Zásady chovu želv

Zásady chovu želv

Jaké zásady chovu bychom měli dodržovat? Shrneme si to do bodů.

Nejprve co bychom neměli:

želvě terárium přehřívat

želvu krmit nezdravou stravou (okurka, tvaroh, maso, piškoty…)

želvu nikdy nenutit do věcí, které nechce dělat

želvu chovat v naprosto suchém teráriu

želvě dávat nevhodné podklady do terária třeba kukuřičnou drť nebo piliny

želvu vystavovat průvanu

želvu umístit za okno nebo na slunce

želvě natírat krunýř různými oleji a mastičkami

nikdy želvě do terária nedávat výhřevný kámen ani pod UV lampu neumisťovat kámen

Další zásady, které můžeme dodržet:

* občas ji odměnit méně zdravou pochoutkou (jahoda,okurka) ale rozhodně ne to používat jako denní stravu

Autor obrázku: pinguino k

* občas pustit želvu volně po bytě aby se mohla proběhnout (naše želva miluje běhání mimo terárium a sama už si o to řekne hned, jak mě zpozoruje)

* občas želvu koupat ve vodě o teplotě jejího prostředí

* do terária umístit kytky ale, aby na ně nedosáhla, proto jsem to raději ošetřila umělými květinami, které koupíte v každém zverimexu

* hlavní pravidlo na noc rosit terárium, trochu do rohu, nemusíte rosit celé

Nakonec zásady, které musíme dodržet:

! poskytnout želvě dobré podmínky pro chov

! krmit želvu přírodní a čerstvou stravou (pekingské zelí, čekanku přes zimu, pampelišky, jetel, jitrocel přes léto)

! sušší část terária by měla být z tvrdého povrchu kvůli obrušování drápů

! musíme želvu pravidelně měřit a vážit abychom věděli, jestli přibývá

! želvu do 30dnů od koupě zaregistrovat

Jak se starat o morčata

Jak se starat o morčata

Rozhodli jste se, že pro vás je ideální zvířátko zrovna morče? Pokud bydlíte v panelovém domě nebo chcete kamaráda, který bude tichý a nenáročný, vybrali jste si dobře. Morčata jsou ideální také do rodin s malými dětmi. Jsou to klidná, společenská zvířátka a určitě vám udělají spoustu radostí.

Jak se tedy postarat o vaše morče co nejlépe?

autor obrázku uberzombie

Morče žije v průměru 5-6 let. Velikostí je větší než křeček, ale menší než králík. Jejich srst může být krátká i dlouhá až na zem, drsná i jemná jako chmýří. Záleží jen na vás, jaký druh si vyberete. Morčata jsou skvělými společníky. Tito hlodavci málo kdy koušou a jsou známí tím, že pískají radostí, když jejich oblíbený člověk vstoupí do místnosti. Morčata jsou skvělými mazlíčky pro starší děti, které zvládají zacházení s nimi.

Bydlení

Morčata jsou společenská zvířata, která jsou raději v malých skupinkách. Pokud budete mít dvě a více stejných pohlaví dohromady, budou skvělými přáteli. Pokud si pořídíte pár, čekejte brzy přírůstek do rodiny.

Snažte se pořídit morčeti co největší klec. Měla by mít alespoň 80 centimetrů na délku a na šířku. Je potřeba, aby klec měla pevné dno. Může být plastová s železnými mřížemi. Nikdy nepoužívejte skleněné akvárium, není tam dostatečný přísun vzduchu. Dejte si záležet na umístění jejich příbytku. Neměl by být na přímém slunečním světle nebo topení, kde by bylo moc horko, ale ani v průvanu. Morče by se nemělo nachladit. Místnost by měla mít kolem 18 až 23 stupňů.

Dno klece vystelte pilinami, slámou nebo senem. Je jedno čím, pamatujte ale, že to budete muset často měnit. Morčata dokážou dělat pěkný nepořádek.  Ráda se schovávají, když si hrají, proto jim dejte do klece nějaké rourky nebo plechovky od kávy. Dejte pozor, aby neměly ostrý okraj. Na spaní jim zajistěte místo, kde se mohou schovat. Například položená půlka květináče. Dále nějaké kameny a dřeva na šplhání.

Strava

Nejjednodušší je zakoupit mix určený přímo pro morčata ve vašem obchodě pro chovatele. Morčata jsou býložravá, proto jim bude chutnat ovoce i zelenina, obiloviny, oříšky i semínka. Morčata by se měla krmit dvakrát denně v menších dávkách. Ujistěte se, že jim vždy odděláte jídlo, které by se mohlo zkazit. Stejně jako člověk si morčata nedokážou vytvořit vitamín C, proto ho musí přijímat z potravy. Můžete jim dát třeba půl pomeranče nebo kousek zeleniny, která obsahuje vitamín C. Čistá voda by měla být dostupná po celý den.

Čištění

Podestýlku jim vyměňujte alespoň jednou týdně, ale nečistoty odstraňujte denně. Klec vždy umyjte horkou vodou. Ujistěte se, že klec je suchá, než do ní dáte čistou podestýlku. Morčata si potřebují brousit zoubky stejně jako ostatní hlodavci, proto jim do klece vždy vkládejte větvičku ze stromů.  Ujistěte se, že není chemicky ošetřena. Je potřeba, aby si na vás morče zvyklo co nejdříve, potom bude jednodušší s ním manipulovat. Morče lze také kartáčovat, ale není to nutné. Morčata si srst čistí sami od sebe.

Autor obrázku: Michael James

Cvičení

Nechte morče alespoň jednou denně běhat po pokoji. Ujistěte se, že jste zabezpečili pokoj proti úniku a že se nemůže nikde zranit. Tyto hlodavci musí být pod neustálým dohledem, pokud jsou puštěni, mají tendence kousat cokoli, k čemu se přiblíží. Proto nejdříve odstraňte veškeré elektrické kabely a jiná zařízení.

Zdraví

Pokud máte pocit, že je morče nemocné, okamžitě vyhledejte veterináře. Obvyklé znaky, že něco není v pořádku, jsou: letargie, nechutenství, průjem, kašel, kýchání. Morčata jsou také náchylná na parazity, jako jsou vši.

Jak se starat o papouška – druhá část

Jak se starat o papouška – druhá část

Krmení a voda:

Autor obrázku: Kathy McGraw

Papoušek bude potřebovat misku s vodou alespoň dvakrát za den. Pokaždé, když doplňujete krmení a vodu, měli byste misky vyčistit. Papoušci jedí ovoce, zeleninu a obiloviny jako kukuřici, slunečnicová semínka, oves, dále oříšky a vařené maso. Ujistěte se, že jeho krmení je vyvážené a nedávejte mu nic, co není doporučováno. Je lepší dávat papouškovi více malých jídel než jen jedno velké za den.

Je jedno, jestli mu budete připravovat vyváženou stravu sami, nebo mu budete kupovat mix z obchodu pro chovatele. Ale ta druhá možnost pro vás bude určitě jednodušší. Dávejte papouškovi čerstvé a čisté jídlo bez bakterií alespoň dvakrát denně. Semínka a oříšky by mu měly být podávány jen občas, protože obsahují velké množství tuku. Vyhněte se těmto pokrmům: kofein, avokádo, fazole, slané věci, alkohol a kakao.

Péče:

Papoušek bude muset být alespoň dvakrát až třikrát do týdne umýván. Můžete to udělat tak, že ho postříkáte vodou z rozprašovače nebo ho vykoupete v umyvadle. Používejte vodu, která je vlažná a speciální šampón pro papoušky. Papoušci milují vodu, ale nevyděste ho šplícháním. Pokud se ze začátku bojí, buďte vytrvalí a uvidíte, že si vodu zamiluje stejně jako vy.

Dobrá investice by byla do sprchovacího bidýlka, potom by se mohl papoušek sprchovat, jak by ho napadlo. Můžete ho taky nechat sprchovat s vámi, ale dejte pozor, aby voda nebyla moc horká a papoušek se nezranil. Po sprše papouška lehce otřete a nechte ho uschnout na slunném místě ve vašem domě. Nesušte ho fénem. Dejte pozor, aby se nenachladil. Papoušek by se měl také zastřihávat, ale raději se poraďte s odborníkem, jak to dělat co nejlépe.

Autor obrázku: Martin Pettitt

Mluvení:

Pokud chcete papouška naučit mluvit, začněte co nejdříve. Stejně jako děti se naučí jazyk mnohem rychleji. Zkoušejte říkat tu samou větu ve stejnou denní dobu, jako například AHOJ pokaždé, když vstoupíte do dveří. Ujistěte se, že se na vás papoušek dívá a dává pozor.

Zkoušejte opakovat fráze a slova, která chcete papouška naučit a zkoušejte spojit je s určitou aktivitou. Můžete ho učit i přehráváním slov, pozor aby se ale neustálým opakováním jednoho slova papoušek nezačal nudit. Pokud už nějaké fráze umí, opakujte je, aby je nezapomněl. Můžete ho také naučit pískat,  naučí se celé melodie.

Cvičení:

Nechte papouška létat po pokoji či bytě alespoň 15 minut denně. Až se naučí dělat potřebu do klece, můžete ho nechávat venku celý den a dávat ho zpátky pouze na noc a na krmení. Ujistěte se, že jste zavřeli všechny dveře a okna, aby se papoušek nedostal ven. Užijete si tohoto inteligentního kamaráda po mnoho dalších let.

Péče o kotě

Péče o kotě

Mezi důležité body péče o kotě patří pravidelné krmení, hraní a péče o jeho zevnějšek.

Krmení

Autor obrázku: PCB75

Kotě má větší nárok na nutriční vyváženost jídla než dospělá kočka. Je potřeba, aby jejich krmení bylo bohaté na proteiny, vitamíny a stopové prvky, důležité pro jejich zdravý výzvoj. Váha kotěte se za první týdny života zdvojnásobí až ztrojnásobí. Dokud jsou malá, je lepší je krmit několikrát denně, aby si doplnily potřebnou energii. Navíc kočky milují krmení a proto je tato činnost uklidňuje.

Pro kotě je potřeba kupovat speciálně vyvinutou stravu, která se liší od té pro dospělé kočky. Raději vybírejte pečlivě. Velmi malá koťátka mají velmi malé zoubky, proto je pro ně vhodnější potrava z konzervy.

Tady je pár základních bodů, kterými se řídit v průběhu krmení:

  • nevyrušujte kotě v průběhu jídla, nechte kotěti klid a dostatek času na krmení
  • misky s jídlem a pitím by měly být umístěny na klidném místě, kde nebude kočka ničím rušena
  • je potřeba zajistit, aby měla celodenně dostupnou čistou vodu, to pomáhá udržet koťata zdravá
  • dejte misku s vodou dostatečně daleko do misky s jídlem, tak si nebude spojovat pití jen s dobou krmení
  • použijte misku, která se nedá lehce převrátit, misky s jídlem čistěte po každém krmení, misky s vodou jednou denně
  • čtěte si návod na obalu krmení, ale nemusíte se jím řídit doslova, kočka si bude sama regulovat své krmení
  • pokud používáte suché krmení jako granule, můžete denní dávku nasypat do misky a nechat kotě, aby si samo určilo, kdy se půjde najíst
  • nedávejte kočkám ani koťatům kraví mléko, je pro ně špatně stravitelné

Hraní

Hraní je velmi důležitou aktivitou koťat. Každý den je pro ně novým dobrodružstvím, které rozvíjí jejich inteligenci, zručnost a vztah k člověku. Je důležité, aby mělo kotě dostečné množství různorodých podnětů, aby se rozvíjelo všestranně. Pokud nechcete nechat kotě chodit ven, kupte mu velké množství různých hraček, aby se vyvíjel jeho instinkt a odvaha.

Kočky a děti

Autor obrázku: Kathryn Decker

Kočka může rozvíjet osobnost dítěte. Může rozvíjet smysl pro zodpovědnost a pocit užitečnosti. Nenechávejte ale děti aby se staraly o kočku sami bez vašeho dohledu. Malé děti nedokáží rozlišit co zvířeti způsobí bolest, nebo co mu může být nepříjemné.

Péče o srst a zuby

Kartáčovat koťata by se měla alespoň jednou týdně na nějakém podkladu, který se dá vyhodit. Je třeba zkontrolovat, zda jejich srst neobsahuje blechy nebo klíšťata. Pokud ano, můžete se poradit s veterinářem jak postupovat s jejich odstraněním.

Zuby je třeba čistit a brousit suchou tvrdou stravou. Kontrolujte jestli neobsahují velké množství kamene nebo zanícené dásně. Pokud kotěti zapáchá z úst, nebo má velké množství slin nebo jí méně, může mít problém se zuby. V tomto případě se opět obraťte na veterináře.

Koupání

Pokud se rozhodnete kotě koupat, je třeba ho k tomuto naučit v brzkém věku. Počítejte s tím, že kotě se bude vehementně bránit. Nejlepší je namočit kotě do mělké nádoby, voda musí být teplá, dávejte pozor,  aby se šampón pro kočky nedostal kotěti do očí.

Není nic krásnějšího, než domů donést malé, roztomilé štěně

Není nic krásnějšího, než domů donést malé, roztomilé štěně

Jak se o něj ale dobře postarat?

Pokud si zrovna kladete tuto otázku, čtěte dál. Štěně by nemělo být mladší než 8 týdnů, před touto dobou by se mělo učit socializovat své návyky od matky. Po tom, co si nového pejska přinesete domů, by jste mu měli  věnovat co nejvíce pozornosti, aby si na vás zvykl a necítil se osaměle. Hrajte si s ním co nejvíce a tím mu poskytnete rozpýtelní a zábavu.

1.      Ujistěte se, že jste si vybrali správného pejska

Autor obrázku: Les Chatfield

Má dostatečný kožíšek, aby mohl pobývat venku? Je dost malý, aby se vlezl do bytu? Je jeho temperament přiměřený tomu vašemu? Budete schopni ho dostatečně často venčit? To jsou základní otázky pro výběr druhu pejska. Zjistěte si i co nejvíce o povaze psa, kterého jste si vybrali.

2.      Zabetpečte dům, aby se štěne nezranilo

Štěňátka milují objevování nových věcí skrz svou tlamičku, proto aby nedošlo k nehodě, zabezpečte váš dům. Oddělejte všechny věci, které by se dali shodit či rozbít. Ukliďte kabely, které by mohlo rozkousat, zavřete okna nízko nad zemí. Také by jste měli uschovat všechny čistící prostředky a chemikálie z dosahu štěněte. Nenechávejte nikde malé předměty, které by mohlo vdechnou nebo spolknout.

3.      Kupte potřebné doplňky

Štěně bude potřebovat některé doplňky. Kromě pelíšku a misek na jídlo také vodítko, hračky a další potřeby. Pelíšek by měl být umístěn v teplé místnosti s umyvatelnými podlahami. Můžete mu ho vytvořit třeba z velkého polštáře, staré deky, peřiny či ručníků. Přesvědčte se, že je dostatečnš velký a měkký. Lepší bude, pokud budou jednotlivé části vypratelné a usušitelné zvlášť. Dále budete potřebovat dvě misky, jednu na jídlo a jednu na vodu. Je jedno jestli jsou plastové nebo skleněné, plastové se vám nerozbijí, těžší zase nebude tak lehké převrátit.

Autor obrázku: Brella Clara

Hračky můžou být různé, nejlepší jsou ty co se dají kousat, vydávají zvuk nebo se kutálejí. Kromě těchto základních věcí budete potřebovat také kartáč na česání psa, obojek, vodítko a nějaké přípravky na umývání psa či odblešení. Pro menší psi pořiďte vodítko s odvíjecím dosahem, větší psi ale musí být voděni na kratším a pevnějším.

4.      Zajistěte, aby se štěně cítilo jako doma

Ze začátku bude lepší, pokud bude štěně spávat v jedné místnosti s majitelem, aby se necítilo osaměle. První týdny odluky od matky můžou být velmi těžké. Naučte štěně na vaši blízkost a blízkost ostatních členů rodiny. Věnujte mu pozornost a hrajte si s ním. Po té co dovedete štěně domů, s ním projděte celý dům, aby vědělo, co se kde skrývá. Kromě hraní ho často škrábejte a hlaďte, aby mělo pocit, že je milováno.

5.      Buďte opatrní

Štěňátka jsou stejně jako děti křehká. Dávejte si pozor, aby jste mu při hře omylem neublížili. Zvedejte je podebráním ruky pod jejich hrudní kostí, nezvedejte je za kůži. Štěňátka jsou velmi zvídavá, proto dávejte pozor, kam jdou, aby si neublížili. Ujistěte se, že se jim nemůže nic stát.

Jak se starat o kotě (první část)

Jak se starat o kotě (první část)

Autor obrázku: Sara K

Rozhodli jste se pořídit sobě nebo dětem kotě a zajímá vás co vše je potřeba pro jejich komfort? Tady je pár základních tipů, jak připravit váš domov pro nového člena rodiny.

Kočky jsou na rozdíl od psů daleko tvrdohlavější a svobodnější. Budete tedy muset počítat s tím, že se budou častěji toulat, pokud je pustíte ven a že si nenechají tolik dominovat. Děti by se měly nejdřív naučit s koťaty zacházet, aby jim nechtíc neublížily.

Kdy je kotě připraveno změnit domov?

Kotě by nemělo být odebráno své matce dříve než po 8 týdnech od narození. Do té doby je kojeno matkou. Koťatům nedávejte kravské mléko, raději jim kupte náhražky mateřského mléka nebo jim dávejte vodu. Kravské mléko by jim mohlo způsobit žaludeční potíže a průjem.

První dny kotěte v novém domově

Autor obrázku: cuatrok77

První dny doma jsou zásadní pro vytvoření důvěry a vztahu mezi kotětem a jeho novou rodinou. Proto se snažte přivést kotě domů v období klidu, ne v době kdy je doma rušno a dělají se různé úpravy. Kotě bude potřebovat nějaký čas, než si zvykne na nové prostředí.

Mělo by mu být umožněno, aby si v klidu prošlo každou místnost domu. Až potom, co si zvykne na dům a pravidelné krmení, by mu mělo být umožněno jít ven. Pokud se rozhodnete nechat kočku chodit ven, mějte na paměti, že tam na ni číhá více nebezpečí a později už ji nenaučíte být doma.

Jak si připravit dům na příchod kotěte?

Než kotě přinesete domů, odstraňte všechny nebezpežné předměty. Například elektrické dráty, kabely, ostré předměty, plastové pytle, čistící prostředky a jedovaté rostliny. Raději kotě hlídejte při hře, aby nedošlo ke spolknutí  hračky. Také dejte pozor, aby jste zakryly všechny díry a věci, ve kterých by se mohlo kotě zapříčit.

Bydlíme se psem, nebo pes s námi?

Bydlíme se psem, nebo pes s námi?

Autor obrázku: Brian Clift

Již v historii bývali psi nepostradatelnými společníky lidí. Lidé jim důvěřovali, podnikali s nimi mnoho aktivit, především lov. Přesto vše měli psi zpravidla své místo u boudy. V současnosti je to jinak.

Psi již nějaký čas nejsou jen hlídači domu, ale jsou opravdoví přátelé a mnohdy spolubydlící s různými výhodami a je jedno, zda je to pejsek s průkazem původu nebo „obyčejný voříšek“.  Čím se liší život současných psů od těch historických?

  • Boudu vyměnili za teplý pelíšek/ pokud ne rovnou za postel
  • Jí granule a ne zbytky
  • Je jim dopřávána kvalitní lékařská péče
  • Jsou rozmazlováni – psími dobrotami, masážemi, hračkami, oblečky
  • Školky, školy, tábory a hotely pro psy umožňují vzdělání i zábavu
  • Luxusní doplňky-diamantové obojky, vodítka,…
  • Cestují společně s páníčky na dovolené
  • Mají hlídání
  • Mnozí mají zdravotní pojištění, pojištění pro případ škod,…

Největší rozmazlování zažívají mazlíčci osamělých lidí a pak v rodinách, kde už odrostly děti.  Dá se říci, že v mnohých rodinách pes nahrazuje děti nebo je považován za dalšího člena rodiny.

Autor obrázku: Eco-Pup

Na psy se mluví jako na lidské tvory, plánují se jim zábava a vzdělání. Při plánování dovolené jim zajišťují majitelé hlídání, hotely či je berou s sebou. Nejen že psi jezdí autem-kde mají vlastní bezpečnostní pásy, ale běžně létají po celém světě.

Lidé přizpůsobují svůj denní program, plánují si volno tak, aby byli co nejvíc času se svým čtyřnohým mazlíčkem. Kupují  jim dárky, pořádají oslavy narozenin, kupují oblečky. Nakupují granule s myšlenkou, které má jejich Alík, Azor či Don nejraději. Když kňučí  na chodbě, tak ho zcela výjimečně vezmou  do postele a už je z toho zvyk.  Když přijedou děti na návštěvu, zjistí, že nemají „kde spát“ protože jejich postel už přece patří Ajše. Křeslo v obývacím pokoji už má také svého majitele apod.

Čím si to psi zasloužili? Psi nám pomáhají relaxovat, pomáhají nám překonávat krizové situace svojí láskou a věrností. Brání svoji rodinu, svého pána a přítele. Vítá ho při příchodu upřímně.  V těch nejhorších životních situacích nás neopustí.

A věrného přítele je potřeba si vážit a hýčkat. Není tedy divu, že psi spí v posteli, dostávají dárky a lidé za ně utrácí mnohdy více peněz než za sebe.

Není potom divu, že si nahrazujeme lidskou společnost mnohdy zákeřnou, za společnost psí, která nás nezradí.

Domácí mazlíček – důležitý výchovný prostředek

Domácí mazlíček – důležitý výchovný prostředek

Možná to znáte. Vaše ratolest vyroste z plínek, má spoustu otázek „a ploč?“ a řítí se do věku, kdy touží po zvířátku. Myslím, že každý rodič toto zná i z vlastního osobního prožitku. Obdobím, kdy bychom dali cokoliv za koťátko, štěňátko, kuřátko, si jistě prošel každý. A jistě šťastnější ten, jehož přání bylo vyslyšeno.

Autor obrázku: Andrea Arden

Pojďme se nyní společně zamyslet nad touto otázkou důkladněji. Rodič si svůj zákaz před dítětem většinou obhajuje strachem z bakterií, nesčetných onemocnění, nepořádku a velké odpovědnosti. Naopak!

Pojďme si zde nastínit pár základních argumentů, proč si pořídit zvířecího kamaráda.

Je prokázáno, že dítě vyrůstající v domácnosti se zvířaty a přirozeně se vyskytující mikroflórou, má mnohem silněji vyvinut imunitní systém. To, že pouze sterilně uklizená domácnost je pro dítě bezpečná, je mýtus. Dětský organizmus se totiž v průběhu svého vývinu má možnost setkat s řadou bakterií, které jeho život neohrozí a pomohou mu získat přirozenou obranyschopnost.

Nevšimli jste si, jak se v posledních letech zvýšil výskyt alergií u dětí? Na tom má samozřejmě velký podíl i prostředí, které napomáhá vzniku dermatitid a astmatu. Nicméně pokud dítě vyrůstá a setkává se se „zdravou špínou“, můžeme vzniku některých alergií předejít.

Druhým argumentem, který je velmi opomíjen, je setkání dítěte s přirozeným životním cyklem.  Pokud mu domů pořídíte dejme tomu malého křečíka džungarského, povedete ho k zodpovědnosti za živého tvora.

Autor obrázku: kevin ryder

Takový křečík není náročný na péči a nechá se velmi snadno ochočit. Zpravidla se dožívá 2 let a vaše dítě tak bude mít možnost vidět, jak takový tvor vyrůstá, žije a umírá. Možná si pomyslíte, že je to kruté děti seznamovat se smrtí. Naopak! Je to opravdu důležité. Dítě bude u celého jeho života a nakonec bude seznámeno se smrtí tím nejpřirozenějším způsobem.

Opravdu by stálo za to zamyslet se nad tím. Nemůže naše přehnaná péče a starost způsobit dětem do dospělého života mnohem více problémů? Nebudou se se smrtí vyrovnávat mnohem hůře, když před ní byly celé dětství ochraňovány? I když to bude poprvé bolet, děti uvidí, že i odchod je přirozenou součástí života a to je podle mého názoru velmi důležitým výchovným aspektem.

Ale takhle rozhodně neskončíme.

Není tím nejlepším argumentem pro pořízení domácího mazlíčka čirá dětská radost a štěstí? Jen si vzpomeňte, jaké to bylo, když se vám splnilo vaše nejvroucnější přání. Anebo jaký pocit ve vás zanechalo to, že se vám nesplnilo… Přeji vám krásné chvíle plné radosti, pohody, lásky a vzájemného porozumění s novým členem vaší domácnosti.

Domácí mazlíčci

Domácí mazlíčci

Při rozhodování, zda si domů pořídit domácího mazlíčka, velmi dobře zvažte, jestli ano nebo ne. Nezáleží na tom, zda ho chcete pořídit samy sobě nebo někomu ve Vašem okolí.

Vždy pečlivě uvažte, zda dotyčný, který bude mít mazlíčka doma, se o něj dokáže dostatečně postarat. Jedna věc je mít takového mazlíčka, aby Vám dělal společnost Vám, či Vašim potomkům. Druhou stránkou věci však je, že každý mazlíček potřebuje svou specifickou péči – krmení, pelíšek, vodu, péči o srst, zuby, drápky, či jinou zdravotní péči, jako je očkování a preventivní prohlídky u zvěrolékaře.

Mít doma živého mazlíčka je obrovská zodpovědnost a je potřeba si to velmi pečlivě probrat to se všemi členy rodiny. Co když se rozhodnete odjet na delší dovolenou? Co uděláte, abyste zajistily, že např. pes, kočka, křeček, králík či jakékoliv jiné zvířátko, mělo dostatek potravy, vody procházky či tolik potřebný pohyb.

V tomto případě je jediným řešením zajistit náhradní péči: někoho, kdy buď bude docházet k Vám domů a o vše potřebné se postará, nebo si onen dotyčný po dobu Vaší nepřítomnosti postará o Vašeho mazlíčka v náhradním prostředí mimo Váš domov.

V dnešní době již také existuje mnoho psích a kočičích hotelů, které se o Vaše zvířátko postará po dobu, kdy budete na dovolené. Pokud se rozhodnete, že si přeci jen živé zvířátko domů pořídíte, nejprve si pořiďte, vše, co je třeba, abyste měli vše připravené, než mazlíček dorazí poprvé k Vám domů.

Pokud si nejste jisti, zda máte vše nebo to, co by dané zvířátko mělo mít, poraďte se s odborníky. Stačí zajít do zverimexu a tam Vám zcela určitě rádi poradí, co je pro plánované pořízení zvířátka potřeba. Vhodné pelíšky, krmítka, pítka, krmivo či stelivo a jiné nutné přípravky na péči o zuby, drápky, srst, vodítka, kartáče a toalety. Existuje mnoho možností a variant, a proto je lepší poradit se prodavačů ve zverimexu či chovatelských potřebách, co z toho je nejvhodnější.

I na internetu se mnoho lidí podělilo o své zkušenosti s daným druhem zvířat a rádi Vám poradí, jak se co nejlépe o zvoleného mazlíčka postarat. Co mají a nemají rádi, co znamená takové a takové chování, jakými očkováními by měla zvířátka projít a podobné vychytávky, které Vám usnadní péči. Jakmile budete mít vše potřebné připraveno, můžete se vydat pro Vašeho mazlíčka, ať již do zverimexu, k soukromému chovateli nebo do útulku.

Rozmyslete si, jaký druh zvířátka je pro Vás nejvhodnější. Zda větší nebo menší plemeno, vhodnost zvířátka do bytu či domu se zahradou a zda se toto zvířátko hodí, jako společnost pro Vaše děti.

První den bude zvířátko zcela jistě ve stresu z cesty a následně z nového prostředí u Vás doma. Nejlépe bude, když mazlíčkovi dáte několik dní na adaptaci v novém domově, budete na něj nebo na ni tiše promlouvat, zlehka hladit a hlavně nedělat zbytečně rychlé pohyby.

Pak si určitě Vašeho mazlíčka získáte a další soužití bude bezproblémové. Nikdy bezdůvodně zvíře netrestejte, nebo se může stát, že Vám bude oplácet stejnou mincí. Zvíře není hračka, ale živá bytost, to si uvědomte, a pokud péči o něj nezvládnete, nepořizujte si ho, nebo může skončit v útulku nebo ještě hůře „na ulici“.