Elektronický obojek a jaké jsou jeho funkce

Elektronický obojek a jaké jsou jeho funkce

By: digital_image_fan

Každý paniček svého mazlíčka bere jinak, pro někoho je to pouze hlídač, který chrání jeho pozemek, pro jiného je to nejlepší přítel a jiný své zvířátko bere jako vlastní dítě. Ať už jej bere jakkoliv, vždy mu pořizuje, co potřebuje.

Co je to elektronický obojek?

Jedná se o speciální obojek, který může mít více praktických využití a podle toho se dále dělí.

1. Výcvikový

Které, jak už název napovídá, slouží k tomu, abyste mohli svého psa vycvičit. Skládá se ze dvou částí. Tou první je samozřejmě obojek, který funguje jako přijímač elektrických impulzů a ta druhá část je ovladač neboli vysílač těchto impulzů, kde si můžete navolit, jak intenzivní impulsy budete vysílat. Je mnoho modelů, které se liší funkcemi, ale mezi ty základní patří: vibrace, světlo a zvuk.

Jak tyto funkce fungují?

Vibrace – se používá zejména, když chcete svého mazlíčka přerušit u nějaké činnosti, kterou by neměl vykonávat. Anebo lze využít místo zvukového vjemu pro neslyšící psy.

Zvuk – je funkce, která pomocí zvuku upoutá psa. Záleží, jak si svého mazlíčka vycvičíte – můžete ho pomocí tohoto zvuku přivolat či mu dát pouze výstrahu, že dělá něco, co se vám nelíbí.

Světlo – což má největší využití právě v noci, kdy pomocí tohoto světla můžete svého psa nejen jednoduše najít, ale také upozornit na to, že se tam pohybuje, což je výhodou třeba při večerních procházkách a podobně.

2. Neviditelný plot

Pokud nemáte plot a obáváte se, že by vám mohl váš mazlíček utíkat anebo chcete před svým psem ochránit třeba bazén, ale nechcete kvůli bazénu stavět plot, tak se vám nabízí velmi užitečná věc, což jsou právě takové neviditelné ploty. Jedná se o drát, který je veden místy, kde nechcete, aby vám váš pes chodil. K tomuto drátu je samozřejmě obojek, který reaguje na to, že tam drát je. Jde o dvě pásma, pokud se pejsek přiblíží blízko k vyhrazenému místu, tak dostane zvukovou výstrahu, pokud jej taková výstraha neodradí a pustí se přesto dál, tak dostane lehký impuls a pes si zapamatuje, kde může a kde naopak nesmí chodit.

3. Proti štěkání

Jde o obojek, který vašeho psa „odnaučí“ štěkat. Tento obojek vnímá otřesy hrdla vašeho psa, a když začne štěkat, tak dostane nějaký varovací signál, buďto zvukový anebo impuls.

Jde o užitečný a velice praktický vynález, který slouží k dobré výchově psa a určitě vašemu mazlíčku nemůže ublížit.

Mučení zvířat dětmi

Mučení zvířat dětmi

Pořídili jste si domů domácího mazlíčka? Zlobí ho Vaši potomci? Pak jste jedni z mnoha.

Pokud jste nikdy dříve doma zvířátko neměli a Vy jste si ho pořídili hlavně kvůli Vašim dětem, pak vyvstává otázka, jak se Vaše děti budou ke zvířátku chovat a vy byste jim vhodné chování měli objasnit. A také velmi záleží na tom, jaké zvířátko jste si konkrétně vybrali. Nejčastěji to však bývají pejsci, kočičky, morčata či křečci.

Přátelé a oběti

Většina dětí se s novým členem snášejí bez problémů, ale najdou se i takové děti, které, ač to vypadá, že si se zvířátkem pouze hrají, je určitou formou mohou i mučit.

Autor obrázku: one tiny spark

Velmi často se stává, že malé děti chodí zvířátko úmyslně budit, když spí, nebo je s oblibou provokují dupáním nebo škádlí různými předměty, jako je smetáček, házením psími hračkami, nebo i vlastními hračkami – hlavně plyšáky a míčky.

Někdy je dokonce tahají za různé části tělíčka, jako uši, tlapky, ocásek i samotnou kůži na hřbetě! U větších zvířat se pak vozí na hřbetě, jakoby to byl nějaký poník!

Nutná obrana

Většinu si děti neuvědomují, že svými hrátkami, zvířátku mnohdy i ubližují, a ty se pak na oplátku zase budou bránit. Začnou kousat, drápat nebo se jen tak po dítěti oženou, zavrčí, aby dala najevo, že se jim jednání dětí nelíbí.

Stále častěji se však setkáte s případy, kdy děti domácího zvířecího mazlíčka mučí záměrně. Kopou do něho, odhazují ho od sebe nebo mu berou jídlo i pití. V takovémto případě musí rodiče přistupovat k radikálnímu řešení – vzdát se domácího mazlíčka pro jeho dobro.

Tam, kde se spíše jedná o hry, je potřeba opakovaně dětem vymlouvat jejich jednání a počínání, potrestat je, nebo se jim snažit vysvětlit, že tímto jednáním zvířátku ubližují a bolí ho to. Snažte se Vaše dítka, co nejvíce držet od zvířátka tak daleko, jak to jen jde, nebo je mít pod neustálým dohledem, dokud si děti nezačnou uvědomovat, co svým jednáním způsobují.

Jak odnaučit pejska od špatných zlozvyků

Jak odnaučit pejska od špatných zlozvyků

Každý pejsek, ať se snažíte sebevíc, si nějaký ten špatný zlozvyk osvojí. Ale jak ho to odnaučit?

Štěká?

Štěkání je největší překážkou v panelácích, bytovkách apod. Sousedi si stěžují, že máte urafaného psa a nemají chvíli klidu.

Kamarádka jde k vám na návštěvu. Ve chvíli kdy zazvoní, váš domácí mazlíček se rozštěká a ať děláte, co děláte, nemůžete ho utišit. Typem jak tomuhle předejít je trénovat pejska od malinka na zvonek. Ve chvíli kdy někdo zazvoní, neotvírejte do té doby, dokud se neutiší. Trénujte to s kamarádkou. Váš pejsek štěká radostí. Už se nemůže dočkat, až se otevřou dveře. Myslí si, že je to jeho povinnost, ohlásit, že jde někdo na návštěvu. Má v podvědomí dané, že hlídá celou rodinu.

Ve chvíli kdy se otevřou dveře. Začne vrtět ocáskem a poskakovat kolem návštěvy.

Vyje?

Autor obrázku: J. Todd Poling

Dalším případem je tzv. smutnění-vytí. Musíte jít do práce a pejsek doma zůstává sám. Ze smutku po vás teskní a vyje. V tomhle pejsci mají doopravdy velkou výdrž. A hodně špatně se to odnaučují.

Nejlepší radou jak tohle zvládnout, je dát mu do pelíšku starší tričko, aby vás cítil. Pustit potichu rádio, aby si myslel, že je někdo doma. Zkontrolovat misky, zda je v nich voda i granule. Po odchodu počkejte cca 15 min. za dveřmi, ve chvíli kdy začne vít, odemkněte, pošlete ho na místo a pokárejte ho. Opět odejděte, jako byste šli do práce a čekejte. Opakujte to několikrát a časový limit natahujte. Chce to vytrvalost.

Ve chvíli, kdy nezačne výt ani po delší době (dobré je se zeptat sousedky, zda byl váš pejsek slyšet) odemkněte a hodně ho pochvalte, dejte mu mls a hoďte mu hračku. Pejsek si zvykne a vás už nebudou obtěžovat nevrlí sousedi.

Hledáte ten správný pelíšek? Vyberte si pelíšky pro psy na internetu.

Škube vaše boty a oblečení?

Teče vám do bot, protože vám váš mazlíček z nich udělal cedník? Nebo je vám zima, protože vám vytahal z bot molitan? Nebo je úplně zničil, že je můžete hned odnést do kontejneru? Máte poslintané a děravé oblečení?

Ikdyž se na něj sebevíc zlobíte, neházejte po něm boty a nesnažte se mu ani jinak botami pohrozit. Bude si na nich o to víc vybíjet vztek. Radši srolujte noviny a dejte mu přes zadek novinami (hlavně je pak důkladně schovejte, nebo budete mít příště z novin hromádku papírků).

S oblečením je to podobné, nehoňte pejska po bytě s roztrhaným trikem v ruce. Dejte mu na zadek novinami. Když odcházíte z domu, pečlivě zkontrolujte, jestli máte zavřené dveře do šatny. Dejte mu do pelíšku starší kus vašeho oblečení, se kterým si může hrát. Váš miláček bude spokojený a vás nebude mrzet, že vám ničí oblečení.