazlíkovy vybrat, to vám poví on sám, protože určitě pokud psa doma máte, tak máte jistě zkušenosti s tím, že i pejsci jsou velmi vybíraví a pokud jim koupíte něco, co jim nejede, tak nejspíše budete muset koupit něco jiného. Naopak co se týká pamlsků, tak těch byste mohli být doma pro svého pejska hromady, protože těch nemá nikdy dost, ale i tady si samozřejmě vybírá. Snažte se svého psího přítele nepřecpávat. Většině majitelů je líto, že na ně jejich mazlíček hází smutné oči a málokdy mu odolají. Uvědomte si však, že tímto psovi ubližujete, protože ho přecpáváte.

Jak naučit psa základní povely

Autor obrázku: airwaves1

Jak naučit psa základní povely

S výcvikem psa byste měli začít asi v šesti měsících věku, kdy už není pes tak hravý. Při výcviku psa nikdy nebijte, mohl by se dalších „lekcí“ bát. Jen důrazně řekněte „ne“ nebo „nesmíš“ a celý cvik zopakujte.

Za každý cvik psa pochvalte, nebo mu dejte pamlsek. Jako pamlsek můžete použít dětské piškoty, jsou finančně nenáročné a psi je milují. Cvičte maximálně tak 20-30 minut denně. Výcvik je pro psa náročný, proto je důležité, aby si ho užíval, nebo ho brzy přestane bavit.

Návyk na jméno

Návyk na jméno je jednoduchý. Štěně oslovte jménem, jen když mu budete dávat pamlsek nebo ho chválit. Když si spojí jméno s příjemným, lépe si na něj navykne.

Sedni

1. Pes je u vaší levé nohy, vodítko držíte v pravé ruce. Levou rukou přitlačte psovi zadek k zemi, současně vodítko mírně přitáhněte dozadu a vzhůru. Řekněte „sedni“!

2. Vezměte do ruky oblíbený pamlsek vašeho a psa a dávejte mu ho nad hlavu. Pes se pro něj bude natahovat, což zapříčiní, že si sedne. Pokud je opravdu tvrdohlavý, zatlačte mu u toho na zadek.

K noze

Naučte psa chodit u vaší levé nohy. Držte vodítko asi třicet centimetrů od obojku, a kdyby se hnal dopředu mírně, s ním škubněte s povelem „k noze“.

Zůstaň

1. Poručte psovi, aby si lehl u vaší levé nohy, a řekněte mu „zůstaň“. Ruku při tom mějte asi tři centimetry od jeho čumáku.

2. Povolte vodítko a s dlaní vztaženou proti psovi a ustupte o dva kroky. Když za vámi pes půjde, vraťte se a začněte od začátku.

Lehni

1. Řekněte psovi, aby si sedl. Jendou rukou mu dopředu posuňte přední nohy a současně mu přitlačte na záda nebo hlavu. Řekněte „lehni“.

2. Couvejte pod psa paží nataženou směrem k němu. Řekněte mu, aby zůstal.

Přivolání

Při volání na vašeho psa vždy měňte tón a výšku hlasu. Pokud ho to nezaujme, různě poskakujte, tleskejte, prostě ho zaujměte. Když přiběhne, odměňte ho.

Náš pes, kříženec (2. díl)

Náš pes, kříženec (2. díl)

Podělím se s vámi o další radosti a starosti, které jsme s rostoucím pejskem zažili.

Další věcí s postupem času bylo poslušnost a chození na vodítku. Jelikož je to velmi temperamentní pes, připadám si kolikrát, že mám na vodítku bernardýna a ne malého jack russla.

Koupili jsme velmi výbornou věcičku: když jdete s pejskem ven, dáte mu na tlamu jakýsi náhubek, ale vodítko nepřipoutáte na kšíry nebo obojek, ale na ten náhubek. Pejsek pokaždé když táhne, utáhne se mu náhubek. Asi za týden se naučí chodit u nohy bez problémů.

Poslušnost je tedy dodnes věc, kterou jsme ještě pořád nedostali pod kontrolu. Vyzkoušeli jsme i mnoho tréninků a výcviků, ale zatím nic nepomáhá. Má svoji hlavu i když ví, že něco udělal špatně. Nechce poslouchat i přesto, že se na výcviku všechno základní naučil – sedni, dej pac, lehni, překul se, panáčkuj, přiběhnout k noze…

Když je na volno a uvidí psa nebo člověka, je nezastavitelný a neovladatelný. Čeká nás toto léto ještě jeden výcvik u někoho jiného, tak uvidíme, jak se mu povede tady. Je velmi učenlivý a velice ho baví dělat takové věci, ale jednou nemá náladu a je novladatelný.

Výcvik nás naučil spousty věcí: Když chcete, aby si sednul, postavíte se před pejska, nejlepší je mít v ruce nějaký pamlsek, který má rád a pravou rukou mu pokynete a řeknete důrazně SEDNI. Pokud sedne, dáte mu pamlsek a takhle to opakujete několikrát dokola a pejsek to brzy pochopí.

Povel lehni – zase mít v ruce pamlsky, stoupnete si před něj a řeknete mu sedni, odměníte, poté mu přiložíte levou ruku nad zadek v sedu a pamlsek mu dáte před čumák, ale dolů aby se pro ně musel sehnou a lehnout si k tomu. Rychle řeknete lehni, aby věděl hlasový povel. Zase několikrát opakujete a po desáté už si pejsek lehá sám, aniž ho musíte tlačit k zemi, nebo mu dávat pamlsek před čumák.

Jsou to triky, které jsem do té doby neznala a nejlepší na tom je, že fungují :-) Takto ho můžete naučit cokoliv, na pamlsky, pejsek si totiž zapamatuje, že pokud udělá co chcete, dostane za to dobrůtku tak proč ne?

Když to shrnu, našemu pejskovi budou tenhle rok tři, ale musím říci, že se toho za tu dobu spoustu naučil. Něco na výcviku, něco jsme ho naučili postupem času sami. Záleží jen na Vás, kolik času mu budete věnovat a věřte mi, pes zabere opravdu hodně času a trpělivosti.

Aby byl hodný a poslušný, je to jako u dítěte… Pokud si ho chcete vychovat, aby poslouchalo a bylo vychované a ukázněné, musíte mít tvrdou ruku a být odhodlaní. To samé platí i u psa, zvláště u temperamentních plemen, které pokud necháte růst jako dříví v lese bude ovládat on vás, ne vy jeho.

Nebojte se psa za špatnou věc potrestat a za dobrou pochválit, není na tom nic špatného. Pejsek musí vědět kdo je pánem domu a musí to jako člen rodiny respektovat, stejně jako vy respektujete pejska po celý jeho život a náramně a 100násobně se vám to vrátí na jeho oddanosti, důvěře a lásce k Vám.

Krmivo pro činčily

Krmivo pro činčily

Zde si řekneme něco o krmivu pro činčily. I když se to nezdá, mají pestrou stravu. Základní stravou je voda a seno, k tomu samozřejmě patří i speciální krmivo pro činčily, které obsahuje spousty minerálů, které potřebují. V žádném případě je nekrmíme krmivem pro králíky nebo křečky, protože tyto krmiva obsahují ořechy a slunečnici a tohle činčily nesmí!

Takže pokud krmíme činčily kvalitním senem a granulemi, není potom už potřeba jim dodávat více minerálů a vitamínů.

Seno je pro ně velice důležité, mělo by být v kleci neustále k dispozici. Slouží pro čištění a správnou funkci střev. Je také dobré mít na seno nějakou nádobu, nejlépe závěsnou, kam ho můžeme nacpat. Pokud ho dáte jen tak na zem, všude ho roztahají.

Speciální granule pro činčily se také skládají z důležitých látek, jako jsou obiloviny ( oves, ječmen, pšenice) a jak už jme říkali, rozhodně ne krmivo pro křečky nebo jiné hlodavce – obsahují velké množství ořechů v kterých je mnoho tuku, které nejsou činčily schopné zpracovat a může to vést ke střevním nebo jaterním problémům.

Co se týká vody, pokud mají činčily dostatečný přísun ovoce, vodu  nepotřebují skoro vůbec, ale samozřejmě vždy v kleci máme čistou vodu pro všechny případy i když zrovna činčily jí tolik nevypijí.

Pamlsky

Autor obrázku: ilya_ktsn

Pamlsky jsou taky velmi důležité, řekneme si proto, které dávat a které ne.

Pamlsky ano:

* Ovesné vločky

* Dobře vysušený chleba nebo rohlíky

* Sušené kousky ovoce (křížaly, sušené švestky, hrušky, rozinky)

* Větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň)

* Kousky jablíčka

Pamlsky ne:

* Čerstvá tráva nebo bylinky (může způsobit nadýmání)

* Oříšky

* Slunečnice

* Vlastně jakékoli ořechy (obsahují mnoho tuku)

Je psí jídlo zdravé a šetrné? – 1. část

Je psí jídlo zdravé a šetrné? – 1. část

Milovníci psů neodolají nekoupit či nedat svému miláčkovi nějaký dárek třeba každičký měsíc, prostě se snaží o ně hezky starat, aby se měli dobře. I když to může znít velmi lákavě, když si zvolíte, že chcete klidně náklady zvýšit, aby váš pes měl kvalitní jídlo, což je důležitým faktorem i pro lidi.

Víte však, co je v jídle, na kterém si váš zvířecí miláček pochutnává? Nevěděli jsme to ani my, dokud náš pes nezačal stonat, což vypadalo na podrážděný žaludek, a to bylo zneklidňující, a proto jsme se rozhodli udělat takový maličký výzkum.

Co se ukrývá v psím jídle

Když jsme se náhle podívali na složky uvedené na našem psím jídle, byli jsme velice ohromeni, jaké jsou vysoké vedlejší produkty používané v konvenčních značkách. Vedlejší produkty jsou rekonstituovaným odpadem z hovězího a drůbežího průmyslu, jako jsou krky, nohy a střeva dobytka, které jsou považovány za nevhodné k lidské spotřebě.

Navíc, první složkou v mnoha potravinách v supermarketu na psím jídle je kukuřice, pšenice nebo sója, žádný z nich není lehce stravitelné. Pak to tak dopadá, že mletá kukuřice byla tím, co narušilo našemu psovi žaludek.

Co by nemělo rozhodně chybět

Tak kde začít při přechodu na potraviny, jenž by měly být lepší pro vašeho domácího mazlíčka? Nejprve si pozorně přečtěte etiketu, takže víte, co váš pes nebo kočka budou jíst. Mějte na paměti, že první složka je nejdůležitější.

Vyžaduje se, aby společnosti uváděly seznam složek, které jsou v krmivu pro domácí zvířata, a první složka by měla být buď maso nebo ryby. Poté by na seznamu neměla chybět zelenina a jiné přísady, které jsou zdravé. Ujistěte se, že složka na seznamu neobsahuje umělé konzervační látky ani barviva.