Jak se připravit na příchod štěněte do vašeho domova

Jak se připravit na příchod štěněte do vašeho domova

A je to tady. Nadešel den, kdy si přivezete vaše vysněné štěňátko domů. Strašně se těšíte, ale zároveň máte také v hlavě spoustu otázek. Rádi byste k tomuto zásadnímu zlomu přistupovali zodpovědně? Výborně! Tento okamžik sebou totiž přináší mnoho změn do vašeho života. Pořídili jste si v podstatě malé „miminko“. Ano. Řečeno s trochou nadsázky, ale sami uvidíte.

V tomto článku naleznete vše, co budete potřebovat pro příchod vašeho psího mazlíčka domů, pro společné cestování atd.. Také zde naleznete pár rad a tipů, na co byste si mněli dávat pozor. Ve vaší domácnosti, je totiž nastražena spousta nebezpečí pro tohoto malého tvorečka. A v neposlední řadě, i spoustu užitečných informací, jak tento příchod zvládnout v co největší pohodě, pro vás oba. Tak tedy jdeme na to.

První bod, u kterého se pozastavím, je společné cestování. Tady nám to totiž ve většině případů všechno začíná (tedy pokud štěně nedostaneme jako dárek). Vybrali jste si štěně a teď jej musíte přepravit domů. Vždy myslete na, že vaše štěňátko musí od první chvíle cítit pocit bezpečí a vaši lásky. V podstatě tohoto drobečka odebíráte od jeho maminky, bratříčku, sestřiček a nechcete přece, aby to byl okamžik plný stresu pro vás oba. Na přepravu si proto pořiďte přepravku. Přepravka by měla být velikostně přímo úměrná vašemu štěněti. Budete-li mít malé štěňátko, jako je například čivava, je jasné, že jej nebudete dávat do přepravky pro 5kg psa.

Do přepravky dejte měkký polštářek, popřípadě nějakou tu „miminkovskou dečku“. Od vašeho chovatele, tedy majitele kde si štěňátko kupujete, si vyžádejte hračku, s kterou si vaše štěňátko hrálo. Dobrý chovatel by vám měl hračku, stejně jako granulky, kterými bylo štěňátko krmeno, dát automaticky sám. Hračku potom vložte do přepravky, ve které budete vaše štěně převážet. Když si štěňátko převezmete, vložte jej do přepravky a dopřejte mu klid. Pokud si bude pokuňkávat, kňučet, vsuňte do přepravky vaši ruku, hlaďte ho a mluvte na něj klidným hlasem, to štěně uklidní a zároveň si bude od prvního okamžiku zvykat na samostatné cestování. Vyhnete se tak pozdějším problémům, neukázněnosti vašeho psa na cestách.

Štěně jste přivezli domů. Dopřejte mu klid. Já vím, je to těžké, člověk má potřebu toho malého tvorečka neustále mazlit, ale věřte mi. Dopřejte mu trochu klidu. Pro štěňátko, už samotná situace, že byl vytržen ze svého domova, je dost stresující. Nechejte štěně, ať se po novém domově sám pomaličku rozkouká a zvykne si na nové prostředí.

Určitě byste již měli mít připravený koutek, kde bude mít pejsek své zázemí. Místo by mělo být na klidném a v teplém místě, kde bude mít pejsek přehled o všem co se ve vaší „v jeho“ domácnosti děje. Vyhýbejte se průvanu a velkému hluku. A tady už jsme se dostali, ke konkrétním potřebám. Tedy, co byste si měli všechno obstarat domů, než ten „mazlík“ přijde? Pelíšek, misku na žrádlo, misku na vodu a nějaké hračky.  Hračky vybírejte zodpovědně, ať se štěňátko např. nezadusí (malé knoflíčky na hračkách atd.).

Dále byste si měli připravit plenky, kam budete pejska prozatím učit vykonávat svoji potřebu (stačí takové ty „miminkovské přebalovací podložky“), v případě, že jste si pořídili pejska dlouhosrstého, pak i potřeby na údržbu srsti, dále pak, vodítko (pro začátek lépe krátké, než samonavíjecí vodítko), obojek popř. kšíry, náhubek, kleště na drápky, šampon, roztok na čištění uší i očí a v neposlední řadě pamlsky se zodpovědně vybraným krmením, kterým jste se rozhodli štěně krmit. Pokud si pořizujete pejska menší rasy a budete jej chtít v pozdější době oblékat, určitě si připravte i alespoň jeden obleček.

Myslete na to, že vše co štěně hned zezačátku naučíte, bude později považovat za naprostou rutinu a podvolovat se zcela bez problémů. Až budete moc začít chodit štěně venčit (tedy až po všech potřebných očkováních, zbytečně štěně nevystavujte nebezpečí) naučte si, ať si zvyká na vlastní hygienu. Po každé vycházce důkladně prohlédněte a omyjte tlapičky (v zimě si zasluhují mnohem více péče, ale o tom někdy v příštím článku) a nezapomeňte i na omytí zadečku. Budete-li mít psa dlouhosrstého, pravděpodobně budete i fénovat.  I tady je potřeba pejska zvykat od malinka. Vše nenásilně, pomaličku a s trpělivostí, stejně jako čištění očiček, uší, stříhání drápků a pozdějšímu čištění zoubků. Pokud nechcete, aby váš pes měl nezdravý chrup a páchnoucí dech, potom i čištění zubů je na místě (samozřejmě později, u štěněte není nutno).

Vezměte si dovolenou. Jak jsem již zmiňovala, s příchodem štěněte domů přichází i spousta změn. Aby vaše soužití od samého začátku bylo v naprosté harmonii, bude to potřebovat také svůj čas. Proto si naplánujte příchod štěněte do svého domova tak, abyste čas měli. Nejlépe například víkend, nebo je-li to možné, pak si klidně vezměte i dovolenou. Počítejte s tím, že se nevyspíte. Ano, začátky jsou opravdu jako s péčí o malé miminko. Určitě pejska nenechávejte nárazově dlouho samotného doma a věnujte mu dostatek vaší lásky a pozornosti. S vaší přítomností si bude na nový domov zvykat daleko rychleji a v pohodě.

Jaké nebezpečí ve vašem domově na štěňátko číhají? Počítejte s tím, že jak se vaše štěňátko rozkouká po novém domově, začne se cítit příjemně a bezpečně, začne být také dosti zvídavé. Bude se snažit prozkoumat každou skulinku. Proto se ujistěte, že je vše dobře zajištěno, že na štěně nemůže někde něco spadnou, že nemůže okusovat domácí květiny (spousta pokojových květin je pro psa životu nebezpečna), odstraňte také z koupelny prášky na praní, pokud je máte na zemi, ukliďte z dosahu drobné a ostré předměty, zajistěte el. zásuvky a kabely, dlouhé ubrusy také tyto hravé tvorečky svádějí k hrám. Připravte se i na to, že pokud nebudete chtít přijít o svoji drahou obuv, budete se muset naučit nějakou dobu všechny boty uklízet. Hodně pomáhá, když má štěně dostatek svých hraček, které ho opravdu baví. Pak si bot, rohů koberců, kabelů atd. ani nevšimne.

A máme tady první noc v novém domově. Možná, že budete mít štěstí a přes noc ani nezpozorujete, že máte nového spolubydlícího. Ale je to opravdu málo pravděpodobné. Většinou tohle malé „miminko“ v noci, když je všude klid a tma, teskní. Kňučí, pláče a vás to samozřejmě bude nutit, vzít si štěně do postele. Nedělejte to, tedy pokud se nebudete chtít po zbytek svého společného života o postel dělit. Ano je to přesně tak. I tady totiž platí, že co se štěně od začátku naučí, považuje později za naprostou rutinu. Nepočítejte s tím, že pokud štěněti dovolíte sedět s vámi na sedačce a spát s vámi v posteli, později odnaučíte. Nebude prostě rozumět tomu, proč už teď nesmí.

Pokud štěňátko v noci teskní a vám to trhá srdíčko, vstaňte a krátce si lehněte k jeho pelíšku. Hlaďte jej, mluvte tlumeným hlasem, jak budete cítit, že je štěně zklidněné, běžte si opět lehnout do své postele, ale bez štěněte. Svojí přítomností mu tak dáte najevo, že není sám, nemá se čeho bát a teď jste tu vy, abyste se o něj postarali. Budete si možná připadat jako blázen, v noci sedět/ležet na zemi u malého pejska, ale věřte mi, že to funguje a v pozdější době oceníte svoje pohodlí a soukromí. Pokud se kňučení opakuje a štěně bude vyžadovat vaši přítomnost i nadále, dejte mu pelíšek vedle vaší postele. Můj pejsek má dva pelíšky. Jeden v obývacím pokoji, kde se prostě jen tak přes den válí a potom má svojí „postýku“, právě vedle mé postele. Tak můžete usínat spolu. Když kňučení v noci neustává, prostě jen spusťte ruku ze své postele, štěňátko hlaďte a máte po starostech. Jak jsem již psala, potřebuje pocit bezpečí, cítit, že není sám. Uvědomte si, že byl do teďka zvyklí usínat se svými brášky, kde se jeden lepí na druhého a co právě prožívá, je pro něj stejně tak nové jako pro vás. Druhý den, už bývá obvykle lepší a třetí den vašemu štěňátku bude stačit pouze pocit vaši přítomnosti.

Myslete na to, že kolik času, péče a trpělivosti štěňátku od samého začátku věnujete, tak bude vypadat i vaše společné soužití. Milovaný pes vám bude úžasným přítelem a společníkem. Ale pozor i vaše láska by neměla být bezmezná. Ať vaše „zlatíčko“ budete zbožňovat sebe víc, určité hranice a pravidla musí být nastaveny. Čím dříve, tím lépe. Tím nechci říct, že byste měli štěně od prvního okamžiku cvičit povely, to ne, ale pomaličku vychovávat, určitě ano. Nechcete mít doma přece malého „tyrana“? Ale o tom, zas až někdy příště.

autorem článku je Michelle Kraus

Chystáte se pořídit štěňátko

Chystáte se pořídit štěňátko

Chystáte se pořídit nový přírůstek do vaší rodiny? Rozhodli jste se pro psího domácího mazlíčka, ale v podstatě ještě pořád zvažujete pro jaké plemeno se rozhodnout? Zda je to vhodně načasované rozhodnutí s ohledem na vaše možnosti? Zda jste připravení na takovou zodpovědnost? Ano, to jsou všechno otázky, které byste si měli klást (a věřte mi, je jich mnohem více) pokud chcete být dobrým „pánečkem“ svému věrnému příteli.

Pokusím se vám, v pár základních bodech shrnout všechna důležitá fakta, které byste měli zvážit při výběru štěněte. Tak jdeme na to:

  1. Výběr plemene

Tohle podstatné rozhodnutí byste měli udělat s ohledem na to, jaký jste vlastně člověk VY SÁM. Určitě si nevybírejte pejska jen podle toho, že se vám líbí, že ho má kamarádka, nebo třeba jen proto, že chcete být prostě IN. To je například kapitola sama pro sebe o Čivavkách, které já osobně miluji, sama jsem majitelem jedné z nich, i když jsem to vůbec neměla v úmyslu. Prostě máme podobné povahové rysy. Že je to nesmysl? Vůbec ne. Neříká se nadarmo, že se pejsci svým pánečkům podobají, nebo naopak?

O plemeni psa byste měli něco vědět, např. jak již zmíněné základní povahové rysy , co je potřeba k jeho péči atd. Nikdo nejsme dokonalý a tak byste v tomhle případě neměli otálet a sáhnout po odborné literatuře a trošičku zapátrat, jaký že ten pejsek by byl vhodný právě k vám.

  1. Potřeby pejska

Jak jsem již psala, já sama jsem majitelkou dvouleté čivavky a vůbec jsem to neměla v úmyslu. Čivavy pro mě vždycky byly takové „přerostlé myšky“ a ne opravdový pejsek. Miluju totiž velké psy, lovecké plemena……Výmarský ohař, Ridgeback je třeba opravdový krasavec ….. a vidíte? Čivavka je můj mazlík.

Jak to, že až takový výrazný rozdíl? Jednoduše. Tento malý společník zcela kopíruje moji společenskou povahu a můj životní styl. Ridgeback je sice krasavec, milovala bych ho v podstatě úplně stejně, ale nebyla bych mu dobrým pánem. Patřím totiž mezi typy lidí, kteří dají přednost sezení v kavárně u kafíčka, než rannímu běhu. Ano, ano. Ne, že bych byla lenoch, to opravdu říct nechci, mám ráda procházky, sem tam sport, ale mám trošičku problém se sebe-disciplínou, takže pravidelnost je pro mě kámen úrazu. Přimět se a donutit. Ano, to totiž přesně musíte. Za jakéhokoliv počasí, ať se vám chce, nechce, prostě musíte. Velký pes, více starostí. Malý pes, méně starostí. Stejně jako u dětí, co říkáte?

Pořídíte-li si velkého psa, bude potřebovat dostatek pohybu, aktivitu a k tomu potřebuje VÁS. Pejsek si sám neotevře dveře od bytu a nepůjde si zaběhat. Pokud toto budete opomíjet, budete pak patřit k těm nespokojeným pánečkům, kteří si potom stěžují, že jim pes doma všechno ničí, je neukáznění atd.

  1. Výcvik pejska

A tady narážíme na další důležité téma. Výcvik pejska. To jak váš pes poslouchá, či neposlouchá je jen a jen odrazem vaší péče. I malý pes potřebuje nastavit pravidla, určit mantinely kam až může zajít a co už je příliš. U velkého psa o to více, aby byl zvladatelný a vaše soužití bylo v naprosté harmonii.

Pokud toto opomenete v samém začátku (štěňátko je nejlépe začít trénovat tak někde od šestého měsíce) může vaše soužití s domácím mazlíčkem, být naprosto odlišné od vašich

plánovaných představ. Takže určitě berte v úvahu i vaše časové možnosti, štěňátku se musíte věnovat. V budoucnu se vám to mnohonásobně vrátí.

  1. Prostor

Určitě také velkou roli při rozhodování hraje, do jakých prostor si pejska pořizujete. Zda bude mít dostatečný výběh např. na vaši zahradě, nebo omezený prostor v bytě. A tady jsme u již zmiňovaných potřeb pejska. Pokud máte k dispozici dům s velkou zahradou a tedy i s velkým výběhem, není problém si pořídit psa většího i když mu nebudete moc věnovat tolik času. Pejsek bez vás sice strádá, protože ne nadarmo se říká „nejlepší přítel člověka“, ale alespoň má dostatek pohybu a vy mu svoji přítomnost můžete vynahradit např. o víkendech či dnech volna.

  1. Vaše fyzické zdatnosti

Ano, ano, i tento bod není tak zcela zanedbatelný. Stejně jako my lidé i pejsci mohou být nemocní. Řeknu vám třeba můj příběh, pro lepší pochopení, co že mám vlastně tímto bodem na mysli. ..

Moje čivavka měla problém s kolenním vazem. Není to jen problém malých pejsků. Ordinace u našeho psího ortopeda byla plná psů, malých i velkých. A tehdy jsem si to uvědomila. Vlastně vás vůbec nenapadne, než se něco stane, že zrovna ten váš mazlík může mít nějaký problém.

Podstoupili jsme dvakrát operační zákrok. Naprostý zákaz pohybu, takže neustálé přenášení. Venčení byl taky zážitek a to prosím mluvím o 2,5kg pejskovi. Takže z mého pohledu ani takovouhle věc zcela nepodceňovat. Vůbec si totiž nedovedu představit, co bych v takovémto případě dělala s 40kg psem.

  1. Vaše finanční možnosti

A samozřejmě nakonec vaše finanční možnosti. Ať se podíváte kam chcete, peníze „vládnou světem“ a ať chceme či nechceme, jsou důležitou součástí našich životů. A stejně tak, jsou důležité vaše finanční možnosti pro vašeho pejska.

Velký pes = větší vydání, menší pes = menší vydání, alespoň co se potravy a nákladů na veterinární péči týče. Jinak se samozřejmě meze nekladou. Vždyť jen to nepřeberné množství všech nejrůznějších vitamínových doplňků, módních doplňků….pokud máme z čeho, často utrácíme za naše mazlíčky více, než sami za sebe.

A jsme u konce. Pokusila jsem se zhruba shrnout nejzákladnější fakta, které byste měli při výběru štěněte zvážit. Až učiníte definitivní rozhodnutí, dále potom následuje, příprava na příchod štěněte domů. Co všechno bychom si měli připravit, zajistit….prostě jak se nachystat na nový přírůstek do vašeho domova, ale o tom zase příště.

Moc vám přeji, ať je výběr TOHO VAŠEHO domácího mazlíčka pro vás něčím nezapomenutelným a hlavně tím pravým rozhodnutím z kterého se budete už jen a jen těšit. Vždyť pokud budete mít šťastnou ruku, může vás tento věrný psí přítel provázet hodně dlouhou dobu životem. (větší plemena 12-15let, menší plemena i 17let)

Autorem článku je Michelle Kraus

Štěně

Štěně

By: dlsee

Toužíte po tom pořídit si domů štěně a přemýšlíte jakou rasu? Buďto to může být konkrétní rasa, která se vám líbí, nebo si klidně můžete pořídit i voříška, který je křížencem. Štěně vyžaduje velkou péči a je třeba se mu zejména v prvních dnech opravdu mnoho věnovat, než si zvykne na to, jaký bude mít režim a jak to u vás doma vlastně chodí. Musíte počítat také s tím, že se mu zpočátku bude stýskat a tak bude smutné, bude naříkat a nejspíš se tedy asi ani nevyspíte, dokud mu nedovolíte, aby si vlezlo k vám do postele. Štěňátko bude chtít být ve vaší blízkosti a bude chtít cítit vaše teplo. Pokud mu to dovolíte, budete jej tomu pak jen těžko odnaučovat.

Péče

Než se štěně naučí vykonávat své potřeby venku, budete mu muset dát ještě nějaký ten čas a rozhodně nemůžete od štěněte čekat, že to zvládne hned první den. Může to trvat i týdny, vy však musíte být trpěliví. Štěňata potřebují speciální stravu, která je právě pro ně určena, takže pokud jdete na nákup jídla pro vašeho pejska, vybírejte takovou potravu, která je určena juniorům. Mějte na vědomí, že štěně brzy vyroste a bude tu s vámi několik let, někdy to může být i několik desítek let a celou tu dobu se o něj každý den, budete muset starat.

Pes se vám však za vaši péči dokonale odvděčí a vy budete vědět, že pokaždé když přijdete domu, budete mít vašeho čtyřnohého přítele až na hlavě, jak moc vás bude vítat. Se štěnětem je třeba zajít na veterinu a nechat mu udělat všechna povinná vyšetření a očkování, abyste věděli, že je vše v pořádku. V prvních dnech je lepší vzít si dovolenou, abyste se štěněti mohli intenzivně věnovat a chodit s ním často ven, než se naučí svému režimu. Určitě bude těžké pak štěňátko opouštět a nechávat jej doma samotné, obzvláště pak, když budete vědět, že truchlí a pláče. Ovšem vydržet to musíte, nedá se s tím nic dělat.

Daruji štěně 2014

Daruji štěně 2014

By: Bev Sykes

Čtyřicet jedna procent obyvatel České republiky vlastní psa. A tento počet stále narůstá. Nikdo nechce být uzavřený doma sám a tak si lidé pořídí psího přítele.

Jaké plemena byla nabízena v roce 2014?

Samozřejmě, že si téměř vždy můžete zakoupit jakékoliv plemeno, protože pes se nevybírá podle módy, ale podle toho, jak vám dané plemeno vyhovuje. Je pravdou, že ne vždy se lze řídit pouze charakterem, přece jenom je pes takový, jak si ho vychováte. V daném roce se více prodávala malá plemena – jako například Yorkšírský teriér či Čivava, které bývají oblíbenými malými plemeny.

Proč lidé volí menší psy?

Většina lidí dá přednost malým psům, aby ho mohli chovat uvnitř domu. Je jednodušší mít v panelovém domě malého psa, než velkou dogu, avšak jsou i takoví lidé, kteří žijí v jedné domácnosti s velkým psem, jde o zvyk a o způsob vychování psa.

Jaké jsou výhody větších plemen?

O výhodách jako takových nelze mluvit, protože každé plemeno je jiné a každé má své výhody i nevýhody, ať už jde o malého či velkého psa. Pravdou je, že lidé si velké psy pořizují jako hlídače, přece jenom vidí větší ochranu u mohutného psa s hlubokým štěkotem, než při Čivavě.

Které plemeno bylo v roce 2014 nejvíce nabízeno?

Nejen v roce 2014, ale i v jiných letech se nejvíce nabízejí kříženci. Jednak je snadná cesta se k nim dostat a jednak bývají levnější. Přesto všechno lidé dávají přednost čistému plemeni a dokonce se shání po psech, kteří mají papíry.

Které další plemena se v roce 2014 nabízely?

Lze říct, že sehnat lze jakékoliv plemeno, ale mezi ty častější patří třeba Německý ovčák, Zlatý retrívr, Dobrman, Jezevčík a spousty dalších.

V jaké ceně se pohyboval prodej psů v 2014?

Samozřejmě, že záleží na tom, o jaké plemeno jde. A také je peněžní rozdíl, dokonce někdy poměrně vysoký, v tom zda chcete psa s papíry či bez nich.

A samozřejmě už naleznete nejen prodeje štěňat v minulém roce, ale i v tom letošním a sami můžete porovnat, jaké plemeno je pro vás to nejlepší.

Grimm

Grimm

Náš děda měl šedesáté narozeniny a my jsme přemýšleli, co mu máme koupit. Došli jsme k závěru, že babička s dědou potřebují nějaké zpestření do života a proto by bylo nejlepší koupit jim něco, s čím si budou moci pohrát, zabavit se a jaké aby jim to přidalo trochu starosti. A tak jsme došli k nápadu koupit psa.

Autor obrázku: Manfred Schary

Zprvu jsme netušili, jaké plemeno bychom měli pořídit. Nechtěli jsme nějakého velkého psa, jelikož jsme měli strach, že by ho nezvládli. Ale zároveň jsme nepotřebovali tak zvaného „plyšáka „, který by se válel po pohovce. Náš děda je amatérský myslivec, tak jsme si řekli, že by bylo dobré koupit mu nějaký doprovod do lesa. Mnoho jsme studovali – pročetli jsme si spousty informací o mnoha plemenech. A nakonec jsme došli k Jagteriérovi. (Jag – z německého překladu znamená myslivec a teriér – je všeobecně menší pes.)

Tak jsme jeli k chovateli. Nejen, že jsme si vybrali krásné štěňátko, ale také jsme se dozvěděli další informace a mimo jiné poznali i rodiče našeho malého Grimma.

Už jak jsme byli na dvorku a vybírali jsme si, které ze štěňátek je to pravé, věděli jsme, že se děda s pejskem opravdu nudit nebude. Protože toto plemeno je velmi neposedné. Je snad stále v pohybu, navíc je velmi rychlý.

Když později došlo na předávání dárku, tak jsme měli obavy, zda jsme udělali správně. Měli byste vidět, výraz našeho dědečka, když spatřil tu velikou krabici, z které se ozývalo kňourání. Ačkoliv měl strach, z toho co ho čeká, s radostí otevřel krabici. Samozřejmě se mu Grimm velice líbil. Přesto ze začátku namítal, že se obává, že na něj nebude mít dostatek času. Nakonec si našel čas a svého mazlíčka si sebou bral do lesa. A pak nám velmi dlouho popisoval, jak střelil srnku, a jak velmi rychle a efektivně jí Grimm našel.

A své kamarády i nás bavil tím, jak viděl svého psa skákat až metr nahoru. Dokonce se o Grimma staral, tak že se účastnil i několika soutěží a v mnohých i uspěl. Nyní je rád, že toto velmi živé zvířátko má a je na něj právem pyšný.

Když si přivezeme štěňátko

Když si přivezeme štěňátko

Je to obrovský pocit štěstí a adrenalinu. Jedete se kouknout na štěňátka. Všichni doufáte, že si vás jedno z nich vybere a stanou se z vás nerozluční kamarádi.

Co takové malé štěňátko potřebuje

Chovatelé většinou při prodeji malé kuličky radosti dávají pytlík granulí, které pejsek dostával. Měli by také upozornit na to, že ze začátku je dobré mu granulky namáčet do vody. Hlavně se nesmí zalévat mlékem. Nový chovatel by si měl vyžádat, pokud je štěňátko starší, očkovací průkaz od chovatele a zkontrolovat s prodávajícím očkování, popř. se domluvit, která ještě chybí a kdy by se měla přibližně uskutečnit. Dokud nemá za sebou všechna očkování, neměl by moc chodit na místa kde se běžně venčí psi, nebo k cizím psům.

V den, kdy si ho vezete domů, už by měl mít nachystaný pelíšek, mističky a nějakou tu hračku. Hned po příjezdu mu ukažte jeho pelíšek, musí si ho prohlídnout a očichat. Ukažte mu i misku s vodou a granulky. Nechte ho, aby šel na průzkum. Pokud bude chtít jít i tam kam bude mít v budoucnu zakázáno, hned ho pokárejte – jemně, aby se vás nebál. Už od malinka mu musíte dávat najevo, kam může a kam ne. Celý den až do večera se mu věnujte a hrajte si s ním.

Je to štěňátko, které ještě nemá osvojené návyky. Snažte se ho naučit, aby loužičky a tzv. housenky dělal venku. Ze začátku budete mít pocit, že pořád jen chodíte s hadrem. Pokud vypozorujete, že vám loužičky dělá na jednom místě, stačí na to místo dát nepromokavou podložku, které se dávají pod miminka při přebalování. Přece jenom jste si pořídili taky miminko. Vždy, když vrátíte domů a loužička bude jinde než na podložce, pokárejte ho. Naopak, když bude vše v pořádku, dejte mu odměnu, nějaký ten piškotek nebo mu hoďte hračku.

Pro celou rodinu je to něco nového, malého a roztomilého. Každý člen rodiny by se s ním chtěl mazlit, chodit ho venčit a házet mu hračky. Nezapomínejte však, že je to teprve krátce, co jste ho vytrhli z jeho rodného prostředí. Musí si teprve zvyknout na vás. Pak ho beze strachu klidně můžete vzít na návštěvu ke známým. Dejte si pozor, aby se na něj všichni hned nevrhli a nepolekali ho, je to ještě drobeček.

Nechte ho, ať si postupně zvyká na děti, pokud je máte. Neodhánějte je od něho, ale vysvětlete jim, že je to ještě miminko a jak se k němu mají chovat. Štěňátko si rychle zvykne jak na vás tak na prostředí, které se stalo jeho domovem.

Není nic krásnějšího, než domů donést malé, roztomilé štěně

Není nic krásnějšího, než domů donést malé, roztomilé štěně

Jak se o něj ale dobře postarat?

Pokud si zrovna kladete tuto otázku, čtěte dál. Štěně by nemělo být mladší než 8 týdnů, před touto dobou by se mělo učit socializovat své návyky od matky. Po tom, co si nového pejska přinesete domů, by jste mu měli  věnovat co nejvíce pozornosti, aby si na vás zvykl a necítil se osaměle. Hrajte si s ním co nejvíce a tím mu poskytnete rozpýtelní a zábavu.

1.      Ujistěte se, že jste si vybrali správného pejska

Autor obrázku: Les Chatfield

Má dostatečný kožíšek, aby mohl pobývat venku? Je dost malý, aby se vlezl do bytu? Je jeho temperament přiměřený tomu vašemu? Budete schopni ho dostatečně často venčit? To jsou základní otázky pro výběr druhu pejska. Zjistěte si i co nejvíce o povaze psa, kterého jste si vybrali.

2.      Zabetpečte dům, aby se štěne nezranilo

Štěňátka milují objevování nových věcí skrz svou tlamičku, proto aby nedošlo k nehodě, zabezpečte váš dům. Oddělejte všechny věci, které by se dali shodit či rozbít. Ukliďte kabely, které by mohlo rozkousat, zavřete okna nízko nad zemí. Také by jste měli uschovat všechny čistící prostředky a chemikálie z dosahu štěněte. Nenechávejte nikde malé předměty, které by mohlo vdechnou nebo spolknout.

3.      Kupte potřebné doplňky

Štěně bude potřebovat některé doplňky. Kromě pelíšku a misek na jídlo také vodítko, hračky a další potřeby. Pelíšek by měl být umístěn v teplé místnosti s umyvatelnými podlahami. Můžete mu ho vytvořit třeba z velkého polštáře, staré deky, peřiny či ručníků. Přesvědčte se, že je dostatečnš velký a měkký. Lepší bude, pokud budou jednotlivé části vypratelné a usušitelné zvlášť. Dále budete potřebovat dvě misky, jednu na jídlo a jednu na vodu. Je jedno jestli jsou plastové nebo skleněné, plastové se vám nerozbijí, těžší zase nebude tak lehké převrátit.

Autor obrázku: Brella Clara

Hračky můžou být různé, nejlepší jsou ty co se dají kousat, vydávají zvuk nebo se kutálejí. Kromě těchto základních věcí budete potřebovat také kartáč na česání psa, obojek, vodítko a nějaké přípravky na umývání psa či odblešení. Pro menší psi pořiďte vodítko s odvíjecím dosahem, větší psi ale musí být voděni na kratším a pevnějším.

4.      Zajistěte, aby se štěně cítilo jako doma

Ze začátku bude lepší, pokud bude štěně spávat v jedné místnosti s majitelem, aby se necítilo osaměle. První týdny odluky od matky můžou být velmi těžké. Naučte štěně na vaši blízkost a blízkost ostatních členů rodiny. Věnujte mu pozornost a hrajte si s ním. Po té co dovedete štěně domů, s ním projděte celý dům, aby vědělo, co se kde skrývá. Kromě hraní ho často škrábejte a hlaďte, aby mělo pocit, že je milováno.

5.      Buďte opatrní

Štěňátka jsou stejně jako děti křehká. Dávejte si pozor, aby jste mu při hře omylem neublížili. Zvedejte je podebráním ruky pod jejich hrudní kostí, nezvedejte je za kůži. Štěňátka jsou velmi zvídavá, proto dávejte pozor, kam jdou, aby si neublížili. Ujistěte se, že se jim nemůže nic stát.