Mokré vs. suché krmivo pro psy. Která je TOP volba pro vašeho domácího mazlíčka?

Drtivá většina majitelů psů dnes dbá na jejich kvalitní stravu. Nejenže chceme, aby byla pestrá, kvalitní, vyvážená, vydatná, ale také, aby prospívala jejich zdraví, nedráždila trávení, dodala lesk srsti a mazlíčkům také chutnala. Kromě pamlsků, které psi nemusí jíst denně, musíme zvolit především vhodné krmivo. Jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým krmivem pro psy a kdy zvolit to, nebo ono?

Suché vs. mokré krmivo pro psy

Hlavním rozdílem je konzistence krmiva, suché je vyrobeno ze sušených, pomletých surovin, jako jsou maso, zelenina, ovoce, obiloviny. Z tohoto po zamísení a vysušení vzniknou granule různého tvaru.

U mokrého krmiva se nezřídka setkáváme s kvalitnějším složením, ať už jde o maso, nebo vedlejší suroviny. I tady se přidává zelenina, ovoce, rýže, obiloviny a voda. Vše se smíchá a vloží do konzerv, kapsiček… Bohatou nabídku suchých i mokrých krmiv vysoké kvality najdete na Fera24.cz, kde najdete i blog s mnoha radami, jež se týkají krmiva a krmení zvířat celkově.

Přednosti a negativa suchého a mokrého krmiva pro psy

Předností suchého krmiva je jeho snadné skladování a vysoká trvanlivost. Pro mnohé je rozhodující i nižší cena než u jiných typů krmiva. Psům zpravidla chutnají a lze je volit s ohledem na věk i příp. zdravotní indispozice psů. Nevýhodou je tady nižší výživová hodnota, a to z důvodu zpracování.

Mokré krmivo pro psy má vyšší výživovou hodnotu, konzervy jsou vhodné i v případě, kdy zvíře trpí dehydratací, nebo má potíže s ledvinami, nemá zuby a granule nepokouše ani namočené. Nevýhod je tady více, jde především o mnohem vyšší cenu, ale také o nízkou trvanlivost, jakmile je konzerva otevřená.

Na webové stránce https://fera24.cz/krmivo-pro-psy/ na vás čekají kvalitní a cenově dostupné granule pro psy i konzervy pro psy, stejně jako pamlsky a jiné typy krmiva. Spokojeni budete vy i váš pes.

Krmit psa spíše granulemi nebo konzervami?

Na tuto otázku hledá odpověď snad každý, kdo si pořídí psa. I když mají oba typy krmiva své výhody, je třeba zvážit několik klíčových bodů při rozhodování o tom, co je pro vaše štěně nebo dospělého psa nejlepší.

Výhody krmení granulemi

Suché krmivo je ekonomicky nejvýhodnější a snadno se skladuje a dávkuje. Obvykle obsahuje maximálně asi 10 % vody a může zůstat čerstvé i několik týdnů po otevření. Kvalitní granule obsahují všechny důležité výživné látky, které pes potřebuje a obvykle obsahují méně sacharidů než konzervy. Na druhou stranu při krmení granulemi je nezbytné psovi zajistit nepřetržitý přístup k vodě, protože granule jsou dost suché a bez vody by pes mohl začít trpět dehydratací.

Výhody krmení konzervami

Konzervy mají oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutnají. Většina konzerv pro psy obsahuje vyšší podíl masa a může obsahovat 70 až 80 % vody. Po otevření je třeba konzervy uchovávat v chladničce a rychle je spotřebovat. Konzervy pro psy také často nabízejí větší rozmanitost než suché granule, protože je k dispozici mnoho různých druhů konzerv, které uspokojí nejrůznější chutě. Jak krmit konzervy pro psy? Přečtěte si údaje o doporučeném denním dávkování na etiketě a dodržujte je. Někteří chovatelé oba druhy krmiva dokonce kombinují, což není na škodu. To nejdůležitější je odnaučit psa loudit u stolu. Lidská strava, která je kořeněná, všelijak dochucená a upravená, pro něj opravdu není a mohla by mu způsobit zažívací obtíže.

Třetí alternativa: BARF strava

Pokud chcete svému psovi zpestřit jídelníček, existuje ještě třetí možnost: takzvaná BARF dieta. To je zkratka pro „biologicky vhodné syrové krmivo„. To znamená podávání čerstvého (tepelně neupraveného) masa a dalších produktů, jako je zelenina, ovoce a mléčné výrobky. Před tímto přechodem doporučujeme poradit se s veterinárním lékařem nebo odborníkem na výživu. Mějte na paměti, že pravidelné krmení konzervami nebo BARF stravou může být poměrně nákladné, ale díky jejich nutričním výhodám stojí za to je zvážit. Rozhodnutí, zda psa krmit konzervami, granulemi anebo zvolit BARF stravu závisí na několika faktorech, jako je rozpočet, dostupnost a osobní preference.

 

 

 

Jak se starat o starší mazlíčky, aby se měli co nejlépe?

Každé štěně i kotě jednou zestárne. Ale nesmíte zapomenout, že tu pro vás byli celý svůj život, tak je potřeba jim ten čas a péči vrátit a zajistit jim důstojné stáří plné lásky. Zvířecí věrnost a přátelství s věkem neklesá. Starší parťák vyžaduje od člověka velkou pozornost a určitou dávku empatie. Ne každý ví, jak se o takového zvířecího seniora starat a mnoho lidí také nechápe, že v určitém věku má specifické potřeby. Jsme to právě my, kteří se o ně musí postarat, aby se ve stáří měli co nejlépe. Jak na to prozradí následující článek.

Lidské i zvířecí stáří si je v několika věcech podobné, našim mazlíčkům ho můžeme co nejvíce zpříjemnit právě my. Jak vlastně poznáme, že náš zvířecí parťák stárne? U psů má vliv na délku života především velikost a plemeno, přičemž první projevy stárnutí pozorujeme už mezi 6. a 10. rokem života. U koček je stárnutí pozvolnější a nebývá na nich tolik znát, nejčastěji začíná kolem 10. roku, ale roli hraje také to, zda je kastrovaná a zda žije doma nebo venku.

Stárnutí můžeme obecně u všech mazlíčků snadno poznat hned podle několika znaků. Zvíře začne šedivět, srst už není tak lesklá a mnohdy řídne, začnou se objevovat znaménka a hrbolky pod kůží, z úst a pod ocasem vycházejí pachy. Objevují se první zdravotní problémy týkající se kloubů nebo chrupu, imunita je oslabená, zhoršuje se zrak a sluch, srdce už nebije stabilně, ledviny už tak dobře nefiltrují. Ke stáří vyhledávají teplo a pohodlí, více spí, pohybují se pomaleji a čím dál méně se věnují jakékoliv fyzické aktivitě. To v konečném důsledku často způsobuje obezitu.

Úprava jídelníčku

Právě stoupající věk a klesající aktivita si žádá úpravu krmiva a to především v podobě změny poměru živin. „Strava by měla obsahovat méně kalorií, tuků a bílkovin, naopak by se měl zvýšit obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek k posílení imunity a svalů,“ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Starší mazlíčci mají často problémy s jídlem, včetně problémů se žvýkáním, nedostatkem chuti k jídlu, obezitou a zažívacími potížemi. Zvažovat můžete speciální dietu, cvičení nebo změnu stravy. Jednou ze základních zásad je, že by měli jíst častěji kvůli pomalejšímu vstřebávání živin. Nejlepší je tak dávat několik menších porcí pestřejší stravy místo dvou větších. Starší kočky v případě nechutenství ocení, když je potrava podávaná v pokojové teplotě, zácpu u nich zase vyřeší doplňky s vlákninou a želatinou.

Zapojení těla i hlavy

I starší zvířata se potřebují hýbat. Pohyb jim pomůže udržet tělesnou hmotnost a zpomalit degeneraci kloubů. Psa bychom měli brát na krátké a nenáročné procházky, během nichž sledujeme jak dýchá a také jeho chůzi. Dalším vynikajícím pohybem pro něj může být i plavání, jelikož se jedná o přirozený pohyb bez zatěžování kloubů. Dobré je u starších zvířat nezapomínat také na mentální cvičení, nejsnazší metodou jsou například hlavolamy a hračky na schování pamlsků.

O krok před nemocemi

Stejně jako my chodíme k lékaři měli bychom i našim mazlíčkům zajistit pravidelné návštěvy veterináře, zkontrolovat jejich zdraví stojí za to minimálně jednou za rok. I přesto, že se vám mohou jevit jako zcela zdraví, lékařskou prohlídku bychom neměli odkládat. Mnoho chorob je skryto a některé příznaky mohou být ve stáří přehlíženy. Vždy je mnohem lepší a také levnější nemocem předcházet, než je později léčit.

Pomoci v boji s nemocemi můžeme i my sami doma. Artrózu neboli pohybové potíže například se vstáváním, chůzí po schodech nebo nastupováním do auta pomůže zpomalit kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci těch složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost. Pokud zvíře trpí bolestmi kloubů, lze přidat doplňky stravy jako například rybí olej nebo glukosamin. Péči bychom měli věnovat také zubům, jelikož uvnitř úst se mohou tvořit zánětlivá ložiska. „Existují speciální přípravky, které se přidávají do vody nebo krmiva a také měkké tyčinky na čištění zubů pro starší psy, které jsou přizpůsobené jejich potřebám, “ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz. Kočky pak vzhledem ke snížené aktivitě a ohebnosti mohou vyžadovat zastřižení drápků a kartáčování.

Přizpůsobení domova

U zvířat, kteří trpí kloubními problémy, zvažte pořízení speciální rampy na schody či do postele, případně přenosnou do auta, která jim výrazně usnadní každodenní život. Protiskluzové povrchy a instalace koberců zase zabrání pádům a zároveň jim pomohou při zvedání. Pokud má zvíře bolestivé klouby, můžete mu koupit ortopedický nebo vyhřívaný pelíšek, který zmírní tlak na klouby a prohřeje mu je, čímž se zmírní i bolest. Misku s vodou a jídlem dejte tak, aby byla snadno dostupná, zejména pokud má i zhoršené vidění. V případě problémů se zrakem odstraňte nebezpečné a ostré předměty z jejich dosahu a vytvořte jim prostředí, ve kterém se nezraní ani po dobu vaší nepřítomnosti.

Nejdůležitější je však projevit lásku a trpělivost, která je ve stáří potřeba možná více než kdy jindy. S rostoucím věkem roste význam fyzického kontaktu. Hlazení, drbání a kartáčování slouží jako dokonalá terapie. Uvědomte si, že každý společně strávený okamžik je vzácný a nesmírně posiluje pouto mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem.

Připravte se s pejskem na podzim

S podzimem přicházejí první nemoci, protože rána jsou chladná, a ani přes den se teploty nevyšplhají moc vysoko. I my lidé se tak více oblékáme a upravujeme jídelníček, aby obsahoval větší množství vitamínů, které nás ochrání před nemocemi. Myslete i na svého čtyřnohého kamaráda a zpestřete mu stravu, a pokud je ráno chladno, nezapomeňte na obleček. Pokračovat ve čtení „Připravte se s pejskem na podzim“

25 oblečků pro mazlíčka, které byste mu něměli pořizovat

Nemusí se jednat jen o přípravy na Halloween, lidé kupují bláznivé věci každý den. Když do nich ale navléknou své mazlíčka, může to skončit všelijak. Ať již máte doma křečka, kočku, psa nebo koně, níže najdete inspiraci na to co mu pořídit. Některé oblečky jsou docela sranda a některé jsou strašidelné.

Naučte svého psa plavat. Posílíte jeho zdraví, kondici i svalovou hmotu

obojky-plavaniKaždý lékař vám potvrdí, že rekreační plavání je tím nejlepším pohybem, který svému tělu můžete dopřát. Jedná se totiž o nenásilnou a velmi přirozenou aktivitu, která rovnoměrně posiluje svalstvo na celém těle. A neplatí to jenom pro lidi. Plavání totiž stejně tak dobře pomáhá také psům. Neexistuje proto jediný důvod k tomu, abyste jim ho odepírali.

Odrazový můstek pro všechny sporty

Plavání psům pomáhá nejen s posílením svalstva a zpevnění postavení v kloubech, ale obecně zlepšuje jejich kondici a vytrvalost. Můžete ho zařadit do tréninku každého psa, který začíná nebo již začal svou sportovní kariéru. Díky pravidelnému pobytu ve vodě pes zlepší svoje sportovní výkony, bude méně náchylný na zranění a celkově posílí svou kondici.

I pes může plavat špatně

„Pes umí plavat od přírody. Na rozdíl od člověka se to nemusí učit.“ Určitě jste tuto poučku někdy slyšeli. Pravdivá je ovšem jenom částečně. Pes sice skutečně plavat umí, ale aby mělo plavání kýžený efekt, je důležité, aby se naučil plavat správně = s rovnými zády a rovnoměrným zapojením předních i zadních nohou. Proto mu doporučujeme koupit praktickou sportovní pomůcku – plovací cestu. Ta udrží psa ve správné poloze a umožní mu rovnoměrně zapojovat všechny svaly. Jednoduše ho „naučí správně plavat.“

Plavání s vestou si zamiluje

Plovací vesta není všemocná a hlavně ze začátku musíte u výcviku asistovat také vy. Pro úvodní „lekce“ zvolte klidné a mělké místo, kde dosáhnete na dno. Psa do vody nalákejte pamlsky (nebo čímkoliv jiným, co na něj platí). Jakmile psa přesvědčíte a on vstoupí do vody, rychle zjistí, že mu plovací vesta poskytuje oporu a udrží ho na hladině. Plavání si díky tomu doslova zamiluje.

Plovací vestu a další pomůcky pro vaše pejsky můžete pořídit třeba na e-shopu obojky.cz.

Pejsek a kočička

Pejsek a kočička

Autor obrázku: normanack

Nikdo nechce zůstat doma sám, a proto si mnozí pořídí aspoň nějaké zvířátko. Nejčastějšími společníky v domácnosti bývají právě pejsek či kočička.

Pejsek nebo kočička?

Pejsek a kočička jsou zvířata, která se s člověkem rádi tulí, jsou šťastní z jejich přítomnosti a ještě víc za jejich pohlazení. Psů i koček je velký výběr, pokud jde o výběr psů, tak si lidé vybírají většinou menší plemena, protože je mohou mít vevnitř v domě. A také si lidé častěji vybírají právě psy, protože je vidí jako hlídače.

Mohou být pejsek a kočička spolu?

Jsou lidé, kteří si pořizují pejska i kočičku dohromady. V takovém případě jde o plemeno a rasu kočky, protože některé se společně nesnesou. Na takové informace je nelepší zeptat se buďto ve zverimexu anebo přímo u nějakého specialisty, popřípadě veterináře. A samozřejmě, že záleží i na tom, v jakém věku zvířete si jej pořídíte. Pokud máte štěně a kotě, které jsou spolu od malička a vyrůstají vedle sebe po celou dobu, tak by neměl být problém v jejich soužití. Naopak, když máte doma psa a později si přikoupíte kočku nebo naopak, tak ti dva se cítí jako rivalové a často mezi sebou bojují o vaši přízeň.

Pejsek a kočička – radosti nebo starosti?

Mnozí si myslí, že když si domů pořídí pejska a kočičku, tak si budou užívat radost z nového příkrutků, ale často si neuvědomují, že k těmto tvorům mají jisté závazky. Protože je třeba se o každé zvíře starat, musí být krmeno správným krmivem, musí chodit na záchod, tak jako lidé. A pokud svého mazlíčka nenaučíte chodit na jedno místo (písek), tak s nimi musíte chodit ven. Je jisté, že zvířata ani tak nemohou zůstat celý den zavřeni v domě, a proto je důležité s nimi chodit na procházky a podobně.

Jak vybrat správného pejska či kočičku?

Jak už bylo zmíněno, tak je mnoho plemen psů a koček. A někdy je poměrně složité vybrat si to správné. Musíte zvážit to, kolik času můžete s daným zvířetem strávit, protože jsou plemena, která jsou rychle učenlivá a taková klidná, ale naopak můžete koupit i plemeno, které je divoké a potřebuje vaši toleranci. Takže si s výběrem nechte poradit.

Znáte to „pes je nelepší přítel.“ Ano, protože i když uteče, tak se k vám vždy vrátí. Když potřebujete, můžete se mu vyzpovídat, aniž by to někomu vyzradil. A před zlými lidmi vás bude chránit štěkotem. Je to kamarád, na kterého se můžete spolehnout, protože on vás nikdy nezradí.

HLEDÁ SE PES!!!!!!!!

HLEDÁ SE PES!!!!!!!!

lordik3Dobrý den, zasílám výzvu a chci vás poprosit o případnou zpětnou vazbu, kdyby vám někdo hlásil, když si někdo bude například stěžovat, že někde po obci běhá pejsek. Jsme úplně bezradní, Lord už může být kdekoliv, proto se začínáme obracet na okolní okresy v ČR, ale i v Německu. Pokud můžete vyvěsit letáček s Lordovo fotkou budeme Vám moc vděčni. V tuto chvíli již bude velmi vyhublý a vyhýbá se frekventovaným místům a větším městům. Pokud máte možnost přeposlat tento mail na nějaké spolky, sdružení, příp. organizace (myslivci, policie, městská policie, polesní, dobrovolní hasiči, …)  ve Vašem okolí, o kterých víte, že se se jejich členové pohybují v terénu, v přírodě, v lesích, prosím předejde jim tuto informaci. Bez pomoci lidí, kteří znají místní poměry se neobejdeme. Naposledy byl zřejmě viděn na Toužimsku (obce Poseč, Prachomety, …), ale jisté to není. Mockrát Vám děkujeme za Vaší pomoc.S pozdravem Gabriela Jägerová, majitelka psa a provozovatelka Psího útulku U Šmudliny.

Popis:

Hledá se pes Lord!!! Ztratil se v obci Hřebeny (okres Sokolov) dne 3. dubna 2014.Jde o křížence ridgebacka, hnědé barvy. Má zjizvenou hlavu, hlavně na čumáku (vidno i na fotografiích). V době, kdy se ztratil měl na sobě bílý antiparazitní obojek (Scalibor obojek), mohl ho však někde ztratit. Lordík občas kulhá na přední nohu. Je velice bázlivé a mírné povahy. NIKDY by nikomu neublížil. Celý život byl bit, a proto se takto chová. Pokud ho někde uvidíte, nesnažte se ho odchytit, on se nechá maximálně nalákat na maso či konzervu a někam zavřít. Pokud ho někde uvidíte, moc prosíme o jakékoliv informace na telefonní číslo: 724 583 768 (Psí útulek Tachov) NON STOP !!!!

lordik4 lordik2lordik

Útulky pro zvířata

Útulky pro zvířata

Na ulicích pobíhá mnoho zvířat, které nemají co jíst a nemají svůj domov, tak jako se najde pár zvířat, o které se jejich majitelé nestarají nebo o ně nemohou už dále pečovat. A protože si zvířata nemohou samy pomoct, jsou zřízeny útulky.

Útulky jako výborná varianta?

Autor obrázku: Klearchos Kapoutsis

Útulky se zdají jako výborné řešení pro takovéhle zvířata, ale na druhou stranu je tady problém v tom, že ty zvířata ve většině případů v útulcích zůstávají celý život, protože lidé si raději koupí nové, malé, roztomilé štěňátko než, aby šli do útulku pro nějaké zvíře, o kterém neví, co čekat. Navíc do útulků jde mnoho peněz. Takže i když to zní velmi krutě, je někdy lepší, aby se takové zvířata nechala utratit. Obzvláště, když jsou třeba velmi týraná a jsou na tom opravdu špatně a musejí na operaci. Je jasné, že je to živá bytost, ale musíme na to koukat z jiného úhlu pohledu.

Vzít si zvíře z útulku?

Přesto všechno se ještě najdou takoví skvělí lidé, kteří si z útulku vezmou nějaké zvířátko domů. Jaké to je, když si to své zvíře od malička nevychováváte sami, ale když si ho vezmete už vychovaného? Na jednu stranu vám to ušetří mnoho starostí a také času, ale na druhou stranu asi nebude naučen na všechno, tak jak byste chtěli. Zvíře, které si prošlo útulkem, bývá přizpůsobivé a tak nebývá problém naučit ho novým kouskům. Samozřejmě potřebuje větší citlivost, protože když skončilo v útulku, tak si muselo něčím škaredým projít.

Mnoho lidí se bojí vzít si svého mazlíčka z útulku právě proto, že má strach, že to bude nějaký útočný nebo jinak nezvladatelný ďábel. Ale útulky se starají o to, abyste zvíře dostali v co nejlepší kondici (v rámci možností) a když se do útulku dostane takové nějaké nezvladatelné zvíře, tak se ho pořádně ujmou a vychovávají ho, aby nikoho nezranilo. Takže je nemožné, abyste dostali nějakého agresivního mazlíčka, ale každopádně, když vám váš nový mazlíček nebude vyhovovat, tak ho můžete vrátit.

Takže když už útulky jsou, tak bychom je měli podporovat tím, že v nich uvolníme místo a vezmeme si některé z mazlíčků domů a vůbec se nemusíme bát, že dostaneme nějakého ďábla.

Jak krmit štěně

Jak krmit štěně

Zdravá výživa pro správný vývoj štěňat
Zdravá výživa pro správný vývoj štěňat, Autor obrázku: epSos .de

Nedávno jsme zde psali o tom, jak se sžít s novým štěňátkem.

Malé štěně po odstavení potřebuje kvalitní krmivo se spoustou živin, které zabezpečí přísun energie potřebné ke správnému vývoji a celodennímu dovádění. Strava by měla být vyvážená, minerály, bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny v určitém poměru, aby se dobře vyvíjely orgány, svaly, zuby, drápy a kosti a také srst, aby byla zdravá a krásná. Úplně malé štěňátko, čerstvě odstavené, potřebuje 2x více energie než dospělý pes. Záleží na velikosti plemena, jak rychle se pes vyvíjí a co ke svému růstu potřebuje. Malá plemena dospívají kolem roku, velká do 45 kg rostou asi do 18 měsíců a ještě větší plemena až do dvou let.

Jak začít s přikrmováním?

Kolem pátého týdne věku, ještě než začne být štěně odstavováno, by se měla začít přidávat k mateřskému mléku i pevná strava, tzn. granule rozmočené ve vodě. Postupně by se měla voda ubírat, až zůstanou granule suché. Pro období přechodu z mateřské výživy na pevnou stravu je důležitý správný průběh trávení, což pomohou zajistit extrakty z bylinek a psyllium. Pro imunitu jsou důležité antioxidanty, mastné kyseliny pro vývoj mozku atd.

Jak se zorientovat v nabídce krmiv?

V době před 15 až 20 lety to byla opravdu věda a stálo to spoustu času a úsilí, pokud chtěl chovatel svému štěněti i dospělému psovi zajistit potřebný přísun živin. Dnes už je v nabídce obchodů s chovatelskými potřebami řada kvalitních krmiv přímo pro štěňata různých plemen a různého stáří. Kdo chce mít zdravého psa, měl by zapomenout na levná krmiva ze supermarketu, i když by si měl chovatel určit cenu, kterou je ochoten za krmivo utratit. Podle toho je pak možné vybírat z kategorií prémiových, superprémiových a ultraprémiových krmiv. Důležité je prostudovat si na obalu složení a krmné dávky pro konkrétní stáří psa a sledovat kvalitu stolice, která nejlépe podá chovateli informaci o funkci střev a správném dávkování stravy.