Jak chovat křečíka džungarského (první část)
Křečík džungarský patří z rodu křečíků asi k těm nejčastěji chovaným zvířecím obyvatelům dětských pokojíků. Velkou výhodou je jeho nenáročnost a také velmi nízká pořizovací cena. Přitom je to zvířátko skutečně zajímavé a zábava s ním bude veliká. Na rozdíl od křečka zlatého není výhradně nočním tvorem, takže Vám celý den neprospí zahrabaný v hoblinách.
Jako podestýlku můžete použít buď již zmiňované klasické hobliny, nebo také jemný písek, který mu bude připomínat jeho původní prostředí – sibiřské či mongolské stepi. Z tohoto důvodu má také osrstěná chodidla na tlapkách, tato zvláštnost je ochranou proti rozpálenému písku či mrazu. Ve volné přírodě neuléhá k zimnímu spánku, tudíž je zvyklý vyrovnat se s velkými teplotními rozdíly. A tak zvládne i venkovní chov v zimních měsících.
Díky tomu se dočkáte i dalšího milého překvapení, až mu ráno půjdete dávat krmení, budete si možná myslet, že Vám jde z teplého hnízdečka naproti malinký lední medvídek, nenechte se zmást, je to váš kamarád křečík džungarský, ovšem s bílou zimní srstí, která slouží jako dokonalé mimikry ve sněhu. Jen černý proužek na zádech mu zůstane.
Tento milý společník patří mezi všežravce, tudíž by měla mít podíl na jeho stravě i složka živočišná. Můžete mu podat vařené vejce, trochu sušeného mléka, méně slaný sýr či dokonce červy a vařené maso. Samozřejmě základem stravy bude speciální krmná směs pro křečíky a drobné hlodavce, která obsahuje především směs zrn. Nepohrdne ani ovocem, např. jablkem a čerstvou zeleninou (mrkev). Pro broušení hlodáků je dobré dávat tvrdý chléb.
Křečík má rád své teplé místečko, kam se může zahrabat a v klidu spát, k tomu poslouží třeba miniaturní dřevěný domeček, který si můžeme sami vyrobit nebo ho zakoupíme v prodejnách s potřebami pro zvířata. Velmi hezky a netradičně ale také vypadají domečky z kokosových ořechů, které vytvoříme překrojením ořechu napůl a vyřezáním obloučku sloužícího jako vchod, tvarem potom připomínají maličká iglú.