Elektronický obojek a jaké jsou jeho funkce

Elektronický obojek a jaké jsou jeho funkce

By: digital_image_fan

Každý paniček svého mazlíčka bere jinak, pro někoho je to pouze hlídač, který chrání jeho pozemek, pro jiného je to nejlepší přítel a jiný své zvířátko bere jako vlastní dítě. Ať už jej bere jakkoliv, vždy mu pořizuje, co potřebuje.

Co je to elektronický obojek?

Jedná se o speciální obojek, který může mít více praktických využití a podle toho se dále dělí.

1. Výcvikový

Které, jak už název napovídá, slouží k tomu, abyste mohli svého psa vycvičit. Skládá se ze dvou částí. Tou první je samozřejmě obojek, který funguje jako přijímač elektrických impulzů a ta druhá část je ovladač neboli vysílač těchto impulzů, kde si můžete navolit, jak intenzivní impulsy budete vysílat. Je mnoho modelů, které se liší funkcemi, ale mezi ty základní patří: vibrace, světlo a zvuk.

Jak tyto funkce fungují?

Vibrace – se používá zejména, když chcete svého mazlíčka přerušit u nějaké činnosti, kterou by neměl vykonávat. Anebo lze využít místo zvukového vjemu pro neslyšící psy.

Zvuk – je funkce, která pomocí zvuku upoutá psa. Záleží, jak si svého mazlíčka vycvičíte – můžete ho pomocí tohoto zvuku přivolat či mu dát pouze výstrahu, že dělá něco, co se vám nelíbí.

Světlo – což má největší využití právě v noci, kdy pomocí tohoto světla můžete svého psa nejen jednoduše najít, ale také upozornit na to, že se tam pohybuje, což je výhodou třeba při večerních procházkách a podobně.

2. Neviditelný plot

Pokud nemáte plot a obáváte se, že by vám mohl váš mazlíček utíkat anebo chcete před svým psem ochránit třeba bazén, ale nechcete kvůli bazénu stavět plot, tak se vám nabízí velmi užitečná věc, což jsou právě takové neviditelné ploty. Jedná se o drát, který je veden místy, kde nechcete, aby vám váš pes chodil. K tomuto drátu je samozřejmě obojek, který reaguje na to, že tam drát je. Jde o dvě pásma, pokud se pejsek přiblíží blízko k vyhrazenému místu, tak dostane zvukovou výstrahu, pokud jej taková výstraha neodradí a pustí se přesto dál, tak dostane lehký impuls a pes si zapamatuje, kde může a kde naopak nesmí chodit.

3. Proti štěkání

Jde o obojek, který vašeho psa „odnaučí“ štěkat. Tento obojek vnímá otřesy hrdla vašeho psa, a když začne štěkat, tak dostane nějaký varovací signál, buďto zvukový anebo impuls.

Jde o užitečný a velice praktický vynález, který slouží k dobré výchově psa a určitě vašemu mazlíčku nemůže ublížit.

Náš pes, kříženec (2. díl)

Náš pes, kříženec (2. díl)

Podělím se s vámi o další radosti a starosti, které jsme s rostoucím pejskem zažili.

Další věcí s postupem času bylo poslušnost a chození na vodítku. Jelikož je to velmi temperamentní pes, připadám si kolikrát, že mám na vodítku bernardýna a ne malého jack russla.

Koupili jsme velmi výbornou věcičku: když jdete s pejskem ven, dáte mu na tlamu jakýsi náhubek, ale vodítko nepřipoutáte na kšíry nebo obojek, ale na ten náhubek. Pejsek pokaždé když táhne, utáhne se mu náhubek. Asi za týden se naučí chodit u nohy bez problémů.

Poslušnost je tedy dodnes věc, kterou jsme ještě pořád nedostali pod kontrolu. Vyzkoušeli jsme i mnoho tréninků a výcviků, ale zatím nic nepomáhá. Má svoji hlavu i když ví, že něco udělal špatně. Nechce poslouchat i přesto, že se na výcviku všechno základní naučil – sedni, dej pac, lehni, překul se, panáčkuj, přiběhnout k noze…

Když je na volno a uvidí psa nebo člověka, je nezastavitelný a neovladatelný. Čeká nás toto léto ještě jeden výcvik u někoho jiného, tak uvidíme, jak se mu povede tady. Je velmi učenlivý a velice ho baví dělat takové věci, ale jednou nemá náladu a je novladatelný.

Výcvik nás naučil spousty věcí: Když chcete, aby si sednul, postavíte se před pejska, nejlepší je mít v ruce nějaký pamlsek, který má rád a pravou rukou mu pokynete a řeknete důrazně SEDNI. Pokud sedne, dáte mu pamlsek a takhle to opakujete několikrát dokola a pejsek to brzy pochopí.

Povel lehni – zase mít v ruce pamlsky, stoupnete si před něj a řeknete mu sedni, odměníte, poté mu přiložíte levou ruku nad zadek v sedu a pamlsek mu dáte před čumák, ale dolů aby se pro ně musel sehnou a lehnout si k tomu. Rychle řeknete lehni, aby věděl hlasový povel. Zase několikrát opakujete a po desáté už si pejsek lehá sám, aniž ho musíte tlačit k zemi, nebo mu dávat pamlsek před čumák.

Jsou to triky, které jsem do té doby neznala a nejlepší na tom je, že fungují :-) Takto ho můžete naučit cokoliv, na pamlsky, pejsek si totiž zapamatuje, že pokud udělá co chcete, dostane za to dobrůtku tak proč ne?

Když to shrnu, našemu pejskovi budou tenhle rok tři, ale musím říci, že se toho za tu dobu spoustu naučil. Něco na výcviku, něco jsme ho naučili postupem času sami. Záleží jen na Vás, kolik času mu budete věnovat a věřte mi, pes zabere opravdu hodně času a trpělivosti.

Aby byl hodný a poslušný, je to jako u dítěte… Pokud si ho chcete vychovat, aby poslouchalo a bylo vychované a ukázněné, musíte mít tvrdou ruku a být odhodlaní. To samé platí i u psa, zvláště u temperamentních plemen, které pokud necháte růst jako dříví v lese bude ovládat on vás, ne vy jeho.

Nebojte se psa za špatnou věc potrestat a za dobrou pochválit, není na tom nic špatného. Pejsek musí vědět kdo je pánem domu a musí to jako člen rodiny respektovat, stejně jako vy respektujete pejska po celý jeho život a náramně a 100násobně se vám to vrátí na jeho oddanosti, důvěře a lásce k Vám.

Výchova a výcvik psa

Výchova a výcvik psa

Není až tak neobvyklý jev, že si mladá rodina pořídí nejlepšího přítele člověkapsa. Děti jsou nadšené, nevyvádí tolik lumpačin a mají tendenci se o svého chlupáče starat.

Ideální obrázek dokonalé rodiny mnohdy ničí špatná výchova psa. To jste pak obdařeni takovými případy, jako jsou rozkousané boty, roztrhané polštáře, loužičky po bytě, venku je „rozrytá“ zahrada, překousaný plot a sousedé si často stěžují na neustavné psí štěkání.

Štěňátka je nám líto

Autor obrázku: Maja Dumat

Základní problém s výchovou psa je to, že malého roztomilého štěňátka je nám líto, lépe řečeno – nechceme to drobné stvoření, určené převáže k mazlení, zahlcovat povely. Kdo ale tvrdí, že je nutná přísná drezura? Stačí jednoduché a přitom zřejmé pokyny a ukázka toho, co pejsek nesmí a může.

Pes nesmí být pánem

Ať jde o vlkodava, bernardýna, ohaře nebo maltézáčka, všichny plemena mají zajisté jednu společnou vlastnost pes není určen k tomu, aby byl pánem. Prostě to neumí. Je zvyklý dostávat pokyny, ty plnit a za to pak být oceněn. Je to jeho zaměstnání. Když psovi necháme potřebnou volnost a dáme jasně najevo, že ho holt „na uzdě“ neudržíme, přebírá pes roli pána, a tudíž nás neposlouchá. Roli však nezvládá a proto je roztěkaný, pobíhá neurvale a stejně tak se i chová.

Jak na výchovu

Autor obrázku: CRYSTAL ROLFE

Stejně jako děti navštěvují školu od stanovené zralosti – šesti let, tak i psa nezačínáme cvičit ihned, ale obvykle od půl roku jeho věku. Dáváme mu jasné pokyny – sedni, zůstaň, přines, apod.

Dlouhé rozmlouvání k pejskovi je zbytečné – nerozumí. Když ale naopak zvolíme techniku jednoduchých příkazů, a pes úkol splní, nezapomeneme ho pochválit, pohladit a obdarovat malým pamlskem. Budete spokojeni vy, i Váš věrný přítel.