Papoušek Agarponis

Papoušek Agarponis

Papoušek Agarponis začíná být v poslední době dost oblíbený po celém světě. Oblibu získali hlavně kvůli snadnému chovu a velké barevné rozmanitosti. Chovat je může i naprostý začátečník.

Autor obrázku: Peter Békési

Agarponis se většinou chová v klecích, ale můžeme se i setkat s chováním ve vnitřních a venkovních voliérách. Chov v kleci je dobrý, pokud chybí dostatek prostoru nebo finančních prostředků pro vybavení voliér. Chování v kleci ale také znemožňuje nechtěné křížení jedinců. V kleci by se měli ptáci chovat po párech. Velikost klece pro jeden pár by se měla pohybovat okolo 80x50x40 cm. (d.x š.x v.)

Dalším způsobem chovu agarponisů je chov ve vnitřní voliéře. Tento způsob je pro ptáky přirozenější, protože mají mnohem více prostoru. Voliéry se mnou vyskytovat všude po domě kromě sklepa. Je ale nutné zabezpečit stálé teploty a v zimě vlhkost 50-60% při 10-15°C. Je dobré postavit voliéru alespoň z jedné strany ke zdi, kde agarponis může okusovat omítku, ve které se vyskytuje plno minerálních látek.

Asi nejlepším způsobem chovu agarponise je chov ve venkovních voliérách. Zde jsou ptáci nejvíce přiblíženi k volné přírodě. Velkou nevýhodou může být riziko přenosu nemocí od volně žijícího ptactva. Venkovní voliéra by měla být zakryta z 1/3, aby se ptáci mohli schovat před sluncem a špatným počasím.

Ptáky necháváme hnízdit od začátku dubna, kdy teploty stoupnou na 15°C – rozvěsíme do voliéry budky a vpustíme do ní ptáky. Budky jsou vždy zavěšené do stejné výšky, cca 20 cm od stropu.

Mláďata krmí z počátku pouze samice, ale pak začnou oba rodiče. Je nutné dávat agarponisům vaječnou míchanici, protože obsahuje nezbytné živiny mláďat. Kroužkování se provádí kolem 10. dne.

Korela chocholatá

Korela chocholatá

V Čechách velmi oblíbený a hodně chovaný papoušek je velmi krásný a zajímavý svojí chocholkou a rudými tvářemi.

Korely určitě chtějí společnost, jsou to nadmíru společenští ptáci, proto pokud si je budete pořizovat, tak určitě dvě. Můžete klidně i jednu, ale počítejte s tím, že bude vyžadovat hodně společnosti a péče. V přírodě totiž žijí ve velkých počtech a hejnech a také tvoří nerozlučné páry mezi sebou, proto samotu rozhodně nevyhledávají.

Autor obrázku: Janice Waltzer

Voliéra pro korelu

Pokud budete chtít dělat svoji voliéru ať už venku nebo uvnitř, určitě je dobré dělat ji ze dřeva a vpředu potáhnout pletivem s oky 10-16mm. Samozřejmě čím více prostoru jim dopřejete, tím je to lepší. Podlaha by měla být buď betonová, nebo posypaná říčním pískem pro velmi snadné čistění.

Další vybavení

  • hnízdní budka s vletovým otvorem o velikosti 6-8 cm a výstelkou z měkkých hoblovaček
  • střecha kryjící 1/3 prostoru proti nepohodě
  • krmná chodba, aby při krmení a čištění papoušci nemohli ulétnout
  • bidla z ovocných stromů nebo z černého bezu
  • napáječka s denně čistou vodou

Zbarvení

Korely jsou velmi zajímavý ptáci a mají také mnoho zbarvení. Nejčastější jsou šedé, pak mohou být bílé ale i velmi tmavé, je to různorodé.

Pokud si ji tedy budete chtít pořídit, určitě myslete hlavně na dostatek prostoru. Jsou to papoušci a i když nejsou zrovna velcí, potřebují prostor pro létání a hlavně potřebují společnost, proto je lepší, když na něj nebudete mít tolika času, si pořídit korely minimálně dvě, aby nestrádaly.

Co pořídit fretce?

Co pořídit fretce?

Dříve než si zvířátko přinesete domů, měli by jste se na jeho příchod náležitě připravit.

Autor obrázku: U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters

Nejdůležitější je voliéra. Pokud zvíře nemůžete nechat stále běhat po bytě, měla by mít  rozměr alespoň 1x1x1.5-2 m. Do klece připevněte stupátka nebo drenážní trubky na šplhání. Klec by měla mít alespoň 2-3 patra z dobře omyvatelného materiálu.

Zajistěte místa vhodná k odpočinku. Fretky rády v průběhu spánku mění nejen polohu, ale i místo. Rády si vybírají mezi domečkem, nebo měkoučkou tkaninou, do které se zavrtají. V obchodě s chovatelskými potřebami se dají pořídit speciální závěsné pelíšky tzv. hamaky, které jsou určené přímo fretkám. Snadno si je vyrobíte i doma, když svážete 4 rohy šátku. V žádném případě nesmíte použít froté ručník, zvířeti se do smyček zachytávají drápky a ty si pak může zatrnout.

Dopřejte fretce možnost úkrytu. Mají rády šustivý materiál, můžete např. naplnit lepenkovou krabici kuličkami z novin. Vhodné jsou také různé tunely na prolézání. Dají se pořídit tunely pro kočky, nebo dobře poslouží drenážní trubky. Fretka si ráda hraje, proto kupte několik hraček, určených např. pro kočky.

Autor obrázku: Micah Sittig

Pokud je to možné, do každého patra umístěte kočičí záchodekkočičím stelivem. Vyrábí se i speciální záchodky pro fretky, které mají vhodný trojúhelníkový tvar a jsou snížené.  Ne vždy jsou ale vhodné, často jsou příliš malé.

Fretka potřebuje mít stálý přístup k čersvé vodě. Pořiďte misku z dobře omyvatelného materiálu nebo napáječku. Druhou misku potřebuje na žrádlo. Je nutné, aby misky byly stabilní. Protože si misky rády přesouvají, je dobré připevnit je ke kleci.

obchodě pro chovatele najdete speciální krmení. Prodavač Vám jistě rád poradí. Existují speciální granulky a konzervy, ale fretka nepohrdne ani kočičím krmením a miluje i maso, meloun, nebo salátovou okurku. Nyní máte vše, zbývá už jen vybrat si zvířátko.